Синдром на раздразненото черво

  • 337 482
  • 2 536
  •   2
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 5 019
Treli, Lorryvell, много се радвам за подобрението при вас! С какво се храните, при толква "забранени" храни?

# 76
  • Мнения: 491
Treli, Lorryvell, много се радвам за подобрението при вас! С какво се храните, при толква "забранени" храни?

Призма, благодаря ти!  bouquet

Аз хапвам различни супички, яхнийки, печено и варено  месо, риба, ориз с месо или зеленчуци, печени зеленчуци, печени плодове, кисело мляко, сирене, яйца, безсолни маслинки.

Понякога хапвам и някои неща, които не са препоръчителни много, но не ми се отразяват много зле - паста примерно с някакви сосчета.

Ям също оризови бисквитки като "снакс" - със сол, без сол.

Понякога хапвам и филийки с крема сирене, лютеница или масло.

Правя си безглутенови палачинки, а понякога ям и с пшенично брашно.

Трудничко е наистина. особено в началото ми беше много трудно, защото не открих достатъчно полезна информация на български език, лекарите ми казаха твърде общи неща. Нещата са малко на проба-грешка. Четях като замаяна сайтове и статии на английски. Набавях информация, още го правя. В началото ми беше стресиращо, сега вече не.
Даже реших да започна да вписвам някакви неща в блога си (имам кулинарен блог от 2009-та година), които биха били полезни за някой, който тепърва е научил, че има това състояние. Все още не съм писала кой знае колко, но мисля за в бъдеще да добавям постинги за това. Защото помня колко ми беше объркано на мен в началото.

Със сладкото ми беше най-трудно. Аз не съм някакъв огромен консуматор на сладкиши, но обичам да си похапвам и не съм се ограничавала кой знае колко. След като започнах да се ограничавам обаче разбрах, че не е толкова трудно. Дори сега като ям нещо много много сладко и не мога да изям много от него. Става ми тежко и накъртващо. Но не мога да го спра напълно дори в този перидо в който се стабилизира след кризите, които имах... слузта, газовете и т.н.
Просто по време на цикъл наистина се чувствам отпаднала и това ме вдига "на крака".
Наистина се чувствам по-добре. Свалих едни килограми и обиколки с които се боря от години и стигах с диети до едно ниво и повече не мърдах. Откакто намалих драстично захарта и тестените се случи това. не гладувам в никакъв случай. хапвам 4 пъти на ден.

Надявам се и това да докарам до ремисия. Липсват ми пресните плодове и зеленчуци. Да си призная от време на време хапвам сурови домати и краставици  Blush Blush Blush

Най-много ми липсват бобовите. Това е любимата ми група храни. Обожавам ги. Тъй като сега съм ги спряла открих чрез неволно въвеждане, че явно имам непоносимост към боб. Бях сготвила за вкъщи, защото все пак не мога да ги лишавам от нещата, които аз не мога да ям. И хапнах една лъжица боб и 2-3 пъти опитах от чорбата как е на сол... и още няколко часа по-късно получих разстройство (а аз много рядко имам разстройство), стомаха ме заболя и се появи слузта. Това много ме натъжава. Но какво да се прави Simple Smile Важното е да съм здрава, бобът и другите варива ще ги преживея Simple Smile

# 77
  • София
  • Мнения: 5 019
Трели, Благодаря за насоките.
Обичам сладки неща, също обичам да пия капучино, обичам и тестени изделия. Голям проблем ми е такава диета, но няма начин.

Наскоро опитах кремсупа от червена леща и ми понесе добре. Пиша това по повод апетита ти за бобови храни.

От нещата, които си изброила, лютеницата не ми понася добре.
Избягвам лук и чесън.

Важното е, че с правилен режим на хранене нещата могат да бъдат приемливи.

# 78
  • Мнения: 491
Част от нещата са наистина на принципа проба-грешка, което е и нормално като се замисли човек де. Аз в началото се бях шашнала, че няма да мога да ям и млечни и т.н. Но след като се оказа, че нямам непоносимост към лактоза... просто млечните не ми влияят зле, даже напротив се успокоих.

Аз и леща не ям и нищо. Вече 4 месеца съм ги спряла бобовите, защото и след операцията ми не бяха препоръчителни. Не бяха забранени, но ми причиняваше болка като ги ям от пръцкането  Blush Но по нататък може да пробвам с нея. Казват, че от бобовите е най-поносима откъм газообразуване. А и по принцип от години готвим у дома червена и наистина не би трябвало да дразни толкова колкото другите. Ще опитам. Благодаря за споделения опит Simple Smile  Hug bouquet

Наскоро моя близка приятелка започна да се оплаква от разни проблеми със стомаха и червата и личната й лекарка й казала, че вероятно е СРЧ... още не е ходила на гастро, но ще ходи скоро. Тя пък се оказа, че има непоносимост към лактоза. Което е ужасно за мен. Обожавам кисело мляко и сирене. Без прясното някак мога да мина.

Наистина с правилно отношение към храната нещата стават много много по-поносими. И не е чааааак толкова трудно колкото си мислех в началото. Трудно е именно началото, докато се настроиш към новия режим на хранене, после някак нещата тръгват от самосебе си.

Стискам палци всеки от нас да открие своята истина и нещата, които му дразнят и да имаме по-малко проблеми.

Аз с лютеницата реших веднъж да пробвам и се оказа, че ми е ок. Но лук и чесън и на мен не ми понасят особено. Особено чесън.

 bouquet bouquet bouquet

# 79
  • Мнения: 134
Аз не ям под диета- просто избягвам някой неща.
Както споменах на ден задължително една кофичка кисело мляко (на Болярче ям)
Иначе като друга храна, например си правя в големия гювеч- месо, картофи ,чушки, лук и каквото ми падне слагам, малко сол и пилешки бульон на Маги. Друго което ям са картофи- варени или печени, мусака, яхнии.... но всичко печено или варено- нищо пържено! Позволявам си краставици, но обелени, ябълки-пак обелени и банани.
Скоро си раздразних пак червата с таратор (от чесъна явно) но така го обичам, този пуст таратор.... Sad
Кафе пия само едно сутрин от кафе машината , и многооо вода (около 3-3,5л)
Като цяло, гледам да не се задълбочавам в режима на хранене и спазване на диета,защото не ми се занимава с това- имам толкова много неща на главата като учене и гледане на две деца,от което едното бебе, че да се вглъбявам и в храната си...... Но както казах, мисля че най голям ефект имаше киселото мляко и спирането на разстворимото кафе!

# 80
  • USA
  • Мнения: 675
При мен пък диетата няма значение. Появява се всеки ден за 2-3 месеца и отминава от самосбе си, без диети, без нищо. Хапвам всичко и не ми пречи.

# 81
  • Мнения: 11
Здравейте момичета! И аз съм от вашата група. От много години може би 10 имам този проблем. Преди две години правих колоноскопия и гастроскопия -и хроничин гастрит и спастичен колит.Миналата година преживях нелепа операция.коремна и след около година хоп -болки , куркане. Болките са ми в ляво ниско мисля ,че там е сигмата на дебелото черво.Боля ме около месец и половина и пак ходих на колоно, но за съжаление от срастванията от операцията доктора е влязал до сигма ,за да не рискува да ми спука червото и е спрял. Диагноза- хроничен колит . Сега пия Дуспаталин , пробиотици и еспумизан , но болката си е на лице. Беше изчезнала ,но си хапнах една салата цезар и още на другия ден болки и то почти непрекъснати. Иначе не съм с разтройство по скоро запек ходя всеки ден , но мисля, че не достатъчно като количество.Каквото и да хапна все си боли.. Има ли някои от вас където преобладават болките?

# 82
  • Мнения: 403
Здравейте  момичета  , реших и аз да споделя моята мъка , която е от около година .
Цял живот съм си с чувствителен стомах , притесня ли се  повечко и беж в тоалетната , но напоследък много малко ми трябва да  ме присвие стомаха . И аз като   Lorryvell съм с еднократни диарии , сутрин си ходя нормално и вечер след ядене се почват ужасни газове последвани от еднократна диария , не е всяка вечер , но сравнително често , а сутрин пък   много често имам чувството че не съм се изходила добре , не съм била на лекар  още , но може би скоро ще отида . Не съм забелязала някоя храна да провокира това , по скоро притеснение и стрес, а и като прочетох при повечето от Вас стреса е най - големят враг  Cry Аз също си падам малко хипохондричка и все се притеснявам от по сериозни болести , което пък от своя страна засилва дразнението на стомаха ми.
Сега мисля да пробвам да успокоя нещата с положителна нагласа , спорт и да не мисля много за проблема , е разбира се избягвам силно дразнещите храни като люто и подправки   Peace

# 83
  • Мнения: 403
Забравих да спомена ,че с времето се появи страха  да не ме пререже стомаха на обществени места и да няма къде да отида , заради което преди дълги пътувания например ме хваща също разстройство , при Вас има ли го това ?  Shocked

# 84
  • Мнения: 134
Забравих да спомена ,че с времето се появи страха  да не ме пререже стомаха на обществени места и да няма къде да отида , заради което преди дълги пътувания например ме хваща също разстройство , при Вас има ли го това ?  Shocked

Ооо хич не му мисли! Колкото повече мислиш,че ще те пререже и то става реалност.
Аз досега никога не съм го и помисляла,преди дълго пътуване- може би защото обожавам да пътувам, и винаги съм със свръх положителни емоции Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Това което си намислила за занимание е много добра идея- аз лично се занимавам с рисуване, което много ме успокоява и отпуска. Но когато съм в сесия и ми предстоят изпити, се случва пак да ме присвива стомаха(което е нормално).
Човешката мисъл е колкото и коварна- толкова и полезна! Мисли положително и не се задълбочавай в проблема! Нали знаеш- всички лоши болести ,идват от лоши мисли Simple Smile
Пожелавам на всички във форума да бъдат само с положителни емоции, здрави и щастливи!
Знам,че всеки от нас с малко воля, може да го постигне  Hug Hug Hug

# 85
  • Мнения: 491
И аз рисувам. Действа ми страхотно!

Иначе аз не съм имала страх, че може да ме споходи желание за ходене до вц когтао ми беше зле. А имаше моменти в които ме напъваше през целия ден за ходене. Моят проблем не е с диария, но въпреки това в началото на годината близо месец ме напъваше през целия ден, само като спях имах спокойствие от това. Ужасно беше като усещане, ужасно...
Сега пак от време на време имам някакви епизоди, но е различно откакто промених начина си на хранене.
И положителните мисли са също много важни, защото това обикновено е причинено от някаква стресова ситуация.

Много положителни емоции и от мен  Hug Hug Hug bouquet

# 86
  • Мнения: 403
Eee  и аз рисувам също  Peace  е не професионално, но любителски Simple Smile Но от както  уча Архитектура ( сега съм последна година та чертая дипломен) от цялото чертане на компютъра отвикнах малко да рисувам , но сега като ме подсетихте , скоро ще мацна нещо  Laughing
А иначе преди изпит  , особено ако  е  устен и трябва да представям проект пред всички, стават ужасни неща в стомаха ми , но това си е съвсем нормално   Laughing
И  аз Ви желая седмица изпълнена само с положителни емоции и никакви коремни дискомфорти  Simple Smile

# 87
  • Мнения: 134
Eee  и аз рисувам също  Peace  е не професионално, но любителски Simple Smile Но от както  уча Архитектура ( сега съм последна година та чертая дипломен) от цялото чертане на компютъра отвикнах малко да рисувам , но сега като ме подсетихте , скоро ще мацна нещо  Laughing
А иначе преди изпит  , особено ако  е  устен и трябва да представям проект пред всички, стават ужасни неща в стомаха ми , но това си е съвсем нормално   Laughing
И  аз Ви желая седмица изпълнена само с положителни емоции и никакви коремни дискомфорти  Simple Smile

Благодарим Жасмина!  Heart Eyes Hug bouquet
 Весели Великденски празници!

# 88
  • Мнения: 2
Здравейте, аз също имам диагноза синдром на раздразненото черво от 2-3 години вече. Първите две години се появаваше на няколко месеца и се оправя с лекарства, но от известно време почти нямам ден в който да не ме боли. Бях на лекар преди два месеца, казаха ми че се е раздразнило на още едно място и е възпалено. Пих лекарства, болката мина, но почти постоянно чувствам усещам нещо като надутост.

Не като подут корем, просто цялата ми лява страна от ниско долу до под горните ребра я чувствам странна, по-чувствителна от дясната, не знам дали го обяснявам точно. ПРосто не се чувствам добре в тялото си вече, все не мога да си намеря удобна позиция, особено в лоши дни. А работата ми е на бюро по цял ден.

Не издържам вече. НЕ мисля че има и какво да пия за да ми мине това усещане. Спазвам си диетата, само сладко си позволявам. Спряла съм цигари, алкохол, пържено, повечето бобови храни, зелени салати и др.

Искам да знам има ли някой който е в същото състояние, защото ми писна вече да рева. Не от болка а от това че не се чувствам удобно. Не знам да ходя ли на лекар пак, как да обясня на гастроентеролога, че просто ми е некомфортно. Очаквам че ще ми каже, че просто е така като го имаш синдрома. НА психолог ли да ходя, не знам.

Някой в такава ситуация? Съвети?

# 89
  • Мнения: 491
Ако нещата са много сериозни е препоръчително да се посети психиатър за да се вземат някакви антидепресанти. Понеже всичко това е от стрес, нерви и т.н. Човек трябва да е спокоен за да може да се вкара в някакви прилични дни без болки, без такива неща. А непрекъснатото мислене за това, че не си добре  и това, че наистина не се чувстваш добре са си причини да си в стрес.

Аз вземам антидепресанти. Аз имам и ПР, но то се отключи след като ми поставиха диагнозата. Чувствам се значително по-добре и от диетата и от тях. Не мисля да ги пия вечно, просто докато туширам нещата и с двата проблема.

Може да опиташ и с посещение при психолог.

Общи условия

Активация на акаунт