Работа, CV-та, HR-и, съвети - 34-ра тема

  • 62 140
  • 748
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 16 100
Jeri-sweet, благодаря Hug
И още едно питане. Заслужава ли си да се регистрирам в бюро по труда към агенция по заетостта? Шанс има ли за намиране на работа?
За мене си заслужава. Години наред сме внасяли за държавата, защо пък да не си ползваме правата? Все някой лев ще вземеш, според трудовия стаж. Май и здр. осигуровки има за периода. Отделно има и различни курсове, ще научиш или припомниш нещо. За срока на курса също плащат по около 8 лв на ден.
Работа едва ли ще ти намерят.

# 721
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 301
Там е работата, че аз съм от 2006 самоосигуряващо се лице, т.е имам фирма и си внасям осигуровките, но от близо година почти нямам работа и не знам какво да направя. Пускам в jobs CV-та след CV-та, но засега нищо. Бранша в който съм е отдавна в криза. Вече не се издържа финансово. Наскоро разбрах, че в бюрата по труда можеш да се регистрираш и ако искаш да смениш работата си, без да си съкратен, та затова питах. Иначе на мен не ми е ясно и какво се прави с фирмата при започване на работа на друго място, но това после ще разбера, когато евентуално намеря нещо, че хич, ама хич не ми се вярва. В този ред на мисли се чудя за бюрото, щото нямам право май в моя случай да получавам никакви обезщетения.

# 722
  • Мнения: 539
Цитат на: MAD65

Да питам. Някой ходил ли е на тест за административна длъжност? Какъв е теста? С а),б),в) отговори или с отворени отговори и въобще как протича?

Аз съм ходила на 3 места.
Ако пише тест е тест: а), б), в),отговорите не се уцелват лесно ако не си подготвен по нормативните документи на съответното учреждение. Обикновено дават и списък какво да се изчете. Почти винаги има въпроси от закона за държавния служител, администрацията и следват съответните за длъжността.
За да продължиш след теста към интервю искат оценка над 4 от максимална 5, грубо казано при 25 въпроса продължаваш ако си с не повече от 5 грешни.
При обявен- практически изпит - имаше 7 отворени въпроса, единият от които нещо като задача.
Интервюто има винаги по-висок коефициент и е решаващо за резултата.

# 723
  • In Hell
  • Мнения: 122
Там е работата, че аз съм от 2006 самоосигуряващо се лице, т.е имам фирма и си внасям осигуровките, но от близо година почти нямам работа и не знам какво да направя. Пускам в jobs CV-та след CV-та, но засега нищо. Бранша в който съм е отдавна в криза. Вече не се издържа финансово. Наскоро разбрах, че в бюрата по труда можеш да се регистрираш и ако искаш да смениш работата си, без да си съкратен, та затова питах. Иначе на мен не ми е ясно и какво се прави с фирмата при започване на работа на друго място, но това после ще разбера, когато евентуално намеря нещо, че хич, ама хич не ми се вярва. В този ред на мисли се чудя за бюрото, щото нямам право май в моя случай да получавам никакви обезщетения.

Съвсем спокойно си се регистрирай в Бюро по труда, само да знаеш, че ще ти искат осигурителната книжка, щом си самоосигуряващо се лице. Аз съм на мнение, че макар и рядко и при тях понякога изскачат добри свободни позиции.
Ако от една година пускаш автобиографии и досега нямаш успех, няма да е лошо да преразгледаш автобиографията си. Да не би там да грешиш нещо с презентирането си? До интервюта стигаш ли? Сподели и бранша и позициите които привличат вниманието ти, ако не е проблем.

# 724
  • Мнения: 549
Аз отново съм при вас. Имам работа и нямам никакво намерение да я напускам без основателна причина, но междувременно смятам да се оглеждам и за друго.


Направо ме кефиш!Значи нещо все пак не ти харесвана тази,или греша?Какво то и да е - само успехи ти пожелавам! Wink
Направо тЪ кефя, значи  Crazy
Не, не грешиш  Joy Мерси за пожеланиието  Grinning

# 725
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 301
Малвиночка, строителен инженер-конструктор съм. В началото на търсенето пусках само за проектанти, но скоро разбрах, че само няколко фирми периодично въртят такива обяви. Не мога да си обясня защо се пускат еднакви обяви, не могат да си намерят персонал ли? Сега вече кандидатствам и за други позиции, каквито и да са -технически сътрудник, офис сътрудник. За брокер не съм пускала, защото не съм активен шофьор.
Ако от една година пускаш автобиографии и досега нямаш успех, няма да е лошо да преразгледаш автобиографията си. Да не би там да грешиш нещо с презентирането си?
И аз си мислех, че сигурно нещо не е наред, но не знам как да я променя. Стриктно съм си попълнила CV-то европейски формат, сложила съм си снимка, попълнила съм допълнителни умения и квалификации... Пропускам и тези обяви, в които се изисква отлично владеене на английски език, защото определям моето нива на език като средно. Но пък с AutoCAD, специализиран софтуер, Word, Exel, PowerPoint нямам проблем и съм ги споменала. Стажа по специалността ми е вече над 20 години.
Дали не ги плаша с ЕГН-то си?

# 726
  • Мнения: 341
Дали не ги плаша с ЕГН-то си?
Напълно е възможно и е най-вероятната опция според мен Tired

# 727
  • Мнения: 498
Ох, MAD65, според мен плашещо не е нито в ЕГН-то ти, нито СВ-то ти  Peace
Просто в бранша е такава скръб и батак, че направо ми се реве и на мен  Cry

# 728
  • София
  • Мнения: 2 879
Малвиночка, строителен инженер-конструктор съм. В началото на търсенето пусках само за проектанти, но скоро разбрах, че само няколко фирми периодично въртят такива обяви. Не мога да си обясня защо се пускат еднакви обяви, не могат да си намерят персонал ли? Сега вече кандидатствам и за други позиции, каквито и да са -технически сътрудник, офис сътрудник. За брокер не съм пускала, защото не съм активен шофьор.
Ако от една година пускаш автобиографии и досега нямаш успех, няма да е лошо да преразгледаш автобиографията си. Да не би там да грешиш нещо с презентирането си?
И аз си мислех, че сигурно нещо не е наред, но не знам как да я променя. Стриктно съм си попълнила CV-то европейски формат, сложила съм си снимка, попълнила съм допълнителни умения и квалификации... Пропускам и тези обяви, в които се изисква отлично владеене на английски език, защото определям моето нива на език като средно. Но пък с AutoCAD, специализиран софтуер, Word, Exel, PowerPoint нямам проблем и съм ги споменала. Стажа по специалността ми е вече над 20 години.
Дали не ги плаша с ЕГН-то си?

Моят съвет към теб е ведната да промениш CV-то си с този европейски формат. Ако желаеш да изпъкнеш с нещо още на първо четене и твоята автобиография да не се слее с огромния куп европейски формати, то просто си направи едно кратко таблично резюме, не повече от 2 страници. Данни като адреси просто махни, сложи най-най-важните неща за теб. Всичко останало е пълнеж, а и има време да се каже на първо интервю.

По отношение на БТ - наистина изскачат някакви позиции, но разтъкаването с техните препоръчителни писма е ужасно изнервящо. Аз си бях намерила работа чрез тях това лято, но я отказах, тъй като някои неща не ми пасваха. Но е факт, че последната дума беше моята. Обаче тези листи с печати, подписи, становища и после обяснения, изсмукани от пръстите, просто грам не са мръднали напред по отношение на бюрокрацията.

# 729
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 301
Моят съвет към теб е ведната да промениш CV-то си с този европейски формат. Ако желаеш да изпъкнеш с нещо още на първо четене и твоята автобиография да не се слее с огромния куп европейски формати, то просто си направи едно кратко таблично резюме, не повече от 2 страници. Данни като адреси просто махни, сложи най-най-важните неща за теб. Всичко останало е пълнеж, а и има време да се каже на първо интервю.
Имам такова направено, на съм го използвала само 1 път. Ще го пусна в оборот Grinning

# 730
  • Мнения: 341
Пускай неевропейското, аз такава фалшива бланка като на евро-формата не съм виждала през живота си - някой "спец" я е форматирал така, че вместо един ред, затриваш половин страница таблица.
Ако държиш на бланка, потърси Europass, много по-добра е от европейската бланка. Ето това. Попълваш и накрая ти вади готов файл, няма да се занимаваш с форматиране.

# 731
  • In Hell
  • Мнения: 122
ЕГН-то в този бранш няма никакво значение, единственото което има значение е да си с актуални знания и опит в настоящето. Някой по-горе беше писал, че бранша е виновен - съгласна съм, няма по-лош момент от този, да търсите работа като строителен инженер.
Английския е важен, все повече чужди инвеститори са склонни да се доверят на български специалисти, но с изискване за владеене на език. Препоръчвам ти да си отвориш граматиките на Мърфи в интернет и да минеш старателно през тях. Намери си учебници и всякаква литература по специалността и чети. Речника с технически термини е жизненоважен за професията. Едва след като се почувстваш по-сигурна в знанията си, намери приятел ( с отл. английски), с който да проведеш едно фиктивно интервю на английски и поискай мнението му за нивото си. Създавайки си самочувствие подтикнато от новопридобитите и опреснени знания съвсем спокойно можеш да започнеш да кандидатстваш и на обяви с изискване за английски.
Не е лошо и да помислиш за изготвянето на две автобиографии. Да кандидатстваш за технически сътрудник с автобиографията, с която кандидатстваш и за твоята професия, носи риска да те приемат за прекалено тясно специализирана и квалифицирана за длъжността. HR-ите са склонни да приемат такива кандидати за потенциално опасни, защото носят риска да останат на работното място, единствено докато намерят работа по специалността си.
Сещам се и още доста неща да ти напиша, но упорито ме дърпат за ръкава и нямам много време.  Grinning
Можеш да ми пишеш на лични ако имаш някакви въпроси или имаш нужда от допълнителни съвети. Не се предавай, а се стреми към развитие и с него ще дойде успеха.
 Hug

# 732
  • Мнения: 339
Здравейте, отдавна преглеждам темата , но не съм писала досега.

Искам да ви питам дали някой има поглед върху работата в Хювефарма ?И по-точно в административния и счетоводен отдел. Другата седмица ще ходя за интервю и понеже ми е за първи път от последните 7 години  Embarassed прекарани в майчинство искам да се информирам. Из сайтовете има много малко информация за тази фирма, като работодател и то негативна  Sad .

Така че ще съм благодарна за всеки отговор!

# 733
  • София
  • Мнения: 1 340
Моят съвет към теб е ведната да промениш CV-то си с този европейски формат. Ако желаеш да изпъкнеш с нещо още на първо четене и твоята автобиография да не се слее с огромния куп европейски формати, то просто си направи едно кратко таблично резюме, не повече от 2 страници. Данни като адреси просто махни, сложи най-най-важните неща за теб. Всичко останало е пълнеж, а и има време да се каже на първо интервю.
Имам такова направено, на съм го използвала само 1 път. Ще го пусна в оборот Grinning

+1 и + да опишеш повече качествата, които си развила в предишните работи.

Момичета, не знам дали е уместно да го пиша тук, но го слагам в скрит текст, ако пък някой се поинтересува, може да ми пише на лични.
Скрит текст:
Във фирмата, в която работи съпруга ми си търсят секретарка, която да няма кой знае колко отговорности. Да вдига телефона, да отваря вратата на клиентите, да вписва нови продукти в склада и да издава фактури. Фирмата е с хардуерна насоченост, така че секретарката трябва да има минимални познания от хардуер. Т.е. да познава частите на компютъра. Знам, че заплатата, която се предлага не е голяма, но пък ако някой има интерес бих го насочила. Заплатата е 450 лв нето. С това си предложение се надявам, да не си навлека сега 100 коментара и упреци за това, че заплатата е ниска, че се изискват много неща... Тези неща не ги определям аз, а управителя на фирмата. та понеже съм в тази тема, наистина бих се радвала да помогна на някой, който си търси спокойна работа

# 734
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Препоръчайте ми моля онлайн самоучител по английски език.Лесен и достъпен.
Имам входно ниво,но искам да го затвърдя отново,че отдавна не съм комуникирала говоримо и писменно... Embarassed

Виоленца,мога само да кажа поздравления за доброто намерение   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт