Синдром на раздразненото черво

  • 335 465
  • 2 536
  •   2
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 22 923
Аз пуснах отделна тема, но и тук да питам, може пък да прочетат повече хора. От понеделник съм с болки в корема, като спазми, движат се навсякъде, горна, долна част, кръст. До сряда беше по-скоро като лек дискпмфорт, от четвъртък до днес вече си боли доста повече. Бях петък при личния лекар. Гледа ме на ехограф- каза, че бъбреците и червата са спокойни и предположи, че проблемът е гинекологичен. Вчера бях на гинеколог обаче и се оказа, че там всичко е наред. Да добавя, че петък вечерта и ми дойде, но досега при цикъл никога не съм имала такива болки. Гинеколожката предположи липса на магнезий. Днес сутринта изпражненията ми бяха по-кашави и изпих един лопедиум. От тогава не съм ходила пак до тоалетната. За утре съм записала час за гастроентеролог. Ама не знам какво да мисля и да правя вече. Пуснах ПКК и там всичко е точно. Дали може да е СРЧ. Просто вече не издържам 4 ден така, спазмалгонът и ношпато не помогнаха изобщо. Разбира се притеснявам се да не е най-лошото. Confused

# 361
  • Мнения: 11 726
Спокойно. Може да е СРЧ. Ще те прегледат, ще изпишат нещо за храносмилането (ензими, пробиотик, някои доктори предпочитат и цинарикс), за газовете (еспумизан или комфортекс - аз съм доволна от еспумизан саше), за болките (ако има - Дуспаталин, Спазмомен - първото по-добре ми действа), малко ограничения и съобразяване с храната и ще мине. Не очаквай да стане за ден, два обаче.
Изострят се симптомите при цикъл. Типично при раздразнени черва, или раздразнено дебело черво.
Мен лично ме караха да пускам ПКК, чернодробни (АСАТ и АЛАТ), май имаше едно амилаза, кръвна захар и холестерол. Това почти всеки гастроентеролог, при който съм ходила, ми е искал, но пък различни доктори, различни подходи. Иди с ПКК, ако е нужно нещо ще каже докторът, след като направи една ехография.

# 362
  • София
  • Мнения: 22 923
Бях на преглед днес- каза спокоен корем, спокойни черва и че може би всичко е от стрес и нерви. Все пак ми изписа ентерол, иберогаст и биобаланс. Да видим няколко дни как ще е и дали ще има подобрение. На този етап каза, че не мисли, че в колит, СРДЧ или нещо подобно. Единственият ден, в който ми бяха по-кашави изпражненията каза, че може да е и от магнезият.

# 363
  • Мнения: 786
Здравейте! При дъщеря ми от средата на месец септември започна да я боли корема.Тя е на15 год. Лутахме се известно време докато разберем, че това е синдромът на раздразненото черво . Поставиха и тази диагноза преди около месец. На ехограф не са я гледали/ тя с аутизъм и не разрешава/, ходихме при хирург, изследвахме урината, правихме фецес диагностика и изследвахме калпротектин. Около месец пи изписан от гастроентеролог флажил и дуспаталин. Спазваме и диета. Кризите/ болката/ започна по- рядко да се появяват . Изминаха 9 дни откакто спря лекарствата и днес пак я заболя. Дали е нормално? Когато я боли направо се побърквам!

# 364
  • Мнения: 504
Дуспаталина само премахва болната, но не лекува, не знам и защо да й изписали Флажил - той се изписва при наличие на вагинална гъбична инфекция... Ако е синдром на раздразненето черво и става въпрос все пак за дете, опитайте първо с чаша топла вода всяка сутрин, добър пробиотик ( трябва да се пие поне месец), като добавите и малко магнезий - защото това се получава обичайно на нервна почва. Също така добре е да спазва детето и режим на хранене, без дразнещи храни, повече супи и храни, който не дразнят червата ...

# 365
  • Мнения: 8 796
Да питам и тук, че направо ще гръмна вече!
От 10 години съм с диагностициран СРДЧ. В начолото ме не болеше корем, само имах куркане, газове и разстойство по 1 път сутрин. Случавше ми се веднъж на няколко месеца.После зачести. От лятото сега е почти непрекъснато. Вече ме боли корема по цял ден, непрекъснато съм на диета, пия спазмомен и пробиотици, нищо не помага.
Възможно ли е това да не е от СРДЧ?
Имам и други болести, тежко автоимунно чернодробно, рядко заболяване. Камъни в жлъчката също.Дефицит на всякакви витамини, защото черния ми дроб не работи правилно. Пия и имуносупресори, така че имунитетът ми е напълно съсипан.
Въпросът ми конкретно е: може ли при СРДЧ да ме боли почти без прекъсване, вечно да имам газове, куркане, често разстройство, гадене?
Че вече не знам коя болест ме тормози, имам цял чувал. ooooh!
 

# 366
  • Мнения: 11 726
Dormina, не знам дали ще е подходящо за детето, но може да се допитате, да приема ензими за храносмилане (не знам как се хранят дечица с аутизъм, дали добре сдъвкват храната и дали си хапват разнообразно, т.е дали си хапват това, което им приготвят, или настояват за друга храна). Ензимите ще помогнат за добро храносмилане и да намалят проблемите с червата. Също и Цинарикс (артишок) много помага.
И за Мастиха разтворими таблетки (Мастиха от Хиос) се сещам (медицинска дъвка), също помага освен за храносмилането, то и за стомашно-чревни проблеми. Може да опитате. Особено като се оплаче детето от болка в стомах и черва, да изпива по една разтворена таблетка.

Ън, и е възможно и не. Т.е. при СРДЧ има затишия, както си бил в началото. Но може фактор да е наличното автоимунно заболяване. Казват, че червата и стомаха ни са свързани с автоимунните. По-точно от там ни тръгват доста от заболяванията.
За да изключиш нещо по-сериозно, нужна е колоноскопия. Имам предвид да изключиш Болест на Крон и Улцерозен колит. Тия двете си имат някои характерни симптоми, но лошото е, че не е задължително да ги има налични, за да се докаже заболяване и най-добра опция за диагностика си остава колоноскопията, за да изключиш или потвърдиш проблем с червата.
Ако се окаже, че няма проблем, тогава вече да наблягаш на добавки, с които да тушираш проблемите с червата.
На мен повече ми помагат билкови чайове за червата, мастиха и като цяло алтернативни илачи за лечение на стомах, отколкото спазмолитици и пробиотици. Пробиотикът при продължителен прием дори влошава нещата с пренасищане на уж полезни бактерии.
Като най-малко, може да се пусне едно изследване - фекален калпротектин. Дава се малка част от изпражнение за изследване на калпротектин, но е добре доктор да го разчете. Макар да казват, че се повишава предимно при Болест на Крон и Улцерозен колит, а при СРДЧ да е в норма, има си пак някои специфики. Също рядко, но има хора с тия заболявания, които са в ремисия, или дори да имат болки, калпротектинът им остава в норма и може да заблуди, но по-често е висок, ако е налично обостряне.
Аз също си нося друго автоимунно заболяване и съмнения за БК или УК имаше и при мен, когато болките не минаваха месеци и си бях с диарични изхождания. До колоноскопия не стигнах, защото капротектин беше в норма, и разбира се не можах категорично да изключа първите две заболявания, дори и да са в лека форма протичащи. Един вид, ако искам изследвания, трябва да си платя.

Последна редакция: пн, 02 дек 2019, 08:09 от Merelenda

# 367
  • Мнения: 786
Благодаря,  Merelenda и livrena! Ще взема Мастиха, ще пробвам и рецептата на Мермерски със зехтин, мед и медицинска дъвка.

# 368
  • Мнения: 11 726
Пробвай я. При мен имаше голяма полза. Имай предвид, че много трудно се разтваря зехтинът в меда. При мен може да се каже, че не се получи. Зехтинът изплуваше отгоре, но все пак, преди да хапна лъжичка, стараех се да разбъркам отново сместа. Пак имаше ефект.
Разбъркваш първо хубаво зехтин с мед и накрая слагаш дъвката, че тя стяга.

# 369
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мереленда, кои билкови чайове ти помагат и на гладно ли ги пиеш?

# 370
  • Мнения: 11 726
Не задължително на гладно. Както дойде.
Мента, джоджен, риган и мащерка най-често. Като предпочитам първите 3, защото мащерката ми бие твърде на манджа Simple Smile
Суша си кори от ябълки и често си слагам в чайчетата.

# 371
  • Мнения: X
СРДЧ е преди всичко проблем с Храната.
Да, някои ще кажат "От стрес", особено докторЯта, обаче:За да се стигне до СРДЧ, явно имунитета никакъв го няма.
И стреса свободно върши поразии.А имунитета ни, около 80%, е съсредоточен в червата.
Та, покрай чайчетата, хапчетата и отварите, оправете храната, премахнете тази, към която имате непоносимост, стомаха сам ще си свърши перфектно работата.

# 372
  • Мнения: 20 144
Аз чета обратното в групата за срдч, точно стреса докато не се оправи, друго не помага. Повечето пият антидепресанти и пишат, че са доволни.

# 373
  • Мнения: X
Аз чета обратното в групата за срдч, точно стреса докато не се оправи, друго не помага. Повечето пият антидепресанти и пишат, че са доволни.
Проблема е, че антидепресантите НЕ лекуват, само подтискат симптомите.Не знам може ли да се кара на тях до живот....А като се спрат, проблема се завръща с пълна сила, защото НЕ е отстранена причината.

# 374
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Франсоаз, аз храната от години я следя.

Първо: съвсем случайно открих глутенова нетолерантност. Симптоми в коремната област нямах, освен, че не ми понасяха зелеви. Като спрях глутена само към брюкселското зеле остана.
Второ: От 2.5г съм изключила на 100% глутена, храня се с прясна храна, не ям полуфабрикати и т.н и сега пак ми се появиха болки като от зелевите 🙄
Не е от стрес.
Трето: Взимам и ензими, разликата е малка.

Прималява ми, като ида до 00и изкарам всичко и се оправям.
Но незнам кое го предизвиква.

Общи условия

Активация на акаунт