Анкета: Ин витро при ендометриоза - има ли риск от връщане на болестта?

  • 4 098
  • 33
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 708
Това изцяло подкрепя шестото ми чувство че след толкова интервенции и така жестоко подтиснати яйчници дългият протокол за мен едва ли е най-доброто решение. Много се надявам обаче и лекарят ми да го оцени и да действа с доза грижа за мен самата - за моето собствено здраве. Защото смятам че опитите на сляпо с най-тежките методи, дори и резултатни понякога нанасят повече вреди отколкото положителен ефект.
Аз за себе си бях и все още съм убедена, че лично при мен дългият протокол не е подходящ, защото в резултат на лечението ми беше яко подтисната хипофизата, напълно ми се промени и досега метаболизма, вече имам и лек проблем с щитовидната, а за разширените вени, целулита и т.н радости даже не искам и да се сещам. Близо 3 години по-късно се чуствам горе-долу вече добре. Ако сега отново агресивно подходим към и без това разклатеното ми здраве, не знам какво ще е качеството ми на живот в последствие. Смятам че всяка от вас си го помисля това понякога.

# 31
  • Мнения: 2 140
didito, може да кажеш на лекаря си, че не искаш по дълъг протокол, сигурна съм, че той ще прояви разбиране към притесненията ти. Недей да правиш нещо, което ще те притеснява.

# 32
  • Мнения: 631
Ето още един форум на ендото (2013) - едното от момичетата, прави два неуспешни опита на дълъг протокол, първия 8 фоликула, 4 яйца - провал, втория - само един - неузрял, въпреки силната стимулация; и я гласят за трети път на дълъг (!).  newsm78. А тя е помолила за по-ниски дози без подтискане.
http://www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?topic=300980.0

И ето още един лекарски протокол по протоколите и подтискането - вкл. съответно с противозачатъчни преди това.
http://www.fertility.ca/2009/05/the-best-ivf-protocol/

А тук едно изследване, според което при ендометриоза е важно решаването на проблемите с ин-витро ембриотрансфер - за елиминиране на имунологичните фактори, които създава ендото - и това осигурява успеваемост. За разлика от стимулирани инсеминации например, където обратното се набляга на стимулация, а се пренебрегва горния проблем. Освен това препоръчват макс. 3-4 стимулации, умерени, заради ендото и опастност от активация.
http://www.endometriosisinstitute.com/endometriosis/treatment-of-infertility
(дано превеждам вярно newsm78)

Последна редакция: чт, 05 дек 2013, 12:54 от lady_Joy

# 33
  • Мнения: 1 441
Моят опит за статистиката:
I степен ендометриоза, открита при диагностична лапароскопия - без кисти, само обилен цикъл. Изчистена и след това 3 месеца лечение с Диферелин.
Последваха 3 опита ин витро само на къс протокол - не реагирах добре на стимулациите - при първата много тежка изкарах 10 фоликула - 7 кухи; втори и трети опит на лека стимулация - единият път 2, другият - 3 яйцеклетки.
4-ия ми опит беше по нещо, което Владимиров нарича протокол Маркес - отново къс протокол, но има малко лекарства и преди цикъла. Направихме и ИКСИ - излезе успешно.
Нямах цикъл година и 6 месеца, но от 6-7 месеца си мисля, че ендото ми се е върнало във вида, в който беше - цикълът ми отново стана обилен, имам и разни други симптоми, които си познавам отпреди.
Тази година пробвахме още един леко ситмулиран опит - направих само един фоликул, но се спука преди пункцията и на практика не знаем имаше ли нещо в него или не.

Общи условия

Активация на акаунт