Синдром на раздразненото черво

  • 337 344
  • 2 536
  •   2
Отговори
# 1 140
  • Мнения: 379
Ofurtuna,какво предполагат,че е заболяването на майка ти?Вероятно е над 40 години,при жени над 40-50 по принцип правят хистеректомия.
Вероятно чакате хистология,не си мислете най-лошото.

Да, тя е над 60г. Случайно го видяха при гастро. Бързата биопсия е отчела тумор, махнали са всичко. Чака се сега хистологията. Но тя преди три месеца получи и лек инсулт, сега казват че имало връзка между двете. Уж се държа, ама ми избива в мисли за мен - стомаха се влоши и корема също.

# 1 141
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Когато имам талон за ехография на коремни органи,гледат жлъчка,черен дроб,панкреас(който уж не се вижда добре),бъбреци,пикочен мехур и като ми видят белега на корема питат какво е станало,гледат ме странно и все пак търсят матка и яйчници.Може би на другите жени им оглеждат и матка/яйчници.
Моят приятел веднъж пишкаше кръв,замъкнах го на ехограф,видяха камъни в бъбреците,казаха,че всичко друго е наред,погледнаха и простата.
Питала съм за стомах и черва.На ехограф никой не се наема да ги гледа и да ги коментира.Казват,че са кухи органи и се виждат най-добре с гастро и колоноскопия.Явно и кт е по същия начин.Не са ми правили.
На скенер ми гледаха белия дроб.Описали са гръбначен стълб,черен дроб,жлъчка,панкреас...всичко,което се е видяло,но не и стомах.
Майка ти има ли махнати лимфни възли?Може туморът да няма разсейки.Много е стресиращо близък човек да е болен,но ако всичко е махнато и няма разсейки,има добри шансове да живее 10-15 и повече години.
Прочети какво пише за нервен стомах и не се стресирай излишно със страшни диагнози.Болката не означава непременно рак.Била съм 2 пъти в онкология и доста пъти в гастроентерология,веднъж в хирургия.Там съм срещала хора с рак,сами са си казвали какви оплаквания са имали.Ако искаш си направи гастроскопия и се успокой.Или пусни калпротектин.
Аз стискам палци на майка ти,от сърце и пожелавам да види правнучета.

# 1 142
  • Мнения: 379
Мария, благодаря. Ще направя всичко и за стомаха и корема, просто да мине това с нея, имаме и отпуска и искам да видя как ще съм като се откъсна от всичко. После ще пускам калпротектин и ще ходя пак по лекари. Иначе кт ми правиха точно заради болната в корема - тогава в дясно и специално за тънките черва и дебелото. Пие се 2л една течност дето ги издува и се гледат. Води се за коремни органи. Описаха ми и матка и яйчници. Всичко. Ама стомаха защо не, не знам.
На нея не са й рязали лимфи, лекаря каза, че при тумор на яйчниците не се чистели те. Рязали са само където се е опирал. Но е бил капсолован за сега. Последно е била на гинеколог преди три години. Успях да я замъкна. Лошото е, че след една възраст жените спират да ходят на мамолог и гинеколог. А точно тогава са още по-рискови. Киста след менопауза обикновено е тумор.

# 1 143
  • Мнения: 1 431
Ofortuna, как се казва това изследване за болката в дясно ? Беше споделила, че е подобна на моята. Стрелкаща като бодеж, ниско долу, ирадира и към бедрото понякога и в сгъвката на слабините. И тези.болки в крака като иглички, понякога и една тъпа болка...Кой те гледа, гастро или хирург ?

# 1 144
  • Мнения: 379
Тогава ме гледа и гастро и хирург. Втория ми каза или скенер или колоноскопия. Но по-добре скенер, защото хваща и тънките черва. А за дясно си мислеше за апендисит.

# 1 145
  • Мнения: 4 868
Веси трябва да изключиш този апендицит, много ми прилича на такова при теб, аз знам какво е сумати години влачех болка там, докато не си пролича съвсем

# 1 146
  • Мнения: 1 431
Бубу, ако направя ЯМР дали ще се види ?

# 1 147
  • Мнения: 4 868
Бубу, ако направя ЯМР дали ще се види ?

Така съм чувала, че на Ямр се виждали и много опасни болести, би трябвало.
Някои хора си мислят, че апендисита свива от раз и толкова, но не винаги е така.

# 1 148
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Веси,не знам дали ще се види.
Хирург може да каже.
Моят син веднъж казал на баба си,че го боли корем и се чувства тежък.Двете шматки (нашите) не ми казаха като се върнах късно от работа.На другия ден ми казаха.Тръгнах с малкия при личната,баща ми викаше,че нищо му нямало.Добре,че нашата знае,че щом дете има болка в корема,се води на лекар.Иначе и с двамата трябваше да се карам.
Ходихме от личната с талон на педиатър,нямало му нищо.Но аз настоях за консултация с хирург.Още го пипна лекарят и каза апандисит.За всеки случай ни прати на ехограф.Не се видя нищо.Обаче ни предложиха или операция или да си ходим и да слагаме лед.На майка и се досвидя да го режат,но аз настоявах.Навреме отидохме,казаха,че е имал гной в коремчето.После антибиотици чак пи заради тази гной.
На ехограф не се вижда добре.На ЯМР вероятно се вижда много по-добре.

# 1 149
  • Мнения: 1 431
Еми ще направя ЯМР др месец да се виде какво е. Все си мисля, че не е апандисит. Данж не е друго...ама ще си го направя да видим, ако нещо се види, ще се консултирам. Дали мога на целия корем и малък таз ? Тоя Бутарен за сега не виждам файда от него...чакам Хуска и ще видим.

# 1 150
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Веси,Бутарен прави ли киселини?Заради киселините не го вземам,четох,че може да ги засили.

Никого не агитирам за нищо,но без пробиотици съм малко по-добре.Обаче и млечни не докосвам.Явно не глутена,а млечните ми пречат.В повечето пробиотици има лактоза,а на Омнибиотик и май (не съм сигурна) на Прокомбо пише,че няма.Но без тях по-бивам.
.
Дали има растителен кашкавал или някаква подобна измислица.От пица ми е зле,от кифли не.Тестото,шунката и малко доматено пюре не ми пречат.Вчера и днес ядох мусака без заливката,без лук.Само картофи,чубрица,пасирани домати без люспи и кайма.И заливка имаше,но нашите си я ядоха,Аз под нея изгребах каквото имаше.
Някой яде ли праскови?Много ми се ядат,обаче идея нямам дали ще ми понесат.

# 1 151
  • Мнения: 1 431
За сега нямам киселини, но ми се струва,че имам газове от него. Не знам дали да го взимам. Чудя се дали да не спра всичко и аз като тебе, като дойде хуска само него да пробвам.

# 1 152
  • Мнения: 61
Здравейте . 2 месеца минаха и се чувствам добре . Болките изчезнаха ( поне 90% от тях) и вече не съм използвал но спа/бусколизин от поне 1 месец . Преди няколко дни пих хексоралетен Н и един фервекс , че гърлото много ме болеше . Вчера обаче преживях направо ужас в тоалетната . Попринцип ходя на 2 дни по 1 път до тоалетната като забелязвам , че изпражненията са ми оранжеви . В последните 1-2 седмици усещам как след всяко изхождане и движение ( работата ми е свързана да съм цял ден на крак) усещам нещо като сърбеж/дискомфорт . Вчера имах ама огромен запек . Поне 1 час в тоалетната . Нито можех да напъвам нито да свия ануса . След много напъване се изходих , но като , че ли забелязах , че има кръв . Мисля , че е от самият запек и огромните размери на акото . Цяла вечер както и днес ме боли самият анус и все едно е свит много . Дори при кашлица или кръстосване на краката имам болка   . Възможни е да съм го раздразнил много и от това да е ? Правени са ми коло/гастроскопии и не откриха нищо . Затова изключвам фисура/хемеороиди като вариант . Мажа се с долопрокт и хемоклин ама като , че ли голям ефект няма . Пак си ме боли . Иначе сутринта ходих до тоалетната и беше нормално изхождането като изключим болката от вчера . Вчера като видях кръв след изхождането и направо получих паник атака . Целият започнах да треперям . Дори от треперане не можех да говоря . Цяла седмица карах на сандвичи на работа . Единственото което ядох в петък е плескавица от работата . Нямах болки в корема/стомаха след това ? Възможно ли е да е от това ? Странното е , че сега изобщо нямам сърбеж или дискомфорт след изхождане . Вече ме е срам да отида при личната за такива проблеми . Дали да изчакам 1-2 дни да видя дали ще ми мине болката ? Иначе сутринта кръв в изпражненията нямах .

# 1 153
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
stefanow_,оранжеви изпражнения???На какво се дължат?И зелено съм имала,ама който пие син сок 1 литър Теменужка с негазирана вода,така става.Смесва се със стомашните сокове и става зелено...

Кръвта от възпаление на червата е със слуз в повечето случаи.При голямо изпражнение се образува рагада,кърви.И хемороиди кървят.Пускай калпротектин ако боли.
Защо да не говориш с личната?Нали сама е избрала да помага на хората и тя е човекът,който следи хроничните заболявания на пациентите си,дава направления за специалисти и т.н.
От вируси и лекарства за гърло ужасно ми се разбутва колитът.Да не говорим,че АЦЦ и сиропи за отхрачване,както и ментови пастили, антибиотици...ми причиняват доста страдания на стомаха и червата.

veseuka,май по-добре спри всичко.За ХУСК и аз си мислих,но ако се оправя без него,изобщо няма да купувам.

Пия Дуспаталин защото отпуска спазъма на пилора.Мразя да пия Деган,замотава ме.И двете са ми предписани от лекар,но ако пия Деган 3 пъти на ден,едва ли ще мога да си стоя на краката.Дуспаталин е предписан 2 пъти,сутрин и вечер+ Но шпа.Пия само 1 Дуспаталин сутрин.Остава цял ден да набивам лекарства.
Няма да пия нито за подагра,нито за холестерол.

stefanow_,спрях цигарите и още когато го намалих драстично,ми се получи нещо като трудно изхождане.За да не напъвам и да не стават проблеми,ползвам глицеринови свещички.Дават ги дори за хора с хемороиди,фисури.При раздразнени черва слабителните от рода на сена дразнят още повече.Нищо за пиене не бих пробвала,ще мине през цялата храносмилателна система и не ми се мисли.Може и да съм наплашена от слабителните преди колоноскопия.X Prep имаше навремето,вкусно е,но колко боли после...

# 1 154
  • Мнения: 789

mariqivanova799,  има кашкавал без лактоза на Бор Чвор. От Била съм купувала. Ако искаш опитай. Вкусът му по нищо не се различава от този на другия кашкавал.

Общи условия

Активация на акаунт