Анкета: Ин витро при ендометриоза - има ли риск от връщане на болестта?

  • 4 097
  • 33
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 707
Здравейте мили момичета,
 идеята за провеждане на дадената анкета е проучване на тема: Има ли риск при ин витро стимулация от възвръщане на Ендометриозата?
Под възвръщане разбирайте появата на нови ендометриозни кисти, след или по време на стимулацията за ин витро!
Можете да отбелязвате няколко отговора, тъй като броят на ин витро опитите при всеки е различен!
 Ще се радвам ако поне малко помогнем!  bouquet

Последна редакция: ср, 09 окт 2013, 16:10 от didito

# 1
  • Мнения: 2 140
Здравей didito, моля те да добавиш и моя казус под някаква форма, тъй като при мен има рецидив след 2 лапароскопии, но сега ще правя ин витро без лапароскопия или медикаментозно лечение преди това. Нещо от рода на - Разрастване на ендометриозата след стимулация, с наличието на ендометриозни огнища, без лечение.

Последна редакция: ср, 09 окт 2013, 19:22 от SAB-f

# 2
  • Мнения: 409
Аз бях стимулирана само с Клостилбегит. След лапаро, без ле4ение. И цъфнах с 4 кисти наведъж.

# 3
  • Мнения: 2 140
От няколко дни си мисля, че имаш опит с това и че трябва да ти пиша.  ooooh!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 826
След 2-рото  ми лапаро /01.2013/ в два поредни месеца следихме нещата за ин-витро на естествен цикъл. Първият месец - 1 фоликул, добре растеше, но Е2 много нисък - пропадна. Вторият месец ме стимулираха с Летрозол, имах 5 фоликула, но до пункция не се стигна, поради отново  много ниски стойности на Е2.  В следващите 2-3 мес. цикъла ми бе изключително оскъден. Не знам дали има връзка. После горе-долу се нормализира, но пак има какво да се желае. През 07.2013г. бях на преглед, всичко беше ок, поне на ехографа. Онзи ден бях в София и получих заповедта си от фонда, сега ви чета и се чудя какво да правя. То е ясно, че ще я използвам, но в интерес на истината никога не се бях замисляла, че сериозната стимулация може да помогне за връщане на ЕМ. Интересно, че и никой лекар не ми го е казвал, а не е като да не съм ходила при различни.

Последна редакция: чт, 10 окт 2013, 07:20 от br

# 5
  • Варна
  • Мнения: 707
Sab-f ти правила ли си ин витро по принцип вече и кога, питам те с идея как да формулирам въпроса ти за да го добавя в анкетата.
Въпреки че, честно казано ин витро при нелекувана ендометриоза т.е. под лечение визирам и лапароскопията все пак, неминуемо води до проблем ако не настъпи бременност. Даже често се случва да настъпи и бременност и да се получат и кисти. Поправете ме ако греша! Thinking

# 6
  • Мнения: 2 140
Ами аз точно затова реших да направя ин витро на ЕЦ, за да не се появяват още кисти. До колкото знам, при това положение няма от какво да се появят нови? Не, не съм правила ин витро, но ще правя след няколко дни (ако не се възвърне настинката ми). И ин витро с нелекувана ендометриоза се практикува (когато кистата обаче е до 4 см) . Но се чудя дали е възможно все пак кистите да не растат при стимулация, както ми казаха в Надежда.
br, за възвръщане от стимулация, не съм питала лекарите, но съм питала за ин витро с ендометриозна киста 2,5 см - отговорът беще - "надяваме се, че няма да расте".  Реално погледнато обаче, ако 1 жена с ендометриоза е оперирана и е била на медикаментозно лечение и не може да забременее дълго време, то тя няма избор освен да рискува с ин витро (разбира се май рискът е по-малък когато е с ин витро на ЕЦ).

# 7
  • Варна
  • Мнения: 826
Ами и аз се надявам, че това не е вярно, защото ще правя стимулиран опит живот и здраве. Като не се получават хубави яйцеклетки на ЕЦ какво ? Да не правим ин-витро ли ? Не мисля.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 707
Да всъщност един от проблемите при ендото е некачествени яйцеклетки, затова стимулацията тук е в помощ за да може да се създаде така да се каже изкуствено добър материал за оплождане. Аз си мислех и за това, дали и двата протокола дават като резултат хубави яйцеклетки или примерно само дългия?
 

# 9
  • Варна
  • Мнения: 826
Не знам Диди, не съм опитвала нито единият. Ако някой е опитвал да сподели. Аз за себе си съм си дала още малко време за нормално зачеване и ако не се получи се запътвам към клиниката. От там нататък смятам да слушам доктора си и да не се сравнявам с други случаи. Единственото, което мога да споделя като опит е, че в два поредни месеца на ест. цикъл имах толкова нисък Е2, че според лекарката ми тогава фоликулите не само не са с качествена яйцеклетка, ами направо липсва такава. Понеже тези два поредни месеца бяха след 2-рото ми лапаро се опитвам да го отдам на това и силно се надявам, че все пак произвеждам качествени яйцеклетки.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 707
Ами br, мисля че си с правилна нагласа! Това е добър съвет за всички когато почнем с ин витрото да не се замисляме повече! Аз за себе си не мога да си обесня защо не става при мен по естествен начин. Моите хормони са ок от доста време, аз промених и начина си на хранене и мислене. Но, за сега ефект 0, вече 3 год. след операцията и лечението се радвам единствено на това че поне ендото не се обажда. Вече си мисля, че може би е нещо така да се каже на клетъно ниво - имунно или генетично, по съм склонна да вярвам в тезата за имунното, защото имах доста алергии преди да се лекувам от ЕМ. Но ето че наближава датата за ин витро, дет се вика време няма и на мен теориите ми се изчерпаха, а не исках да се подлагам на такава сериозна хормонална интервенция отново. Обаче в крайна сметка в името на нещо по-велико от собствения ни комфорт се налага. Дай Боже да не е напразно!

# 11
  • Мнения: 737
Здравейте момичета,

Анкетата явно е само за неуспешни опити ин витро, но за да вдъхна кураж, ще опиша накратко и моя опит тук.

1) Лапаро с установени ендометриозни огнища (имаме 7 години стерилитет зад гърба без други установени проблеми, до този момент нямах никакви стимулирани опити);
2) Отказвам да приложа лечение - лекарите ме подкрепят;
3) Минавам директно на ин витро по къс протокол (веднага месеца след лапарото);
4) В момента бременност (в началото на 15-та седмица съм).

Желая успех на всички момичета!

# 12
  • Мнения: 2 652
Извитете за невежеството, но какъв е този хормон Е2 за който сте споменали по горе. Аз чакам мензис след предполагаем ановулаторен цикъл и съм решила да си пусна всички хормонални изследвания за да видя дали при мен са наред нещата.
Та... това което мисля да изследвам е:

TSH
T4
FSH
LH
естрадиол
прогестерон
тестостерон
пролактин

Трябва ли да допълня още нещо? И на кой точно ден от началото на цикъла се правят. 3 или 4.

И имам още един въпрос от чисто любопитство: каква е разликата между къс и дълъг протокол инвитро.


# 13
  • Варна
  • Мнения: 826
Е2 е естрадиол.

# 14
  • Мнения: 359
След 2-рото  ми лапаро /01.2013/ в два поредни месеца следихме нещата за ин-витро на естествен цикъл. Първият месец - 1 фоликул, добре растеше, но Е2 много нисък - пропадна. Вторият месец ме стимулираха с Летрозол, имах 5 фоликула, но до пункция не се стигна, поради отново  много ниски стойности на Е2.  В следващите 2-3 мес. цикъла ми бе изключително оскъден. Не знам дали има връзка. После горе-долу се нормализира, но пак има какво да се желае. През 07.2013г. бях на преглед, всичко беше ок, поне на ехографа. Онзи ден бях в София и получих заповедта си от фонда, сега ви чета и се чудя какво да правя. То е ясно, че ще я използвам, но в интерес на истината никога не се бях замисляла, че сериозната стимулация може да помогне за връщане на ЕМ. Интересно, че и никой лекар не ми го е казвал, а не е като да не съм ходила при различни.

Ниските нива на Е2 означават че фоликулите ти не са узрели (mature). Един зрял фоликул има около 180-200 Е2. Значи за 5 фоликолу в деня преди овулация би трабвало да имаш 1000 единици Е2, Колко беше твоя? Колко беше нивото на 2-3 ден от цикъла? Би трябвало да е около 50 единици ако яйцниците са в покой.

Общи условия

Активация на акаунт