Човек да не владее езика си е тъжно, нека затова да се потрудим дружно!

  • 91 073
  • 738
  •   1
Отговори

Анкета

На какво залагате и разчитате при подготовката  на детето  за седмокласния изпит по БЕЛ или съответно  за задължителната матура в 12 клас?

Опции:

# 570
  • Испания
  • Мнения: 37 503

Какво каза? Темата ли обърка?  Tired

# 571
  • Мнения: 2 687
Ох, главоболя се с някви пактове;)

Тук се чудя да се смея ли, какво ли:

"2. Състезание по изкачване на стълбите към Националния храм-паметник „Щипка".
Състезанието ще се проведе на 27 август 2016 г. от 10:30 часа. Право на участие имат ученици от възрастова група 5-12 клас. Заявката за участие се подава чрез приложената таблица, която следва да бъде попълнена и изпратена в срок до 22.07.2016 г. в Регионален инспекторат по образованието - Габрово на следните електронни адреси: "  / РИО

неее, темата ми е интересна, а се включвам се директно просто със смях по това  Laughing

# 572
  • Мнения: 11 870
      Моля, за малко разяснение. Сред лято реших да правя тест за....4 клас.Една от допуснатите от мен грешки много ме озадачи.

      Ето какъв е въпросът:

      За коя дума се отнася твърдението колкото звукове, толкова и букви.
      а/ пещерняк
      б/Индия
       в/ мозайкаджия
       г/джоджен


      После ще ви кажа какъв отговор съм отбелязала и ми е отразен като грешен.
     Източникът на теста е надежден.

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 15:19 от Светкавица

# 573
  • София
  • Мнения: 17 920
Опс, секунда, че написах нещо грешно, броейки букви на компютъра.

Пещерняк - буквите са 8, а звуковете - 9, значи не е  А
Индия - буквите са 5, звуковете са 6, занчи и Б не е
Мозайкаджия - буквите и звуковете са равни, значи е В

ДЖ се брои за 1 звук, но са две букви
Я пък е една буква, но е след гласна и се брои за 2 звука. Така се стига до изравняване на букви и звукове.

И джоджен не е, защото буквите са 7, а звуковете - 5.

Малеее, жегата ме е бъгнала, бях написала звуци...
 

В ли е верният отговор в помагалото?

Последна редакция: чт, 28 юли 2016, 15:32 от пенсионирана русалка

# 574
  • Мнения: 5 160
И аз съм за В.
В първия момент реших, че няма верен отговор. Но дж и я изравняват резултата:)

# 575
  • Мнения: 11 870
      Мозайкаджия беше и моят отговор. Тестът ми го отбеляза като грешен.  Rolling Eyes

      Имам още 4 грешки, които също очевидно не са грешни отговори. Но се чудя колко коректен е сайт, в който учители с имена изработват тестове. Става въпрос за "Помагало", Търсех тестове за детето и предварително ги "минавам" за да преценя сложността.

Все се надявах аз да не съм довидяла нещо,да съм сбъркала с отброяването.

При приключване на теста само грешните отговори се отбелязват и се обозначават, но не се посочват верни. Регистрирана съм в сайта, утре ще им пиша.

# 576
  • Мнения: 797
 а/ пещерняк - 8 букви 9 звука /пештерн`ак/
      б/ Индия - 5 букви 6 звука
       в/ мозайкаджия - 11 букви 11 звука
       г/ джоджен - 7 букви 5 звука
Аз съм засичала много грешни неща в Помагало.

# 577
  • Мнения: 11 870
      Писах в полето за коментари на Помагало, ама вчера се смахнах да броя по няколко пъти звукове и букви, все си мислех, че не пресмятам правилно.

     

# 578
  • София
  • Мнения: 3 046
      Моля, за малко разяснение. Сред лято реших да правя тест за....4 клас.Една от допуснатите от мен грешки много ме озадачи.

      Ето какъв е въпросът:

      За коя дума се отнася твърдението колкото звукове, толкова и букви.
      а/ пещерняк
      б/Индия
       в/ мозайкаджия
       г/джоджен


      После ще ви кажа какъв отговор съм отбелязала и ми е отразен като грешен.
     Източникът на теста е надежден.
Според мен е отг. А - пещерняк
Буквите Ю и Я имат една особеност. Когато са в началото на думата или след гласна са 1 буква, но 2 звука. Когато са след съгласна е 1 буква, но 1 звук.
Дж и дз са винаги 2 букви, 1 звук. Буква Щ е винаги 1 буква, 2 звука.

# 579
  • Мнения: 11 870
  В пещерняк има 8 букви и 9 звука. Буквата Щ обозначава звуците Ш и Т и ти самата си го казала.

# 580
  • София
  • Мнения: 3 046
  В пещерняк има 8 букви и 9 звука. Буквата Щ обозначава звуците Ш и Т и ти самата си го казала.
Embarassed Embarassed Embarassed
Броих само Я и Ю, извинявам се за заблудата /явно няма да си взема теста за 4 клас/
Прави сте, отг. е В: мозайкаджия

# 581
  • София
  • Мнения: 17 920
Светкавица, не отговориха ли от Pomagalo?
 

# 582
  • Мнения: 24 467
При "мозайкаджия", след като "я" след гласен звук е "й" + "а". Точно както е и в "Индия".
Нещо пропуснах сигурно- кой е верният отговор?

Последна редакция: пн, 01 авг 2016, 11:03 от Judy

# 583
  • Русе
  • Мнения: 11 913
 "мозайкаджия" , според мен. "Я" след гласна е два звука, обаче "дж" е един звук

# 584
  • Мнения: 11 870
Светкавица, не отговориха ли от Pomagalo?
 


Сега пак погледнах, не,никакъв коментар. И тестът си седи в "бележника" ми в посочения вид. В следващия тест отново има грешка, много съм разочарована, а мислех да ползвам материали за детето.

Да ви питам нещо друго, макар че може би не е точната тема.

Има едно стихотворение за България, което завършва в смисъл, че при поробването , нашествието на османците е спряно тук, благодарение на което Европа е останала свободна. Много силно патриотично чувство имаше в това стихотворение, разбирам, че като олигофрен обяснявам, но не се сещам повече.Някой може ли да се сети кое е това стихотворение / И, моля, не ме докладвайте в "Смешките" Laughing/

Общи условия

Активация на акаунт