Шансът да се роди бебе със сини очи

  • 28 740
  • 151
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,
Търсех много из Интернет, но не ми е достатъчно и реших да споделя и да питам и вас.
Ние сме двама родители с тъмни очи - моите много тъмно кафеви. Моят ДЯДО по майчина ми линия е рус и синеок, родителите му, брат му и сестра му бяха такива - руси и синеоки. На съпруга ми очите са по-светло кафеви, няма синеоки в рода си. Баща му, чичо му, майка  му, леля му, дядовците и бабите - всичките са с кафеви или светло кафеви очи.
Нашето дете е русо и синеоко.
Омръзнало ми е да ме гледат с въпросителна в очите като ме видят с детето ми - то не само че прилича повече на мъжа ми и дори не цялата на него, а и на МАЙКА ми...(на която аз изобщо не приличам), но и е руса и синеока. Като ме запитат и загледат странно и невернически ми иде да  #2gunfire - защото съм сигурна 100%, че детето е МОЕ и на МЪЖА ми. Няма причина да е друго - само така се раждат бебета, нали, а и само мъжа ми е имал честта да ми бъде партньо години на ред и преди и след раждането на детето ни. В болницата родих сама, нямаше други бебета до моето, веднага ни сложиха еднакви гривнички - за онези, които биха стигнали и до там да се съмняват!
Не само това - има ужасно много прилики в характера, способностите, пръстите на краката и ръцете на детето ми с моите...въобще, чудото е вярно!
Като чета из нета, излиза, че за да се роди синеоко дете, трябвало и ДВАМАТА родители да бъдат с поне един родител синеок (т.е. в нашия случай не е така!?) и че шансовете били под 25%.
Чудя се тогава как се обяснява генетичната формула на нашето дете!!???
Как се получава синеоко и русокосо дете при родители с кафеви очи и коси?
Ще се радвам на някое  лекарско компетентно мнение или статия, ако имате под ръка!?

# 1
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Лекар не съм, но имам своите наблюдения. Бебетата се раждат в повечето случаи със сини очи, които впоследствие сменят цвета си в първите месеци. Бебешкия пух с който се раждат също търпи промяна, русите косички потъмняват а черните не са гаранция за чернокосо дете. Пуха с който се раждат бебетата в един момент почва да окапва а новата коса може да е с различен нюанс. Ще дам пример с моята коса и тази на сестра ми, аз съм се родила руса в момента съм кестенява. Сестра ми се роди с тъмна почти черна коса, към този момент нейната е много по-светло кестенява от моята.
Как ще се смесят точно гените и на кой ще прилича бебета не зависи от нас. Мен като ме питат на кой приличат децата ми си имам един отговор стопиращ полемиките "На себе си, всеки е уникален"  Peace

# 2
  • Мнения: 159
Аз не мога да обясня как се получава това, което питаш..Само искам да кажа, че майка ми и баща ми са с кестеняви коси, баща ми дори с черна; и двамата са със кафяви очи.Дядо ми е бил само със сини и по-светъл.Аз съм със сини очи, сестра ми 10 години по-късно родена също е със дори по-светло сини и руса коса ( косата й е руса и в момента на 15 години)  Laughing Явно сме улучили тези 25% и двете с нея..
Също бях гледала един филм, в който в едно поколение бели хора някога е имало мъж негър, но не се е проявила тази черта тогава, а след мнооого години - от двама бели родители се ражда негърче и те тогава разбират, че в поколението имало и негър.  Grinning
Така че по-добре русо със сини очи, отколкото негърче, нали ?  Laughing

# 3
  • UK
  • Мнения: 4 308
Племенницата ми е с небесно сини очи. Майка й и баща й имат по една синеока баба (прабаби на детето), всички други са тъмнооки. Шансът си е шанс, колкото и да е малък. Обаче цялата, с изключение на цвета на очите, е копие на брат ми и няма подобни съмнения при тях Simple Smile  
Цялата рода на моя мъж са синеоки, само той е пъстроок, аз имам баба със сини очи, но синът ни е с черни като катран очи, точно като на баща ми и никой друг.  

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Ти пък...за какво се притесняваш. Вместо да се кефиш на красивото дете (не че тъмните деца не са красиви), ти искаш да си justify-неш късмета, пред обществото Simple Smile. Според мен няма смисъл. Историята познава безумни генетични отклонения и съвпадения. Имах съученичка, чиито родители бяха кестеняви с кафеви очи, тя беше като тях, а сестра й беше кестенява със зелени очи (които са още по редки) и разправяха, че много назад в рода имали някой с такива). Имам приятелка, която до 3 годиншна е била със сини очи и след това са се променили до кафяво-зеленикакви. Simple Smile
Принципно светлите гени са рецесивни и се очаква тъмните да ги надвият. Радвайте се на живота и не търсете под вола, теле. Simple Smile   bouquet

# 5
  • Мнения: 779
Всеки път като видя такъв въпрос се чудя къде е спал питащия в часовете по биология в 8 клас. Синьото и русото е рецесивен ген, а тъмните очи, коса и кожа - доминантен. Ако се кръстосат тъмен родител със светъл задължително детето е с чертите на тъмния, защото този ген е по силен. Обаче детето ще носи в себе си гена на синьото, защото го е наследил от светлия родител. На своите деца той може да предаде както тъмния, така и светлия ген. Ако детето му е носител на светлия ген и се ожени за друг носител на светъл ген и тези два гена се комбинират в тяхното поколение то поколението ще е с руси коси и сини очи.
Т.е може да има комбинация рус родител + тъмен родител = тъмно дете, носител на ген за русо.
Тъмно дете 1 се жени за  друг тъмен индивид, но също носител на ген за русо. Има 2 варианта за тяхното дете:
Вариант 1 - комбинират се двата тъмни гена и се ражда тъмно дете, носител само на тъмни гени и докато не се събере в следващите поколения с рус човек повече не може да има руси деца
Вариант 2- комбинират се тъмен ген от единия родител и светъл от другия - ражда се тъмно дете (защото тъмния ген е доминантен и надвива над светлия. В следващите поколения светлият ген продължава да се предава докато не се срещне с друг светъл ген и се роди русо дете)
вариант 2- комбинират се двата светли гена и се ражда светло дете.
Вие сте попаднали във вторият вариант- някъде назад в историята на семейството е имало носител на светъл ген, който до вашето дете не се е проявавал, но точно при вас са се комбинирали два рецесивни светли гена и затова детето ви е русо и синеоко. Възможно е този светъл ген да го носите толкова отдавна в родата ви, че вече никой да не помни кой точно е бил русият родител.

# 6
  • Мнения: 1 959
Така че по-добре русо със сини очи, отколкото негърче, нали ?  Laughing

И с кое е по-добре?
С какво бялото и русото ще е по-добре от чернокожото?
Проблем ли е да има негър в родата?
Усещате ли се изобщо колко расистки звучите  Tired

# 7
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Явно и двамата носите ген за сини очи, който се е проявил при детето. Шанса е 25%. sunlight_eli го е обяснила.
Русата коса може и да не остане такава, но очите ще са сини.
Нали с мъжа ти нямате проблеми, че детето е русо и синеоко? Зарежи тези простотии и се радвай на детенцето.
П.П. Моят син също е рус и синеок, при него рецесивните алели на гена са се съчетали. Mr. Green

# 8
  • Мнения: 376
sunlight_eli го е обяснила. Спокойно, това си е напълно възможно, шансът си е налице, учи се в училище. Wink
Иначе, аз съм със сини очи, мъжът ми - с кафеви. Много се надявах мъжът ми да е имал синеоки назад в рода си и някое от децата ни да е със сини очички, но уви. И двамата ми са с кафеви очи.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 25 236
някъде назад в историята на семейството е имало носител на светъл ген, който до вашето дете не се е проявавал, но точно при вас са се комбинирали два рецесивни светли гена и затова детето ви е русо и синеоко. Възможно е този светъл ген да го носите толкова отдавна в родата ви, че вече никой да не помни кой точно е бил русият родител.
Точно.

# 10
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 104
   В началното училище имахме интересна двойка близнаци. Брат и сестра. Момчето беше баткото, рус със сини очи, много бяла кожа, среден ръст, за момче даже леко нисък и слаба физика. Сестричката все едно негов негатив, мургава с черна коса и очи видимо по-висока и по-едра. Представете си класическа руска и латино визия. Как сме сигурни че са били близнаци ли? В лица бяха еднакви! Еднакви вежди, скули, нос, брадичка, форма на очите.  И двамата приличаха на родителите си, пълна лудница беше да ги гледаш и четиримата на едно място. Като прочетох поста на авторката веднага се сетих за тази история.
   Аз съм с кестенява коса и кафяви очи, съпругът ми е със зелени очи и черна коса, детето ни е русичко със сини очички. От всички постове дотук излииза, че природата има най-уникалното чувство за хумор на света! А часовете по биология и училищната генетика май са довели до доста разводи!

# 11
  • Варна
  • Мнения: 25 236
  В началното училище имахме интересна двойка близнаци. Брат и сестра. Момчето беше баткото, рус със сини очи, много бяла кожа, среден ръст, за момче даже леко нисък и слаба физика. Сестричката все едно негов негатив, мургава с черна коса и очи видимо по-висока и по-едра.
Хах, и ние имахме такива близнаци в класа, но и двете бяха момчета Simple Smile

# 12
  • UK
  • Мнения: 4 308
Така че по-добре русо със сини очи, отколкото негърче, нали ?  Laughing

И с кое е по-добре?
С какво бялото и русото ще е по-добре от чернокожото?
Проблем ли е да има негър в родата?
Усещате ли се изобщо колко расистки звучите  Tired
На мен не ми звучи расистко, въобще даже не ми мина през ума. Звучи ми така - ето, баба ми е със сини очи, детето също, върви се обяснявай, обаче, че някога си имало цветнокож в рода и аз съм забравила да спомена по-рано. На второто може дори мъжът й да не се върже и със сигурност няма да се размине само с шеги и подмятания между близки и познати. Simple Smile Шокът ще е много по-голям.   

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Така че по-добре русо със сини очи, отколкото негърче, нали ?  Laughing

И с кое е по-добре?
С какво бялото и русото ще е по-добре от чернокожото?
Проблем ли е да има негър в родата?
Усещате ли се изобщо колко расистки звучите  Tired
На мен не ми звучи расистко, въобще даже не ми мина през ума. Звучи ми така - ето, баба ми е със сини очи, детето също, върви се обяснявай, обаче, че някога си имало цветнокож в рода и аз съм забравила да спомена по-рано. На второто може дори мъжът й да не се върже и със сигурност няма да се размине само с шеги и подмятания между близки и познати. Simple Smile Шокът ще е много по-голям.  

Според мен, изказването е супер расистко. И в днешно време, хората не го карат на юнашко доверие и клетви - има си тестове за бащинство, които бързо изясняват ситуацията.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Аз пък не го разбрах расистки. Според мен потребителката имаше предвид, че е много по-често срещано дете със сини очи на двама тъмнооки, отколкото тъмнокожо на двама бели (което за мен е невъзможно, но това е друга тема).

Общи условия

Активация на акаунт