Дърпане от гърдата и плач

  • 3 876
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 780
Здравейте, имам нужда от помощ.

Бебето ми е на 5 месеца без 10 дни. Изцяло на кърма. Вода не даваме. Бибка даваме. Храни се 7 пъти на ден на около 3 часа. Нощем в 4 я събуждам, за да яде. Ако не успее да изяде всичко се цедя, защото много се притеснявам да не ми намалее кърмата. Имахме един такъв период около 4тия месец не ми стигаше кърмата и тя плачеше, миличката, това много ме стресира. Наддава си много добре. Роди се 3 кг. Първия месец качи 1 кг. Втория пак 1 кг. Третия 800 г. Четвъртия 700 г. Има 5-6 напишкани памперса, и поне 3 наакани на ден. Много е жизнена, игрива, усмихната и активна.

От около 3 седмици като яде се дърпа от гърдата и започва да плаче и да се извива. Първоначално това беше основно при едната гърда, сега вече е и при двете (но пак е преобладаващо при едната). Мислех, че е кърмаческа стачка, но вече продължава твърде дълго и като че ли не е стачка. Сега мисля, че й е силна струята, много често виждам как пръска от тази гърда, която не харесва. Въпроса е, че не се дърпа само в началото, а реално по всяко време на кърменето. Ако изцеждам в началото мисля, че това няма да реши проблема, защото явно по-късно пак има силна струя или нещо друго я дразни и пак започва рев. А ако цедя непрекъснато се тревожа, че няма да остане достатъчно за нея.

Успявам да я прилъжа като сменям позите. Опитвам главичката й да е над зърното, това не помага май много. Ако я сложа по корем да е на корема ми над гърдата и да суче така й е трудно да си държи главичката, а и коремчето й е притиснато и връща мляко. Много й е неудобна тази поза. Футболната поза май най-добре се получава. При всички случаи на едно хранене сменяме няколко пози. Често отказва едната гърда, аз я прехвърлям на другата и така ги въртя. Нощем нямаме проблем, суче си нормално. Понякога я оригвам и се оказва, че се е събрал много въздух. Явно понякога това е проблема. Друг път стискам си гърдата при рев от нейна страна и няма силна струя и си казвам, че сигурно проблема е пък че й е слаба струята. Но това не е ли някакъв порочен кръг - рев че е силна струята, рев че е слаба, рев че й се оригва. Изчела съм всичко за кърмаческата стачка, изпробвала съм почти всичко, а няма ефект. Има хранения когато нещата са по-добре, но има и такива, в които изобщо не може да се нахрани. Казвам си - може пък да не е гладна, може да й се разглежда наоколо (когато сме навън) и затова да не иска да яде. Какви ли не причини измислям, и всички те са възможни, но до кога можем да продължаваме с този рев? Много ми е мъчно, защото много искам да я кърмя, тя суче лакомо и по принцип мисля, че й харесва кърмата. Мисля възможно ли е тези реакции да са реакция срещу кравето мляко (ям и кисело и прясно мляко с овесени ядки всеки ден).

Не знам какво да правя. Кърменето създаде невероятно силна връзка между нас, искам да продължи още, не съм готова да приключим. Мисля, че и тя иска да суче, просто нещо я дразни, ако мога само да го махна това нещо..

А, нещо важно е, че до около 4тия месец я кърмех със силиконови зърна. Тя не искаше изобщо да засуче без тях. Един ден тя сама си засука аз докато сложа зърното и аз реших, че от тогава няма да й давам повече със зърно. В началото на проблема мисля, че дискомфорта в голяма степен й идваше от това (че вече няма силиконово зърно), но постепенно мисля, че е свикнала вече с моите си зърна. А и това дърпане и рев го имаше (в мноооого по-малка степен мисля) и преди да махна силиконовите зърна. Мисля, че тогава пък може би се дължеше на недостатъчно кърма.

Моля за съвет, какво да правя? Искам да си върнем старото хранене когато и двете се наслаждавахме на кърменето като най-висшия акт на интимност между мама и бебе.

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Здравей Miho_She,

личи си колко държиш на връзката, която имате изградена с малката госпожица, също и благодарение на кърменето!

Разбирам, че те притеснява това, че бебето се дърпа от гърдата и нервничи, докато суче. Имаш успокоението, че наддава добре, т.е. успява да изсуче достатъчно, за да расте и да е здрава! Това, че е жизнена, усмихната и здрава и покрива изискванията за възрастта си също е добър показател, че се справяте въпреки трудностите.

Дали е възможно да се наяжда по-бързо от преди и затова да се дърпа от гърдата, след като се е нахранила, въпреки че е минало по-малко време, отколкото се е хранила по-рано? Някои бебета се насукват значително по-бързо от една възраст насетне и могат да нервничат на гърдата, ако се чувстват 'принудени' да седят там, когато нямат повече желание да сучат.

За други бебета работи по-добре по-честото кърмене - майките им споделят, че хранене с по-малки количества, но по-често, им действа успокоително, нямат толкова газове в коремчето, защото не сучат толкова лакомо, съответно не поемат толкова въздух, защото ядат по-спокойно и с умерен темп. Това също може да е вариант, който да се пробва - по-често сучене, може да й подейства добре.

За други майки работи не толкова изцяло легнала поза, в която бебето е отгоре, а такава, при която майката е под 30-45 градуса (т.е. достатъчно нависоко облегната, за да може примерно да гледа телевизия, но не напълно седнала или легнала). Също много майки споделят, като теб, че прекъсването на кърменето за междинно оригване помага, за да не задържа бебето толкова въздух в коремчето, който после да благоприятства силно оригване евентуално придружено с връщане на мляко. А други майки опитват кърмене в слинг - тогава бебето е сложено в поза, в която тялото му е по-вертикално и въздухът излиза нагоре на принципа на въздушното балонче в нивелира.

Понякога при нервно бебе помага кърмене с движение - полюшване, подрусване, пружиниране... може някакъв ритъм, например музика. Някои майки танцуват с бебетата си, докато ги хранят Simple Smile
Изобщо - каквото работи, си струва да се опита. Което работи повече от другите неща (както ти казваш - при вас футболната поза - се прави по-често, като същевременно продължават експериментите, за да се намери най-доброто решение).

Вариантът за никнещи зъби обмисли ли го? Понякога бебета, които ги дразнят венците, даже още да няма пробил зъб, нервничат на гърдата, защото им е дискомфортно. Може да помогне 'начесване' на венците преди кърмене с подходяща играчка или чист пръст, или ако положението е сериозно, да се говори с лекаря за конвенционален или алтернативен начин за облекчаване.

Посещение на Ла Лече Лига среща също ще е интересно и от полза - там и други майки споделят опит и идеи за преодоляване на проблемите, а ако няма възможност, на ЛЛЛ Фейсбук стената също майки поставят различни въпроси за дискусия, в които отговарят други майки.

И помни - и това ще мине Simple Smile бебетата растат, развиват се, променят се с всеки изминал ден. Това дърпане е период, през който преминава по една или друга причина. То ще отмине, ще намериш решение, което най-добре да работи за теб и бебето и ще можете да продължите да се радвате на взаимната си компания и кърменето Simple Smile

# 2
  • Мнения: 780
Здравей, Бу,

Благодаря ти много за съветите! Ние вече сме значително по-добре. Тези редовни плачове и дърпания като че ли вече са доста редки. Мисля че го постигнахме благодарение на всички съвети, които получих от ЛЛЛ - търпение, много търпение, различни пози, кърмене кожа до кожа, смяна на гърдите, по-голямо разбиране на бебето (запушен нос, нахранено е вече, силна струя, слаба струя). Факт че почти месец продължи това чудо с плача при кърмене и особено в неговия пик аз се бях паникьосала много и не знаех какво да правя, ядосвах се на бебчето, чувствах се безпомощна. Сега слава богу всичко си влиза в релси.

Настъпиха и други промени, които се чудя на какво се дължат. Основно че вече бебето в сутрешните и обедните до следобед хранения се нахранва от едната гърда само. До сега си бяхме твърдо на двете гърди и понякога не й е стигало и това, което е в двете гърди. Това е голяма промяна за нас! Означава, че имам достатъчно мляко, което е огромно облекчение за мен!

Другото, което е по-странно е че вече не успявам да изцедя кой знае какво с помпата. Аз ставам всяка нощ в 4 или в 3 часа и събуждам Мая да я кърмя. Това правя защото за един кратък период в 3тия месец тя спря да се събужда за нощно хранене и на мен ми беше идеално така, но не щеш ли кърмата ми намаля, за вечерните хранения в 7 и 9 почти нямах нищо. Това адски ме подтисна и реших, че ще ставам да се цедя през нощта, за да поддържам лактацията. Ставайки обаче реших, че е по-добре да кърмя бебето отколкото да пълня само фризера, а и аз ако се изцедя в 3 и тя се събуди гладна в 4 няма какво да я правя. Та така, събуждам я нощем да я храня. Тя обаче хапва от едната гърда и другата остава пълна и напрегната и аз я цедя. Преди изцеждах 80 - 100 - 150 мл., а сега напоследък цедя 40 мл. Гърдата продължава да си е пълна, кърма има, бебето като суче я изсуква, просто помпата не може да я изпомпа както преди успяваше. Това на какво се дължи според теб? Правилно ли е това, което правя с нощното хранене?

Благодаря много за безценните съвети!

Кърменето е вълшебство. Много е важно за мен да продължа да я кърмя, искам и на нея да й е приятно и ако може и на мен да не ми създава прекалени неудобства. След 3 седмици ще започнем захранването и мисля да не заменям хранения доколкото мога.

Общи условия

Активация на акаунт