Майчинство за безработни 3

  • 146 977
  • 558
  •   1
Отговори
# 210
Здравейте! На 26 май е последният ми работен ден към фирмата , за която работя 4 години . След което отивам на борсата , имам стаж около 8 години . Въпросът ми е следния: Ако забременея докато съм на борсата най-удачния вариант за мен ще е да се отпиша от нея и да ме назначат фиктивно в някоя фирма на приятел 45 дни преди термина, така ли? След което ще плащам по 20 лв здравни осигуровки месечно , а две години ще получавам по 340 лв майчински (доколкото разбрах от отговорите на Elfita)?

# 211
3. Условия за придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане.

За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане е необходимо да са изпълнени следните условия:

към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;
да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател.
да им е разрешен съответният вид отпуск.
8. Изчисляване на паричното обезщетение при бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване.


Тоест в моя случай по 340 лв месечно в продължение на 2 години ... и съответно задължително да съм назначена в нечия фирма ...

# 212
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Въпросът ми е следния: Ако забременея докато съм на борсата най-удачния вариант за мен ще е да се отпиша от нея и да ме назначат фиктивно в някоя фирма на приятел 45 дни преди термина, така ли? да След което ще плащам по 20 лв здравни осигуровки месечно да, а две години ще получавам по 340 лв майчински да.първата година може и повече.зависи в базата какви месеци ти влязат(доколкото разбрах от отговорите на Elfita)?

# 213
  • Мнения: 80
момичета имам един въпрос , трудов стаж от чужбина признава ли се в БГ за да може да взимаш майчинство ,и ако да как се процедира къде трябва да се ходи за да бъде признат

# 214
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
момичета имам един въпрос , трудов стаж от чужбина признава ли се в БГ за да може да взимаш майчинство ,и ако да как се процедира къде трябва да се ходи за да бъде признат

Отиваш в НОИ и ще ти обяснят.Нужен е документ от страната за стажа ти.

# 215
  • Мнения: 80
трябва ми документ от фирмата в която съм работила кога и колко време така ли???

# 216
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
трябва ми документ от фирмата в която съм работила кога и колко време така ли???

Да,иначе как ще се знае колко ти е стажа в тази страна.Не знам дали от фирмата се иска или от техния осигурителен институт.По спомени за страни от ЕС се попълва Е111.Но мога и да греша номера на бланката.Затова отиди и попитай в НОИ.
Затова е хубаво още преди да напуснете страната да си вземете необходимите документи за признаване на стажа в България.Че после е трудно,чисто лоистично

# 217
  • Мнения: 80
 ♥Elfita♥ благодаря ти много за бързия отговор Simple Smile

# 218
  • Мнения: 1 820
Здравейте момичета,

Относно документът, който се изисква от чужбина е формуляр Е104 и се взима от службата по социално осигуряване на страната не от работодателя.
Не разбрах обаче дали ще послужи, за да взима човек майчинство в България или само за трудов стаж се брои...

И един бърз въпрос от мен  newsm78 Има ли смисъл човек да го назначат в една фирма 3-4 месеца преди раждането, каква е ползата след като за определяне на сумата се взимат предишните 18 месеца?

Предварително благодаря за вниманието   bouquet

# 219
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Има ли смисъл човек да го назначат в една фирма 3-4 месеца преди раждането, каква е ползата след като за определяне на сумата се взимат предишните 18 месеца?

Дали ще има полза зависи от конкретния случай.На-малкото може да излезе в болничен до 45 дневния

Не разбрах обаче дали ще послужи, за да взима човек майчинство в България или само за трудов стаж се брои...

Само стаж признават.За майчинство се иска и лицето да работи,а не само да има стаж

# 220
  • Мнения: 1 820
Въпросът ми беше дали не е по-добре бъдещата майка да си остане безработна, така поне ще получава тези 100 лева на месец. За какво й служи този стаж от 3-4 месеца, ще й даде ли право на по-голяма сума? Нали се взимат последните 18 месеца  newsm78

# 221
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Въпросът ми беше дали не е по-добре бъдещата майка да си остане безработна, така поне ще получава тези 100 лева на месец. За какво й служи този стаж от 3-4 месеца, ще й даде ли право на по-голяма сума? Нали се взимат последните 18 месеца  newsm78

Както писах по-горе се искат 12 м стаж.Във въображаемия казус разбрах,че ги има бременната и тогава ще взима минимум 2 г по 340 лв.Дали са повече от 100 лв за една година  Wink
Дори да няма никакъв стаж,пак е добре да започне осигуряване,защото така поне втората година ще взима по 340 лв.Иначе ще взима 0.00 лв втората година

# 222
  • Мнения: 1 820
Много благодарности елфи   bouquet и последно въпросе, май няма да се спра скоро  ooooh! 12 м. стаж изобщо или без прекъсване преди да роди?

Пак благодаря за вниманието  Wink

# 223
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
12 м. стаж изобщо или без прекъсване преди да роди?

Иска се 12 м осигурителен стаж през целия живот и в момента на издаване на 45 дневния болничен преди термин лицето да работи с фонд ОЗМ-примерно да е на трудов договор

# 224
  • София
  • Мнения: 522
Много бях объркана за това майчинство и по рано бях питала, но сега мисля, че вече го разбрах. Все пак, ако може да ми кажете дали съм права.
В момента правим опити за бебе. До сега трудовия ми стаж е 7 месеца на 8 часа и 6 месеца на 4 часа. Живот и здраве от септември ще започна работа на трудов договор и ако до тогава забременея по времето когато родя ще имам работа и нужните 12 месеца. Т.е. когато родя ще имам право на 2 години майчинство по 310 първата и 340 втората година.

Общи условия

Активация на акаунт