Бьлгария-Лято 2013-впечетления, похвали и оплаквания

  • 13 462
  • 136
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 885
 Това лято определено е пълно с много позитивни впечатления. Дотолкова, че вече си купихме самолетни билети за лято'14. В Бургас много ми хареса, даже ходих на басейн и плаж. /Milla Elaine  Wink/. В София бяхме за 4 дни, във Варна само за 2 дни.
 Бургас неслучайно е най-добрият град за живеене. Добре, че има директна връзка с Дъблин. Само да не беше толкова горещо....явно съм отвикнала.

# 31
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
немирница това за температурата ми прозвуча като, че ирландка го написа.  Mr. Green

# 32
  • Мнения: 11 341
Ходих си 2 пъти - веднъж през юни на бал и втори път с децата за ваканцията им.
Първия път си направих разходка с колата до София и съм благодарна на приятелката ми, че ме посъветва да паркирам на първия паркинг на метростанцията в Младост. После слязохме до центъра с метрото и не сме се занимавали повече с търсене на места.
Това го пиша като съвет за тези от провинцията, които искат със собствен превоз до София.
Втория път заведохме децата на лагер и на връщане пробвахме току-що отворения Елена-Твърдица. Като за основен ремонт си бяха оставили ръцете - ползвали рециклиран асфалт, къде с маркировка, къде - без. Мантинели липсват, знаци липсват, а пътя ги изисква тия неща, защото е с ужасни завои и денивелация. Поне да се бяха опитали да поизправят някои участъци и да ги поразширят!
Минахме по новия участък на А1 - точно слагаха контейнерите тоалетни, че дори за това не бяха помислили като са строили и подготвяли паркингите по пътя. От Пловдив до Бургас няма нито една бензиностанция. В началото дори не е имало обозначение по изходите на колко км след изхода е следващата бензионстанция. Сега вече и това са маркирали.
Има подобрение в поведението на шофьорите, но ми прави впечатление, че джигитите са повечето в евтини джипове и не със софийски номера.
На морето - просто е ужасно, трудно се намира спокоен плаж и свястно заведение за хранене, но успяхме и дори за 4-5 дена не пипнахме нищо и се прибрахме здрави.

# 33
  • Мнения: 2 093
с риск да се повторя (защото всяка година го пиша), купувам на детето от Бьлгария обувки на Колев и Колев. Дали някой може да ми препорьча обувки на друга компания от която сте доволни. Колев и Колев ми харесват - кожени и леки, но моделите им са доста подобни и си мисля да погледна и други. Така че препорьчвайте ако имате опит. Сьщо за дрехи. По принцип си купувам от тук, защото са по евтини, но може и да погледна, стига някой да ме насочи.

# 34
  • Мнения: 1 298
Вечерница, кой плаж открихте?

# 35
  • Мнения: 11 341
Вечерница, кой плаж открихте?


На къмпинг Ахелой и на юг от него до солниците на Поморие, където са и калните езерца.
Не е охраняем, но водата е доста навътре плитка и за наш късмет морето беше спокойно *без подводни течения, а и децата можеха да плуват, та не съм се притеснявала от това.

# 36
  • Мнения: 3 241
Ние прекарахме 3 седмици в България тази година.

Една на морето (комплекс Св Никола между черноморец и къмпинг Градина) - за цената качеството не отговаряше. Храната миналата година е била значително по-добре (само за закуска говоря). Персоналът се опитваше да се държи добре, но на моменти му беше трудно?Плажът си беше претъпкан и се опитаха да ми вземат пари за чадър,  под който седнах в 17ч30. На всякъде руска реч разбира се.
За храненето вечер ходехме само в познати ресторанти и нямахме проблеми с вируси (но на малката давах пробиотици).

Няколко дни в Банско (по време на джаз феста). Имаше много хора и едни гадни сергии по центъра. Цените по кръчмите са по-високи от на морето  Crazy  Но иначе има нови детски площадни и е ОК.

Минахме за 2 дни през Гърция до къщата на приятел. Там ми се стори значително по-празно, чисто и просторно.

Останалите дни бяхме в София: храната навсякъде става все по-ужасна ( а аз съм всеядна), като вкус нямаше проблеми, но стомахът ми трудно преживяваше.

С магистралата наистина се стига бързо до морето. Дано направят и поне някоя бензиностанция, че на моменти е супер скучно.

# 37
  • Мнения: 616
А как е с пушенето по заведенията?

Зимата заведенията масово се съобразяваха, беше много по-приятно, но доста след някакъв определен час вадеха разни подръчни 'пепелници' - вазички, свещници, чаши кафе....И пак се пушеше.

# 38
  • Мнения: 3 241
Ние бяхме все навън, та нямам наблюдения.  newsm78

# 39
  • Мнения: 11 341
Юни като си бях за бала, мога да споделя, че след 23 ч заведението затвори врати изцяло и извадиха пепелниците и разрешиха да се пуши и вътре.
Но бяхме цяла група към 30тина души и половината бяха пушачи.

# 40
  • София
  • Мнения: 8 041
Бях през юни в БГ. Уцелих хладен и дъждовен период, седях предимно вътре и не се пушеше, дори и след 23ч. Говоря за софийски заведения, тип bar & dinner, по нощни заведения не съм ходила.

# 41
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
И аз се върнах преди 2 дена.

В София бях 12 дена (следващият път определено ще направя по-сбита програма за роднините и по-малко ще стоя...Много ме изнервя стоенето там, но е поради лични причини). Градинката при Нотариата най-сетне е оправена и хора с проблеми с алкохола не се застояват много там. Паметника на Патриарх Евтимий е станал прекрасен. Хубава гледка от прозореца ни Simple Smile ( http://www.monuments.bg/monument/evtimiy_of_tarnovo). Открих най-вкусния сладолед, който съм яла в България: една италианска сладкарница на Витошка (между Солунска и Денкоглу). Имам да свалям килограми сега.  Blush

Разходка из Южния парк също много ми хареса. Основните алеи са много приятни. Встрани от тях е диво, което не е проблем, но мен ме беше страх, защото осветлението беше оскъдно. Много разхождащи се хора. Цветя. Няма тоалетна (освен една химическа) и деца и възрастни ходят по храстите.

"Витошка" до средата е станала прекрасна и е пълно с народ. За съжаление, ако свиеш по Солунска и се приземяваш къде си. Контраста ми се видя много тъжен. Славейков след 22 е изключително грозен. Как не направиха едни будки или нещо, ами тези дъски, тезгяхи и т.н.

Много сгради по централни улици (включително и нашата) са опаковани с реклами, защото собствениците трябва да правят някакъв ремонт и по този начин събират пари. При нас е за асансьор, но нещо май фирмата излъга входа ни и ...

Разхождайки се по улиците на София, се замисляш дали софиянци не са алкохолици. Масово се върви с бутилка бира в ръка: младежи, по-възрастни, майки с деца. И това не само по градинки, но си вървят хората така по улицата, в превозни средства и т.н.

Минах да видя разкопките при Цум. Не знаем как да си покажем ценностите.

Много ми хареса минералния басейн на Панчарево (заради водата). http://www.pancharevo-bg.com/index.php/recreation-tourism-sport/ … water-spa-complex

Тъй-като не стигнах до морето: още два басейна, които ми харесаха:
Басейн при Къпиновския манастир, Търновско (http://kapinovski.bg/index.php?p=article&id=23#.Ug_ixnGOrB0.facebook). Има и къмпинг, което е добра новина за моите приятели тук, които все ме питат дали се откриват подобни места. Тъй-като е супер голям басейн, явно, в понеделник сменят водата и беше студено (а беше 30 градуса). На много красиво място е изграден.

И: Бряста, по пътя за Габрово http://bryasta.com/  Водата супер топла. Има тоалетна (чиста). През седмицата е по-спокойно. Събота и неделя лудница. Ресторанта е много хубаво украсен (+ хотелската част от няколко къщички). Храна и обслужване: под всякаква критика.

По Самоводската чаршия (Велико Търново) най-сетне може спокойно да се разхождаш без да бъдеш сгазен. Сладкарница Стратилат предлага супер вкусно ашуре.  Heart Eyes Сервитьорките могат да бъдат много троснати.


Масово обслужващ персонал ти се кара (може и аз да съм отвикнала на това повишаване на глас). В Търново за пръв път спрях на улица с талони. Леле, как ми вика жената, която раздава талоните, че не съм знаела как да ги попълня (тя нямала право и й било омръзнало да обяснява  Shocked ). След няколко дена много се смях, че едни българи живеещи в Белгия бяха попаднали в същата ситуация, та ги спасявах. Не е професорска работа, ама ако не си свикнал.....Като питах защо няма просто автомати...нямало кой да следи и да глобява.  Thinking

Плодове и зеленчуци: отврат по софийските пазари и на високи цени. На Търновския пазар: вкуууууусно. Единствено се изненадах, че от един ден на следващия цените бяха с 20% по-високи.

Този път не съм ходила много по ресторанти, защото всеки път беше разочарование. Къде се е изгубило вкусното готвене?  Confused В добавка, че сервитьорите са гола вода, а това едната поръчка да се сервира, а другите 5 да чакат своите още половин час е нещо нормално. Та си изправен пред дилемата: студено ядене или другите да те гледат как ядеш. Много приятно място и единствената професионалистка, която работи там е в ресторант градина Синият лъв.  Дори имах шанс да видя Петър Стоянов на живо.  Laughing
Най-големият куриоз: в едно и също заведение (в Арбанаси) си поръчах два пъти една и съща риба (първият път много ми хареса). Вторият ми сервираха съвсем друга риба и се опитваха да ме убедят, че не разбирам от риба.

Обувките са станали с европейски цени. Преди си купувах, но сега няма смисъл. Всичко по-качествено почва от 80 лв нагоре. И тук е така. За дрехи не съм гледала. Все ме изумява, че жените (след една определена възраст) масово носят едни отвратителни, турски десени (обикновени продаващи се на някоя сергия). Наричам я "циганската мода".

Масово се продават некачествени стоки. Практикер (немска верига) е начело в класацията ми. Купих си шезлонги. Единият се счупи след 2 часа стоене. Вторият след 1 ден. Хубавото е, че ми върнаха парите без мърморене. Не е за вярване, но този най-прост вид шезлонги ги имаше само там (за Търново става въпрос) и...просто нямаш избор. Едни и същи стоки се продават на различни цени в различните магазини (понякога с 20 - 25% разлика).

Отново се занимавах с моят проект (възстановяване на стара къща). 2 седмици не открих един човек, който да се навие да ми изкопае една дупка (на 3-тата намерих и го свърши за 2 часа). Всеки майстор мери на око колко да ти вземе. Имах неблагоразумието да ме видят с холандска кола и човек..и направо  ooooh!, като плащах на стъкларя. Паднах, като си замина счупил едно стъкло и без да ми каже. Дойде и го оправи, след като му се обадих (бях му оставила съобщение на гласовата поща...не си беше направил труда да ми звънне той).

Най-голямата идиотщина: вече 2 години чакам за разрешение на една пиклива баня (външна). Сега пак нямаше раздвижване на нещата, защото всички били в отпуска и нямало кой да разгледа документите.  Shocked (зимата 7 месеца не разгледаха първите документи, защото госпожата си била счупила ръката). Знам какво чакат, но няма да им го дам.

Виках от кадастъра да ми определят границите на имота. Официално нищо не отбелязват ( нямало те да забиват колчетата  Tired). За 1  час работа : 200 лв Бяха 3-ма човека и се чудех какво прави третият освен да гледа отстрани.

Масово се заобикалят правила и закони. Пример: всеки си пресича, където му дойде на акъла. По онези баири в Търново е екшън голям, ако идваш от равна земя.
Приятелка си взе изпит по кормуване там. Обясняваше ни какво са я карали да прави, но паркиране е нямало.  Rolling Eyes Видя ми се странно. И се сетих как, като бяхме на Панчарево една девойка излизаше от паркинг и направо помете една спряла кола. Слезе, огледа се дали няма нещо на нейната кола и си замина. Дори не погледна другата кола или шофьор.

Масово имаше коли (Търново) с холандски, испански и английски регистрации. Също така много деца, които живеят в чужбина и бяха на гости в България.

Леко съм Rolling Eyes от майките там. Дърпат, викат на децата. През 5 минути се чува "Ще ти плесна един" или нещо от сорта. Вечно се мърмори за нещо. Изнервени и груби. Винаги съм отбелязвала колко са възпитани нашите деца, но ...и там промяна. Жалко....

Не знам как е при вас, но мен през по-голямата част от времето ме обзема някакво напрежение...Липса на маркировка и табели (направо се забутахме в отсрещна лента, защото нямаше табела на къде е Търново...Изправи ми се косата); несигурност дали това, което е било ок миналат година е все още така; тази намусеност, въпроси  и забележки( лични)... Tired Сега си гледам снимките и...много хубави моменти имах, но безгрижно и пълно щастие...още не ми е писано да изживея по време на лятна ваканция там.

Последна редакция: чт, 22 авг 2013, 01:17 от Kalinka

# 42
  • Лондон
  • Мнения: 449
Още миналият октомври, няколко месеца след влизане в сила на забраната за пушене в затворени помещения, в споменатото, много вървежно заведение Besso се пушеше вътре Confused На въпроса ми как така, ми отговориха директно "плащаме си глобите" Shocked  Сега ходих пак, и навсякъде се пушеше, вътре и в градината, явно имат специален режим Confused

Ние за октомври тази година си запазихме стаи в Гранд Арена на Банско, много хубаво място, с изключително обслужване, само дето цените са ми поносими извън сезона само...

# 43
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А как е с пушенето по заведенията?

Зимата заведенията масово се съобразяваха, беше много по-приятно, но доста след някакъв определен час вадеха разни подръчни 'пепелници' - вазички, свещници, чаши кафе....И пак се пушеше.

Ние седяхме навън и навън масово се пуши. Разбирам, че забраната е за вътрешната част на помещенията, но бях отвикнала на толкова много дим и това ми направи впечатление.

Обслужването става по-добро, като че ли. В София има страхотни заведения, направени с мисъл и опит за нещо ново. Напр. във Велинград заведенията не са мръднали от това, което са били през 80-те години - големите менюто (и малките порции Mr. Green), картофената салата, всичко си е едно към едно с едни позабравени времена, обаче пък там хората са толкова мили, че успяват да компенсират донякъде.

Центърът на София беше чист, протестите бяха наистина много колоритни.

Ще дописвам по-късно.

(Относно гастровируса - нас ни удари преди 2 години в Банско и преди ок. 8 в Созопол (тогава засегна само ММ) - адски дразнещо е  Rolling Eyes)

# 44
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Днес се прибрахме, бяхме една седмица в Албена. С много позитивни впечатления съм в сравнение с от преди 4 г. По подържано, много кошчета, машини за почистване на пясъка, много детски площадки, чисти и подържани обществени тоалетни, мил и любезен персонал в хотелите.

Малко съм разочарована от храната, качество и разнообразие липсваше, някак си всичко беше малко или много безвкусно. Хареса ми храната в едно заведение в Кранево и в Миденета ферма в местността Дълбока.
Стреснах на нос Калиакра/ липса на всякакви обезопасителни мерки, учудвам се как допускат хора при такъв голям риск от злополука. Друго, което ми направи впечатление липса на всякаква култура на хранене, особено на руснаци, молдовци, румънци, направо ме оставиха безмълвна.

Общи условия

Активация на акаунт