Кръщене?

  • 3 293
  • 88
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 373
Мисля че в православието цари някакво объркване-аз съм "за" детето да се благослови в църква още като бебе (за справка Симеон благослови бебето Исус, когато родителите Му го занесоха в храма), но кръщение в пълния смисъл на думата като отричане от грехове и т.н. като знак за покаяние може да стане, ако детето е на възраст да осмисли това и да бъде акт на неговата воля. Исус беше кръстен в река Йордан много по-късно, когато започна служението Му сред народа. Никой не може да се отрече от грехове вместо теб (кръстници), пък и бебчовците ни какви грехове са извършили. Мисля, че обезсмисляме вярата си със сляпа ритуалност.

В православието не цари объркване, но в главите на хората може би да. Във всеки случай има хубави книги, написани по този въпрос, от хора, които много повече от нас, които не сме толково компетентни, знаят какво представлява светото Кръщение и защо се кръщават младенци.  На Александър Шмеман, например, "От вода и дух". Във всеки случай няма по-прекрасно нещо от това да бъдеш кръстен от малък и да израснеш в православната традиция от дете - не съм точно този случай, но съм го виждала и смятам, че тези деца растат по-щастливи и че е по-добре, отколкото да бъдеш предоставен на "големия избор" и да решаваш да се кръстиш, когато си "осъзнат". Това е все едно да не учиш детето си на ценности докато то не стане достатъчно голямо само да отбира от добро и зло, или да го оставиш да се въргаля в мръсотията, докато то само не стане достатъчно голямо да поиска да се измие, например. Важно е, обаче, родителите и най-вече кръстникът да си дават сметка какво е кръщението.
Със самия Христос не можем да даваме примери - там е друго.
Колкото до това "само да избира" - всеки човек остава с правото си на собствен избор, кръстен или некръстен. Това че някой е кръстен няма да му попречи да стане мюсюлманин ако реши това един ден!
Но да не влизаме в повече спорове, повече да четем и слушаме, отколкото да говорим!

# 61
  • Мнения: 2 255
ЗА
Големия го кръстихме на 6 мес., а с малчо малко се отнесохме - но щом се стопли и това ще стане  thumbsup

# 62
  • Мнения: 1 841
Твърдо ЗА!

# 63
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Във всеки случай няма по-прекрасно нещо от това да бъдеш кръстен от малък и да израснеш в православната традиция от дете - не съм точно този случай, но съм го виждала и смятам, че тези деца растат по-щастливи

Доста смело твърдение.


# 64
  • Den Haag
  • Мнения: 1 853
Аз съм ЗА  smile3521

# 65
  • Русе
  • Мнения: 99
И аз мисля да го кръстя,въпреки,че не съм от вярващите.

# 66
  • София
  • Мнения: 2 968
АЗ СЪМ С ДВЕ РЪЦЕ ЗА КРЪЩЕНЕТО!!!
1. КОГАТО СИ ХРИСТИЯНИН И СИ ВЯРВАЩ, ЕСТЕСТВЕНО Е ДА ИСКАШ ДА ВЪЗПИТАШ ДЕТЕТО СИ ТАКА.
2. НАЙ-ДОБРЕ Е КОГАТО Е МАЛКО БЕБЕ, ТАКА НАПРАВИХМЕ И НИЕ - 4м.  /БЯХМЕ НА КРЪЩЕНЕ НА ДЕТЕНЦЕ НА 1г. - БЕШЕ НЕЩО СТРАШНО./
3. И ЕДИН ДЕН ДЕТЕТО ТИ, КАТО ТРЪГНЕ ДА СЕ ЖЕНИ И ИСКАТ С ПОЛОВИНКАТА ДА СЕ ВЕНЧАЯТ, НЯМА ДА Е ПРИТЕСНЕНО, ЧЕ НЕ Е КРЪСТЕНО В ЦЪРКВА.

# 67
  • Мнения: 1 410
Първа опция.
Кръстихме я на 6 месеца на именния й ден.

# 68
  • Мнения: 1 866
И двамата с мъжа ми сме християни, въпреки че той е католик, а аз православна и нито за миг не сме се колебали или питали дали ще кръстим детето си. Кръстихме дъщеря ни на 4 месеца на именния й ден, в малка църквичка, която носи същото име като нея и в тесен семеен кръг. Дъщеря ми през цялото време беше много спокойна и не проплака нито веднъж, даже и като я топнаха цялата във водата. Гледаше любопитно на всички страни и попът явно й беше много интересен. Не смятам, че детето ми е било подложено на някакъв тормоз. Пък дори и да беше проплакала, какво от това!

Не разбирам за какво объркване става въпрос, тъй като самият поп така ни посъветва да я кръстим, а и католическите свещеници кръщават бебета също. Аз не съм от най-просветените и слушам попа или кюрето, пък ако ще да е много ограничено от моя страна.

Искам да добавя, че аз не съм кръстена като малка, тъй като дядо ми е върл комунист. Кръстих се на 20 години. Определено смятам, че съм загубила, но не ми се иска сега да размивам темата в обяснения от този род.

И накрая не мисля даже, че въпросът ЗА и ПРОТИВ е уместен, това е въпрос на лично усещане и вяра.

# 69
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Възпитана съм да спазвам традициите, но не съм вярваща. Ще кръстим Габи лятото на някой празник.

# 70
  • Мнения: 1 190
Определено първа опция и сматаме да е тази година през лятото Peace

# 71
  • Мнения: 1 555
Опция 4

# 72
  • Мнения: 3 042
newsm10Аз съм ЗА КРЪЩАНЕТО!
[/size][/color]

# 73
  • Мнения: 3 932
И двамата с мъжа мим сме категори4ни, че 6те кръщаваме детенце, само дА СЕ ПРИБЕРЕМ В бг, Защото искаме отец Б. Саръев да го покръсти (малко ли народ покръсти навремето из Родопите...)

Абе, честно казано приемам го и като повод за събиране с близки и приятни хора Laughing

# 74
  • Мнения: 4 242
Ще правим на пролет в един прекрасен манастир. Grinning

Общи условия

Активация на акаунт