Висок пролактин и аденом на хипофизата - 6

  • 104 949
  • 759
  •   2
Отговори
# 690
  • Мнения: 5 087
Sweet.love.2, като нищо е вирус. Аз това лято боледувам повече от която и да е зима.

Момичета, и на мен ми предстои ЯМР по здравна каса. От София съм. Вие къде правихте?

# 691
  • Мнения: 3 902
blackisback, аз го правих в Иван Рилски, но си платих тъй като нямаше как да чакам за направление. Хората бяха много любезни.

# 692
  • Мнения: 3
Здравейте,

През 2004г.,след раждането на 1-вото ми  дете, ми откриха талисманчето - аденом на хипофизата 4 мм. В началото на тази година вече придобихме смелост за 2-ро дете,тръгнах по лекари,както си му е реда,за да проверя дали всичко е наред. В последните 6-7 години пролактина ми беше в норма,без лекарства, но от януари 2016 се покачи (въпреки,че не е много сигурен резултата,набутах се с невежа лекарка и неизвестна лаборатория),друга лекарка ми изписа Достинекс на база резултата.На ЯМР-то се видя,че е намалял с 1 мм. През февруари ми откриха и високо очно налягане,доки каза : вторична глаукома. Достинекса го спрях в началото на май по мое усмотрение,с цел "безаварийно" зачеване. Въпроса ми е има ли други майки с подобно Combo -аденом и високо очно налягане,биха ли ми казали как е минало при тях,как са родили и как са след раждането? В коя болница в София е най-добре да се ражда с идеята лекарите да са запознати с подобни случаи и да реагират адекватно? Интересува ме какво сте преживели и дали има някакви последици,защото това доктора няма как да ми го обясни на "прост" език ,а страха расте с всеки изминал ден ...

Благодаря!

# 693
  • София
  • Мнения: 1 213
е как така очакваш "безаварийно" забременяване с висок пролактин и спрян прием на достинекс  newsm78
ако пролактина е висок, не че е невъзможно, но като цяло е случайност и късмет да се зачене. Спира се след забременяването до 3м или се заменя с бромокриптин.
Намери си добър ендокринолог и специалист АГ, който да ти изготви схема/план за една хубава бременност. 
Ако аденомът създава напрежение на околните тъкани , в случая повишено вътреочно налягане е добре да се консултираш и с неврохирург.

# 694
  • Мнения: 3
Забравих да уточня,че пролактина ми беше под нормата,докато пиех Достинекс,в средата на юни беше в нормата. Ендокриноложката ми каза,ако имам съмнение за бременност да го спра и да й се обадя,за да изпише друго лекарство,само,че в момента е в отпуск. А за високото налягане няколко лекаря,  след като видяха последното ЯМР потвърдиха,че аденома по никакъв начин не е увредил нервите или други части на очите. Очната каза,че не може да се докаже от какво е,причини-много. Но и тя е в отпуск,та сега седя и си ги чакам да се върнат на работа,за да си запазя час и за АГ. Simple Smile Те първа ще видя какво ще кажат. Но идеята ми като цяло е да разбера какво са преживяли майките с такива диагнози. Не търся някой да ме насочва към лекар,да се обсъждат диагнози и т.н. ,а да ми каже на прост български език кое е страшното,кое не е,как е минало и т.н. При 1-вата бременност нямах такива страхове,защото не знаех,че имам аденом,той се е "активирал" след раждането,сега обаче знам и нещата са различни.

# 695
  • Мнения: 39
Здравейте,момичета,пиша ви по повод подобен проблем при сестра ми-висок пролактин ,микроаденом на хипофиза,проблемът при нея е че много се стресира и изпадна в някакво състояние на отричане и отчаяние и не желае да пие лекарството  Достинекс заради страничните действия.Oсвен това има и намалена функция на щитовидната жлеза,за което взема лекарство.Оплаква се от главоболие,напълнява.замъглено вижда и напоследък вдига много кръвно Много се тревожa за състоянието и моля ако се сещате как може да се повлияе този пролактин с каквито и да било други средства - природни,алтернативни,билки,хомеопатия или каквото имате идея или опит...Sad

# 696
  • Мнения: 153
Здравейте,момичета,пиша ви по повод подобен проблем при сестра ми-висок пролактин ,микроаденом на хипофиза,проблемът при нея е че много се стресира и изпадна в някакво състояние на отричане и отчаяние и не желае да пие лекарството  Достинекс заради страничните действия.Oсвен това има и намалена функция на щитовидната жлеза,за което взема лекарство.Оплаква се от главоболие,напълнява.замъглено вижда и напоследък вдига много кръвно Много се тревожa за състоянието и моля ако се сещате как може да се повлияе този пролактин с каквито и да било други средства - природни,алтернативни,билки,хомеопатия или каквото имате идея или опит...Sad

Здравей,
нашият мил проблем не може да се реши с билки. Ако не й понася Достинекса да се консултира с лекар и да го смени с друго лекарство, като бромокрептин например (но по лекарско предписание, а не по форум). Пролактина трябва да се държи в норми не само заради забременяването, а и заради неприятни последствия, които може да донесат високите му нива.

Имам този проклет проблем от години и минах през всякакви емоционални фази - драма, отчаяние, депресия. Истината е само една - не е страшно, приемаш го, лекуваш го и продължаваш напред. Но в никакъв случай не трябва да игнорираш проблема.

Сега остава само да видя някой ден едни две чартички и да литна от щастие Simple Smile

Успех на всички и "пийте си хапчетата"  Joy

# 697
  • Варна
  • Мнения: 4 057
intuition всички минаваме през такъв период. Все пак си е мозъчен тумор, какво ли не ти минава през главата. Малко да се успокои и ще го приеме, кажете й, че страничните ефекти на достинекс или бромокриптин са нищо в сравнение с това, което може да причини аденома. При нарастване притиска околната мозъчна тъкан и я унищожава, хипофизата се намира точно зад очната хиазма и при нарастване на тумора, може да се умъртвят очните нерви. Говоря ти от опит, зрителният ми статус беше намалял на 2 от 10, но при мен туморът беш 35 мм макроаденом, затова ми е странно, че при микроаденом се стига до такова влошаване на зрението. В болницата, когато влязох за операция имаше жена сляпа със 6 см. аденом, който го открили мноооого късно, жената беше от затънтени малки градчета.

Операцията е доста по рискована според мен, винаги може да се получи някаква грешка, а и пролактиномите имат свойството да се възобновяват, моят поне възвърна размерите си на шестия месец след операцията. От достинекса при последния ЯМР беше намалял с две трети.

# 698
  • София
  • Мнения: 1 213
intuition , не искам да бъда груба, но това е несериозно поведение. Покажи й и на сестра ти нещата от реалната им страна и я остави да си реши.
Аз съм със същите симптоми, каквито описваш, но дори не се знае дали всичко идва от там. И аз пия лекарства за понижена функция на ЩЖ, както и няколко други за други неща. Нищо ми няма. И страничните ефекти на достинекса не са толкова страшни, просто един ден седмично сестра ти ще се наспива като бебе Wink Все пак се започва от малка дозичка.
Пролактин с хомеопатия не се лекува, ако става дума за аденом, разбирай доброкачествено туморно образувание, което секретира пролактин, т.е пролактином.....е, само достинекс/бромокриптин му е майката. Отделно очен лекар - пълен преглед + периметрии, за да се види дали не се уврежда зрение.
Отделно е хубаво да се видим и кръвната захар като стойност, ако не сте още.

Това е заболяване, към което трябва да се подходи смело и отговорно, само така могат да се поправят нещата. А и гледай ни тука колко сме много, все сме живи, здрави /донякъде/ и не сме тръгнали да се паниьосваме и умираме я Wink

# 699
  • Мнения: 153
intuition всички минаваме през такъв период. Все пак си е мозъчен тумор, какво ли не ти минава през главата. Малко да се успокои и ще го приеме, кажете й, че страничните ефекти на достинекс или бромокриптин са нищо в сравнение с това, което може да причини аденома. При нарастване притиска околната мозъчна тъкан и я унищожава, хипофизата се намира точно зад очната хиазма и при нарастване на тумора, може да се умъртвят очните нерви. Говоря ти от опит, зрителният ми статус беше намалял на 2 от 10, но при мен туморът беш 35 мм макроаденом, затова ми е странно, че при микроаденом се стига до такова влошаване на зрението. В болницата, когато влязох за операция имаше жена сляпа със 6 см. аденом, който го открили мноооого късно, жената беше от затънтени малки градчета.

Операцията е доста по рискована според мен, винаги може да се получи някаква грешка, а и пролактиномите имат свойството да се възобновяват, моят поне възвърна размерите си на шестия месец след операцията. От достинекса при последния ЯМР беше намалял с две трети.



Дорис, много се радвам, че операцията ти е минала успешно и че с лекарсвата аденома намалява.

Като сме тръгнали да си говорим страхотии, дори и с малък размер на аденома, ако нивата на пролактина са високи и не се контролират, дова може да доведе до рак на гърдата или остеопороза.  Sick

# 700
  • Варна
  • Мнения: 4 057
intuition всички минаваме през такъв период. Все пак си е мозъчен тумор, какво ли не ти минава през главата. Малко да се успокои и ще го приеме, кажете й, че страничните ефекти на достинекс или бромокриптин са нищо в сравнение с това, което може да причини аденома. При нарастване притиска околната мозъчна тъкан и я унищожава, хипофизата се намира точно зад очната хиазма и при нарастване на тумора, може да се умъртвят очните нерви. Говоря ти от опит, зрителният ми статус беше намалял на 2 от 10, но при мен туморът беш 35 мм макроаденом, затова ми е странно, че при микроаденом се стига до такова влошаване на зрението. В болницата, когато влязох за операция имаше жена сляпа със 6 см. аденом, който го открили мноооого късно, жената беше от затънтени малки градчета.

Операцията е доста по рискована според мен, винаги може да се получи някаква грешка, а и пролактиномите имат свойството да се възобновяват, моят поне възвърна размерите си на шестия месец след операцията. От достинекса при последния ЯМР беше намалял с две трети.



Дорис, много се радвам, че операцията ти е минала успешно и че с лекарсвата аденома намалява.

Като сме тръгнали да си говорим страхотии, дори и с малък размер на аденома, ако нивата на пролактина са високи и не се контролират, дова може да доведе до рак на гърдата или остеопороза.  Sick

Изобщо не беше успешна шест месеца след операцията, уж напълно отстранения аденом отново беше три сантиметра и половина!
Затова отказах втора операция и я карам на достинекс и има ефект в намаляването.

# 701
  • Мнения: 153
Sad значи стискам много палци да се смали възможно най-много тогава  Hug

# 702
  • София
  • Мнения: 1 213
Момичета, да споделя хубавата новина!
След днешния ЯМР се установи, че аденомът ми е намалял от 4мм на 2.1/2.4мм ! И това след само 8 месеца прием на 1/2т Достинекс седмично!

ама не може всичко да е хубаво, та се оказа,че съм с налепи и ще трябва да ходя на УНГ  Mr. Green

# 703
  • Мнения: 724
Браво!Дано има повече такива добри новини.

# 704
  • Мнения: 380
Момичета здравеите
Готвя се за инвитро обаче пролактина ми е завишен при горна граница 26 аз имам 42
Изписа ми достинех понеделник и четврък по 1\4 за три седмици нямам никакви симтоми редовен мц
Дали ще се нормализира,за три седмици
Мерси на38 год. съм

Общи условия

Активация на акаунт