Частното образование - коментари, плюсове, минуси, разсъждения, гледни точки

  • 78 446
  • 1 308
  •   1
Отговори
# 945
  • Мнения: 1 776
Алтернативата е дело на замисъл на Ирина Шопова и всъщност идеята е точно това - да има алтернатива, но НЕ САМО за децата обучаващи се в ЧУ, а за всички, които проявят интерес и се занимават с езика.

Всъщност, първоначалната идея на госпожата беше алтернативата да е само за деца от ЧУ, но се радвам, че се вслуша в забележката ми. Надеждата е, че и в бъдеще ще е отворена за странични съвети, но пак да споделя мнението ми - не беше това целта, поне не моята и организаторите на Spelling Bee все още имат време да преразгледат приоритетите и правилника на състезанието си...
Другото, върху което се замислям... аз принципно не разбирам идеята на състезание по спелуване, но защо ако се прави алтернатива тя трябва да е за спелуване на английски език, а не на български? Хубавите идеи трябва да взимат ценното от наложените похвати, но никак не е зле ако вкарват и нещо ново, което в случая може да е промяна на езика.
Преди време бяхме повече русначета, отколкото българчета, сега ставаме повече американчета Simple Smile

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 09:05 от kodbg

# 946
  • Мнения: 7 263
Алтернативата е дело на замисъл на Ирина Шопова и всъщност идеята е точно това - да има алтернатива, но НЕ САМО за децата обучаващи се в ЧУ, а за всички, които проявят интерес и се занимават с езика.

Всъщност, първоначалната идея на госпожата беше алтернативата да е само за деца от ЧУ, но се радвам, че се вслуша в забележката ми.

Радостно е, че г-жата има добри съветници и най-вече, че ги слуша  Flutter Wink Peace

Надеждата е, че и в бъдеще ще е отворена за странични съвети, но пак да споделя мнението ми - не беше това целта, поне не моята и организаторите на Spelling Bee все още имат време да преразгледат приоритетите и правилника на състезанието си...

Ха дано, ама надали?!  Joy hahaha

Другото, върху което се замислям... аз принципно не разбирам идеята на състезание по спелуване, но защо ако се прави алтернатива тя трябва да е за спелуване на английски език, а не на български? Хубавите идеи трябва да взимат ценното от наложените похвати, но никак не е зле ако вкарват и нещо ново, което в случая може да е промяна на езика.
Преди време бяхме повече русначета, отколкото българчета, сега ставаме повече американчета Simple Smile

В случая според мен целта е да се види нивото на овладяване специално на английски език, но нищо не пречи някой по-предприемчив да направи подобно състезание и за знанието на родния си език.

# 947
  • Мнения: 5 160
Скоро по каналите попаднах на този филм
http://www.youtube.com/watch?v=8Sf4Lwxg6lQ


# 948
  • Sf
  • Мнения: 978
След като споделяте всичко това тук, сигурно е редно да ни просветите, коя е Ирина Шопова и за къде бърза тя?

# 949
  • Мнения: 1 776
След като споделяте всичко това тук, сигурно е редно да ни просветите, коя е Ирина Шопова и за къде бърза тя?

И какво  е редно? Тук се обсъжда недопускането на частни училища до дадено състезание и обмислянето на алтернативно, което ги допуска, а не Пенка, Станка или Драганка е организатор на състезания! Аз лично не познавам и не ме интересува кои са организатори на състезания, на които ходи детето, ако теб те интересува - свързваш се с тях и ги разпитваш...

# 950
  • Sf
  • Мнения: 978
Виждам какво се обсъжда, казусът е интересен. Не е нужно да си груб. Но не е и нужно да си говорите трима тук, обяснявайте поне. От последната част не разбрах нищо, затова и попитах.

# 951
  • София
  • Мнения: 5 014
... коя е Ирина Шопова .... ?

Не знам, вероятно това е тя:

д-р Ирина Шопова, СУ - история, научен сътрудник II ст. в
Центъра по тракология към БАН, преподавател в НБУ, преподавател в "ЕСПА" (Клуб “Млад Археолог” /3-7 клас/).

Предполагам, че не е съвпадение - вероятно пак тя е създател на Детска академия на науките, изкуствата и спорта  - "частна извънучилищна научнообразователна институция, създадена от
д-р Ирина Шопова като средище за развитие и подкрепа на таланта и уменията на децата от 5 до 19-годишна възраст в сферата на науките, изкуствата и спорта." - цитат от сайта
Ако добре разбирам, именно тази "академия" (води се още "Школа за изпреварващо обучение") веднага е поела иницативата да организира сходното състезание.

Колкото до Spelling Bee състезанието, в периода до 7-ми клас това  по-скоро може да е индивидуално, а не училищно състезание. Добре би било информацията да бъде широко оповестена, а оттам нататък да бъде преценка на родителите и на детето дали то да се яви.
Добре е да има индикация за степента на сложност, която да бъде ориентир за участниците.
Неоповестяването на информация в ЧУ, както и вероятният натиск от страна на редица директори и/или учители в ДУ за участие, не е в полза на никого.
В противен случай инициативата се превръща повече в социална програма, отколкото в състезание.



  

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 11:46 от Prizma

# 952
  • Мнения: 1 776
Виждам какво се обсъжда, казусът е интересен. Не е нужно да си груб.

Не е, но помага за изпускане на парата Simple Smile Съжалявам ако съм те засегнал, често съм по-първичен от необходимото в изразяването и не смятам да го променям  Stop

# 953
  • Мнения: 967
Аз го видях това събитие на страницата на Школа за изпреварващо обучение във Фейсбук и го споделих.
Много интересни мероприятия има в тази Школа. Засега ни е пълен календара, но някой ако взима участие в някой от курсовете, може да сподели, ще ми е много интересно за вбъдеще.

# 954
  • Мнения: X
Много интересни мероприятия има в тази Школа. Засега ни е пълен календара, но някой ако взима участие в някой от курсовете, може да сподели, ще ми е много интересно за вбъдеще.

Синът ми ходи там на кунг-фу и шах, страшно сме доволни.  Peace

# 955
  • Мнения: 1 776
Още малко интересна информация, относно Spelling Bee и евентаулна алтернатива.
Неслучайно коментирах, че съм скептичен към алтернативата, защото само с желание и мускули, без опит и финансиране трудно се прави добро състезание.
Та, влязох случайно на сайта на една от фондациите, поддържащи Spelling Bee и лекинко се същисах от отпуснатата от нея помощ за състезанието:

IV Национално състезание “Spelling Bee”” CORPluS - 165 621 лв.

 Joy

# 956
  • Мнения: 7 263
Ето ви информация, за тези които организират алтернативата
Детска академия на науките, изкуството и спорта

Хммм
Още малко интересна информация, относно Spelling Bee и евентаулна алтернатива.
Неслучайно коментирах, че съм скептичен към алтернативата, защото само с желание и мускули, без опит и финансиране трудно се прави добро състезание.
Та, влязох случайно на сайта на една от фондациите, поддържащи Spelling Bee и лекинко се същисах от отпуснатата от нея помощ за състезанието:

IV Национално състезание “Spelling Bee”” CORPluS - 165 621 лв.

 Joy

Което ни дава и отговор на въпроса, защо едни няма да бъдат допуснати ....

# 957
  • Мнения: 1 776
Което ни дава и отговор на въпроса, защо едни няма да бъдат допуснати ....

Аз... явно съм наивен и вярвам в доброто, но не разбирам защо трябва да има връзка и каква е между доброто финансиране, с което се организира състезанието и непоканването на частните училища?
Наистина не виждам зла умисъл и финансови причини, според мен проблема е в лошо планиране и инат да не признаеш, че си сбъркал...

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 15:04 от kodbg

# 958
  • Sf
  • Мнения: 978
И аз не разбирам. В английския вариант на регламента няма такава клауза. Само в българския.

# 959
  • Мнения: 1 007
Сега един истински казус


Столично частно училище е подало заявка за участие в националното състезание Spelling Bee, организирано от Corplus.

Ето отговора, който са получили:
"Уважаеми колеги,
благодарим ви за проявения интерес към състезанието по правопис на английски език Spelling Bee 2014!
За съжаление не можем да ви регистрираме за участие, т.к. и тази година в състезанието могат да участват само държавни и общински училища. Надяваме се, че догодина ще имаме възможност да отворим състезанието за всички училища, които проявяват интерес.
С уважение,
Валя Завялова
Програмен директор


Как се нарича това според вас?
Редно ли е ? Защо?
Вие как бихте решили казуса?

Мисля, че ако една година никой не се запише в ЧУ поради неуредици от този тип, на следващата година всичко ще е наред. Ако държите да се ползвате от всичко, от което се ползват децата от ДУ, трябва да го заявите на ЧУ и да го поставите като условие за записване на детето. Вие можете да минете без ЧУ, но ЧУ не могат да съществуват без децата ви. Затова нека се постараят да им осигурят необходимото. В това число и държавната субсидия или неин заместител.

Ще дам пример с лицензирането им. ЧУ знаят, че ако не са лицензирани от МОН, 95% от родителите няма да запишат децата си там, каквото и друго да им се обещава (немски С18 например  Sunglasses ). Ако родителите поставят по-високи изисквания, те ще бъдат изпълнени. Например участие във всичко, което прилича на състезание, награждаване и т.н.  Ако не са изпълнени, няма да има деца. Може да нямате само това, което позволите да не ви се даде. На държавата й е все тая - заинтересованите са частните дружества.

Последна редакция: вт, 26 ное 2013, 16:42 от Химикал

Общи условия

Активация на акаунт