Дерматит - атопичен, себореен, екзема...

  • 491 595
  • 1 504
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 20
Ako се интересувате пробвайте с ексципиалр,добра  работа върши,чака се да излезе продукт и за къпане.Има няколко разновидности,прочетете брошура искайте тестери и пробвайте според кожата кой най добре ще подейства.При нас /като не изключвам хомеопатията/ ни повлия добре ,тази нощ ме събуди само веднъж.Но немога да кажа със сигурност ,че това е от лусиона или от хомеопатичното лекарство.Успех Hug

# 451
  • София
  • Мнения: 20
Извинявам се казва се "ексципиал"

# 452
  • Мнения: 295
Отчетете и други неща:

*често се касае за инфекция върху дерматита. Без нея, той би изглеждал по-скоро като суха кожа... Лекувайте инфекцията и ще имате значително подобрение.
*изберете добър хидратантен крем-Екзомега или Адерма с трици.
*потърсете продуктите с трици на Авеено:

http://www.aveeno.com/detailAction.do?id=3662
http://www.aveeno.com/detailAction.do?id=3640

С А-дерма сме в момента. На тубата на А-дермато пише Екзомега - не знам дали говориш за едно и също. Освен тях минахме и през Атодерм и Мустела. Не бих казала , че влияят подобряващо, но поне не са навредили досега.

Авеено продавали се в БГ и ако да, къде мога да го намеря?

Мерси предварително!

# 453
  • Мнения: 295
Ako се интересувате пробвайте с ексципиалр,добра  работа върши,чака се да излезе продукт и за къпане.Има няколко разновидности,прочетете брошура искайте тестери и пробвайте според кожата кой най добре ще подейства.При нас /като не изключвам хомеопатията/ ни повлия добре ,тази нощ ме събуди само веднъж.Но немога да кажа със сигурност ,че това е от лусиона или от хомеопатичното лекарство.Успех Hug

Чувала съм за ексципиала доста добри неща, но не съм го пробвала още, а май трябва и него да опитам. Мерси!

# 454
  • Мнения: 988
След като изчетох темата, имам един-два въпроса и искам да помоля специалистите тук за отговор:

- В доста западни държави за третиране на обривите се препоръчва хидрокортизон - 1%, на нас лекарката ни (в Бг сме) също изписа Локоид Липокрем, който виждам от листовката че е точно хидрокортизон. Искам да питам, хидрокортизонът всъщност кортикостероид ли е? Има ли същите вредни ефекти?

- Ако правилно съм схванала, кремчето на Авен показано от Полиа, което съдържа мед, цинк и т.н. всъщност има оздравителен и възстановителен ефект върху възпалената/раздразнена кожа и също може да се използва за третиране на активни обриви вместо кортикостероид и хидрокортизон?

При нас картината на Ад се появи на месец и половина, и се повлия освен от козметиката (локоид само на най-раздразнените петна, ексипиал) от моята диета, в която изключих алергените и основно прясното мляко. Сега вече проблеми имаме само на сгъвките периодично и рядко единични дребни лишеи по тялото, които се появяват и изчезват. Млечни продукти консумирам умерено, бебето е захранено вече и определено не намирам никаква връзка между консумираните от мен и нея храни и обривите. Затова задълбах в темата тук; замомента ми се вижда безпредметно да я водя на алерголог или дерматолог, предвид че дерматита е по-слабо изявен и предвид че тез идве основни, как да ги нарека, групи, лекуващи АД, обикновено дават противоположни обяснения и съвети и всеки гледа само от своята камбанария. затова се интересувам от крема на Авен - искам да приложа за ивсетно време възможно най-щадящата козметика, във възможно най-малкото количество, като намаля дразнителите (груби дрехи, твърде често къпане и твърде топла вода) и да видя дали няма да и се отрази по-добре. На прав път ли съм?

И специално към Бърди, би ли описал тук картината на АД с типичните признаци, т.е. критериите за диагностика, които споменаваш? Повечето майки знаем повечето критерии, но едва ли всички, и смятам че за всички ще бъде полезно ако го направиш. Може би дори си заслужава отделна тема, толкова често се чува въпросът "АД ли е?" във форума. (Това че само лекар и само след преглед може да се изкаже окончателно по въпроса, се подразбира).

# 455
  • Мнения: 8 585
Аз съм лекар, така или иначе.
Критериите съдържат медицински термини...

Правилно разсъждавате с една забележка. Няма две мнения.
Има само едно-валидно и общоприето за това заболяване. "Мастити" Бг алерголози могат да имат и 5. Не е важно. Важно е какво е удтвърдено и се прави като практика. Аз например съм напълно съгласен с лечението предложено на Поля от нейната педиатърка. Защо? Защото така се процедира и нещата са унифицирани. С Г-н Мустаков естествено не мога да се съглася. Защо? Защото си прави каквото му е удобно, без това да е в унисон с никого. Е, така не може. Освен че е наивен, комерсиален и неиздържан подход.

Всеки използва различни по сила КС кремове. Аз лично, когато имам нужда от тях, от хидрокортизон не виждам полза. Затова ползвам Бетноват. Силен е... да, силен е но можете да го направите така, че да балансирате силата му.

# 456
  • Мнения: 988
Благодаря, Бърди, но все пак не отговорихте на двата ми най-важни въпроса - какво представлява и има ли вредни ефекти хидрокортизона, и за критериите за АД. Не се приеснявайте дали ще разберем медицинските термини - аз поне ще се справя с тях. Наистина ще ми бъде много полезно. Като специалист именно с конкретна информация от областта ви можете да бъдете най-полезен! А виждам, че имате желание да помагате, иначе не бих се обърнала с тази молба.

# 457
  • Мнения: 8 585
Ок:

MAJOR FEATURES
Pruritus
Facial and extensor eczema in infants and children
Flexural eczema in adolescents
Chronic or relapsing dermatitis
Personal or family history of atopic disease


ASSOCIATED FEATURES
Xerosis
Cutaneous infections
Nonspecific dermatitis of the hands or feet
Ichthyosis, palmar hyperlinearity, keratosis pilaris
Nipple eczema
White dermatographism and delayed blanch response
Anterior subcapsular cataracts, keratoconus
Elevated serum IgE levels
Positive immediate-type allergy skin tests
Early age at onset
Dennie lines (Dennie-Morgan infraorbital folds)
Facial erythema or pallor
Course influenced by environmental and/or emotional factors

КС са много добро средство за лечение. Предизвикват изтъняване на кожата при деца само ако се пишат по погрешен начин или за дълго време без прекъсване.

# 458
  • Мнения: 988
Превод на критериите дадени от Бърди (курсивът е мой, има някои неща които не можах да преведа или не съвсем точно - оставила съм ги на английски)

Основни черти
 Сърбеж
 Екзема по лицето и екстензорите при бебета и малки деца (екстензори - мускулите разгъвачи, т.е. дългите мускули от външната/горната страна на ръцете и краката)
 Екзема по гънките на тялото при юношите
 Хроничен или повтарящ се дерматит
 Наличие на предишни атопични заболявания в пациента или в семейството му (атопични заболявания са алергичен ринит, астма и атопичен дерматит)
 
 
 Други свързани със заболяването черти
 Сухота на кожата, лигавиците и очите
 Кожни инфекции
 Неспецифичен дерматит на дланите и стъпалата
 Суха напукана кожа;  palmar hyperlinearity; гъша кожа (отнася се всъщност за конични издатини върху отворите на мастните жлези, особено по ръцете и краката)
 Екзема на гръдните зърна
 Бяла дермография (при одраскване с тъп предмет, върху кожата временно се появява бяла подутина на мястото на одраскването), delayed blanch response
 Anterior subcapsular cataracts(перде не очите), keratoconus (конично удебеление на роговицата)
 Повишени серумни нива на IgE (имуноглобулин Е)
 Положителни кожни тестове за алергия
 Проява в ранна възраст
 Линии на Дени (Гънка под очите на Dennie-Morgan, появява се в резултат от оток)
 Бледност на лицето или еритема (зачервени разширени капиляри) по лицето
 Протичанетио на болестта се влияе от емоционални фактори и фактори на околната среда
--------------------------------------------------------------
Това са първите диагностични критерии за АД и са публикувани през 1980 г, има и по-нови критерии но те не се различават съществено, най-вече по това кои симптоми се определят за основни. Насоките които намерих в медицинската литература са да се диагностицира АД при наличие на поне 3 от основните признаци и 3 от допълнителните.

Сега, ако някой има обяснение какво пречеше на Бърди да преведе тези критерии на нормален не-терминологичен български език (щом е педиатър, със сигурност би му било по-лесно отколкото на мен) така че майките да ги разберат и да могат да ги следят и разпознават, аз нямам... Не и такова, което да е свъместимо с претенциите му да е полезен.

За втори път се разочаровам от вас, Бърди. До момента не съм видяла да давате смислени обяснения, да си парвите труда да обосновавате мненията си. Виждам само един ник, човекът зад който твърди че е практикуващ педиатър, оплюва колегите си медици чието мнение е различно от неговото и явно присъства във форума не за да помага с информация от областта си на компетентност, а за да поставя диагноза онлайн (по снимка...) По снимка работят само екстрасенсите, май...

# 459
  • Мнения: 8 585
Не е задача на родителите да търсят симптоми и да поставят диагнози.
Затова и не давам медицинска терминология, освен в редки случаи и по специални поводи.

Останалото е Ваше лично мнение... моля.
Вие знаете ли поне един педиатър в Бг да може правилно да лекува АД?
Аз не знам-поне от това което чета на 4-5 места из 4-5 клуба.
За "алерголози" изобщо не говорим-там нещата са наистина много зле.
Малка Бг потребява толкова Фризопеп, колкото цяла Немска провинция с 5 кратно повече население.

Не сме задължени да даваме обилие от лични данни. Това с нищо не помага. Четете и коментирайте-ако искате приложете. Ще се убедите че работи. Не защото е мое мнение, а защото така се прави.

Критерийте са нови и са от 17-ото издание на Nelson Textbook of...

# 460
  • Мнения: 1 116
Не е задача на родителите да търсят симптоми....
Защо ?! Твоето дете ако не е добре няма ли да търсиш симптоми за това ?!

Вие знаете ли поне един педиатър в Бг да може правилно да лекува АД?
Аз не знам....
Е как ще знаеш ?! Нали се израства ?! Ти да не би да го лекуваш !?

# 461
  • Мнения: 5 531
Аз вече се чудя АД въобще лекува ли се или всичко е временно.Но поне откакто попаднахме на кожен лекар който има желание да ни помогне, нещата не са чак толкова страшни. От няколко дена ходиме и на плуване и много ме притеснява как ще се отрази това на кожата на децата.От басеин Мария е правила доста тежка алергия с много обриви по тялото и ужасно възпаление на очите, та сега ,,тръпна в очакване'' Crazy

# 462
  • Мнения: 539
Здравейте и аз да се включа в тази тема.От няколко дни на синът ми на 1ги3м започна да му се зачервява бузката,понякога двете,а сега се зачервяват и двете +ситни грапави пъпчици и набузките и на челото.Най-странното за мен е че са по видими преди да си легне вечер.До скоро пиеше Зинат-питах лекарката дали е от това и тя каза че не е ,а детето си яде отдавна всичко,но единственото за което се сещам аз е или натравяне от много лекарства(пи доста напоследък) или сутрин взех да му давам прясно мляко за закуска вместо адапте,но пък прясно мляко си хапва поне от 5 месеца вече,но като кремчета.Засега изчаквам да видя няма ли да намалее,имам и фенистил капки но не ги давам,а само мажа с козметика на Бубхен-това имам в момента.А какво ще кажете за кивито-дадох един път,но пък досега нямаше ли да се е оправил.

# 463
  • Мнения: 1 640
ДО д-р Бърди и вс.мами с опит!!!МОЛЯ за съвети и коментари !!! Детето е  на 2г. сега. Февр.2005г. се появиха червени сухи грапави петна върху коленете/бе на5,5 мес./и 1 петно червено до гърдите. 3мес. по-рано пък ни казаха,че има СЕБОРЕЕН дерм.заради мн.крусти по скалпа,челото и настървеното търкане/чесане/вечер!тогава изписаха правен мехлем с1% КЛОБОДЕРМ/КС/ С него мазахме челото,зад  и пред ушите,там имаше обриви сърбящи!След мазането-минаха. От ФЕВР. до МАЙпък ни лекуваха за СУХОТА на кожата! ДИАГНОЗАТА е на дет. дерматолог. Назначения МЕНАЛИНД СЕНЗИТИВ не оправи черв. сухи петна,които сърбяха мн. след миене с вода!Юни вече др. дерматолог каза, че е АТОП. дерматит! Започна мазане с ЕЛИДЕЛ и БАЛСАМ Д_Р ТАЙС-оправихме се,но тази год. отново ФЕВРУАРИ та ДО СЕГА пак АТОП.ДЕРМ.Обаче сухите лющещи се грапави петна са в СВИВКИТЕ на КОЛЕНЕ,ЛАКТИ,ГУША,КИТКИ!!!Освен това-зачервен анус,запек често,бледо лице! Тази год. лекуваха детето с ЕЛИДЕЛ  АТОДЕРМА с цинк  ЕРИУС или ЗИРТЕК!!!пи антихист.препарати посменно 6 мес.ДОБРЕ че по моя преценка правех паузи в даването на ЗИРТЕК/ЕРИУС/. Елидел-врем.ефект,а сега разбирам ,че не се прилага при бебета под 2 г.!!!За антихистамините пак сега разбрах,че са безсмислени при АД!УВИ КЪСНО-вече 2г. пи такива!!!
ЗА ДА НЯМА повече грешки,питам ви: Какви хигиенни правила следвате?Трябва ли вс.ден да се чисти и да се бърше прах?
Достатъчно ли е само овлажняването с мед козметика?
Трябва ли да се ходи често при лекуващия дерм-г?
ДА ходим ли при АЛЕРГОЛОГ ,при ХОМЕОПАТ??? БЪРДИ, КАКВО да правя от тук нататък???
Сега мажа само с балсам на Тайс-позаличиха се ! понякога мажа с БЛАГ ВАЗЕЛИН ! Мисля си,че догодина февр.пак ще почнат мъките наново?! М/у другото АТОДЕРМА иЕКСЦИПИАЛ с бадем и цинк НЕ помогнаха,напротив! Тайс го понася!Цинкът в кремовете я дразни!
КАКВО ДА ПРАВЯ ЗАНАПРЕД???МОЛЯ!

# 464
  • Мнения: 8 585
Трябва само да се грижите кожата да е овлажнена и мека. Става, когато в банята разтваряте пликчета на Авеено с колоидални трици. Да не ползвате много гореща вода и да се спрете само на един вид сапун или шампоан.
След баня оставате да попие водата в кожата и прилагате САМО един вид хидратантен крем-Адерма с трици или Екзомега или Еуцерин Аквафор-каквото намерите. Но САМО ЕДИН->>без цинк, без Д-р Тайс и др подобни.

Сгъвките леко пудрим за да се държат сухи и да се избягва разраняване и екземи.
Навреме лекуваме екземните полета с АБ и/или с КС кремче до овладяване.
После поддържаме с избраният (ЕДИН) хидратантен крем.

"Какви хигиенни правила следвате?Трябва ли вс.ден да се чисти и да се бърше прах?"
->Не са нужни хиперболи. АД няма връзка с тези неща. НЕ Е алергично заболяване в болшинството от случаите.

Общи условия

Активация на акаунт