ТЕЛК и започване на работа

  • 106 999
  • 869
  •   1
Отговори
# 825
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Възможно е да е вярно, защото аз от първото явяване съм 2 ра група, т.е. над 70%. А стаж имах 10 месеца.Мисля,че по мое време искаха 1 година назад, не 5.Както и да е, отпуснахами тогава социалната пенсия за инвалидност. Но после и да направиш стаж, няма зна4ение, защото се гледа ПРЕДИ инвалидизирането. И да, аз получавам и сега, социалната пенсия за инвалидност, която не е обвързана със стажа.За това, години наред не ми се актуализираше  с другите пенсии или минимално да е било.Сега обаче получавам максималната добавка от социалните,защото съм вече 1ва с чужда и така направиха закона.
Така че пак опираме до това, да ви се вдигне процента при явяването.Знам че и там орязоха точките за заболявания и т.нт. , трудно дават висок процент.
 Пожелавам ви здраве все пак, преди всичко!

# 826
  • Хасково
  • Мнения: 990
ТЕЛК промени: Доживотната пенсия – мираж за 120 хил. души!
Четох я няколко пъти и не можах да разбера след влизането на промените ли ще отпаднат пожизнените пенсии т.е. на които тепърва им предстои или всички които имат такива само за навършена възраст/след като навършат възраста стават пожизнени/ ще им ги спрат.

# 827
  • София
  • Мнения: 6 675
Така написано, излиза, че за всички, които нямат стаж, независимо дали вече са се пенсионирали или не:
"Над 120 хил. души, които са се пенсионирали без достатъчно стаж, а по старост, ще трябва да представят редовно решения на ТЕЛК, ако искат да получват и инвалидна пенсия или добавка от държавата."

# 828
  • Мнения: 8 803
Говорих с докторката, която е  шеф на нац сдружение на лекарите от ТЕЛК или нещо такова. Та, тя ми каза, че ще бъде нещо такова:
1. Ако си работил повече от 5 години и се пенсионираш, когато станеш на 65 ще ти отпуснат пенсия по обичайния начин.
2. Ако обаче се окаже, че не ти стигат 5-10 или повече години, за да направиш 40 години стаж(при положение, че са щели да станат, ако не е болестта) няма да получиш и ще се явяваш на ТЕЛК до края на живота. Обясни ми, че го правели заради случаи, в които някой е получил пенсия за заболяване, което е напълно лечимо, но докато се излекува, е дошло време на пенсиониране и този човек е пенсиониран. Обаче след това е напълно излекуван и няма вече право, но получава. Колко ли са пък такива, ама айде....
Тогава зададох въпрос за следния казус:
а)Примерно ми стигат годините и на 65 се пенсионирам ІІ група. След време се влошавам или добавям нови болести към наличните ми, тогава имам право да се явя на комисия и там ще ми дадат І група. Обаче единственото, което ще получа, е увеличение на социалната добавка, тя ще стане от 54лв на 87 лв.
б) Обаче ако не ми стигат 5-10 години на 65 години не се пенсионирам пожизнено, а продължавам да се явявам на всеки 3 години. След време се влошавам или добавям нови болести към наличните ми и тогава трябва да ми вдигнат групата, което означава, че ще ми увеличат и пенсията, а не само интеграционната добавка. Освен това имам право като редовно явяваща се да подам документи за социален асистент, за придружител и т.н. Те отрязаха старците от тези благинки, щото това били старчески болести от възрастта, нали така беше? Обаче ако редовно се явяваш, на какво основание на 55+ годишен ще дадат, а на 65+няма, нали се явяват при еднакви условия?
Ами....май е по-добре да се явявам на 3 години до края на живота, защото кой болен няма да се влоши в тези години? То здравите окапват, та болните ли....
ПП Мисля, че това няма да се приеме, или ако се приеме скоро ще отпадне, защото пенсионираните на общо основание на 65 години ще нададат вой като видят, че са прецакани. Само защото са имали нужния стаж, а други не.

ПП Докторката каза, че такива решения ще се взимат индивидуално за всеки. Друга тъпня според мен. Примерно аз се явявам с автоимунни, които са доказано нелечими. Би сладвало да вземат решение за пожизнено пенсиониране, независимо дали ми стигат годините или не, защото така или иначе пенсия ще ми върви, докато съм жива. Обаче за някой с онкологично заболяване, дето още се лекува, но е на 65 години, ще остане да се явява, защото може пък и да се излекува след  някоя година. Абеее...голям хаос ще настъпи. Не мисля, че има някакъв разум в това предложение. Само насъскват хората....

Последна редакция: сб, 21 ное 2020, 16:18 от Ън

# 829
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Може и да не насъскват хората нарочно, просто за толкова им стига акъла. Аз ще се явявам ако трябва, ама това постоянно събиране на документи ме побърква. Изследванията са платени при мен. Няма кой всяка година да ми дава направления за ЯМР на гръбнак, плащам си го аз.

# 830
  • Хасково
  • Мнения: 990
То,че ще се явяваш ще се явяваш,но така написана статията излиза и,че тези който да речем преди 2 години са им станали пожизнени пенсиите ще трябва да се явяват пак,а след 2 години става по сложно от колкото при преосвидетелственето.

# 831
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Може и да не насъскват хората нарочно, просто за толкова им стига акъла. Аз ще се явявам ако трябва, ама това постоянно събиране на документи ме побърква. Изследванията са платени при мен. Няма кой всяка година да ми дава направления за ЯМР на гръбнак, плащам си го аз.
По принцип личният лекар дава талон за специалист, след като се получи писмото от ТЕЛК(не може ли електронно писмо да изпращат...).
Вече на колко време се полага ЯМР не знам.
Съжалявам,че всяка година Ви викат,това си е направо травмиращо преживяване,самото чакане и ядосване с глупостите им...

# 832
  • Мнения: X
Преди около месец, по медиите масово излезе информация, че вече ще може да се подават и получават решения он лайн. С електронен подпис. Дали някой от Вас се е възползвал и дали изобщо е заработила въпросната система, защото аз периодично проверявам, но не виждам изобщо опция да се логна някъде( а в началото на годината трябва да подавам за детето, аз също имам влошаване на заболяването и се чудех, дали да не подам за преизчисляване на процентите).....?!?

# 833
  • Пловдив
  • Мнения: 238
Здравейте.Искам да ви попитам от кога се подават в социалните документи за винетка за 2021г.?

# 834
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Здравейте.Искам да ви попитам от кога се подават в социалните документи за винетка за 2021г.?
Когато наближи да ти изтича.Примерно 3 седмици преди това.
Може да провериш тук. https://check.bgtoll.bg/#/ 
 
Например,моята изтича март.Някъде края на февруари началото на март ще подам.Мен не ми и трябва сега,мисля около 2 седмици излиза новата електронно. Вече не е обвързано с конкретен месец.
Ако не си ползвала досега,сега отивай,това е.

# 835
  • Пловдив
  • Мнения: 238
Много благодаря!

# 836
  • Мнения: 15 356
Кога трябва да се подадат документи към ТЕЛК,при условие че човекът е в болничен в момента?Предстоят му още около три месеца болничен.Ако се трудоустрои с право на работа ,работодатялят ли го мести на по-леко място ?

# 837
  • София
  • Мнения: 18 699
След приключване на болничните, има право на 180 дни, непрекъснат.
Зависи от предписва името на комисията, но да.

# 838
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
След болничните се подават документите.
Докато го извикат...работодателят ще е намерил начин да прекрати договора.Ако се съгласи на платен,последван от неплатен отпуск,докато човекът изчака решението на ТЕЛК е перфектният вариант,но...
По новите правила много хора са ощетени,щом от 56% ме свалиха на 0%
Но пък запазиха противопоказанията за труд като нощен труд, тежък физически труд, нервнопсихично пренапрежение...
И всеки път се разправяме в бюрото по труда,аз си държа на тези противопоказания,защото не ми е по силите да върша такава работа.Те казват,че нямам ТЕЛК, защото е 0%.Аз казвам,че имам ТЕЛК,който е 0% и има противопоказания...Ами този документ все пак е издаден от многоуважаемата комисия...Да се свържат с тях,институциите си сътрудничат.
Вишистка съм,предложиха кол център...Уж бях одобрена,уж можеше почасово...и никой не се обади,аз си обясних на интервюто,че имам заболявания.Последният ми трудов договор е от 2014,има голям период прекъсване.Не ме вземат по специалността заради многото болнични,които се налага да ползвам.
ТЕЛК ми казаха да се обърна към бюрото за насочване към подходяща работа.
А оттам решиха,че чистачка на 4 часа е супер.Първо имам алергия към белина и съм с астма.Каква чистачка.Второ имам пареза на гласна връзка.На петата крачка се задъхвам.Чистачка на 4 часа ще трябва да тича, вероятно ще трябва да е доста пъргава,а аз и да се навеждам не мога...имам проблем със ставите.
Та чакаха ме следващия път с перфектното предложение за преквалификация като готвачка с осигурена после работа.Ооох направо...
Аз съм помолила да работя в офис и да внасям данни.На 4 или 6 часа.
Каква готвачка ги гони,на обявите,в които предлагат работа за готвач,често пише физическа издръжливост като изискване.
Аз с тези хормонални дисбаланси отвсякъде,в горещата кухня,с тези глезени и стъпала,които от подаграта се надуват,по 8 часа права...Да вдигам горещи тави и тенджери,при положение,че имам артрит(остеоартроза) и ужасно ме болят пръстите и китките.
А и пия лекарства,които не позволяват работа с машини.Аз нямам сили себе си да нося,тави ще нося.Освен това имам чревно заболяване,такива за готвачи не искат,макар да е автоимунно и в никакъв случай заразно.
И...никога не съм имала здравна книжка.Трябва Манту.Ами не.Никой няма да ми бие Манту,на мен ваксини не слагат,правила съм тежка алергия,ама много тежка към ваксина.Когато попитам лекар,отказват да ми слагат каквото и да е от рода...
Обяснявам тези неща,паразина неофициално ми е регистрацията(оттам явно и аз съм паразит), официално е пасивна.Искат да я прекратяват.Ами не,на какво основание?
За всички заболявания имам камара документи.
Тогава да подам пак за ТЕЛК и да обжалвам пред НЕЛК.Че това е мое решение.Такова унижение както последния път в ТЕЛК няма да си причиня отново.Да не говорим,че следя и участвам в групи за хора с увреждания,с подобен на моя колит,НЕЛК потвърждава ТЕЛК
Да знаете,че дори ТЕЛК да Ви даде висок процент,НОИ са започнали да обжалват ТЕЛК решенията.
Аз мога само да пожелая на човека късмет да се възстанови и повече да не се налага продължително лечение,ще стискам палци работодателят да го премести на по-лека работа.

# 839
  • София
  • Мнения: 6 675
Кога трябва да се подадат документи към ТЕЛК,при условие че човекът е в болничен в момента?Предстоят му още около три месеца болничен.Ако се трудоустрои с право на работа ,работодатялят ли го мести на по-леко място ?
Болнични до 180 дни /6 месеца/ ги издава ЛКК, след това, ако има още нужда - ТЕЛК. Когато вече изтекат всички болнични, ТЕЛК му разглежда документите и определя % неработоспособност, както и условия на работа /какво не е подходящо за него/, с които работодателят трябва да се съобрази. Хубаво е около 1 месец преди приключване на болничните да подаде документи за определяне на % неработоспособност, защото в момента се бавят доста, докато го извикат. Но дори да не го извикат навреме, не се притеснявайте, ще му издадат болничен за това време и няма да има дупка между болничните и издадения документ за % неработоспособност. Относно трудоустрояването не съм съвсем наясно - работя в офис и не ми се е налагало, защото работата ми е съвместима със заболяването.

Общи условия

Активация на акаунт