Пари назаем, Приятелство, Поведение

  • 22 696
  • 140
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Да де, само че те парите реално не са на Х, а на Y.
Страшно чувство за собственост имат някои хора  ooooh!

# 76
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Който има нужда от пари да ходи в банката......
Мъжа ми е раздаващия. На колеги най-често тук 100, там 200.....остана само един, който влачи връщането вече почти година, на части ги връща, та и си записваме кога колко е върнал.....за тая работа банката такси събира.

Аз давам само на двама-трима души. До сега винаги са връщали, но става въпрос за суми до 100 лв.

Спонсорираме един хрантутник роднина....там пак мъжа ми е виновен, ама нейсе.

# 77
  • Мнения: 8 901
Веси, тя банката не дава пари на хора, които счита за ненадеждни  Wink Що клетви съм чула по адрес на тези институции, но никой не си признава, че заем не му е отпуснат, защото не са сигурни, че ще ги върне

# 78
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Аз с отказа ги пращам там и точка. Да се сърди, хич не ми пука.
И на майка ми отказах да взема заем от банка вместо нея. Тя не можеше, просто защото вече имат такива. Но там беше по-комплексна причината за отказа...дет се казва, лична с богата предистория.

# 79
  • Мнения: 686
  Спомних си покрай тема и пресни събития за моя приятелка. Иска ми пари на заем преди няколко години, защото те били дали на други и не им ги връщали. Уж за две седмици. И аз им дадох, връща ми ги по 20 лева над година, аз им загубих края отдавна, пък и не ги усетих така на дребно. През това време те ходиха няколко пъти на почивки в Африка и Европа...Не пропуснах да и го кажа като на шега, ама не и накривих шапката....Сега пак ми иска, уж предната седмица, уж тази, сега ми превела малко, щяла скоро да ми даде другите и тн...Тяхоното семейство изкарва около 3 пъти повече от нашето...Не съм ядосана или нещо подобно, ама ми стана тъпо...
 

# 80
  • Мнения: 5 354
Пари назаем само на сестра, брат, родители. Изпатих си от нелоялни  други познати и затова  вече на странични хора много трудно ще дама повече от 10 лв.

# 81
  • Мнения: 984
Аз съм давала пари назаем. При мен нещата са такива, че не бих дала пари на никого, освен ако не съм абсолютно сигурна в човека, че е притиснат и му трябват за утре. Мога да намеря много повече пари, отколокото разполагам лично, но пак бих услужабсолютно сигурна в човека. Иначе - нила само и единствено ако съм абсолютно сигурна, че човекът ще ми ги върне.

В историята Х и У според мен са взаимозаменяеми. Нещо като каквото повикало, такова се обадило. Всеки си сърба попарата, така да се каже.

# 82
  • Мнения: 2 127
Парила съм се неведнъж и то все с един човек.
Дълго време бяхме приятелки, колкото пъти й давах пари назаем, толкова пъти ги отписвах, понеже си знаех, че парите няма да си ги видя. Връщала ми е пари точно един път едни 10 лева и аз бях крайно учудена Laughing Имала съм случай, беше си измислила (явно), че цигани са я ограбили и й взели чантата с парите и документите, дадох й пари да си изкара нови, с уговорката, че този път ще искам да ми ги върне, понеже ги бях отделила за друго, хем не си получих парите, хем чудно как си беше със старите документи.
Един от последните ни разговори беше на тема да й върна 2-та лева за кафето и колата от една бензиностанция, обаче hahaha
Благодарение на нея, пари назаем давам само на близка приятелска двойка, на които съм им давала и по-големи суми от 100 лв, но пък са ми ги връщали, макар и разсрочено.

# 83
  • Мнения: 1 761
Парен от каша и таратора духа.

Не давам и не искам заеми.Старая се да не изпадам в ситуации "ама налага се".Щом нямам парите заделени,значи не се налага.Простирам се според чергата си.

/Изгърмяла съм с много пари,все на близки.Уроците ми бяха скъпи,но за цял живот/.

# 84
  • Мнения: 6 214
Парен от каша и таратора духа.

Не давам и не искам заеми.Старая се да не изпадам в ситуации "ама налага се".Щом нямам парите заделени,значи не се налага.Простирам се според чергата си.


И аз така, залагам на сигурно.

# 85
  • Мнения: 241
  Спомних си покрай тема и пресни събития за моя приятелка. Иска ми пари на заем преди няколко години, защото те били дали на други и не им ги връщали. Уж за две седмици.
...Сега пак ми иска, уж предната седмица, уж тази, сега ми превела малко, щяла скоро да ми даде другите и тн......
 

-------------------

— Ще може ли да ми дадеш сто лева на заем?
— Добре. Бръкни в чекмеджето и си вземи колкото ти трябват.
— Ама чекмеджето е празно?!
— Празно ще е я, като не си върнал предишните сто лева, как да е пълно...
  -------------------
Сергия пред банка. Един познат на продавача, му иска заем.
-  СЪЖАЛЯВАМ,  ПРИЯТЕЛЮ,  -  КАЗАЛ  МУ  ГАБРОВЕЦЪТ,  -  НО  КОГАТО  ОТВОРИХ  ТУК  СЕРГИЯ,  С  БАНКАТА  СКЛЮЧИХМЕ  ДОГОВОР:  ТЯ  ДА  НЕ  ПРОДАВА  ВАРЕНА  ЦАРЕВИЦА,  А  АЗ  -  ДА  НЕ  ДАВАМ  ПАРИ  В  ЗАЕМ!
 -------------------
 
       Млад човек отишел при дядо Миньо и му поискал пари в заем, че да почне някаква търговия. Старецът познавал рода му и дал исканата сума. Па седнали край разгорения мангал да си поприказват... Младежът доволен извадил цигара, драснал кибрит и зарпалил. Лихварят го изгледал, погледнал и жаравата в мангала пред краката му, па рекъл:
—Я дай момче, да преброя още веднъж парите... Да не съм сбъркал нещо.
Взел парите, мушнал ги в джоба си и добавил:
— Баща ти беше добър човек, но ти не струваш за търговец!
-----------------------------

от "Габровски шеги". Прочетете книжката, зад всяка шега има истинска случка, а доста от шегите са по темата.

# 86
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Доста актуална тема...
Аз мисля, че хората са различни и ситуациите също. Често не е виновен само този, дето взима и не връща, а и този, дето дава.
Имаме приятелско семейство, които редовно са затънали в заеми. Хората са пропищели от тях, че не си връщат заемите... Аз дадох на съпругата преди време, като уточних, че парите ги взимам от "служебна каса" и на уговорената дата трябва да ми ги върне. Беше точна - на конкретната дата звънна и ги върна. Бях учудена, заради това което бях чувала от хората! После говорих с един-двама от "опарените" и стана ясно, че те ги давали с уговорката: "Не се притеснявай - когато можеш ги върни!" Еееее, ами пък защо се сърдят тогава... Казали са да не се притесняват и хората не се притесняват!
Имаме обаче и приятелско семейство, при които тези "точни уговорки" не важат... Все нещо е изникнало, все се отлага, все с триста зора си взимахме парите... Така 2-3 пъти и спряхме да им даваме! Отговора като поискат е: "Оооо, много съжалявам, на драго сърце бих ти дала, но точно сега платихме едно изследване/направихме ГО на колата/купихме годишна винетка/канени сме на сватба...." Оправдания може да се измислят всякакви...

# 87
  • Мнения: 10 547
Че и аз не давам заеми на всеки. Редовно ме преслушват една съседка и две познати семейства. Като нямат пари до заплата, каня ги на вечеря, защото, съгласете се, че ако утре вземате и двамата пари, осигурен ви е транспорт до офиса, е безпредметно да ми искате 100-200 лева, нали?

# 88
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Всъщност, това второто семейство, дето все си правят оглушки и забавят заеми, си имат и доста други хитри начини как да завличат хората...
Преди се събирахме доста често с тях (1-2 пъти всяка седмица). Когато трябваше да ходим у тях, жената ми звънеше, за да се уговорим "какво ще купуваме за вечеря. След като списъка беше уточнен, тя казваше: "Ок, ти купи това и това, аз ще купя това и това и готово!"
Когато обаче трябваше те да идват у нас - пълно мълчание! Подразбираше се, че софрата е от нас...
Няколко пъти пробвах да мина с нейния номер и да и звънна за уговорка. Отговора беше: "Ами ок, купи там каквото сме решили, аз като дойдем ще ти дам половината пари!" Познайте дали ми ги даваше...
Така постепенно спряхме да се събираме без повод. Сега ги каним изключително рядко, по повод и си знам, че тогава така или иначе масата си е от нас. Не се натискам да ходим и у тях... Виждаме се навън!

# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
Добре де, защо дружите с такива хора, че и чак по гостита си ходите? Толкова ли е трудно да се отрежат хора, които само гледат да ви завлекат? Срам и неудобство ли, има някакви интереси да се поддържа тази връзка или какво?
Честно, на мен хич не ми дреме и отрязвам всеки, който е прочел на челото ми "будала". Нали знаете, веднъж стомна за вода, втори път стомна за вода, а на третия път просто си заминават - не им се обаждам изобщо, а когато те ми се обадят се оказвам много, ама много заета.

Общи условия

Активация на акаунт