Гръцка кухня

  • 209 522
  • 923
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 158
http://www.bg-mamma.com/url.php?u=aHR0cDovL3NvdXZsYWtpZm9ydGhlc2 … tc2cyNjg3MDY1NQ==

ето рецептата за халвата
аз си я сипвам в силиконови формички за мъфини, или в голяма силиконова за кекс, в тава, тавичка, в каквото ми дойде в момента
слагам 2 вида стафиди, орехи, бадеми по-скоро не
лимонова кора, портокалова кора

# 211
  • Мнения: 2 545
zorita, благодаря за рецептата.
С помощта на Гугъл-преводача успях да я преведа.
Надявам се да получа добър резултат Peace

# 212
  • Мнения: 385
Халвата става ли прекалено сладка,на 3 чаши вода 1.5 пудра захар не е ли прекалено много.С преводач става весел превод. Grinning

# 213
  • Мнения: 158
Е, аз не я правя по тази рецепта. И не ползвам пудра захар, но понеже стана дума за тази рецепта точно. Да, сладка става, аз слагам 5 чаши водни вода и 3 водни чаши захар, 1 водна чаша олио за пърженето на 500гр едър грис. Няма грешка просто. Но го правя в таверната, където работя лятото и я даваме за почерпка с топка сладолед отгоре. У дома изключено да правя.

# 214
  • Мнения: 21
Doli, предполагам това са същите сладкиши  Peace Казват се Роксакя. Обожавам ги! В моите няма грис, но и в рецептите, които съм срещнала няма също. Кафявото си стои такова едно зърнесто все едно има грис.

# 215
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Здравейте момичета, записвам се в темата с един въпрос - ядох куббе или къббе, знаете ли рецептата? Вътре е с кайма, а отвън с булгур и се пържи? Страхотно вкусно е!


Не е гръцко, арабско е.

Ето моята рецепта:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=541721.msg18588896#msg18588896

# 216
  • Мнения: 4 097
Гръцки кейк с локум и орехи

****

   400 г кисело мляко
    1 1/2 ч.ч. захар
    3 ч.ч. брашно
    1 1/2 ч.ч. олио
    1 ч.л. сода
    1 ч.л. ванилия
    2 с.л. лимонова кора
    1 к.ч. орехи
    100 г локум
    2 с.л. пудра захар

****

Киселото мляко (400 г), захарта (1 1/2 ч.ч.) и содата (1 ч.л.) се разбиват и се оставят да престоят 30 минути. Прибавят се олиото (1 1/2 ч.ч.), брашното (3 ч.ч.), настърганата лимонова кора (2 с.л.) и ванилията (1 ч.л.), и сместа се изсипва в намазана с масло и поръсена с брашно тава. Локумът (100 г) се нарязва на дребни кубчета и се поръсва заедно с ореховите ядки (1 к.ч.) върху кейка. Десертът се пече при 180 градуса до готовност. Преди сервиране се поръсва с пудра захар (2 с.л.).




# 217
  • Мнения: 1 263
Портокалопита(портокалов кекс)
1чч олио(зехтин)
2чч захар
3 яйца
2 ванилии
1 бейкин паудър
1чч портокалов сок
1 кг брашно с набухвател
Разбиваме с миксер и изливаме сместа в намаслено-набрашнена тава.
2 средно големи цели портокала с тънка кора ги нарязваме на малки парченца и изсипваме в съда с разбитата смес.
Печем на заграята фурна на 180 градуса за 1ч15мин.
Василопита (Гръцки новогодишен сладкиш)
http://www.grreporter.info/Grcki_novogodishen_sladkish_/14827
Бакла
1/2 κг. бакла
2-3 скилидки чесън нарязани на ситно
2 лука нарязани на ситно
1 чаена чаша зехтин
сол, черен пипер,риган или чубрица, лимонов сок
Накисваме баклата за 24 часа, отрязваме черната част, слагаме да се свари и прецеждаме.  Добавяме зехтина, чесъна, лука, сол и лимонов сок на вкус, и накрая риган или чубрица. Ето как би трябвало да изглежда като готово ястие -цък.
В Гърция е много популярна комбинацията от бакла с варени треви от сорта на спанака или копривата (към които също е прибавен зехтин, сол и лимонов сок) .
Вкусно се получава и ястието от бакла с артишок (около 12 бр.). Единствената разлика е, че вместо риган се прибавя ситно нарязан копър.
супа от нахут

2 чаени чаши нахут
1 голям стар лук, настърган на ренде
10 чаши вода
6 суп.лъж. олио/зехтин
1 1\2 суп.лъж. брашно/корн флаур
1-2 лимона
малко сол, чер.пипер

Слагате нахута от предната вечер в една тенджера с вода, към която е прибавена 1 суп.лъж.сол. Сутринта го прецеждате, слагате 1 суп.лъж. сода бикарабонат (за да паднат по-лесно люспите)и разбърквате, след 30 мин. го изплаквате обилно   . След това го слагате на колона да ври с 20-те чаши вода, обирате получилата се пяна с решетъчна лъжица и я изхвърляте, прецеждате когато е полусварен. В друг съд на котлон слагате олиото/зехтина и настърганият лук до омекване, прибавяте нахута и вода да го покрие.Варите 10 минути. В отделна купа разбърквате брашното със сока на 1-2 лимона, слагате малко от горещият бульон и прибавяте към супата и я оставяте на слаб огън 10-15 мин. Прибавяте сол и черен пипер и ястието е готово.
http://1.bp.blogspot.com/-Ja0RkZGLlQ8/Tcku2LexvcI/AAAAAAAAC90/Uj … s400/DSC01233.JPG
Критски пилаф(гамопилафо)
1кг агнешко(или козе) месо от голямо животно над 2г,
1 пиле (по възможност  кокошка от село Simple Smile)
сол
Варим час и половина агнешкото(към което е прибавено и сол), вадим месото,след това слагаме да се вари пилешкото във същият бульон , накрая прецеждаме с цедка.
1л.месен бульон
2 -3суп. масло oт  овче мляко (стаковутиро)
200г. ориз каролина
сол
пипер
сок от 1 и 1/2 лемона
животинска мас
Към горещият бульон прибавяме овчето масло, след като се разтвори поставяме и ориза(варейки се със маслото ориза ще придобие по-добър аромат), варим на среден огън около 25 мин, докато се сгъсти, изключваме котлона добавяме, мазнината, лим.сок, чер.пипер и сол(ако се нуждае от допълнително).
http://www.youtube.com/watch?v=gwQ5uSLtggY
Това вместо запис от мен. Simple Smile

Последна редакция: сб, 28 дек 2013, 10:11 от basis

# 218
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Много сме сериозни, няма що Mr. Green Чак на 6-та страница открих темата...остава ми надеждата, че на местна почва се извършват изследвания и дегустации с нАучна цел, затова така се е получило Wink
Ето, за да възпроизведа някакво движение - това е най-новото ми откритие сред блоговете - много е симпатично:
http://www.amateurcookprofessionaleater.blogspot.be/

# 219
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Напоследък се оказва, че въобще не консумираме кисело мляко в къщи.
Затова приложих моите познания по гръчка кухня и започнах да правя дзадзики, пардон- сух таратор  Laughing

Дзадзики

Продукти:

2 кофички кисело мляко;
1 краставица;
няколко стръка копър;
2-3 скилидки чесън;
3-4 ореха;
сол и зехтин.

Приготовление:

Киселото мляко се прецежда през марля за няколко часа /не използвам високомаслено, защото вкусът му е различен/.
Краставицата се обелва и накълцва на ситно. Добавят се на дребно нарязан копър, счукан чесън и счукани орехи. Добавят се сол и зехтин на вкус. Разбърква се добре.
Добавя се киселото мляко. Разбърква се добре.
Оставя се във вакуумиран съд на престои няколко часа в хладилника, за да се смесят вкусовете.
Сервира се като гарнитура към червено месо- агнешко, телешко, свинско.


# 220
  • Вила Великула
  • Мнения: 2 012
запис - обичам гръцка кухня и ще ми бъде много интересно да следя интересните рецепти, които публикувате.

# 221
  • Мнения: 1 263
Сладко от портокалови/лимонови кори.
(Също страхотно сладко става и с едни плодове приличащи на портокали, но с различен вкус, които се наричат померанец на руски
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B … D0%BD%D0%B5%D1%86)
На 40 парчета
1кг захар
карамфил
индрише
1чч вода
сок от лимон накрая
Избираме плодове с дебели кори. С ренде изстъргваме леко отвън. Режем портокала на 4  части, отделяме само кората. По желание завиваме на форма охлювче и набучваме  на дървено шишче на серия. Потапяме  шишчетата във вода за 1-2 денонощия като на няколко пъти я сменяме. Махаме парчетата от шишовете и варим за около 30 мин. Прецеждаме, след това варим до средно сгъстяване със захарта, карамфила и индришето. 5 минути преди да отнемем от огъня прибавяме и лимоновият сок.

Последна редакция: вт, 25 фев 2014, 01:23 от basis

# 222
  • Мнения: 158
А аз искам да Ви споделя какво мезенце ми направи една приятелка от остров Миконос. Бях за три дена там по работа и освен българските баница, гювеч, таратор и мекици ме изненада с едно сирене, което само бях чувала, но не и опитвала. Въпреки работата ми по таверните  Laughing
Та, взе един лист кори за баница, уви в него една плочка сирене фета  и го изпържи в малко мазнина. После запече сусам на тигана , поръси  и поля с мед. Гарнира с червено миконятико вино.
Да Ви е сладко!

# 223
  • Мнения: 1 263
Стифадо (яхния с лук)
1 200г. телешко, свинско, пилешко, заешко
2 кг. малки лукчета (арпаджик)
1/3 чч олио, зехтин
1 даф. лист
3-4 зърна бахар
1 щипка индийско орехче
1 зрял домат
1/2 кч коняк
1/4 кч винен оцет
1 чч червено вино
настъргана скилидка чесън
сол, пипер
Нарязваме месото на парчета. Сгорещяваме олиото и пържим до леко зачервяване, внимаваме да не пада температурата на олиото и вместо да се зачервява да ври в него.. Всяко зачервено парче го вадим и слагаме в дълбок съд  с капак.
Обелените малки лукчета режем до средата на кръст и ги слагаме във същото олио, в което се е запържило месото..На среден огън ги оставяме да омекнат без да се оцветят за около 15 мин. Прибавяме коняка, виното и оцета. Добавяме и месото със всичкият сос, който  се е отделил в съда.Слагаме доматеният сос . Варим за час и половина на среден към слаб огън, докато омекне месото и се сгъсти соса, соса заедно с лука стават като крем. Когато е готово ястието, прибавяме сол и пипер.
Сервираме с пържени картофи, варен ориз или пилаф.
http://www.argiro.gr/Recipe/%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AC%CF%81 … CE%AC%CE%B4%CE%BF

Последна редакция: вт, 25 фев 2014, 09:17 от basis

# 224
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
...какво мезенце ми направи една приятелка от остров Миконос...


това съм го яла преди 15г. в София.
само че не беше в кора увито, а в огнеупорен съд и леко запечено във фурната, колкото да се стопли.

друг вариант съм яла на Санторини: сиренето, панирано в сусам, се сервира с мед и босилек.

Общи условия

Активация на акаунт