Шансът да се роди бебе със сини очи

  • 28 852
  • 151
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 5 513
Детето ми е русоляво,а ние с кестеняви,тъмни коси.Аз съм синеока,таткото с кафяви очи,детето
с черни маслинки очички.Детето е с впечатляващи дълги мигли а в родовете такива няма.Детето
е красиво над средното ниво,симетрично лице.Аз и таткото не сме от красивите.
Никой не може да каже ,че детето прилича на нас.Дори близки приятели казват,че не
прилича на нас.И така може да си представите какво съм чувала.Но отдавна спрях
да се впечатлявам.А много пъти когато сме на по големи събирания и представя детето
-Това е моя син. Чувам :-Това ли ...А да много не прилича..затова..И погледа е вперен
в групата деца да потърси по -подходящо.Реакцията на непознатите ме забавлява вече.

# 121
  • Мнения: 341
Имах съквартирантка, тъмни родители, а тя - почти албинос - сламеноруса коса, прозрачносини очи и бяла кожа. Мисля, че майка й е отнесла доста накривени погледи, защото са от село.

# 122
  • Варна
  • Мнения: 1 805
У нас аз съм с пъстри (кафяво-зелени), а таткото със сини (стъклени, без грам примес на друг цвят, за което една приятелка ми каза, че било рядкост). Синът ни е със сини очи, но не като на баща му, а по-тъмно сини. В рода на таткото всички са синеоки, без една от бабите му.
Наскоро забелязах, че в очите на малкия, около зениците, са се появили мънички зеленикаво-кафеникави нюанси. Възможно ли е да станат изцяло като моите очи или все пак ще си останат сини?

# 123
  • София
  • Мнения: 3 281
само да добавя - зелените очи са доминантен алел спрямо сините и рецесивен спрямо кафявите.  Grinning действително, от двама синеоки няма как да се роди бебе с кафяви или зелени очи. мутациите не са проучвано в днешно време явление по отношение на цвета на очите, така че статистическия 1%, даден в таблицата, която някой беше публикувал, е само означение за възможност, но в никой случай не е реална статистически   bouquet

# 124
  • Мнения: 817
И при нас е така - съпругът ми и аз сме с кафеви очи, а бебчо е с ясно сини очички Simple Smile -  не е за чудене, защото почти всички от моя род(сестра ми, майка ми, дядо ми и т.н.) са със сини очи и светли коси, а аз съм изключението с кафевите очи и тъмната коса, а в неговия род също има синеоки-сестра му и т.н. Интересното е, че от моя род сме три момичета, от които само аз съм с кафеви очи и тъмна коса, но техните дечица са с кафеви очи и тъмни коси, а моят сладурчо е със сини очички и светла коса, въпреки че и двамата с бащата сме с кафеви очи и тъмни коси Simple Smile)) Тъй като на мен ми омръзна да чувам подмятания съчетани с "умни" погледи и да обяснявам целия си род, и вероятностите при генетичните мутации, вече си поръчах сини лещи и с това се надявам да улесня живота - моя и на детето ми след време, а и без това имам диоптър...   Tired
Така, че тези проценти вероятност - при комбинация кафеви с кафеви, сини с кафеви и зелени с кафеви, наистина е ФАКТ за сините очи! Всъщност очите на съпруга ми не са точно кафеви, а пъстри, така че не знам точно към коя графа се отнасят по тази таблица пъстрите очи...

Може би, по-точна е тази таблица:


Явно тези малки проценти не са фикция, защото в живота са възможни, примерно както при нас - при комбинация за пъстри очи, които не са отбелязани в първата таблица, а във втората са описани като "не кафеви очи"... (то и за всм шансът ни е бил 1%, но и него точно нацелихме де, така че всичко е възможно, щом има вероятност дори 1% , а да не говорим и за де-ново възможностите!!! Божа работа, какви са точно алелите и как ще се комбинират гените... Simple Smile ) В крайна сметка, щом се е случило значи е възможно!!! Simple Smile)) А, всичко останало са просто човешки умотворения... (защото всъщност човек чрез науката се опитва да си обясни природата и Бог, а не Господ и природа дават отчет и обяснения на хората чрез науката Simple Smile)) , в крайна сметка Господ и природата си правят каквото са си решили, а ние като сега си блъскаме "умно" главите във вероятността на 1% - което си е направо смешно Simple Smile))))

п.п. Животът е прекрасен и заради невероятните невъзможно-възможности, и заради това, че винаги намира начин да ни изненада. А, областта на малките проценти и 1% бих я нарекла - Област на Господ - божа работа да или не... Така че, когато ме питат "защо" - просто казвам - "Сините очи на сина ми са му дар от Бога" и повече не се обяснявам...

Последна редакция: вт, 18 фев 2014, 14:28 от LifeIsBeautiful

# 125
  • Мнения: 712
Ако се кръстосат тъмен родител със светъл задължително детето е с чертите на тъмния, защото този ген е по силен.
Туй, не е вярно! Баща ми е потвърждение - баба е светла, дядо е тъмен и татко е тъмен. Майка ми и вуйчо ми, обаче... Баща им е светъл, майка им е тъмна, а те и двамата са светли. Аз също съм светла, а брат ми е тъмен (тъмен баща, светла майка). Явно зависи и от друго. Е, вярно, че като бях малка бях по-светла от сега, но пак съм си светла. Очите ми са си все така сини, само косата ми вече е светло кестенява, вместо почти бяло руса.
И след това лирическо отклонение... Какво значение има дали детето е русо, кестеняво, черно, със сини, зелени или кафеви очи? Confused: Това си е дете. Вие сте си го правили, вие ще си го гледате и ще си го обичате, надявам се, без значение цвета на очите му. А "селските" клюкарки да си гледат работата. Да не би да плащате данък обществено мнение? Вероятно ще потъмнее малко детето, но дори и да не стане... Взело е генчето на дядо си. Simple Smile

# 126
  • Мнения: 327
Имам въпрос. Бебка е на 5 месеца. Двамата с баща й сме с кафяви о4и. Нейните са сиво-сини. По скоро сивеят. Днес срещу светлината имаше кафеникави петна около ириса. Дали ще потъмнеят?

# 127
  • Мнения: 15 379

Да, най-вероятно ще са кафяви.

# 128
  • Мнения: 817
а, може и да не станат кафяви, а да си останат пъстри...   Hug

# 129
  • Мнения: 140
Аз съм светла със сини очи, мъжа ми е с кафяви, големия ми син е като мен светъл със сини очи,малкия е тъмен и кожа също,и с тъмни очи почти черни.Двамата ми сина по нищо не си приличат.Сестра ми е с кафяви очи, мъжа й с пъстри,имат близначки,които имат сини очи,едната прилича на баща си,другата на мен Simple SmileВсеки,който ме види с тях си мисли,че големия ми син и близнаците са мои, а малкия ми син неин. Ген...Simple Smile

# 130
  • Мнения: 5 513
По този повод моя мъж са 3 деца.Има 3 племенници -2 са деца на брат му и 1 дете на сестра му.И трите са одрали кожата на моя мъж.А нашето няма нищо общо с него  Joy  hahaha то и с мен няма както писах по горе...

# 131
  • Варна
  • Мнения: 2 269
Имам въпрос. Бебка е на 5 месеца. Двамата с баща й сме с кафяви о4и. Нейните са сиво-сини. По скоро сивеят. Днес срещу светлината имаше кафеникави петна около ириса. Дали ще потъмнеят?
Не се знае.
При нас сега са пъстри, но като бебе бяха сиво-сини, синьо-зелени, после се появиха петънцата и цвета се промени.
Сега определено зелени с малко пъстро.
А ние сме аз с кафяви, таткото със сини очи.Но баба ми имаше очите на дъщеря ми, сестра ми също.

# 132
  • Мнения: 255
При нас бебка се роди с черни очи.
След това станаха тъмно сини, сега са сиво-сини.

Мисля, че няма да се променят повече, защото е на годинка и 9 месеца почти.

Иначе:

Майка - кафеви
Баща - Зелени
Баба (бащина линия) - сини
Баба (майчина) - зелени-пъстри
Дядовците - кафеви

# 133
  • Мнения: 15 379
То прабаби и пра-прабаби и дядовци също трябва да се включат.
Моят син има тъмносините очи на моята прабаба, негова пра-пра баба.

# 134
  • Мнения: 153
При нас аз съм със тъмно сини очи, а таткото е със небесно сини очи както и сестра му. Детето ни е с тъмно сини очи като моите за сега, но мисля че ще си останат сини само загадката е дали ще са тъмно сини като моите или светло сини като на таткото. Всички казват, че няма как да не са сини при положение, че и двамата сме със сини очи, да добавя, че свекървата е със зелени очи.

Общи условия

Активация на акаунт