Майчинството счетоводно-56

  • 38 975
  • 746
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 68
Ако сега ми пуснат 6 м. неплатен отпуск след изтичането му ще може ли да ме съкратят?

# 691
  • София
  • Мнения: 203
Здравейте! С бебешока нямам време да чета назад, но някой знае ли да има промяна в ПИК кодовете в НОИ ? Не приема нито моя, нито този на мъжа ми от вчера следобед.  Rolling Eyes
Няма грешка, проверих десетина пъти..

Нямат промяна, току тествах справките с моят ПИК. Проверете си настройките на браузъра, може да пробвате и с друг браузър. Ако все пак не успеете свържете се с админите на сайта: http://www.nssi.bg/index.php/eservicesbg/reports

  И при мен дава проблем, но след n- тия път става.

# 692
  • Мнения: 212
Здравейте,
Днес бяхме на консултация с малкия и медицинската сестра ми каза, че всеки имал право на 6 месеца болнични в годината. Може ли някой да ми обясни какъв вид болничен е това?
Знам, че от личната лекарка имам право на 40 дни и още 20 от ЛКК (общо 60 дни за мен и детето общо)?
Тогава за какви 6 месеца говори медицинската сестра?
Благодаря предварително!

# 693
  • Смолян
  • Мнения: 64
Здравейте
Видях колежката,която роди август и ми "изтърси",че от социалните са и били казали,че нямало вече да изплащат помоща за майки-студентки,защото имало много злоупотреби и три пъти не са и приемали и молбите,не се сетих дали накрая ги е подала-вие знаете ли нещо по въпроса?Вярно ли е,че ще се спира тази помощ?

# 694
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Днес бяхме на консултация с малкия и медицинската сестра ми каза, че всеки имал право на 6 месеца болнични в годината. Може ли някой да ми обясни какъв вид болничен е това? ти имаш толкова с ЛКК,твоя мъж също има толкова с ЛКК.разбира се дават с причина,а не просто така
Знам, че от личната лекарка имам право на 40 дни и още 20 от ЛКК (общо 60 дни за мен и детето общо)? От личната имаш право на 40 дни годишно.В тях влизат тези за детето и за теб.Ако ви е една и съща.Ако са различни ЛЛ тата се следи и двете колко дни са ти издали еднолично.Не трябва да преминават 40 дни.За детето имаш 60 дни годишно.
И тъй като трудно се схваща от първия път,давам пример.Имаш издадени за теб 20 дни еднолично,за детето 35 дни еднолично.Налага се да ти издадат за детето 10 дни.ЛЛ може да ти даде само 5 еднолично.Другите 5 с ЛКК

Тогава за какви 6 месеца говори медицинската сестра? права е жената
Благодаря предварително!


Вярно ли е,че ще се спира тази помощ?

Не
Като не си е оправила документите могат да я връщат и 10 пъти.При изрядни документи не връщат
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=732242.480 това е темата за помощта

# 695
  • Смолян
  • Мнения: 64
Мен ми е ясно,че има грешка и при нея,но жената там и е казала,че помоща ще се спира,заради злоупотребите,които са зачестили напоследък с тази помощ.За това реших да попитам,защото и на мен ми предстои да се възползвам от нея живот и здраве декември месец.

# 696
  • Велико Търново
  • Мнения: 1
Здравейте. Предполагам е обсъждано някъде, но не мога да го открия, а ми е спешно. Ситуацията е следната, аз и мъжа ми работим в една и съща фирма, но той реши да напусне, за да започне в друга. Днес индиректно са го заплашили с мен и моето майчинство. Ясно ми е, че не могат да ме уволнят през първата година течаща в момента, но въпроса ми е: възможно ли е това да се случи, когато подавам документи за втората година и някак да ми спънат нещата с втората. Предварително благодаря и отново се извинявам, ако е обсъждано нещо подобно.

# 697
  • София
  • Мнения: 1 620
Здравейте. Предполагам е обсъждано някъде, но не мога да го открия, а ми е спешно. Ситуацията е следната, аз и мъжа ми работим в една и съща фирма, но той реши да напусне, за да започне в друга. Днес индиректно са го заплашили с мен и моето майчинство. Ясно ми е, че не могат да ме уволнят през първата година течаща в момента, но въпроса ми е: възможно ли е това да се случи, когато подавам документи за втората година и някак да ми спънат нещата с втората. Предварително благодаря и отново се извинявам, ако е обсъждано нещо подобно.

Съгласно чл. 333, ал. 1, т. 1 КТ, в случаите по чл. 328, ал. 1, т. 2 - при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата, т. 3 - при намаляване на обема на работата, т. 5 - при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата и т. 11 - при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях и чл. 330, ал. 2, т. 6 - при дисциплинарно уволнение, работодателят може да уволни работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай. Закрилата по чл. 333, ал. 1, т. 1 КТ се прилага независимо от това, дали майката на дете до 3-годишна възраст ползва отпуска за отглеждането му или работи.

намерих го на http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=a … est&Itemid=41

# 698
  • Мнения: 4 841
Мен ми е ясно,че има грешка и при нея,но жената там и е казала,че помоща ще се спира,заради злоупотребите,които са зачестили напоследък с тази помощ.За това реших да попитам,защото и на мен ми предстои да се възползвам от нея живот и здраве декември месец.

Мен ако питаш я е пратила у гъбите. Няма такова нещо. Изрично питах, понеже в момента записвам магистратура и ще се възползвам от помоща. Все още няма закон, който да задължава майките на деца до 6м. да завършат обучението си след като са получили тази помощ. Има наистина много злоупотреби, понеже масово се записва майката в университет/колеж, за да получи тази помощ и после дори не си прави труда да прекъсне.

# 699
  • София
  • Мнения: 1 289
Аз искам да питам следното: до момента АГ ми издава болнични, като вчера ми написа 45 дневния преди раждане. Интересува ме след раждането какви документи са ми необходими за майчинството, от къде се взимат, къде се носят и в какъв срок. Също така ме интересува кога започват да изплащат майчинството, тъй като на моя приятелка детето ще стане на 5 месеца след два дни, а днес са й превели първите пари за майчинството (има си стаж, така че не е заради това). Благодаря предварително.

# 700
  • Бургас
  • Мнения: 154
Здравейте, извинявам се ако е повдиган въпроса ми, но не успях да прочета Hug
Аз родих на 8 юни тази година и от 9 юни догодина желая на прехвърля втората година от майчинството ми на майка ми,която ще се пенсионира сега декември. Трябва ли от януари до юни да я назначаваме във фирма и да и плащаме осигуровки,защото някъде е прочела,че не трябва да са и прекъснати осигуровките  или няколко дена или месец преди това да я назначим на работа. Моля, който е запознат да ми каже точно какво се прави
Благодаря Hug

# 701
  • Мнения: 513
Здравейте, имам следното питане. Майка съм на близнаци, родени на 3 септември 2012 г, 45 дена преди термин. Като си правя справката в НОИ ми излиза, че датата на прекратяване изплащането на обезщетението за майчинство е 15 октомври, тоест тези 45 дена се компенсират. Сега обаче като влизам в сайта нищо не ми излиза за септември, а обикновено се превеждат. Да не би да не ми платят, да няма значение, че съм родила по-рано? Защо пък седи тази дата ми е странно ?

# 702
  • Банкя
  • Мнения: 823
Добро утро!  bouquet

Опитах се да открия отговора на въпроса ми в сайта на НОИ, но не успях. Дано някой тук да може да ми съдейства. Simple Smile

При връщане на работа преди навършването на 1 година на детето, тоест преди изтичане на отпуска за бременност и раждане от 410дни, НОИ изплаща ли 50% от обещетението или такова се дължи само за периода за отпуск за отглеждане на дете от 1 до 2 години?


Предварително благодаря! Hug

# 703
  • София-Младост
  • Мнения: 23 352
Добро утро!  bouquet

Опитах се да открия отговора на въпроса ми в сайта на НОИ, но не успях. Дано някой тук да може да ми съдейства. Simple Smile

При връщане на работа преди навършването на 1 година на детето, тоест преди изтичане на отпуска за бременност и раждане от 410дни, НОИ изплаща ли 50% от обещетението или такова се дължи само за периода за отпуск за отглеждане на дете от 1 до 2 години?


Предварително благодаря! Hug
При прекъсване на отпуска за бременост и раждане (410 дни) не получавате обезщетение. 50% се дължат за неизползване на отпуска за отглеждане на малко дете до 2г.

# 704
  • София-Младост
  • Мнения: 23 352
Здравейте, имам следното питане. Майка съм на близнаци, родени на 3 септември 2012 г, 45 дена преди термин. Като си правя справката в НОИ ми излиза, че датата на прекратяване изплащането на обезщетението за майчинство е 15 октомври, тоест тези 45 дена се компенсират. Сега обаче като влизам в сайта нищо не ми излиза за септември, а обикновено се превеждат. Да не би да не ми платят, да няма значение, че съм родила по-рано? Защо пък седи тази дата ми е странно ?
Не знаят за вашето раждане най-вероятно, тъй като болничните от м.09 се носят до 15.10. в НОИ. Няма да останат дните неплатени не се притеснявайте.

Общи условия

Активация на акаунт