Университети в Германия и в други държави с немски език 2

  • 75 407
  • 778
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 3 410
Далеч съм от мисълта,че само извън България има успех и реализация . Просто отговорих на въпроса за брутото.
И това със заплатите пак не е така както го описваш. Дъщеря ми беше на стаж като студентка в Алианц глобал при шефката Рейчъл Конран - та нейната заплата беше над 10хил евро и още толкова социален пакет. Професорите в университета/ особено по право,презастраховане, счетоводство/ с добри атестации  не падат под 5хил евро чисто. Но истината е, че никой наемен работник никъде по света не е справедливо възнаграден. Затова истината е в бизнеса. Имаш ли бизнес-имаш всичко.

# 751
  • София
  • Мнения: 533
говорех за държавните служители - шефката на Алианц едва ли спада към тях, професорите в унитата също

# 752
  • Sofia
  • Мнения: 863
Ади, почетох отгоре-отгоре какво си писала. Полезно е, като цяло, за желаещите да учат в DE, а родината с малка буква, все си ги чака... Като завършат, ще си преценят.
Бих ти била благодара за инфо относно конкретно следването, още повече че моят син сега кандидатства IT в Техническия университет в Берлин и бих те помолила конкретно за лични впечатления за унитата в Берлин, където има ИТ. Доколкото зная са 3 . Ти къде учи?
Наистина ли късат яко, особено в Техническия, което е първото му желание? Имало видове ИТ - обща, икономическа, инженерна... кога се определя какво искаш - при кандидатстването или по-късно?

# 753
  • София
  • Мнения: 533
И това със заплатите пак не е така както го описваш. Дъщеря ми беше на стаж като студентка в Алианц глобал при шефката Рейчъл Конран - та нейната заплата беше над 10хил евро и още толкова социален пакет. Професорите в университета/ особено по право,презастраховане, счетоводство/ с добри атестации  не падат под 5хил евро чисто. Но истината е, че никой наемен работник никъде по света не е справедливо възнаграден. Затова истината е в бизнеса. Имаш ли бизнес-имаш всичко.
Не разбирам това какво общо има и какво показва- моя шеф тук в БГ съвсем натурален българин взема 15хилки на месец, това тенденция ли е в заплатите сред българите  newsm78 . ПОказва ми само че отделни личности на високи позиции могат да получават куп пари - че то в коя държава по света не е така?

# 754
  • София
  • Мнения: 533
Ади, почетох отгоре-отгоре какво си писала. Полезно е, като цяло, за желаещите да учат в DE, а родината с малка буква, все си ги чака... Като завършат, ще си преценят.
Бих ти била благодара за инфо относно конкретно следването, още повече че моят син сега кандидатства IT в Техническия университет в Берлин и бих те помолила конкретно за лични впечатления за унитата в Берлин, където има ИТ. Доколкото зная са 3 . Ти къде учи?
Наистина ли късат яко, особено в Техническия, което е първото му желание? Имало видове ИТ - обща, икономическа, инженерна... кога се определя какво искаш - при кандидатстването или по-късно?
Учила съм 1 година в Техническия в Берли - информатика. Пълна пародия беше добре че се махнах. Не можех да свикна с мисълта че някакъв тутор 3 курс ще ми води упражненията и ще виждам професора един път месечно ако имам късмет и не е в Щатите. Отделно упражнения на компютър имахме рядко първи семестър (това в 21 век!!!), но чашата преля, когато същия този келеш ми писа двойка на едно домашно защото нямало таква формула(говорим за формулата за квадратно уравнение, онова с дискриминантата ако го помните, не съм открила топлата вода)!!!! Аз съм завършила МГ бе кретен, зелената книжка с формули я знаех наизуст, подадох оплакване до професора, който най-учтиво ми обясни че тук в германия не я ползвали тази формула видиш ли!!! Освен това там не правеха никакви проекти - само суха теория от край докрай. Накрая излизаха сухи академици, които освен в Уни трудно можеха да се реализират в реалния свят защото не са написали един проект/един ред код. Та така смених унито и се родих. Отидох в HTW - 2001 година беше спечелило класация заедно с университета в Манхайм награда за най-добър технически университет. Имаха тясно специализирани информатики - Wirtschaftsinformatik, Angewandte Informatik, Medien Informatik, Technische Informatik. Аз избрах Angewandte Informatik - приложна информатика със специализация Мултимедия. Випуск 50 човека, прием и летен и зимен семестър, часовете се водят лично от професорите, упражненията също. Програмата е много по-трудна защото в ТУ имаше по 4 предмета/семестър, тук бяха минимум по 7 със задължителни упражния и пожелателно присъствие. Но пък предметите не е задължително дасе вземат всички 7 наведнъж, може да се разсрочват в годините. Най-модерната база която съм виждала, всеки семестър нови компютри. Лятото лекциите се водеха на тревичката на двора в кампуса. Професорите познаваха персонално всеки студент, знаеха го по име, какво може, какво му куца, помагаха когато могат и с каквото могат. Medien Informatik е английска специалност, кандидиатства се с ДСХ и Тойфел. Другите само с ДСХ/ДСД и подобни.
За HTW не мога да кажа нито една лоша дума - само за пример ще дам че в други специалности имаше майсторски класове на невероятни хора като Вивиан Уестууд. Така че явно университета не страдаше от липса на пари.
Университета се намира в източен Берлин, сега видях че вече са се преместили в новата сграда, която е доста модерна.
Има и още едно хохшуле TFH но за него не знам нищо Sad
Ако имаш по-конкретни въпроси питай

# 755
  • София
  • Мнения: 533
Момичета искам да ви почерпя виртуално. Днес празнуваме ходещите крачета на малкото ми бебе (то вече си е детенце, ама за мен си бебе още). Тортата е домашна, досега я майсторих  ooooh!

# 756
  • Мнения: 179
Момичета искам да ви почерпя виртуално. Днес празнуваме ходещите крачета на малкото ми бебе (то вече си е детенце, ама за мен си бебе още). Тортата е домашна, досега я майсторих  ooooh!

Да е живо и здраво детенце!

# 757
  • Мнения: 14 418
Момичета искам да ви почерпя виртуално. Днес празнуваме ходещите крачета на малкото ми бебе (то вече си е детенце, ама за мен си бебе още). Тортата е домашна, досега я майсторих  ooooh!

Да е живо и здраво детенце!

Честит празник!

# 758
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Здравейте, рядко пиша при вас, но от снощи ни затресе треска с пътуването на момчето до Германия. Тръгнаха 8 момчета с автобус от София до Йена и на 120 км преди Будапеща автобусът се е запалили и изгорял. Добре, че всички пътници са живи и здрави, но доста от тях са останали без багаж, с изгорели документи и т.н. Още са по пътищата някъде между Прага и Йена, понеже от Унгария са ги закарали до Чехия с един автобус, сега са прикачени на друг. Та имам два въпроса.
-  Някой знае ли какъв е редът да се търси обезщетение от фирмата - превозвач? И при предишното пътуване пак е имало проблем с автобус на тази фирма, но тогава ни е спестил тези подробности.
- И вариант за пътуване със самолет от Дрезден, Лайпциг или Прага. Поне за Коледа, ако има възможност да си дойде, да пътува по-спокойно.

Изместих темата, ама си мислех, че това с подпалените автобуси се случва само у нас, а по пътищата на Европа не пътуват стари бараки.


# 759
  • Мнения: 5 462
Честит Празник и от мен !!!

# 760
  • Мнения: 5
        Здравейте! Майка съм на бъдещ кандидат студент /2015/. За дестинацията той е твърдо убеден - Германия. За специалността още не е сигурен. Като майка се тревожа за начина, по който ще протече кандидатстването, настаняването и адаптацията. Благодаря на всички, писали тук, за конкретните информации и споделените тревоги. Много от нещата, които мислех, се потвърдиха от вашите думи. Благодаря ви, че сте толкова искрени и непосредствени.
        Споделете, моля, дали един ученик от немска гимназия е достатъчно подготвен, за да се справи с математическата част от обучението в . При положение, че не се занимава с математика допълнително и се справя добре единствено с материала по учебната програма в училище /"нисша математика" - цитирам го/. Не зная много ли е математиката в тези специалности и как би се справил студент без специални математически наклонности.

# 761
  • Мнения: 5
Става въпрос за ИТ-специалности. Извинете ме за грешката. Нова съм и сега откривам инструментите за корекции във форума.

# 762
  • Мнения: 1 064
Момичета, извинявайте, в момента ме вее друг вятър, отдавна не бях влизала във форума - та темичката била изписана! Утре ще пусна нова..

# 763
  • София
  • Мнения: 533
Става въпрос за ИТ-специалности. Извинете ме за грешката. Нова съм и сега откривам инструментите за корекции във форума.
Danchela позравления за избора на момчето ти, на правилния път е. За жалост съвсем сигурно мога да ти кажа че знанията от гимназията няма да са му достатъчни, дори и МГ да е завършил. В Германия в посления клас се учат интеграли и матрици, и 1 семестър в университета задачите започват директно след този материал и се очаква да го знаят вече. Затова моят съвет е такъв: ако ви приемат ИТ специалност (или друга в която има застъпена математика), нека преди да тръгне сина ти ходи на частни уроци 2-3 седмици при някой математик да му помогне с висшата математика малко. Ще има чудотворен ефект повярвай ми. Аз това го направих едва като се върнах първата Коледа, ходих две седмици плътно всеки ден на уроци и се родих. Взех си всички изпити след това. Така че лятната ваканция може да я употреби по полезен начин. Успех!

dundi73 думи нямам просто  newsm61 Много съжалявам за неприятната случка. Може би трябва да се обърнеш към адвокат  newsm78 Коя е тази фирма, би ли споделила?
За другия ти въпрос бих предложила EasyJet - имат полети Берлин-София, виждала съм дори за 50 лв в двете посоки, трябва да се следи сайта.

Благодаря ви момичета за пожеланията, празника мина супер  Hug

Последна редакция: нд, 06 юли 2014, 12:14 от adelina_bg

# 764
  • Мнения: 1 306
Учат се интеграли и матрици не само в МГ, а и в езиковите такива. Друг въпрос е стига ли подготовката по мате за информатика.

Общи условия

Активация на акаунт