Лещи за очи - 4

  • 61 121
  • 711
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 144
Ха! Това да не ти е плесен, че го виждаш.  Peace

За начинаещи ползватели на лещи, моля четете критично горните редове, консултирайте се по-добре с лекар-офталмолог или оптик и не прилагайте челния опит на форума бг-мама насляпо

# 661
  • Мнения: 6 627
момичета, не разбирам защо така се разпалиха страстите. всеки си е намерил начин да поддържа очна хигиена и го прави. ако едно е ок за едни, за други не е. не означава, че това което един прави е генерално грешно или генерално правилно.
и не бих посъветвала нито един начинаещ да чете по форуми, дори не бих го посъветвала да се доверява на консултантите в оптиките, освен ако не са с медицинско образование.
за лещите и нужната хигиена е най-добре консултация с очен лекар. Peace

# 662
  • Мнения: 13
Здравейте от мен Simple Smile
Не съм чела цялата тема, но от последните няколко страници бих казала, че подкрепям казаното от Ваня. Ползвам диоптрични лещи от около 10 години Simple Smile
Хигиената и навременната смяна на лещите и на контейнерите за съхранение е много важна.
Лично аз използвам разтвора на Renu. Към всеки продукт си има добавени контейнери, така че не е голяма болка да се сменят по-често.
Първите ми лещи бяха за 3 месеца. Тогава една моя "компетентна" приятелка ми каза, че нейните също са за 3, а тя ги носи вече 7-ми месец така, че да не се кося много много.
И аз като нея реших да направя, защото тогава какво ми е разбирал 16 годишната глава - да спестя на нашите пари уж  Shocked И мен в един момент така ме запариха, че едва издържах деня да се прибера и да ги махна.

Важно е за начинаещите да определят кога лещите са за смяна и при кои симптоми трябва да си вземат нови или ако е нещо по-сериозно и продължително - да се обърнат към специалист. Не да стоят и да си мислят, че то ей така ще мине.

# 663
  • София
  • Мнения: 418
И аз в темата  Hug

От тринайсетгодишна съм с лещи, повече от петнайсет години. Ползвам Bausch&Lomb, едномесечни, сменям на повече от един месец, когато започнат да ми създават дискомфорт. По-меките са ми по-трудни за сваляне/слагане, повече се гърчат  Mr. Green. Разтворът ми е Opti-Free. Къпала съм се с тях, спала съм с тях, късала съм, губила съм, падали са ми в автобус - една от най-комичните ситуации  Mr. Green - молех хората да се дръпнат, че да си намеря лещите, лазейки на четири крака. Без тях съм си кьорчо - над седем диоптъра късогледство, по-добре се чувствам с лещи, отколкото с очила и ходя с тях навсякъде - планини, морета, палатки, плувам с тях без проблем; свалям ги вече абсолютно механично, във всякакви ситуации, състояния и условия, винаги нося поне една резервна с мен. 

# 664
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Fenris, това все едно аз съм го писала - и моят диопър е -7.5 и без лещите не мога  Heart Eyes

# 665
  • София
  • Мнения: 418
Fenris, това все едно аз съм го писала - и моят диопър е -7.5 и без лещите не мога  Heart Eyes

-7,5, дам  Hug

# 666
  • Мнения: 77
момичета, не разбирам защо така се разпалиха страстите. всеки си е намерил начин да поддържа очна хигиена и го прави. ако едно е ок за едни, за други не е. не означава, че това което един прави е генерално грешно или генерално правилно.
и не бих посъветвала нито един начинаещ да чете по форуми, дори не бих го посъветвала да се доверява на консултантите в оптиките, освен ако не са с медицинско образование.
за лещите и нужната хигиена е най-добре консултация с очен лекар. Peace
       Незнаm за тия о4ни лекари, запо4нах с гор4ив опит, първите mи лещи bяха взети от о4ен лекар, така и не ги погледнах какви са, той доктора си знае раbотата, спеtsиалист, каза mи 4е са годишни, с 55% водно съдържание, и mоже да се спи с тях две седmиtsи.  Увредих си о4ите и се наложи две години да си ходя с о4ила. Други дваmа са mи казвали 4е лещите от силиконов хидрогел които аз ползваm mогат спокойно да се носят по два mесеtsа, другото bило излишно даване на пари. Аз ли4но подведох две жени от тая теmа с една прехвалена спеtsиалистка по контактни лещи доtsентка в Mедиtsинска акадеmия dr Диmанова, (mежду другото от нея bях mного доволен аз ли4но), която доbре ги bеше подредила mилите, та още се 4устваm гузен.Та незнаm колко тряbва да се доверяваmе и на лекарите спеtsиалисти, според mен тоя форуm е mного полезен.

Последна редакция: пн, 28 апр 2014, 18:21 от ff

# 667
  • Мнения: 77
                             А и да, казуса Женя,  "реклаmодателката даваща коmпетентни mнения".  Аз ли4но с4итаm 4е тази жена, разbира изклю4ително mного от mатерията контактни лещи, освен това съm я усетил  кaто mного дъbър 4овек, и mисля 4е доbре са направили от  BG mama 4е са я поканили да се изказва тук  "коmпетентно" ,  (дано саmо не й писне ), mисля 4е е mного полезна.   Женя, нещо тия последните страниtsи полу4и mалко кал, 4акай да ти пратя едно bукет4е   bouquet хе хе.....

# 668
  • Мнения: 4 569
Естелче, като започне да те дразни лещата, сложи я на върха на показалеца и погледни срещу светлината. Ако виждаш точици, съвсем миниатюрни, това са гъбичките.
подсети ме да питам: Лупите за увеличаване, които се продават в книжарниците, един вид ли са? Колко увеличават?
Трябва да си купя, но нищо не ми е ясно и там.

Ваня е права - вярвам на почти всичко написано.  Blush

и не бих посъветвала нито един начинаещ да чете по форуми, дори не бих го посъветвала да се доверява на консултантите в оптиките, освен ако не са с медицинско образование.
за лещите и нужната хигиена е най-добре консултация с очен лекар. Peace
Съгласна съм с теб, така е,  Peace но не винаги човек има пари да си го позволи. Преди се налагаше даразчитам само на четеното в бг-мама. Добре, че намерих Женя и най-важното - имам й доверие. То не е пари, но е по-скъпо от тях.

# 669
  • София
  • Мнения: 366
момичета, не разбирам защо така се разпалиха страстите. всеки си е намерил начин да поддържа очна хигиена и го прави. ако едно е ок за едни, за други не е. не означава, че това което един прави е генерално грешно или генерално правилно.
и не бих посъветвала нито един начинаещ да чете по форуми, дори не бих го посъветвала да се доверява на консултантите в оптиките, освен ако не са с медицинско образование.
за лещите и нужната хигиена е най-добре консултация с очен лекар. Peace

Точно така, sylviana.   bouquet

За колониите микроорганизми в началото на носенето на лещи ме информира лекар. Simple Smile За дезинфекцията също. Simple Smile Peace

 Има много литература по въпроса, и да всеки знае най-добре за себе си, целта на форума е да се споделя опит, а не определени профили да се заяждат на дребно и налагат своето мнение на всички. Peace

 Моля, уважавайте мнението на останалите.  Simple Smile

И лека нощ. Wink smile3524 smile3524

# 670
  • Мнения: 1 144
Не виждам за какви мнения става въпрос при наличие на ясни правила за хигиена и поддръжка на лещи, капки за очи и разтвори.
Правилата се създават, за да се спазват, иначе лошо - може и да ослепееш.

# 671
  • Мнения: 13
Лещите са направени от един какъв си материал, който съдържа еди какво си и еди какво си .... (говорим за химичен състав).
При определени условия като температура, замърсяване и тнт. този състав се изменя и предразполага за образуване на микроорганизми.

Поради тези причини би трябвало да има някакъв минимум от изисквания за поддържане на очна хигиена.
Не е точно всеки както си иска и както е решил за себе си.

# 672
  • Мнения: 290
Здравейте, не съм изчела темите изцяло, но от форума разбрах, че в оптиките се спекулира със срока за подмяна на лещите. Аз от скоро нося и имам малко проблеми със сухотата. Първо по "препоръка"  си взех от уж тримесечните на Бауш&Ломб - Оптима, но така и не свикнах с тях. Сега съм с  Ultrawave и положението е по-добре, но има още какво да се желае. И тъй като се чудех какво да си взема следващия път се спрях на няколко варианта - Proclear (но те са сферични, не асферични, въпреки че не знам доколко има разлика), защото са с удължена продължителност на носене и уж комфортни за сухи очи, Air Optix Aqua, Avaira, Biofinity. И тъй като за последните две чета, че са що годе еднакви като материал и комфорт, мислех за Avaira, защото са по-евтини, но пък сега видях в сайта на Cooper vision, че всъщност са двуседмични, а навсякъде по интернет магазините пише, че са едномесечни...Не знам и дали ще имам проблем със свикването с тези силикон хидрогелни лещи, защото аз едва попривикнах с хидрогелните и май ще пробвам първо с Proclear. Ако някой ги е ползвал, моля да сподели мнение. Ще се радвам на всякакви съвети Simple Smile

# 673
  • Мнения: 77
                И да ги напишеm тези правила, оbщоприетите.            Сваля се лещата от окото, слага се в дланта на ръката, накапват се няколко капки разтвор и с леки движения се изтрива с показалеtsа.  Изплаква се и се поставя в контейнера, като се налива пресен разтвор. Постъпва се и с другата леща по същия на4ин.  На сутринта, изважда се лещата, изплаква се с пресен разтвор, слага се в окото, същото правиm  и с другата , изхвърля се разтвора от контейнера, изплаква се с пресен такъв и се оставя да изсъхне. Контейнерите се сmенят периоди4но.               За тези които mислят 4е това не е достатъ4но за справяне с bактериите, иmа т.нар.  разтвори на пероксидна основа.  Ето какво пише производителя за този тип разтвори. " Водородният прекис прониква в лещите, уbива bактериите и осигурява дезинфекtsия и про4истване. Веднъж неутрализиран, ph на разтвора става 6,8 - по4ти еднакъв с това на естествения слъзен филm".    Как се bорави с такъв тип разтвор, свалят се лещите, поставят се във кошни4кта, kонтейнера е тип варел4е, изплакват се, налива се разтвор до оbозна4ената линия и се затваря, лещите тряbва да престоят mиниmуm  6 (шест) 4аса или tsяла нощ, до пълната неутрализаtsия на разтвора.  Тряbва да се под4ертае 4е този вариант за по4истване не е никак изгоден финансово за вси4ки, тъй като една bутилка от 360 mл си отива mисля 4е за около mесеts.      Иmа  и трети вариант за допълнително по4истване, 4рез ензиmни таbлетки.

Последна редакция: вт, 29 апр 2014, 21:43 от ff

# 674
  • Мнения: 6 627
Бела, аз ползвам авайра, а също и frequency на купър вижън. поръчвам ги от каталога на фирмата, пише, че са 1-месечни. сменям ги на 3-4 седмици. не съм имала проблем с тях, доволна съм. аз съм с много чувствителни и съхнещи очи, но изглежда тези ми паснаха.

Общи условия

Активация на акаунт