Майчинството счетоводно-56

  • 38 975
  • 746
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 26
Здравейте, имам следния проблем. Явно от настоящата ми работа не искат да ме върнат и се примирих с това. Но сега ми правят друг проблем. Малкия тръгва на ясла от 7-ми октомври(на 1г. и 8м) и когато се обадих да им кажа, че трябва да прекратя майчинството си и да си взема отпуската или да ми я платят. Те ми отговориха да си изкарам майчинството до край и че преди това не можели да ми разписват никакви документи. Как да постъпя в този случай? Контактувам с шефа си чрез прекия ми началник. Искам да се обадя директно на нея, но искам да бъда подготвена какво да говоря. Моля за помощ.

# 706
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Здравейте, извинявам се ако е повдиган въпроса ми, но не успях да прочета Hug
Аз родих на 8 юни тази година и от 9 юни догодина желая на прехвърля втората година от майчинството ми на майка ми,която ще се пенсионира сега декември. Трябва ли от януари до юни да я назначаваме във фирма и да и плащаме осигуровки,защото някъде е прочела,че не трябва да са и прекъснати осигуровките  или няколко дена или месец преди това да я назначим на работа. Моля, който е запознат да ми каже точно какво се прави
Благодаря Hug

Няма нужда да я назначавате още от януари.Може няколко дни преди да й прехвърлите майчинството.

# 707
  • Варна
  • Мнения: 239
Здравейте, имам следното питане. Майка съм на близнаци, родени на 3 септември 2012 г, 45 дена преди термин. Като си правя справката в НОИ ми излиза, че датата на прекратяване изплащането на обезщетението за майчинство е 15 октомври, тоест тези 45 дена се компенсират. Сега обаче като влизам в сайта нищо не ми излиза за септември, а обикновено се превеждат. Да не би да не ми платят, да няма значение, че съм родила по-рано? Защо пък седи тази дата ми е странно ?
Не знаят за вашето раждане най-вероятно, тъй като болничните от м.09 се носят до 15.10. в НОИ. Няма да останат дните неплатени не се притеснявайте.
Аз доколкото разбрах, тя е родила 2012, т.е близнаците са вече на 1 година. Майката получава парични обезщетения при бременност и раждане, които се изплащат за срок от 410 календарни дни;
Тези 410 дни се броят от първия ден на първия издаден болничен за бременност и раждане. Това може да е 45-дни преди термина или от деня на раждането, както е във вашия случай. Затова е записана датата 15 октомври, тогава изтичат вашите 410 дни и следва да подадете молба за отпуск до навършването на две години на децата.
А това за обезщетението не го разбрах. Нямате преведени пари през септември за месец август ли?

# 708
  • Мнения: 212
Здравейте,
Днес бяхме на консултация с малкия и медицинската сестра ми каза, че всеки имал право на 6 месеца болнични в годината. Може ли някой да ми обясни какъв вид болничен е това? ти имаш толкова с ЛКК,твоя мъж също има толкова с ЛКК.разбира се дават с причина,а не просто така
Знам, че от личната лекарка имам право на 40 дни и още 20 от ЛКК (общо 60 дни за мен и детето общо)? От личната имаш право на 40 дни годишно.В тях влизат тези за детето и за теб.Ако ви е една и съща.Ако са различни ЛЛ тата се следи и двете колко дни са ти издали еднолично.Не трябва да преминават 40 дни.За детето имаш 60 дни годишно.
И тъй като трудно се схваща от първия път,давам пример.Имаш издадени за теб 20 дни еднолично,за детето 35 дни еднолично.Налага се да ти издадат за детето 10 дни.ЛЛ може да ти даде само 5 еднолично.Другите 5 с ЛКК

Тогава за какви 6 месеца говори медицинската сестра? права е жената
Благодаря предварително!

Благодаря за изчерпателния отговор!
Прочетох всичко много внимателно. Моят ЛЛ и тази на детето са различни! Означава ли това, че всяка еднолично може да издаде до 40 дни болнични? Мислех, че ОБЩО от двете трябва да са 40? Моят случай е следният: имам 29 дни за детето неговата ЛЛ и 9 дни еднолично от моята(различна) ЛЛ =38 общо. Затова вчера като отидох за болнични за детето, казах, че съм използвала 38 и те ме пратиха на ЛКК. Можеше ли ЛЛ на детето да ми издаде болничен вместо да ме праща на ЛКК?

Извинявам се за многото въпроси, но това би ми спестило 2 пъти чакане на опашки с болно дете, ако избегна ЛКК(поне до 40те дни болнични еднолично).

Много благодаря предварително!

# 709
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Моят ЛЛ и тази на детето са различни! Означава ли това, че всяка еднолично може да издаде до 40 дни болнични? НЕ,не означава.Както писах и горе се следи двете да не превишат 40 те дни еднолично Мислех, че ОБЩО от двете трябва да са 40? да,точно това съм написала горе.прочети го пак Моят случай е следният: имам 29 дни за детето неговата ЛЛ и 9 дни еднолично от моята(различна) ЛЛ =38 общо. Затова вчера като отидох за болнични за детето, казах, че съм използвала 38 и те ме пратиха на ЛКК. Можеше ли ЛЛ на детето да ми издаде болничен вместо да ме праща на ЛКК ЛЛ може да ти издаде за 2 дни.ако искаш повече,трябва да са от ЛКК?

# 710
  • Мнения: 68
Здравейте.Искам да попитам какво ще стане ако съм в 6 месечния неплатен отпуск за отглеждане на дете и то ходи на градина?

# 711
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Здравейте.Искам да попитам какво ще стане ако съм в 6 месечния неплатен отпуск за отглеждане на дете и то ходи на градина?
Нищо.

# 712
  • Мнения: 212
Моят ЛЛ и тази на детето са различни! Означава ли това, че всяка еднолично може да издаде до 40 дни болнични? НЕ,не означава.Както писах и горе се следи двете да не превишат 40 те дни еднолично Мислех, че ОБЩО от двете трябва да са 40? да,точно това съм написала горе.прочети го пак Моят случай е следният: имам 29 дни за детето неговата ЛЛ и 9 дни еднолично от моята(различна) ЛЛ =38 общо. Затова вчера като отидох за болнични за детето, казах, че съм използвала 38 и те ме пратиха на ЛКК. Можеше ли ЛЛ на детето да ми издаде болничен вместо да ме праща на ЛКК ЛЛ може да ти издаде за 2 дни.ако искаш повече,трябва да са от ЛКК?

Благодаря ти за бързия отговор!

# 713
  • Мнения: 68
Благодаря. А има ли нещо такова,че ако ходи на градина няма да ми се зачете като трудов стаж?

# 714
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Благодаря. А има ли нещо такова,че ако ходи на градина няма да ми се зачете като трудов стаж?
Не.

# 715
  • Мнения: 68
Здравейте! Ще съм много благодарна, ако можете да ми помогнете по следния въпрос: до момента имам само 6м. трудов стаж ( трудовият ми договор е от края на март 2013). Бременна съм и терминът ми е 4 декември. Доколкото разбирам, трябва да изляза в болничен 45 дена преди термин, но предполагам, че този болничен няма да ми го платят, защото нямам 12 месеца трудов стаж.  Знам, че не мога да получавам обезщетения за майчинство, преди да направя 12 месеца трудов и осигурителен стаж, което значи април 2014? Реално аз няма да имам никакви доходи, след като изляза в 45-дневен болничен преди термин. Изобщо, на какви помощи имам право? Благодаря ви предварително за отговора.

# 716
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Здравейте! Ще съм много благодарна, ако можете да ми помогнете по следния въпрос: до момента имам само 6м. трудов стаж ( трудовият ми договор е от края на март 2013). Бременна съм и терминът ми е 4 декември. Доколкото разбирам, трябва да изляза в болничен 45 дена преди термин, но предполагам, че този болничен няма да ми го платят, защото нямам 12 месеца трудов стаж.  Знам, че не мога да получавам обезщетения за майчинство, преди да направя 12 месеца трудов и осигурителен стаж, което значи април 2014? Реално аз няма да имам никакви доходи, след като изляза в 45-дневен болничен преди термин. Изобщо, на какви помощи имам право? Благодаря ви предварително за отговора.
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135441920
чл.6

# 717
  • Мнения: 68
Благодаря, Ала-Бала.

# 718
  • Мнения: 68
Здравейте! Ще съм много благодарна, ако можете да ми помогнете по следния въпрос: до момента имам само 6м. трудов стаж ( трудовият ми договор е от края на март 2013). Бременна съм и терминът ми е 4 декември. Доколкото разбирам, трябва да изляза в болничен 45 дена преди термин, но предполагам, че този болничен няма да ми го платят, защото нямам 12 месеца трудов стаж.  Знам, че не мога да получавам обезщетения за майчинство, преди да направя 12 месеца трудов и осигурителен стаж, което значи април 2014? Реално аз няма да имам никакви доходи, след като изляза в 45-дневен болничен преди термин. Изобщо, на какви помощи имам право? Благодаря ви предварително за отговора.
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135441920
чл.6

Благодаря за отговора, Ала-Бала! А какво става, ако фирмата, в която работя, се закрие? Ще мога ли да получавам обезщетение за отглеждане на дете до 2г?

# 719
  • София-Младост
  • Мнения: 23 351
Здравейте! Ще съм много благодарна, ако можете да ми помогнете по следния въпрос: до момента имам само 6м. трудов стаж ( трудовият ми договор е от края на март 2013). Бременна съм и терминът ми е 4 декември. Доколкото разбирам, трябва да изляза в болничен 45 дена преди термин, но предполагам, че този болничен няма да ми го платят, защото нямам 12 месеца трудов стаж.  Знам, че не мога да получавам обезщетения за майчинство, преди да направя 12 месеца трудов и осигурителен стаж, което значи април 2014? Реално аз няма да имам никакви доходи, след като изляза в 45-дневен болничен преди термин. Изобщо, на какви помощи имам право? Благодаря ви предварително за отговора.
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135441920
чл.6

Благодаря за отговора, Ала-Бала! А какво става, ако фирмата, в която работя, се закрие? Ще мога ли да получавам обезщетение за отглеждане на дете до 2г?
Не, защитено в такъв случай е само обезщетението за бременост и раждане, 410дни.

Общи условия

Активация на акаунт