Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 268
  • 738
  •   1
Отговори
# 195
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
 #Crazy
сложно изречение = две сказуеми

Трябва  да разбера (1-во изречение) [/b] откъде идва този шум  (2-ро изречение). - 2 - сложно съставно с подчинено определително, да разбера какво.
Началото на деня е усмихнато и (подразбира се "и е") ведро. - 1
Принцесата желаеше да танцува (искаше) с принца на бала с маски. - 1
Мога да победя в тази игра. - 1

# 196
  • Мнения: 109
А така. Кой тогава е верният отговор?

Кое изречение е сложно по състав?

а) Трябва да разбера откъде идва този шум.

б) Началото на деня е усмихнато и ведро.

в) Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.

г) Мога да победя в тази игра.
Според мен има 2 верни отговора:
А) и В) са сложни съставни изречения с подчинено допълнително

# 197
  • София
  • Мнения: 18 039
А така. Кой тогава е верният отговор?

Кое изречение е сложно по състав?

а) Трябва да разбера откъде идва този шум.

б) Началото на деня е усмихнато и ведро.

в) Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.

г) Мога да победя в тази игра.
Според мен има 2 верни отговора:
А) и В) са сложни съставни изречения с подчинено допълнително


+1.

Инди,  глаголът "искам", респективно "желая" като негов синоним, заедно с  "да"  и още един глагол не образува съставно глаголно сказуемо. Примерно:
Искам да науча истинската причина за закъснението ти= сложно съставно изречение с подчинено допълнително.
 Съставното глаголно сказуемо се образува  само с глаголи за необходимост, за начало, продължителност и край и за  възможност. А "желая" не е такъв.

Последна редакция: ср, 06 ное 2013, 18:50 от пенсионирана русалка

# 198
  • Мнения: 8 804
Оххх, вижте въпроса: Кое изречение е сложно по състав? Не кое е допълнително, определително и тъй нататък. Само кое е сложно? Отговорът е един, естествено....

# 199
  • Мнения: 812
И той е?Стана ми любопитно и на мен,аз бих посочила В),но се съмнявам дали не е А)

# 200
  • Мнения: 21 455
Инди,  глаголът "искам", респективно "желая" като негов синоним, заедно с  "да"  и още един глагол не образува съставно глаголно сказуемо. Примерно:
Искам да науча истинската причина за закъснението ти= сложно съставно изречение с подчинено допълнително.
 Съставното глаголно сказуемо се образува  само с глаголи за необходимост, за начало, продължителност и край и за  възможност. А "желая" не е такъв.
И ние ( аз и детето) така мислим. Затова първоначално пуснах само едното изречение.

Оххх, вижте въпроса: Кое изречение е сложно по състав? Не кое е допълнително, определително и тъй нататък. Само кое е сложно? Отговорът е един, естествено....
Ако искаш да помогнеш, можеш да обясниш кой и защо. Едно учителско мнение ще ми е от изключителна полза.

А някой по второто ми питане ( освен Саморая, която единствена се престраши  Simple Smile )?

Тези двечките какви са?

Беше облечена в тънка червена рокля, която стигаше до коленете й.

Би трябвало да го предупреди за опасността, на която се излагаше.

# 201
  • София
  • Мнения: 18 039
Е, unadaptable, именно , де...  Нали точно за това говорим? Сред 4-те отговора има две сложни изречения. Би ли разяснила на какъв принцип В) е просто, за да го отхвърлим и да дадем отговор А)?

# 202
  • Мнения: 109

А някой по второто ми питане ( освен Саморая, която единствена се престраши  Simple Smile )?

Тези двечките какви са?

Беше облечена в тънка червена рокля, която стигаше до коленете й.

Би трябвало да го предупреди за опасността, на която се излагаше.


Саморая е права - сложни съставни с подчинени определителни (подчинените изречения поясняват съществително име от главното изречение.

# 203
  • Мнения: 109
Оххх, вижте въпроса: Кое изречение е сложно по състав? Не кое е допълнително, определително и тъй нататък. Само кое е сложно? Отговорът е един, естествено....
И отговорът е - две изречения са сложни.

# 204
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Дидева, това от някой от спешъл сборниците ли е? Или ново попадение? Признала съм те с нацелването на "куци" въпроси.   Laughing

Да обобщим

първо питане - две сложни изречения /можеш да кажеш какъв е отговорът на авторите/
второ питане - с подчинени определителни.

 Hug

# 205
  • Мнения: 8 804
Е, unadaptable, именно , де...  Нали точно за това говорим? Сред 4-те отговора има две сложни изречения. Би ли разяснила на какъв принцип В) е просто, за да го отхвърлим и да дадем отговор А)?

В/ е просто изречение,защото е казано, че съставното глаголно сказуемо се образува с помощта на фазов или модален глагол. Глаголът искам, който е синоним на желая, е модален . Следва, че изречението е просто.  тук :http://znam.bg/com/action/showArticle;jsessionid=0B8DE89826D540B7F33C7CB9A94BCE0B?encID=693&article=1672698971

Искам да кажа, че не съм съгласна да се дава подобен въпрос в тест за децата, прекалено е сложно, но може би идеята е била да се види и това. Не мисля, че биха го дали на ВО.

# 206
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
unadaptable, не знам доколко тълкуването на написаното в сайта знам.бг и по-вярно от цитираното от Саморая на предната страница или от академичното издание на Граматика на СБЕ, където твърдението е точно обратното - искам е модален глагол /доколкото в БЕ може да се говори за модален глагол/, но не образува съставно глаголно сказуемо.

Цитирам : Глаголи, които изразяват волеизлияние (искам, желая, стремя се, мечтая), различни процеси на мисъл (решавам) или имат емоционално съдържание (обичам, боя се, срамувам се), в простото изречение изискват допълнение, а в сложното съставно - допълнително изречение.
Той искаше прошка от хазяина. - Той искаше де се прости с хазяина. - Той искаше те да простят на хазяина.

Последна редакция: ср, 06 ное 2013, 20:56 от dundi73

# 207
  • Мнения: 8 804
Да, знам, че е спорен въпросът и затова не одобрявам да е така зададен, но автора на помагалото е привърженик вероятно на тази теза. Ако прилагаш безкомпромисно правилото, че модални и фазови глаголи образуват съставно глаголно сказуемо, това е отговорът и обяснението. Както винаги и навсякъде има и противни мнения. Не искам да взимам страна в граматическите спорове, както и в правописните спорове, които се вихрят у нас, само посочвам отговора и обяснението защо в ТАКА зададената задача, това е отговорът й.
Пак казвам, че според мен подобни двусмислици ще бъдат отстранени на изпита.

П.П. Да допълня нещо-модалните глаголи, според правилото, изразяват отношение към действието-потребност, липса, възможност. Може би авторът изхожда от това правило.

# 208
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Няма спорове и двусмислици, има грешно зададено условие. Искам / желая не образуват съставно граголно сказуемо.

А за грешни въпроси на матурите в 7 клас, иди се разходи в миналогодишната седмокласна тема.  Simple Smile

# 209
  • Мнения: 21 455

В/ е просто изречение,защото е казано, че съставното глаголно сказуемо се образува с помощта на фазов или модален глагол. Глаголът искам, който е синоним на желая, е модален . Следва, че изречението е просто.  тук :http://znam.bg/com/action/showArticle;jsessionid=0B8DE89826D540B7F33C7CB9A94BCE0B?encID=693&article=1672698971
Това, което си дала като линк, го гледах няколко пъти. Гледам го вече трета година. Може би е добре и ти да го погледнеш. Там не става дума просто за фазови и модални глаголи, а за точно определени такива. По повод на оцветеното в червено може да хвърлиш едно око на това, което е постнала Саморая. Направила си е труда и цитат да даде, и линк към него.

Цитат
Специално трябва да се обърне внимание, че модалният глагол искам не образува съставно глаголно сказуемо, а собствен предикативен център. Субектът на модалния глагол искам може да бъде различен от субекта на друг глагол, който изразява обекта на волеизявата. Изречението Учените искат да разгадаят всички големи загадки на природата е сложно изречение с две предикативни ядра. Независимо, че в това изречение подлогът на главното и на подчиненото изречение е един и същ – учените, то не е поради изискването за хомосубектност. Напълно граматични са изречения като: Тя иска аз да отговоря; Те искат ние да ги последваме; Вие искате групата да се събере отново; Ти искаш ли тоя да се яви на прослушването?

Източник: http://www.slav.uni-sofia.bg/grammar/synt5.html

Същото е и с глагола глагола желая от посочения пример Принцесата желаеше да танцува с принца на бала с маски.
А що се отнася до изчистването на теста за НВО... dundi73 вече го е казала. Дали е " покачва се" или " спада" няма значение. Важното е да е " рязко".

Общи условия

Активация на акаунт