Училище по изкуствата Варна = неграмотници ?

  • 7 889
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 3 363
Ан, говорим в крайна сметка говорим за училище по изкуства - нормално е вниманието да е насочено основно към тях.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 120
Не съм запозната точно с това училище, но познавам хора, които са го завършили. За всички мога да кажа, че са много приятни, а това говори много за средата - учители, съученици, родители.
Ако имаш финансова възможност, а детето ти истински се увлича от рисуването, би могла да го запишеш в училището като паралелно с това можеш да го запишеш на курсове или уроци по математика и български.
В това отношение сте късметлии, защото във Варна има много добри школи по математика (препоръчвам школа, защото в група ще му бъде по-интересно), а по български език и литература, според мен, е по-практично да се ходи на индивидуални уроци.

Последна редакция: сб, 19 окт 2013, 11:53 от miss piggy

# 17
  • София
  • Мнения: 1 508
Има едно такова в София  - 144. Там учат всичко както си му е реда до обед. През останалата част от деня имат занимания по инструмент, танци или други репетиции. От това, което съм чувала от познати родители, те са доволни от общото образование. Дори се оплакват колко са взискателни учителите. Това с неграмотниците във варненското училище да няма нещо общо с баснята за лисицата и гоздето?

Явно много зависи от учителите. Дъщеря ми е учила 4 години там, през това време се смениха 3 класни (плюс една по заместване, така че не се брои). Във втори клас се наложи да отучвам детето от грешките, които са й били набити в главата, като например, че е правило множественото число да завършва на "Й" и примерно "ютия" в множествено число е "ютий".

# 18
  • София
  • Мнения: 3 824
Така е, моите наблюдения са косвени. Имам три познати деца в прогимназията. Пети и седми клас. От тях са ми наблюденията. Добри деца, справят се. Често родителите им се оплакват от пълното неразбиране на учителите по общите предмети, че са били на конкурс през уикенда или пък цял ден на репетиция и на са имали време да се подготвят. Т.е. това че свирят ни най-малко не ги оправдава и от тях се изисква каквото трябва и по специалните и по общите предмети. Обаче пък този режим не е за всеки. Доста са натоварени. Ако детето ви учи в такова училище забравете за свободните уикенди и релекс през следобедите. На училище ще е до 3-4, а след това ще трябва да пише домашни и да се подготвя за следващия учебен ден.

# 19
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Много благодаря за мненията на включилите се  Peace Ще си помислим до края на годината. Той е в паралелка с рисуване от 1ви клас, в кварталнто оучилище, но не ми харесва класът му, нито класната която дойде.  Догодина ще са с друга, но все пак. Лутам се и за като муха без глава и май твърде много се вживявам  Embarassed

Има няколко училища с рисуване от първи клас. Някои от тях имат сериозни проблеми.
Рисуването се учи относително лесно и евтино и без да си в такава паралелка.
Не е така, ако ще има добро рисуване там и  всичко останало се доплаща с време и пари за да се достигне прилично ниво.

За ранната насоченост имам друго мнение - не е необходимо детето да става художник за да рисува сега. Това е ценне опит. Въпросът е да не излезе прекалено скъп.

До преди няколко години съм чувала само хубави неща за училището.
В последно време не е така. И по-точно чувала съм за натиск от страна на роддители - да не се товарят децата със сътранични неща като общообразователни предмети! - това значи много неща.
Мен обаче от тях ме притесняват най-вече подбора на децата и целите и на училището. При такова положение не бих очаквала детето да учи повече от артичстичната част добре там.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 154
Не мога да се съглася със заглавието. Аз съм човек на когото изкуствата са му безкрайно чужди. Но на нашите съседи дъщерята учеше в музикалното училище във Варна до седми клас, след това продължи в София, където имаше повече възможности (тя беше с виола). Сега е първа година студентка с българска филология. Матурите си взе с шест и на приемните изпити се представи блестящо. Както виждаш не е останала неграмотна. Мисля си, че всичко си зависи от детето. Дано направите правилния за вас избор.

# 21
  • Мнения: 1 064
Във втори клас се наложи да отучвам детето от грешките, които са й били набити в главата, като например, че е правило множественото число да завършва на "Й" и примерно "ютия" в множествено число е "ютий".

Винаги съм си чудила как така тази правописна грешка стана масова в последните 10 години и ето отговор на чуденката ми - учели го в училище  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

# 22
  • Мнения: 2 898
Голямо значение има кога детето отива да учи там. Ако е малко и не е все още добре ограмотено, ще има много пропуски.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 824
An*, защо?

# 24
  • Мнения: 563
Аз съм завършила такова училище точно с рисуване и щях много да се радвам ако се наблягаше повече на рисуването,а останалите часове да бяха за обща култура.
Вместо това всеки учител искаше да знаем всичко,даже се случваше учител да се обиди че не си учил по предмета му. Еми аз съм отишла да уча рисуване, не биология,физика или химия!

Според мен в една специализирана паралелка трябва да се учи основно това за което е паралелката+ математика,български и физическо. Всички останали предмети са напълно излишни.
И точно заради тези предмети, обикновено се скапва цялата диплома.
Аз лично,всички останали предмети ги учех с нежелание, от там и получавах по ниски оценки,
а това ми понижи и дипломата.
И все още се чудя защо са ми били,като така или иначе не помня абсолютно нищо от тях, естествено помня само нещата по предметите които са ми харесвали.
Ама щото все трябва да сме експерти по всичко,за това накрая не знаем нищо.
Е това разбира се го казвам за 9-12 клас.

# 25
  • Мнения: 2 898

Защото не се обръща достатъчно внимание на общообразователните предмети. Ако детето е малко, има риск да остане неграмотно или с много пропуски. Не забравяйте, че все пак говорим за определено училище, а не по принцип за училище по изкуствата.

# 26
  • Мнения: 563
Извинявайте, но според вас, добрата грамотност какво включва ?

# 27
  • Мнения: 1 064
За мен минимумът е да пишеш без правописни грешки, да смяташ проценти и площ, да знаеш къде се намират Ямбол и Вит примерно, да имаш бегла представа кой е Иван Вазов, да си чел някоя и друга книга от класиката, но не извадки, а целите, да можеш да водиш елементарен разговор на английски... С каквото и да се занимаваш, без тези неща някога някъде ще се червиш.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 824

Защото не се обръща достатъчно внимание на общообразователните предмети. Ако детето е малко, има риск да остане неграмотно или с много пропуски. Не забравяйте, че все пак говорим за определено училище, а не по принцип за училище по изкуствата.

Грамотността 1-4клас лесно се наваксва, ако има кой да натиска и да помага. Най-важното за малките, според мен, е да се научат на самостоятелност и отговорност, и да си учат сами уроците. А този тип училища учат именно на това - труд, самостоятелност, отговорност, работа в екип - много повече от другите. Под този тип имам предвид спортни, танцови  и музикални.

# 29
  • Мнения: 2 898
Грамотността 1-4клас лесно се наваксва, ако има кой да натиска и да помага. Най-важното за малките, според мен, е да се научат на самостоятелност и отговорност, и да си учат сами уроците. А този тип училища учат именно на това - труд, самостоятелност, отговорност, работа в екип - много повече от другите. Под този тип имам предвид спортни, танцови  и музикални.

Извинявай, но категорично не съм съгласна с теб. Всеки пропуск още в 1 клас може да е фатален. Не е вярно, че ако четири години не си научил нещо, лесно ще го наваксваш. Няма! Освен това, наред с това  "наваксване", нали се сещате, че тече и материалът за поредната учебна година? Самостоятелността, отговорността и т.н.  са нещо друго,  и те се учат навсякъде, не само в тези училища.

Общи условия

Активация на акаунт