МАРТенчето лази и крещи, пакостите почва да твори

  • 71 007
  • 511
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 374
http://kg.sofia.bg/isodz/

По принцип, за набор 2013, свободните места ще бъдат обявени през февруари 2014, но ако регистрираш детето, можеш да следиш в системата дали няма да изскочи някое място в чиста ясла и по-рано.

# 211
  • Мнения: 374
Аз се чувствам тъпа с всичките тия критерии, изисквания, документи и кое колко точки носи. Трябва да придобия второ висше, за да проумея и разбера всичко.

# 212
  • София
  • Мнения: 23 165
странно че чак февруари, уж от 10м можело да ходят  newsm78
аз трябва от март да съм на работа и трябва да решим къде ще пласираме детето, или ще си остана вечна домакиня  ooooh!
пък някак ми се струва малък още, то почти няма да го виждам.

# 213
  • Мнения: 374
Да, аз съм в същия шах, но няма начин. Тъпо са направени приемите, защото местата излизат през февруари, първото класиране е около април, а при късмет детето да бъде прието още на първо класиране, тръгва през септември. При положение, че първата година майчинство изтича през март, интересно до септември какво се случва. Но четох, че може и по-рано да тръгне... Явно някакви сборни групи ли, не знам и аз. Лутам се доста, но то и време  не остана за мотаене.

# 214
  • София
  • Мнения: 54
бамбарадамбара то май от 10 м. можеш да кандидатстваш, а кога и дали въобще ще те приемат... Аз много се притеснявам, защото мисля, че нямаме никакъв шанс да ни вземат в ясла, а трябва да работя Sad

# 215
  • София
  • Мнения: 23 165
аз и частни ясли търся, ама там пък са едни цифри, контрол някакъв изобщо не знам дали имат  ooooh!

# 216
  • Мнения: 371
Ох, момичета, много съчувствам  Sad - за проблемите с яслите имам предвид... При мен не се очертава поне засега такава нужда - ще опитам да си го гледам и втората година вкъщи ако има възможност... Tук при нас /малък град/ яслата горе долу стига за всички деца, т.е. предварително записване и класирания няма, но пък не съм видяла деца по-малки от 18м. в яслата. Частни такива също няма..
Близнаците ги записах на 1,5 г. в ясла, и започнах работа - месец след завършването и държавния изпит. Сега го отчитам като грешка, защото бяха много болнави, но пък трябваше и да се прехранваме някак....
Както и да е, успех на всички, на които им се налага да записват малчовците на ясла.
Аз да се похваля, че Божидар прояде плахо пюретата,дано да продължи  Praynig

# 217
  • Мнения: 419
Аз също мисля че нямам шанс за яслите още  от преди да забременея ги проучвам,и нищо не разбирам от тая система ,ужасна е. Дори няма кой да ти разясни кое какво се прави ,и тези точки,и 2 висшета да имам пак няма да свана  ShockedОще не съм го регистрирала ,но мн скоро ще се наложи.А за пюретата вие след пуретата от птици ,какво дадохте.

# 218
  • Мнения: 252
Момичета, да ви поразкажа с известна горчивина за ИСОДЗ. Като се регистрирате, получавате точки - основни и допълнителни, като към допълнителните ще ви кажа и за социалните. Основните са по 2 точки на работещ родител (студентите са приравнени), и после имате 3 точки за първо желание, 2 точки за второ желание и 1 точка за трето желание.
Така максимума без никакви допълнителни критерии е 8,0 (имаше още една единица за нещо си, пак стандартна, та 8 е средния вариант).
Допълнителни: допълнителни критерии (местожителство, месторабота, дръндрън). Те носят по 0,1 точици, нищо работа, но понякога може да са решаващи тия десети.
Социални- за деца със заболявания или деца на самотни родители, или деца на родители със заболявания, или деца на работещи в детски градини и т.н. Всички тези фактори носят съответни точки, описани в ръководството. Те носят по повече от 1 цяла точка (не десета). Те катерят над 10 точки общия сбор при първото желание и съответно децата влизат почти със сигурност. А ако не ползвате такива социални хм, "екстри", сте в кюпа и участвате в жребий, ако изобщо стигнете до него (обяснявам малко по-надолу).

След това:
- ако кандидатствате за "чиста" ясла - тези, които са само ясли, без детска градина после, - та те са длъжни да приемат всички допълнителни критерии (местожителство, месторабота, дръндрън);
- ако кандидатствате за ОДЗ (обединено детско заведение, което включва и яслени групи, и детска градина после) - те могат да избират само някои критерии. Това обяснява защо някъде средния сбор е 8,0, а другаде 8,1.

Ако приемат детето в ОДЗ, си уреден до у-ще. Ако си в "чиста" ясла, след 1-2 години си пак наново на пангара кандидат-детскоградинник Simple Smile

Най-интересно е първото класиране. На него местата се разпределят (мисля) 40 % за "социална" опашка и останалите 60 % - за обикновените. На следващите класирания "опашките" се сливат.
Изписват кой приемат от социалната опашка, като ако останат свободни места от нея, те автоматично още на същото класиране се ползват от общата опашка.
А в общата опашка тези, които са се наредили със средния "успех" примерно 8-ца, може да са 20-30-50 деца за 10тина места (ако изобщо са останали места за тези със среден успех), участват в жребий. Системата ИСОДЗ автоматично (???) генерира номера на децата и жребият печелят тези, които имат най-малки номера.

Наличието на критериите се доказва пред директора на заведението. Ако не можеш да докажеш, това (за мое изумление) не те лишава от правото да кандидатстваш наново както си знаеш (а според мен трябва да има санкция за лъжи, защото те объркват цялото класиране; да не говорим, че пак може да излъже този, който веднъж го е направил и пак да прави проблем на другите).

Това е цялата тъпотия с няколко изречения. Пожелавам успех на всички, които ще кандидатстват. Регистрирайте се отсега и прочетете ръководството, за да се подготвите за галимацията.

ПС Ние ползвахме една частна ясла и бяхме супер-доволни, 300 лв. на месец. После се изпортиха нещата, когато малката я преместиха в сборна група в детската градина и почна да пищи, като я карахме сутрин, та я спряхме оттам. Но първите месеци, когато беше в ясла, си беше наистина супер. Оттогава сме на никъде, само я пускаме тук-там (естествено не сме приети, стандартно семейство събрало стандартните точки), и май чакам да тръгне на у-ще Simple Smile Но много боледуваше, всеки месец по веднъж поне.

# 219
  • Мнения: 5
Привет !

На коя мама, да пиша за да ме включи във фейсбук групата ?
Мерси

# 220
  • Мнения: 1
Не знаех, че има фейсбук група. Супер. И аз искам да се включа    Wink

# 221
  • Мнения: 2
Как се казва фейсбук групата? И аз искам да се включа.
Имам и въпрос - някоя от вас правила ли е на бебчето си супичка и как я приготвя. Благодаря ви предварително за отговорите.

# 222
  • Мнения: 22
И аз имам питане за супичките, ама май не сме много пробвалите супи. Пробвахме от кухнята на племенника - хубава беше, сухар слагате ли в супата или пюрето вече?

# 223
  • София
  • Мнения: 23 165
аз не знам как ще се ядат тия супи  newsm78
аз лично ще се изнервя тая течност да я пренасям с лъжица.

# 224
  • Мнения: 16
Супа не се ли прави в началото като пюре, но с повече вода? Или директно зеленчуците са на парченца, с бульон? Фиде откога се слага? На нас ни подариха лъжици на канпол, доста са дълбоки, струват ми се подходящи, стига бебо да си отваря добре устата Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт