Бьлгария-Лято 2013-впечетления, похвали и оплаквания

  • 13 433
  • 136
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 616
Тъкмо реших да вляза да потърся тема за оплакване от престоя ни тук и вие сте направили!  Hug


Е, не е само за оплаквания темата...

Моите впечатления са от зимата, но годината е актуална и обещавам да не коментирам колко пусти бяха плажовете  Laughing

Аз пък бях приятно изненадана точно от такситата. Обикновено имам късмета все да попадам на пушещите, грубите, откачалките и т.н. Тази година всички коли в които се возих бяха прилични, никой не пушеше, натоварваха ми багажлъците веднага и дори ми отвори вратата един господин. Таксиджиите бяха учтиви и приятни, с леко изключение от едно момче което прекалено ентусиазирано ми обясняваше колко се радва, че не съм се оказала циганка (?!).

# 16
  • Мнения: X
Тези теми поне за мен са били винаги предимно позитивни и пълни с инф какво сме пропуснали и какво да правим при следващото пътуване

Пролетта ми се наложи да пътувам два пъти до София и ми направи силно впечатление чистотата
Тръхнах от потънал в прах и кал Стокхолм и ми беше супер приятно да се разхождам из соф.център, въпреки че причината за пътуването не беше приятна
При второто ми пътуване пристигането беше след полунощ и такс.шофьор изчака със запалени фарове да отключа и вляза

Всичките масово ми помагаха с багажа, както и после, когато пътувах с мъжете
Приятно е да те третират като клиент, вместо да си седи вътре и да си дими в лисичарника

Само един пушеше, но цигарата беше електронна и не ни пречеше, а аз обикновено се скъсвам от рев от цигарен дим

# 17
  • Мнения: 2 563
Но все още чакам българката да спре да препикава общ.тоалетни или поне да ги оставя в поносим вид след себе си

Това и при нас го има, в офиса ми в Ню Йорк. Не всички го правят, но има такива, които го правят. А тоалетните са чисти; не знам как не ги е срам да влезнат на съвсем чиста тоалетна и да опикаят...

# 18
  • Мнения: X
Тук само арабките съм забелязала да оставят мизерия след себе си

# 19
  • Мнения: 3 371
тъй като съм пълна като пазарска кошница на гражданка , минаваща през пазарджишко село, с оплаквания, не знам дали имам място в темата.

от морето лепнах гаден ентеровирус и повръщах до припадък/разбира се, на кого другиго ще се лепне, освен за мен, абонираната за цялата всемирна гадост/ и ми опожариха един имот. като се замисли човек - имам още две седмици, може и метеорит да ми падне на главата  Mr. Green. Бг е страната на неограничените възможности/и положения/.

# 20
  • Мнения: 2 563
от морето лепнах гаден ентеровирус и повръщах до припадък

Е това е традиция на българското море.

# 21
  • Мнения: 1 298
Аз, като едно морско чадо, винаги съм се чудила как традиционно хората пипат вируси по Черноморието?

Явно съм развила някакъв имунитет...че и децата ми и те, въпреки че само лятото са в Бг. newsm78

Ние сме още в Бургас, топличко, готино, много хора, децата се забавляват.
 Peace

# 22
  • Мнения: 3 371
сигурно си имате имунитет/морските Simple Smile/.

голяма гадост е този ентеровирус, от морето се пренася в софия. май му казват - созополския вирус  Rolling Eyes.

# 23
  • Мнения: 2 093
а дали пьк не е бактерии, сега се замислих че май само в Бьлгария сьм чувала за летни вируси. Ако това явление го имаше тук, веднага щеше да се заговори по медиите и здравеопазването щяха да изследват водата, почвата...да открият източника на вирусите и сигурно накрая да измислят ваксина  Laughing

Milla Elaine и аз мисля че ти имаш изграден имунитет, щом си от там и си го предала на детето.

# 24
  • Мнения: X
Нашата тазгодишна БГ ваканция още не е свършила, но ще напиша малко впечатления, пък после ще допълвам, ако се наложи.

Паспортно бюро в малък провинциален град - опашка от няколко човека, 1 брой работещо гише (от 3 налични), 6 броя налични служители в салона (стъкло е, отворен салон, всичко се вижда и чува, даже и да не искаш). Основна задача на всички служители в салона (вкл. и дамата на гишето) - ядене на праскови, ядене на бисквити, обсъждане на жакетчето на Марианка, обсъждане на хората, искащи услуги в жегата, смятане на оставащите им дни до отпуската, сравнение на банските с банел и банските с твърда чашка. Престой на гишето за да си получа готовия от месеци нов паспорт - 23 минути (без чакането на опашката). Разходка до най-близкия външен ксерокс за снимане на стария паспорт - 5 мин. (въпреки двата налични в салона - били за служебни цели !?!). Писане на оплакване към началника на Паспортно бюро - 6 мин., получаване на входящ номер - 12 мин.
София - мръсна, прашна, пренаселена. Кварталите - преливащи кофи, бездомни кучета, прашни облаци, разбити тротоари. Тук-там някоя лъскава сграда стои като кръпка. Център - чист, градинки с цветя, боядисани пейки, детски площадки, пешеходната зона на Витошка - разкош. Новооткрити книжарници - ехаааа. Обслужват ни с усмивка почти навсякъде. Молове - доста, но пък е приятно да се разходи човек на хлад.
Шофиране - и в малкия и в големия град, и на магистралата и на второстепенните пътища - правилата за движение са нещо досадно и затрудняващо шофьора. Що да се спазват, по-добре без тях. А пешеходните пътеки са най-омразното нещо - за шофьорите - мразят да спират и гледат да не го правят, за пешеходците - що да пресичат където някой друг им е начертал, ще пресичат където им е кеф.
Болница в малък провинциален град - приеха по спешност мъжът ми с пневмония, реагираха светкавично и адекватно, приеха и немската му здравна карта, не платихме нищо от лечението. Е, хигиенните условия в отделението (наскоро ремонтирано) бяха отврат, но това май на всички им е ясно.
Зъболекар в малък провинциален град - борим панически страх при малката, направихме над 10 посещения, бях готова да си платя за времето и нервите и поисках да го направя няколко пъти - зъболекарката настоя, че приема немските ни здравни карти и не пожела плащане. Изумена съм!
Северозападна Бг - на няколко години веднъж ми се случва да пътувам натам и всеки път си казвам - не може да стане по-зле. Ами можело. Там е някаква паралелна реалност, на никой ли не му пука какво става с хората в дълбоката провинция?
Наложи се да отменим в последния момент резервацията ни за морето, заради хоспитализирането на съпругa ми. Резервация направена преди месеци, потвърдена няколко пъти. По телефона собственика на хотела каза дословно: " Не се притеснявайте, всичко е наред. Не мислете за глупости, лекувайте се. Бързо оздравяване и се обадете как върви лечението. Ще се радваме да ви видим следващото лято."
Храна - тук-там почват да се виждат щандове със здравословни храни, тук-там някой пълнозърнест продукт. Но като цяло - масовата храна е пълна с мазнини, овкусители, заместители, подсладители. Качествената храна е безобразно скъпа. Децата масово се тъпчат със сладко, чипс, вафли, кола и подобни, хранят ги с лъжица и занимавка. Ако някое дете има режим на хранене и се държи на маниерите му на масата - родителите му минават автоматично в графа "цербери". Ако детето е имало едно хранене само с пресни плодове, коментара е "горкото, държат го гладно". Масовото поголовно черпене с бонбони и близалки по детски площадки е нещо общоприето и ако откажеш те гледат кръвнишки.


П.П. Моля някой модератор да оправи правописната грешка в заглавието.

# 25
  • Мнения: X
Тук също има такива вируси, свързват ги именно с плуването в езера и морето
Ао в някой залив има няколко случая, изследват водата и го обявяват за опасен
Така правят и когато лятото е много топло и планктонът почва да цъфти, тогава се твърди, че водата ставала отровна един вид

Иначе аз като дете и тийн прекарвах летата при баба в Бургас и тогава за такива неща не се е говорело, нямаше ги, никога не сме боледували
Но там плажът е огромен и може би съдържимото на канал.тръби се размива в толкова много вода
Докато в малките заливи не е така

Сега напр за Созопол знам че такъв вирус си е стандарт и там никога не бих отишла
За там знам, че даже ръцете и тялото трябва да се мият с бутилирана вода, толкова голямо замърсяване ставало от канализацията въм водопр.тръби

# 26
  • Мнения: 2 563
Гастроентеритът всъщност може да бъде докаран от вирус, бактерия или паразит. Обикновено местните хора имат стомашна и чревна флора и/или имунитет, които ги пазят да не се разболеят. Гостите се разболяват. Този ефект се наблюдава и в развиващите се страни, например в Индия. Туристите се разболяват от ежедневната храна на индийците.

Когато бях малка, по морето се разболявахме само по почивни станции, където храната се приготвя масово. Един пропуск в хигиената и си заразил храната на всички и цялата станция пламва.

# 27
  • Мнения: 2 786
Традиционната за този сезон тема липсва тази година и реших да започна нова. След няколко седмици пьтуваме за България и ще ми е интересно да прочета впечатления на всички завьрнали се или пребиваващи в момента.
Например, как се усещат протестите в София. На няколко пьти хора ми споменават за тях, а аз дори и не се бях сетила че може да има някакъв ефект. Дори и ние може да се включим и да ни покажат по новините  Laughing


Протестите - видях веднъж една шумна групичка от 20-тина човека пред Президентството и една подписка пред Министерството на земеделието. Откъм задръствания заради протестите не попаднах на такива. Иначе София ми се стори променена (от много дълго време не се бях разхождала там), много нови сгради, които изобщо не се вписват архитектурно с тези покрай тях. Приятно ме изненада колко много нови станции на метрото има, което е много удобен начин за придвижване. И много нови МОЛ-ове са отворили. Може би тези неща не са нови в прекия смисъл на думата, но за мен бяха, защото не съм ги виждала преди. Шофьорите като че са станали една идея по-европейски, всеки четвърти всъщност спираше пред зебра! Това май беше голямата изненада. Simple Smile Друга голяма изненада бяха таксиметровите шофьори - няма чалга, няма потници с избуяла растителност под тях, няма цигарен дим, няма досадни опити за разговори. Но колани май още не се ползват. Поне този път не реагираха, когато аз си слагах колан, че последния път ме гледаха като извънземно.

Последна редакция: нд, 18 авг 2013, 14:44 от Teresa of the Faint Smile

# 28
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
След цял месец престой, срамота, не знам даже какво да напиша, щото май няма кой знае какво толкова да ме е впечатлило в сравнение със Септ. когато бяхме там. Завършен е моста при Видин и минахме по него. Супер бърза проверка, и пътищата в Рум. са къде, къде над тези в северозападна Бг. То всъщтност не бих казала, че това са пътища, те са ровове за трошене на коли. Как се ползват от тировете ми е бедно въображението да си представя.  ooooh!

Гея, то не само Търново са разкопали... и няколко села около него са разровени масово. Има отпуснати еврофондове за района да се прави канализация там където няма, а където има да се подновят тръбите, но и да се направи пречиствателна... даже май повече от една. Но последното никога няма да се направи, а средствата са освоени и ще бъдат доосвоение. Тежко им като мине некой на инспекция от ЕС да види къде са пречиствателните??? Тръбите се полагат с наклон към Янтра  Sad Това го знам на 100%!.

За рекорда, в Брюксел ме хвана 2 пъти ентеро вирус. Един път от ядене на сандвичи, пресни, с пушена сьомга, другият така и не разбрах от какво. Някаква отврат е. Никъде не ми се беше случвало, даже на Бг. черноморието. Но разбрах що за мизерия е да те тръшне този Рота вирус.  Sick Предполагам е същят и вируса по черноморието. Обикновенно отнема до 72 часа след заразата да се развие. Някой го прекарва много леко, други ги поваля и седят в 00 с лигена в ръце, а то тече и от горе и от долу едновременно с ужасни болки с корема.  Sick

# 29
  • Мнения: X
О да, ужасен е
Аз такъв карах точно две седмици преди сватбата ни, стопих се буквално за седмица, после роклята ми беше голяма, а бе предвидена да е по тялото


Ужасно е това, което споделяш за липсата на пр.станции
Как може такова безхаберие не знам  #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт