Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 333
  • 738
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 6 096
С какво се прибра? или Как се прибра?  newsm78  Върнахте ме в изходното положение.

# 181
  • София
  • Мнения: 18 064
С какво се прибра? или Как се прибра?  newsm78  Върнахте ме в изходното положение.

Мисля, че  "стоплих" разликата.  С радост , с  нежностс отчаяние, със страх и  подобни са обстоятелствени пояснения за начин, защото  могат да бъдат съответно заместени с радостно, нежно, отчаяно, страхливо, които отговарят точно на въпроса как. 

Но иначе   ако отговорът на въпроса  " С какво" е примерно с кола, с приятели, със закъснение и  т.н - тогава вече  е непряко допълнение.

Нека разбиращите ме поправят, ако греша.

# 182
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 335
Цитат
Като непряко допълнение в изречението се изразява другият деятел: спортувам с приятели – аз и приятелите ми спортуваме, работя с брат си – аз и брат ми работим, пеем с хор – ние и хорът пеем. Именно функцията различава това непряко допълнение от обстоятелствените пояснения, с които формално съвпадат: спортувам с приятели – спортувам с увлечение (*аз и увлечението спортуваме), работя с брат си – работя с каска (*аз и каската работим ).

Източник:
http://www.slav.uni-sofia.bg/grammar/synt7.html

# 183
  • Мнения: 1 007
Излегнат пред камината, котаракът наблюдаваше кротко.

Детето каза - " излегнат пред камината" е обособено определение. Дали е вярно? Идея си нямам.  Mr. Green
Вярно е.



За мен това е обособено сказуемно определение.

# 184
  • Мнения: 1 007
Моля за помощ с пустите запетаи. Спорим с младежа,
даже ми извади тетрадката си от школата, според него след
подчинено изречение, въведено с "да" и разкъсващо главното изречение, се слага запетая:

Мисълта да се запиша на зумба танци, ме занимава от седмица.

Аналогичен пример от тетрадката:
Желанието да плувам, не ме напускаше.

На мен тези запетаи ми бодат очите, но в тетрадката му подробно е разписано правило,
според което тези запетаи са верни  newsm78

Боде ти очите (моите също), защото правилото е ново. Преди се слагаше запетя и пред "да" или изобщо не се слагаха запетаи (зависи от желанието за обособяване). Мисля, че това е едно от нещата, за които оплюват новия правописен речник.

# 185
  • Мнения: 1 007
Ученикът се прибра вкъщи с радост.
Каква част на изречението е с радост? Колебая се между допълнение и обстоятелствено пояснение за начин, като клоня към първото.

За мен е обстоятелствено пояснение за начин.

# 186
  • Мнения: 3 497
Боде ти очите (моите също), защото правилото е ново. Преди се слагаше запетя и пред "да" или изобщо не се слагаха запетаи (зависи от желанието за обособяване). Мисля, че това е едно от нещата, за които оплюват новия правописен речник.
И на мен ми боде очите това правило, а и гледам, че масово не се спазва.

# 187
  • София
  • Мнения: 6 096
Много благодаря за помощта.

# 188
  • Мнения: 21 455
Какво е по състав изречението?

Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.

# 189
  • Пловдив
  • Мнения: 9 715
Какво е по състав изречението?

Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.

Сложно съставно с подчинено допълнително.

# 190
  • Мнения: 21 455
А така. Кой тогава е верният отговор?

Кое изречение е сложно по състав?

а) Трябва да разбера откъде идва този шум.

б) Началото на деня е усмихнато и ведро.

в) Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.

г) Мога да победя в тази игра.

# 191
  • Пловдив
  • Мнения: 9 715
Сега се замислих дали глаголът желая е сред тези, с които се образува съставно глаголно сказуемо.
Струва ми се, че не е сред тях.  newsm78

Трябва да разбера откъде идва този шум. - сложно при всички положения, с две сказуеми и то в различно лице.

# 192
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 335
Цитат
Специално трябва да се обърне внимание, че модалният глагол искам не образува съставно глаголно сказуемо, а собствен предикативен център. Субектът на модалния глагол искам може да бъде различен от субекта на друг глагол, който изразява обекта на волеизявата. Изречението Учените искат да разгадаят всички големи загадки на природата е сложно изречение с две предикативни ядра. Независимо, че в това изречение подлогът на главното и на подчиненото изречение е един и същ – учените, то не е поради изискването за хомосубектност. Напълно граматични са изречения като: Тя иска аз да отговоря; Те искат ние да ги последваме; Вие искате групата да се събере отново; Ти искаш ли тоя да се яви на прослушването?

Източник: http://www.slav.uni-sofia.bg/grammar/synt5.html

Същото е и с глагола глагола желая от посочения пример Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.

# 193
  • Мнения: 21 455
Същото е и с глагола глагола желая от посочения пример Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.
С думи прости ми го кажи.  Grinning Щом не образува съставно глаголно сказуемо, значи изречението е сложно?

И още две, ако може някой да ми каже какви са.

Беше облечена в тънка червена рокля, която стигаше до коленете й.

Би трябвало да го предупреди за опасността, на която се излагаше.

# 194
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 335
Цитат
Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.
Сложно съставно с подчинено допълнително.


Беше облечена в тънка червена рокля, която стигаше до коленете й.
Би трябвало да го предупреди за опасността, на която се излагаше.
сложни съставни с подчинени определителни.

Общи условия

Активация на акаунт