Кой плати за сватбата?

  • 25 626
  • 525
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1
Здравейте, момичета Simple Smile
Темата е провокирана от една моя "болежка", ако мога така да я нарека.
Та....с приятеля ми сме двойка от 5 години, живеем заедно от 4, обичаме се, разбираме се, всеки от нас е сигурен, че е открил своя партньор за цял живот в лицето на другия и т.н. Затова съвсем естествено дойде и желанието да се оженим. Но въпросът е, че нямаме пари за сватба.
Аз лично не одобрявам българския "обичай" и мнението и убеждението на почти всички около мен (даже смея да кажа и на масата българи), че родителите трябва да платят сватбата.  Моите разбирания, а и до голяма степен тези на моя приятел, са, че щом един човек се смята за достатъчно порастнал, зрял и отговорен, че да предприеме такава важна стъпка, каквато е сключването на брак, той трябва да може да понесе и финансовата отговорност за своето решение. А и даже да не мислех по този начин и да съм съгласна родителите да платят за масрафа, то те нямат пари - нито моите родители, нито неговите. Да изтеглим кредит - абсурд. А в същото време не искаме скромна сватба или такава в тесен семеен кръг. Напротив, искаме типична българска пищна сватба, с минимални ограничения. Както се казва - ако е гарга, да е рошава. Или всичко, или нищо. бяхме сметнали, че една хубава сватба, такава каквато си я представяме, би ни излезнала поне едно 20-30 000 лв. Сами се досещате, че двама млади (само да спомена, че и двамата имаме хубави професии и прилични доходи) трудно биха спестили тази сума.
И в тази връзка да попитам - при вас кой плати сватбата? Как се случиха нещата? Смятате ли, че родителите са длъжни да я платят? В последно време наблюдавам тенденцията млади хора, които са от много време заедно, да не искат да се женят точно поради липса на достатъчно финанси. Вие това забелязвали ли сте го?

# 1
  • Мнения: 6 365
Не съм сигурна, че 20-30 хил. лева е много реалистична преценка.

Но все пак кажи колко си предвидила за хонорар на някоя чалга звезда.

И дали искаш под 400 или над 400 човека.

# 2
  • Мнения: 6 996
Стига бе, 20-30 хиляди. Нашата ще излезе около 10 и пак ми се виждат прекалено много. Но аз не искам и пищна, де, напротив, стремя се от всякъде да окастря и много ми бъркат в здравето някои разходи. Бях я планирала до максимум 6, ама няма да се съберем.
Всяка двойка родители ще даде по 2000 лв, другите пари - от нас, имаме ги спестени. Аз в момента поемам разни поръчки за допълнителна работа и ще изкарам още малко до сватбата.

# 3
  • Мнения: 4 892
Мъ, аз наскоро разбрах, че един познат замислил гениален бизнес-план - сватба. Да му дадат, да си плати, че и да му останат, че имал борчове. Но бил много разочарован. Имало и празни пликчета.
И това било мода, като се жениш, поне да можеш да си покриеш.
Аз понеже не съм по математиката се омъжих скромно. Няма и хиляда лева.

# 4
  • Мнения: 6 996
От познати съм чувала, че само около 50% от цялата обща цена на сватба се избиват с подаръци в пликове, така че не съветвам бъдещите младоженци да се надяват на тях  Mr. Green

# 5
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Да няма грешка в нулите? Калкулаторът да е бил повреден? Не?

# 6
  • Мнения: 6 214
А някои си казват, че по-добре с тия пари да захванат някакъв бизнес.

# 7
  • Мнения: 46 546
...бяхме сметнали, че една хубава сватба, такава каквато си я представяме, би ни излезнала поне едно 20-30 000 лв. ...

За една хубава кола и 100 000 е добра цена, но не карате такава, предполагам  Simple Smile
Сумата зависи не от сметките, а от възможностите ви (или на онзи, който ще плаща).
Като нямате толкова, ще направите за колкото имате.

При нас родителите платиха, отдавна беше излезе малко, от - до по 1000 лв. на страна. Предложението беше тяхно, ние млади - аз тъкмо завършвах университета, а мъжът ми излизаше от казармата, бяхме без пукнат лев. Щяхме просто да подпишем и да направим едно купонче с приятели, ако не бяха предложили да поемат разходите, за нас това не беше от съществено значение.

...В последно време наблюдавам тенденцията млади хора, които са от много време заедно, да не искат да се женят точно поради липса на достатъчно финанси...

Не, нищо общо няма с парите.

# 8
  • Мнения: 770
И до ден днешен не мога да осмисля взаимовръзката между желанието да узакониш връзката с партньора си за цял живот с това, да съпроводиш изпълнението му с пищен панаир.
Можеш да се бракуваш и без ъмнайсет гости, роднини и прочие..... Просто подписваш, в компания на кумове и евентуално родители.... Пък купони можеш да вдигнеш винаги, защо повод да е някаква сватба?  Кое е по-важното - да си бракуван или да си купонясал?
Лично мое мнение, без да задължавам някого да мисли по този начин.

# 9
  • Мнения: 1
Mamacita, далеч не съм предвиждала чалга звезда  Wink А относно гостите - около 150 някъде.
Даже и да приемем, че 20-30 000 лв не са реалистична преценка (напълно в възможно да не сме си направили сметката), то под 10-15 хил. няма как да паднем. Но за нас това е непосилна сума, на този етап.

А иначе последното нещо, за което бих помислила, това е да пресмятам дали ще събера достатъчно пари, за да си избием сватбата. Искаме да се оженим, за да "декларираме" любовта си пред целия свят, да се повеселим с близки и приятели. Изобщо няма да ни интересува кой колко пари е дал и какво сме избили.

# 10
  • Мнения: 46 546
Кувертите не са ли 25-35 лв. на човек? То е ясно, че има и по 100 и нагоре, но все пак има и по-малко.

Вижте колко пари имате възможност да дадете и сметнете колко гости можете да поканите.

# 11
  • Мнения: 1
И до ден днешен не мога да осмисля взаимовръзката между желанието да узакониш връзката с партньора си за цял живот с това, да съпроводиш изпълнението му с пищен панаир.

Взаимовръзка няма, разбира се. Просто ние така го виждаме и чувстваме.

# 12
  • Мнения: 0
[....Но за нас това е непосилна сума, на този етап.


Това не решава ли въпроса?  Thinking Нямаш възможност, не се силиш да го правиш.  Peace

# 13
  • Мнения: 6 365
Еми седни и смятай. През 2006 похарчихме около 5 хил. лева с 80 гости.

Рокля- зависи дали ще искаш просто да е хубава или да е дизайнерска. Цена: 200-2000 лева.
Костюм- там е лесно.

Куверти: мин. 50 лева, 7500 лева. Може да намалиш броя гости, става по-елегантно дори.

Декорация и забавления- 1000 лева, ако не искаш заря и подобни.

И след това независимо от похарчените пари нищо не гарантира, че денят ще мине
както трябва- точно по сватби се случват големи конфузи и бедствия, така че
ще е по-стилно и приятно с по-малко изхвърляне. Под 10 хил. лесно може да паднеш.

# 14
  • Мнения: 4 892
Mamacita, далеч не съм предвиждала чалга звезда  Wink А относно гостите - около 150 някъде.
Даже и да приемем, че 20-30 000 лв не са реалистична преценка (напълно в възможно да не сме си направили сметката), то под 10-15 хил. няма как да паднем. Но за нас това е непосилна сума, на този етап.

Или не правиш пищна сватба с толкова гости или не се жените въобще. Или избираш место с евтина храна, евтини ритуали и евтини дрехи.
Ако имаш пари иначе - дай и 200 000, както си прецениш, всеки си решава.

Общи условия

Активация на акаунт