Гръцка кухня

  • 209 517
  • 923
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 283
Здравейте момичета, записвам се в темата с един въпрос - ядох куббе или къббе, знаете ли рецептата? Вътре е с кайма, а отвън с булгур и се пържи? Страхотно вкусно е!

# 196
  • Мнения: 158
Ти сигурна ли си, че това е гръцко ястие? Да не би да е арабско или турско? Моят мъж не е чувал дори. А и тук не знам да се пържи булгур. Той е слабо познат изваще (както казваше моята учителка по литература)  Mr. Green
Веднъж правих  “Табуле“ и домочадието беше в гастрономически потрес............  когато слагам булгур в сърмите почти не го усещат. По-лесно свикнаха с киноа и амарант, отколкото с булгур!  Mr. Green

Последна редакция: нд, 08 дек 2013, 22:24 от zorita

# 197
  • Мнения: 1 283
Ядох го в Кипър и по-точно в Никозия, тя нали е половината в турско?! Thinking

# 198
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
Това лято си купих мастикс на зърна,за какво да го ползвам...знам,че се слага в някои сладкиши

# 199
  • Мнения: 158
Реване, баклава, козунак, хляб...................каквото ти душа сака. Аз лично не съм правила нищо. Само съм консумирала.

 W'A'S'P', в момента съм в “творчески отпуск“, готвя един проект, който ми отнема цялото време и за НГ ще бъдем на таверна. Не ми се мисли за манджи ичччччч  Laughing Heart Eyes Правя за обед на домочадието нещо Бг кухня, вечер пропускам ядене или поръчка от сувлакито. Открих нещо много странно  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Човек можело да яде само, ако е гладен  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 200
  • София
  • Мнения: 721
Момичета, детето има коледно тържество в гръцкото училище и трябва да занеса сладкиш някакъв, дайте някои идеи, хич ме няма със сладкото!

# 201
  • Мнения: 79
pontes, защо не пробваш с грис халвата. Става нещо разкошно! Heart Eyes От дете ненавиждах този десерт, но публикуваната тук рецепта ме провокира и ... вече 2 пъти в рамките на месеца я правих. Когато стана готова я изсипах в кръгла форма за кекс -  след около час е готова за обръщане и рязане на порции. Вместо филирани бадеми сложих накълцани орехи, а в сиропа добавих 5-6 зрънца мастиха.  Предколедно можеш и меломакарони да направиш.

# 202
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Къббе е арабско, виж в темата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=193235.0

Понтес, ама съвсем ли гръцки трябва да е този сладкиш,щото ако не - веднага препоръчвам тези супер лесно и адски вкусни "сникър дудъл'с" на Лабрекс:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg7829750#msg7829750

# 203
  • София
  • Мнения: 721
 bomboto, verano azul - много ви благодаря. Ще ги пробвам и двете, много ми харесаха идеите.

# 204
  • Мнения: 21
Да предложа и аз нещо лесно и вкусно



Ето и рецептата: 50 гр мая, 3 яйца, 1 1/2 ч.ч. олио, 1 1/2 ч.ч. прясно мляко, 1 бакпулвер, почти 1 кг брашно се меси тесто. В 1/3 от тестото се добавят 2 с.л. какао, 1-2 с.л. канела и 2 с.л. кристална захар. Бялото тесто се дели на 3 части, кафявото тесто също се дели на 3 части. Всяка една бяла топка се точи на правоъгълна кора. Всяко кафяво топче се оформя на пръчка. Във всяка бяла кора се слага по една кафява пръчица и се завива на руло. Реже се на парчета по 1-2 см дебели и се оставят да втасат 20-30 мин. Пекат се и студени се сиропират със топъл сироп приготвен от 1 кг захар и 5-6 ч.ч. вода. По желание може да ароматизираме сиропа с лимонова или портокалова кора.
От тази доза излизат около 40 броя с диаметър 8-10 см

# 205
  • София
  • Мнения: 721
Да предложа и аз нещо лесно и вкусно



Ето и рецептата: 50 гр мая, 3 яйца, 1 1/2 ч.ч. олио, 1 1/2 ч.ч. прясно мляко, 1 бакпулвер, почти 1 кг брашно се меси тесто. В 1/3 от тестото се добавят 2 с.л. какао, 1-2 с.л. канела и 2 с.л. кристална захар. Бялото тесто се дели на 3 части, кафявото тесто също се дели на 3 части. Всяка една бяла топка се точи на правоъгълна кора. Всяко кафяво топче се оформя на пръчка. Във всяка бяла кора се слага по една кафява пръчица и се завива на руло. Реже се на парчета по 1-2 см дебели и се оставят да втасат 20-30 мин. Пекат се и студени се сиропират със топъл сироп приготвен от 1 кг захар и 5-6 ч.ч. вода. По желание може да ароматизираме сиропа с лимонова или портокалова кора.
От тази доза излизат около 40 броя с диаметър 8-10 см

donika5, признавам си, че този сладкиш ми е труден  Embarassed Но звучи много апетитно, дано някоя по-оправна девойка го приготви и да се похвали Simple Smile

# 206
  • Мнения: 21
По описание звучи трудно, но иначе става изключително лесно. Дори може да се направи дни преди сиропирането на сладките. Аз ги правих днес, сиропирах 10 бр и прибрах останалите за Коледа.

# 207
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Синьо лято/Verano azul/ не прочетох на кой препоръчваш рецептата с гръцката грис халва, НО този който я пусна наистина заслужава аплодисменти. За тези, които не са я пробвали:
НИЩО общо няма с нашата. Разкошна е! Аз си я преведох от английски и по препоръка на авторката също като нея НЕ сложих джинджифил и я насипах в чаши за крем. Още топла е много вкусна.

Препоръчвам!

# 208
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
Доника,благодаря за рецептата,а как се казват.....
Нещо подобно е и любимия ми сладкиш,който си купувам всяко лято от Гърция,продават го по една бройка в прозрачно пликче и струва 80 цента.Сега се сетих,че в него има и грис в средната тъмна част....но също не знам точното му наименование...
Много харесвам и един козунак с плънка от кестени,май по Коледно- Новогодишните празници го правят...

# 209
  • Мнения: 2 545
Момичета, дайте ми линк към рецептата на гръцка грис-халва.
Прочетох хубави отзиви за нея, но не намирам рецептата.

Общи условия

Активация на акаунт