кои изследвания по време на бременност се поемат от касата?

  • 3 612
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 518
При мен беше така:
-кръвна група платена (освен в Пирогов, но нямах време да ходя до там, платих 11 лв.)
-тестуване за упойки- платено

СПИН, Васерман, Австралийски антиген- безплатни ми бяха, ако се правят в ХЕИ, иначе са платени.

За останалите съм плащала по 1.80 лв. за консумативи.

2 безплатни ехографа за цялата бременност, така е по принцип, но аз плащах по 5 лв. всеки път, защото при моя лекар беше по-различно.

# 16
  • Мнения: 4 362
Нищо не съм си плащала аз май само за кръвна група около2-3 лв   Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 445
За изследванията не съм плащала нищо. Единствено за допълнителните ехографски прегледи, които направихме по желание със съпруга ми.

# 18
  • Мнения: 248
СПИН, Васерман, Австралийски антиген, кръвна група, кръвна картина, урина и 2 ехографа - безплатни.
Това за ХЕИ-то не е вярно. Ако имаш направление, във всяка една лаборатория, която работи със здравната каса, можеш да си ги направиш. Аз например си правих всички изследвания в лаборатория Кандиларов, без да плащам. Единствено взимат 2 лева за взимането на кръв - навсякъде има такава такса.
Еми това е от мен, успех.

P.S. Австралийският антиген е задължителен, в Шейново връщат, ако нямаш такова изследване, или си плащаш на място, за да ти направят. В случай, че нямаш и нямаш пари да платиш - те настаняват в инфекциозното на втория етаж.

# 19
  • София
  • Мнения: 5 758
Простете за невежеството, но какво точно имате предвид под "австралийски антиген"? На мен не ми беше включен в изследването  Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 3 971
Аз си платих само 2лв. такса

# 21
  • София
  • Мнения: 5 758
сама си намерих отговора - не знаех, че на повърхностния антиген за хепатит В му си вика австралийски Embarassed

# 22
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Аз плащам по 1.50лв, даже вече мисля че е 1.60лв за всяко вземане на кръв и урина, защото това са някакви лабораторни такси, които дори и за бременните не били безплатни. И платих към 8-9лв последният път за някакво изследване за сифилис и хепатит Б. Докторът каза, че доскоро е било безплатно, но вече се заплаща от пациента и без това изследване не можеш да постъпиш в болница да родиш. Това съм платила досега /5-ти месец/, а за после незнам. newsm78

# 23
  • Мнения: 967
Абсолютно всичко се поема от касата - правени са ми ехографии, биохимичен скрининг, кръвни изследвания, урина, кръвна група....абе ВСИЧКО - без да дам 1 стотинка. Не съм се молила, нито настоявала - просто гинеколожката ми казваше кога какви изследвания трябва да се направят, даваше ми съответните направления и ми казваше къде да отида, това е всичко.

# 24
  • Мнения: 1 006
Единственото,което съм плащала за изследванията е такса от 2,00лв.За кръвна група също не съм плащала.

# 25
  • Мнения: 423
Много ме очудвате с тези два безплатни прегледа на ехограф... Thinking Това от скоро ли е...? Защото точно преди две години на всеки преглед (т.е. един път месечно до 6-я месец, два пъти през 7-я и 8-я месец и всяка седмица през 9-я месец) ме гледаха на ехограф и беше безплатно. Сега съм още в началото, но както върви... пак ще е същото (при същия лекар).
Че аз вече имам два ехографски прегледа, а още не съм влезнала в 3-я месец, ако трябва да си плащам всички останали, къде ще му излезе края...
За другите изследвания не знам.

# 26
  • Мнения: 4 970
Ще кажа как беше при мен! Вчера си правих първите изследвания.Доктора ми пусна направление на  всичко( нужно ,което е възможно да поеме касата без кр.група- аз си я знаех).Отидох в Цибалаб( груба грешка #Cussing out) и от там ми признаха всичко без васермана Shocked(нямали договор за него).Австралийския антиген си е платен по принцип и аз си го платих.В общи линии- резултата за мен излезе,4е няма да се занимавам с "безплатни" услуги.Спестих 7-8 лв Laughing

# 27
  • Мнения: X
Всичко от предишната и досега от тази бременност ми е безплатно-единствено съм давала по 2 лева за вземането на кръв в лабораторията/щото е частна/,но ако искам да ги спестя мога да отида и другаде-но като искам да ми е наблизо...
Много зависи от лекаря,къде ще ви изпрати-трябва да си търсите правата-нали за това плащаме осигуровки

# 28
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Аз си платих изследванията за кръвната група, всичко останало ми беше бзплатно.
Естествено, за манипулация (взимане на кръв) всеки път плащах по 2 лв. Wink
Дори и допълнителните ехографийни прегледи не съм заплащала

# 29
  • Мнения: 535
Абсолютно всичко се поема от касата - правени са ми ехографии, биохимичен скрининг, кръвни изследвания, урина, кръвна група....абе ВСИЧКО - без да дам 1 стотинка. Не съм се молила, нито настоявала - просто гинеколожката ми казваше кога какви изследвания трябва да се направят, даваше ми съответните направления и ми казваше къде да отида, това е всичко.

И при мен беше така - не съм платила абсолютно нищо. Лекарят изрично подчерта, че бременните не плащат нищо, за да знам ако някъде ми поискат пари - даже и потребителската такса не се плаща. Това е във Клиника Свети Георги (в подземието на поликлиниката до медицинска академия), може другаде да се плаща, но според мен по-скоро се правят на луди на някои места.... А за ехографите - при всеки преглед ме гледат и не плащам - досега 5 пъти

Общи условия

Активация на акаунт