Европейска Здравноосигурителна Карта - Какво покрива (Гемрания)

  • 3 652
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте  Hug

Много ще съм благодарна, ако някой може да ми помогне с информация:)) С няколко думи ще се опитам да опиша ситуацията си ...

След 2 месеца заминавам за Германия, където уча Магистратура. Преди една седмица ходих на зъболекар, защото имам млечен зъб (смешно, но факт  Embarassed...) и все не му обръщах внимание. Та зъболекарката ми каза, че трябва да ми се сложат брекети с "кукички", за да издърпат зародиша, но това била дълга процедура и трябва да го направя, когато съм там, защото не може да се започне в България и да се довърши на др.място.

Та въпросът ми е, ако имам ЕЗОК, има ли някаква вероятност тя да покрива част от брекетолечението или трябва да си направя някаква друга застраховка?

Много ще съм благодарна, ако някой може да ми помогне Simple Smile))
 
Благодаря предварително!

Поздрави,
Надя  Simple Smile

# 1
  • Мнения: X
ЕЗК покрива само спешни състояния. Брекетите не са от тях.
Щом смяташ да останеш в Германия за повече време, горещо те съветвам да си направиш немска здравна застраховка към някоя от държавните им каси. Доколкото знам за студенти има специални доста по-ниски цени на медицинските застраховки. След това можеш да си направиш и допълнителна застраховка специално за зъбите - плаща се приблизително около или под 10 евро месечно, но ти покриват много голяма част от сметките при зъболекар. Колко точно и какво се покрива, зависи от вида застраховка и компанията. Хубаво е добре да проучиш различните видове. В интернет има доста сайтове, където можеш и онлайн да сравняваш условията.
Друго - ако вече си започнала лечение с брекети в Бг, ще е трудно (но не невъзможно) да намериш ортодонт, който да поеме лечението след това, просто повечето предпочитат да си работят както си знаят от началото до края.
Успех!

# 2
  • Мнения: 3 880
Аз само да допълня, че никоя каса тук не поема корекция на зъбите за пълнолетни лица- всякакви брекети, шини, телчета и т.н. за над 18 годишни са си за сметка на пациента. Трябва да проучиш цените и да прецениш...имай предвид, че в Германия корекциите се въртят в 4-цифрения сектор... Confused

# 3
  • Мнения: 37
Аз само да допълня, че никоя каса тук не поема корекция на зъбите за пълнолетни лица- всякакви брекети, шини, телчета и т.н. за над 18 годишни са си за сметка на пациента. Трябва да проучиш цените и да прецениш...имай предвид, че в Германия корекциите се въртят в 4-цифрения сектор... Confused

Към това мнение искам обаче да допълня, че ако си над 18, но с нисък доход (с какъвто вероятно ще си след като си студент) можеш да подадеш заявление, че си Härtefall (не знам за съжаление как се превежда). В такъв случай немската каса ще ти поеме лечението. Като студентка така си правих  корони, не платих и цент. Добре, че съм ги направила тогава, ако трябваше сега щях доста да се изръся...Иначе и аз като Сбъдваща мечти бих те посъветвала да си направиш тук застраховка щом ще оставаш за по-дълго.

# 4
  • Мнения: 3 880
Коронки, имплантанти и т.н. са друга бира, корекцията на зъбите е нещо по-скоро за красота и не ги лови хертефал и застраховки Peace

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
преди всички студенти трябваха да имат немска здравна застраховка при записването в унито. не е ли вече така?  newsm78

# 6
  • Мнения: 37
Коронки, имплантанти и т.н. са друга бира, корекцията на зъбите е нещо по-скоро за красота и не ги лови хертефал и застраховки Peace

Разбира се, щом е за красота няма как някой друг да го плати. В случая аз не съм разбрала какво иска да си прави авторката, реших, че е по медицински причини  наложително за това предложих Härtefall.
asyalein, от както сме в ЕУ май отпадна картата.

# 7
  • Мнения: 31
Здравейте Simple Smile
Благодаря на всички за отговорите и информацията!
По принцип от университета ми изискват само ЕЗОК.
Не съм много сигурна дали в моя случай брекетите могат да се класифицират като интервенция за красота...
Всъщност проблемът е, както споменах, че имам млечен зъб (който вече почти е изчезнал Embarassed) и зародишът не иска да расте. Ортодонтът тук в България ми каза, че имам 3 варианта, но за всички се изисква повече време и не мога да предприема нищо в България - 1) най-добрия и здравословен е да се сложат брекети, но не за изправяне на зъбите, а с "кукички", които да издърпат зародиша; 2) Да се извади зародиша и да се сложи имплант; 3) да се извади зародиша и да се сложи мост. Тя силно препоръча да направя първото, но все пак ще видя и ортодонтът във Фрайбург както ще ми каже.
До тук разбирам, че при всички случаи трябва да си направя здравна застраховка към немската здравна каса. Между другото зъболекарката тук в България каза, че до колкото знае немската здравна каса покрива брекетолечението. А може ли също така да ме насочите къде трябва да направя това и сложна ли е процедурата по регистриране и т.н....аз не говоря немски(програмата ми е на английски език) и малко се притеснявам...
Според вас добре ли е да изчакам и да попитам ортодонтът по време на прегледа какво е най добре да направя или да направя застраховката предварително?
Благодаря отново Simple Smile) Лек ден!

# 8
  • Мнения: X
Много е специфичен проблема, трудно е да получиш съвсем точен отговор.
Може би наистина е добре да действаш така:
1. Отиваш на преглед при ортодонта (вземи си и снимки на зъба и каквото имаш като изследвания и документация от Бг), обсъждате проблема - как ще се лекува зъба, колко време, разходи и прочие. Какво покрива ЕЗОК по случая, какво би покрила една немска застраховка, какво би покрила една допълнителна зъбна застраховка.
2. Сядаш и си правиш сметката.
3. (Евентуално) Посещаваш офисите на 2-3 по-големи държавни здравни каси (АОК, ТК, други...) и обсъждате колко ще ти струва месечно немска здравна застраховка.
4. (Евентуално) Правиш проучване по интернет за най-добрата зъбна застраховка и си я правиш.

Линкове, които ще са ти полезни:
Най-голямата здравна каса: http://www.aok.de/bundesweit/index.php
Най-хвалената здравна каса: http://www.tk.de/tk/versicherung-und-tarife/117704
Сайтове за сравнение на допълнителни зъбни застраховки:
http://www.check24.de/zahnzusatzversicherung/
http://www.zahnzusatzversicherungen-vergleich.com/
http://www.versicherung-vergleiche.de/krankenzusatzversicherung/ … zversicherung.php

# 9
  • Мнения: 31
Светеща мечна  благодаря ти за информацията!  Hug

Точно така и ще направя, като дори мисля да изпратя мейл със запитване до някои от ортодонтите във Фрайбург...може пък да ми отговорят Simple Smile

Писах на АОК (намерих мейла точно да служител, който се занимава с международни студенти) и ще видя те какво ще ми отговорят.

Благоадаря отново! Ще споделя как се развиват нещата Simple Smile

Желая ви слънчеви почивни дни!  sun

Общи условия

Активация на акаунт