6 годишните на предучилищна

  • 33 109
  • 726
  •   1
Отговори
# 705
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
много си го обичам квартала (Света троица), мъчно ми е за него...

 Hug

Моренка, да сменя темата и да се обърна към теб с кулинарен въпрос. Имаш ли опит с домашна паста и съответно машинка за такава?

# 706
  • Sofia
  • Мнения: 21 625
Mooimeiske, паста съм правила, но машинка нямам.

Скрит текст:
Паста
за около 4-5 порции:
3 яйца
300 г брашно
1/2ч.л. сол

В брашното+солта добавяш яцата, ако е нужно и малко вода до твърдо тесто. Почива в хладилнка (увито във фолио) за половин час. Разточва се на набрашнена повърхност на тънка кора, изпръхва около 5 мин., поръсва се с малко брашно и се навива на руло, режат се лентички, които се рапръскват да поизсъхнат малко.

# 707
  • Мнения: 284

Много ми се иска да не се налага да се ползва транспорт, макар и за кратко придвижване. Аз не шофирам, но пък мъжът ми да ходи всеки ден с кола заради училището, също не ми се иска.


Момичета, ако приемете един съвет от мама на ученичка , която три години сме карали на кратко разстояние, но с кола и втора година се прибира с градски транспорт... Ако разстоянието е приемливо и училището си струва,усилието си заслужава. Прекрасно би било детето да учи на една крачка, но какво ще намери зад тази крачка има голямо значение!

# 708
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Морена, благодаря!

К-лина, права си, най-близката "крачка" до нас, както писах по-горе, не е за припарване, но и разходка до Горна баня, например, също не ме устройва. При всички положения следва да бъде намерен баланс  Peace

# 709
  • Мнения: 19 296
Джиз, като писах за ченгелите имах предвид общо глупостите, които ги карат да учат. Даже примерът ми не беше много уместен, защото по-скоро визирах по-горните класове, където децата вече могат да имат по-задълбочени интереси тук и там, а ги карат буквално да зубрят.

Морена, наистина ли госпожата ви удря децата? Направо не знам какъв съвет да ти дам. Ако е така, нищо чудно атмосферата да е напрегната и детето ти да усеща.
В нашата градина пък бяха наказвали някакво момче с лишение от обяд. Детето много плакало и накрая му дали. Щях да падна от възпитателните им методи ooooh!

Моята щерка днес се върна в добро настроение и съм доволна. Извеждали са ги навън и са имали свободна игра. Вчера хич не ми стана приятно като разбрах,ч е цял ден са стоели вътре в това хубаво време и изобщо не са имали някакви игри освен 10-минутните междучасия.

Нашето пътуване до училище е около 30-35минути. Това ми е таванът.
Аз много се притеснявам ако се наложи да я местя в друго училище в първи клас. Мотивът ми да я запиша от ПГ беше, че трудно се отпуска на нови места и не искам да отива при деца, които вече се познават.
Тя не плаче и не мрънка, а го трупа в себе си. От първата ни градина чак след една година ми разказа неща, които са били кофти.

Последна редакция: пт, 25 окт 2013, 23:40 от Soleil*

# 710
  • София
  • Мнения: 1 262
Много интересни теми сте захванали  Peace

Имам нужда от съвет. Не знам дали при вас се практикува, но в нашата ПГ в градината, децата си разменят играчки за ден-два. Стандартна процедура, до сега върви успешно. Щерката днес е разменила кукла срещу някаква чантичка, всичко ок, но след градина на детската площадка дирите на чуждата чантичка се изгубват. Може би някой си я е харесал и я е взел, може да е паднала и да не сме я видели. Не знам точната ситуация, но е факт, че чантичката я няма.

Щерката е доста притеснена. Смятам утре да се обадя на майката на другото дете, да обясня ситуацията, да я помоля да ми каже от къде е взета чантата и да ходим на купим нова. Само се надявам въпросната чанта да не е супер любима на другото дете и да стане фал, че не връщаме точно същата.

Абе въобще имате ли други идеи как да се справим със ситуацията? За пръв път се случва и не мога да предвидя реакцията.

Щерката е наясно, че като носи неща в градината и ги дава, всъщност трябва да е готова да не ги види повече. Но не знам каква е инструкцията от другата страна  Tired

Благодаря ви   bouquet

# 711
  • Мнения: 2 986

Днес пак е имало попляскване от властимащия.

Морена, наистина ли госпожата ви удря децата? Направо не знам какъв съвет да ти дам. Ако е така, нищо чудно атмосферата да е напрегната и детето ти да усеща.
В нашата градина пък бяха наказвали някакво момче с лишение от обяд.

О, това е ужас, според мен ако наистина учителката си позволява да удря деца, не й е мястото там. Аз бих преместила детето си при такъв инцидент, независимо дали е с него или с друго дете, защото това не е приемливо въобще, а те ще го възприемат като нещо нормално щом се случва от човека, който би трябвало да им е авторитет. При нас в ДГ ги наказваха да стоят прави, обикновено цялата група заради провинения на някои или пък само децата, които не са слушали, но не сме имали сблъсък с такива "учители". Тук засега не е споделила за нещо, освен забележки, основно към едно момченце, което обаче май също не си поплюва и заплашвало учителката, че "ще каже на тати".
Кремито, предполагам, че ще успеете да намерите същата чанта, то сега повечето неща на пазара са от един тип. Моята госпожица никога не е разменяла играчки, просто не носи там, защото си ги пази много и явно й е въобще неприемливо да се раздели с някоя дори и за ден-два. Което е и проблем, тъй като си пази неща още от бебе, плюшаци, не дава да ги махнем, периодично се сеща за нещо забравено и сме с три пълни коша, ужасно просто...
Определено няма да се спра на вариант 30-то, около него смърди Close.  За вас и 20-то е близо Flutter
Защо така, преди години 30-то се водеше образцово училище, а сега май наистина не съм чула добър отзив за него, макар че още е тип "базово" newsm78 А за 20-то, там също сме извън района и напливът там също е огромен. Нас и в 41 ОУ не ни взеха за ПГ, защото сме с една пряка извън района, а и се замотах с документите, докато се чудех къде да я запиша.
За мен е важно училището да е близо, ние не шофираме и двамата с мъжа ми, а да мъкнеш дете напред -назад с градски транспорт не си е работа.

# 712
  • Мнения: 9 990
Зависи от града, квартала....
И за мен мъкненето по транспорт е не друго, а загуба на ценно време. Навремето с голямата, само от градината и ми се е случвало да пътувам час и половина само. Сутрин ни заспиваше на път пък за натам. Crazy Но и зависи от свободното време на родителя. Истината е, че точно тогава пътя ни изшждаше времето за допълнителни занимания, а не самото ходене на градина като такова.
Аз шофирам, и когато нямам работа излизам раничко, на педал съм и пак времево не се смогва понякога. Имам късмета да мога да работя от вкъщи обаче, което при наличие на работа се прави, та не е да си тръгвам от работа и кафе да пия-работи се вечер.Т.е. аз при всички положения денем съм в офиса, просто като тръгна по-рано, за да заведа дете някъде, като седна да я чакам или вечерта вкъщи-довършвам нужното, а не, че работя по принцип от вкъщи. Така денят ми става от сутрин от 6, когато ставам, до вечер до 12-1, когато има работа. За щастие тази година поне се дипломирах, че бях и студент. Crazy Sunglasses Та исках да кажа, че ако губех и 2-3 часа на ден за път, както бе в миналото-направо щя да се гръмна, или нямаше да видят децата спорт. Tired
Аз съм ЗА близка локация до дома, защото в един момент детето започва самО да ходи, а е все още малко за прекаваници по транспорт. Аз голямата я пускам от миналата година, но със свито сърце. Тази година е напълно самостоятелна (не само за училище, а за всичко, на което ходи) и малко се успокоих, но.....

# 713
  • Мнения: 86
Здравейте,включвам се да чета темичката,защото догодина мисля да го записвам на предучилищна.Досега сме ходили на ясла само и в момента се гледаме вкъщи.От кога се подават докзментите за предучилищна и трябва да си избереш училище?
Благодаря!

# 714
  • Sofia
  • Мнения: 21 625
Юлия, здравей!
За подаване на документи за записване, трябва да провериш в избраното у-ще (изборът му е преди това разбира се). Ориентировъчно е някъде март - април, някои у-ща правят и дни на отворени врати.

Мира, с моето не е инцидентът, то е... безпроблемно  Wink. Но да местя... изобщо не виждам къде. Вероятността да попадна от трън та на глог е съвсем реална и много голяма.

____________________________________

Имам една чуденка, та помагайте, моля!
Стр. 8, задачката с мониторите - намирате ли разлика между 1я и 3я и съответно кой от двата е като онзи в квадратчето?!?! 

Последна редакция: сб, 26 окт 2013, 11:29 от Morena

# 715
  • Мнения: 86
Благодаря за бързия отговор:)  bouquet

# 716
  • Sf
  • Мнения: 978

Имам една чуденка, та помагайте, моля!
Стр. 8, задачката с мониторите - намирате ли разлика между 1я и 3я и съответно кой от двата е като онзи в квадратчето?!?! 

Morena, на първия компютър нослето му е обърнато в другата посока. Така че номер 3.

# 717
  • Мнения: 152
Само един ден съм пропуснала да вляза в темата, а вие сте изписали цял километър дискусия.
Уф, тези училища...
Аз също искам да избера близко училище. В нашия квартал са 4 на прилично разстояние - 2 от тях са с голям наплив и много желани, другите 2 са с не добра слава.
Ние сме най-близо до едно от безславните. Е как да пробия в ОУ-то, което е с добра база, интелигентни и заинтересовани учители, като и на мен не ми достига 1 пряка, за да вляза в графата "с предимство"?! От друга страна си давам сметка, че добрата среда зависи не само от базата, учителите и организацията в училище, но и от това какви деца ще се случат в конкретната година в конкретния клас. Това няма как да го предвидя.
От друга страна пък дали вариантът училище, в което никой не си дава много зор, не е по-приемлив за началните години - за да може детето да не се стресира от излишен и безсмислен натиск, а и да има време да се занимава с допълнителни неща по интереси извън училището. Но тук пак изниква въпросът за това какви ще са децата, какъв ще е учителят в поведението си към тези деца, в опита да ги организира и дисциплинира, и дали изобщо ще има такъв опит или ще е просто една анархия...
Ето това са моите терзания.
И съвсем не съм на мнение, че трябва да свиквам детето със зловещата страна на света отрано понеже така и така щяло да се сблъска с нея по-късно. Ами не се знае дали ще се сблъска! Зловещи страни има много, и вярвам, че много от нас нямат и идея за тях, нито са ги срещали. Не е нужно да опиташ от всичко, за да си качествен и смислен човек. Дори бих казала, че мъдрият избягва доста неща, които иначе съществуват в света...
За мен най-важното е здравето на детето ми - не само физическото, но и психическото! Ако средата го разстройва, не бих се поколебала да му предложа друга. Не подкрепям идеята да го оставя там - да се учи на устойчивост и непукизъм. Всеки човек си е със специфична душа - ако някои души се амбицират от неблагоприятна среда, други се сломяват. Това не прави последните по-малко ценни или способни. Просто са различни души. И за да изградят и калят себе си, е нужно в началните години да виреят в спокойствие и увереност.
Това е моето виждане, придобито чрез личния ми опит и изживявания. Старая се да го прилагам спрямо сина си, а в крайна сметка оставам на Бог да го насочва по добри и безопасни пътища.

Моренка, много е неприятно това с учителката. Първосигнално бих казала, че ако човек посегне веднъж, със сигурност ще повтори, и няма гаранция, че няма да е спрямо моето дете. Но от друга страна знам, че възможностите за преместване са крайни, и наистина не се знае дали на ново място няма да е по-зле... В случая все пак е добре, че не ви засяга съвсем лично, и бихте могли просто да говорите за това поведение - че не е добро, макар и идващо от учител.
Все пак е хубаво, че дъщеря ти споделя с теб тези неща! Моят син се затваря в себе си след по-силно изживяване и аз се чудя как да го науча да ми казва за нещата, за да се освобождава от тях и да търсим заедно решение. Слава Богу досега сме попадали все на прекрасни учители и добри дечица в групите! Но имаше това лято например една конфликтна ситуация с дете в квартала, за която, ако аз не бях станала пряк свидетел, макар и от голямо разстояние, за да се чудя да вярвам ли на ушите си, сигурно нямаше и да разбера...

# 718
  • Мнения: 9 990
Търсим златната среда.
Нищо зловещо няма в училище. Peace

# 719
  • Пловдив
  • Мнения: 2 418
Здравейте
Чета ви от известно време.
Да се представя - от Пловдив съм. Малкият ми син Ангел ще стане на 6 години края на ноември. Предучилищна група е в детска градина. Не е особено ученолюбив, не го влечат нито буквите, нито цифрите, а основно се вълнува от компютрите. От един месец посещава спортни танци, които се надявам да възпитат в него дисциплина и организираност.
Догодина ще бъде ученик в Княз Александър I.

Общи условия

Активация на акаунт