Майчинство за безработни 3

  • 147 002
  • 558
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 37
Здравейте отново! Случи се чудото и тече вторият месец от бременноста!
Нямам никакъв стаж до момента. Мислех си, че ако сключа трудов договор сега, ще мога да получавам обезщетение след като натрупам 12-те месеца трудов стаж, 5 месеца след раждането... Но не.
   Отидох при счетоводителката на фирмата, която щеше да ме наеме фиктивно, и тя категорично каза, прочела закона- "- Ако те осигуряват от 2-3 месец на бременността, няма да направиш 12 м трудов стаж. Стажът се брои 12м до началото на 45 дневния болничен, който започва 45 преди термин т.е трябва да започнеш да се осигуряваш грубо 4м и половина преди да забременееш. Сега е късно вече. "
 
Не че не можех да се запиша във фирмата и преди половин година, просто не знаех..

Моля за съвет... Благодаря Ви   

# 376
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
silvimilvi ,запиши се във фирма.Само така ще взимаш майчинство до 2 г на детето.Ще започнат да ти превеждат обезщетение след като направиш 12 м осиг стаж.При теб това ще е след издаването на 45 дневния болничен
Счетоводителката,с която си говорила,е некомпетентна

# 377
  • Мнения: 37
Не знам дали темата не е прехвърлена, но ще пиша.. След 2 месеца борба с още 2 недружелюбни счетоводителки почти се отказах да се записвам на фиктивен трудов договор. Вече започва четвъртият месец от бремеността ми, без трудов стаж съм до момента.
 Убеждавам ги, че има смисъл да плащам 4-5 месеца всички осигуровки (около 170лв) до 45-дневния болничен преди термин, а след това се плащат само здравни осигуровки, докато натрупам 12 месеца стаж. Тъй като в момента на раждане съм с 5 месеца стаж само, документите и декларациите, които се издават са съвсем други- не е отпуск за раждане с обезщетение с продължителност 45 дни плюс.. дни до 410 дни, ами е заменен от неплатен отпуск поради бременност и раждане. Те твърдят, че при неплатените отпуски (след 30 дни) пак се плащат само здравни и не си осигурен за Обща Заболяемост и Майчинство, не се водят нито трудов, нито осигурителен стаж. При всички случаи след 45-дневния отпуск преди раждане вече не се изплащат осигуровки за ОЗБ (а само здравни), поради което няма как да се натрупа изисканият от закона 12 месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство...
  Имат ли право, само в този форум получавам надежда, от всякъде другаде- отричане и отказ...
Благодаря ВИ

# 378
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Тъй като в момента на раждане съм с 5 месеца стаж само, документите и декларациите, които се издават са съвсем други- не е отпуск за раждане с обезщетение с продължителност 45 дни плюс.. дни до 410 дни, ами е заменен от неплатен отпуск поради бременност и раждане. При всички случаи след 45-дневния отпуск преди раждане вече не се изплащат осигуровки за ОЗБ (а само здравни), поради което няма как да се натрупа изисканият от закона 12 месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство...
  Имат ли право, само в този форум получавам надежда, от всякъде другаде- отричане и отказ...
Благодаря ВИ


Тотална грешка е горното?Кой ти го каза?
Продължавай да търсиш фирма да те назначи.С 45 дневния излизаш в обезщетение за бременност и раждане,а не в неплатен.Нищо че нямаш стаж.Всички документи и декларации са като на майките със стаж.След 45 дневния се плащат само здравни,да,но ти върви стаж

# 379
  • Мнения: 37
Благодаря, значи, доколкото разбрах, въпреки че се плащат само здравни след 45дневния болничен, не трябва да излизам в неплатен отпуск до достигането на 12 месеца осигурителен стаж доста след раждането. И по изключение- само при майчинството, си върви и пълен осигурителен стаж, който включва осигуровките за общо заболяване и майчинство, въпреки че реално те не се изплащат след 45дневния болничен, а само здравните. ( Може би осигуровките за ОЗМ се плащат не от работника или от осигурителя, а от НОИ? ). Благодаря ви за бързия отговор.
Звуча ви наивно, но като седна пред счетоводителката за 50 лв на въпросче, и като ми заредят пълни глупости, и се чудя дали да се смея или да плача. Обич Simple Smile

# 380
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря, значи, доколкото разбрах, въпреки че се плащат само здравни след 45дневния болничен, не трябва да излизам в неплатен отпуск до достигането на 12 месеца осигурителен стаж доста след раждането.

Ти ще си в болничен,няма как едновременно и да си в неплатен отпуск.След 45 дневния следват други болнични,след 135 те дни подаваш декларация в работата до 410 я ден.След като натрупаш стажа,ще започнат от НОИ да ти плащат обезщетение.Дотогава опитай за социално майчинство в социалните.
Няма нужда да задаваш никакви въпроси на счетоводителя.Искай да те назначат само.Поработи известно време и може да излезеш в болничен по време на бременността.Така ще си спестиш високите осигуровки

# 381
  • Мнения: 838
Случайно да ви се бавят детските?
Мин. месец дойдоха на 12ти.

# 382
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Случайно да ви се бавят детските?
Мин. месец дойдоха на 12ти.

Детските не се бавят.Пускат се след 15 то число и нямат фиксирана дата.За този месец все още не са пуснати ,да.Предните два месеца ги пуснаха по-рано,но това няма да е така винаги

# 383
  • Мнения: 838
Здравейте, извинявам се че пак повдигам тази тема,

днес дойдоха детските, но виждам че са 35, не ги ли бяха вдигнали на 37?

# 384
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Здравейте, извинявам се че пак повдигам тази тема,

днес дойдоха детските, но виждам че са 35, не ги ли бяха вдигнали на 37?


Плащането сега е за декември 2015, затова е 35 лева.

# 385
  • Мнения: 1
Добър ден! Имам трудов стаж 5 години, безработна съм от 2 месеца и ще получавам обезщетение за безработица до март месец включително. Въпросът ми е имам ли право на майчинство? Благодаря предварително!

# 386
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Добър ден! Имам трудов стаж 5 години, безработна съм от 2 месеца и ще получавам обезщетение за безработица до март месец включително. Въпросът ми е имам ли право на майчинство? Благодаря предварително!

На майчинство за работещи нямаш право,защото не работиш.Има социално майчинство 100 лв на месец за една година,ако доходът на човек ви е под 350 лв бруто
Намери фирма,която да те назначи преди да излезнеш в 45 дневен болничен.Така ще взимаш 2 г майчинство

# 387
  • Мнения: 2
Здравейте Simple Smile ,
Изчетох повечето от това, което сте писали по темата. Аз имам близо десет години трудов стаж, но през 2015 реших да запиша редовно обучение и ми се наложи да прекъсна работата. С приятелят ми от дълго време искаме бебче и то взе, че се случи Simple Smile, което живот и здраве ще се появи на бял свят септември 2016.
От това, което изчетох нямам право на майчински, а само на социални помощи. За да взимам майчински, трябва да ме водят на трудов договор в някоя фирма. Така ли е?
Много ще съм ви благодарна ако знаете и ми пишете Simple Smile
Спокойна вечер от мен Simple Smile

# 388
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте Simple Smile ,
Изчетох повечето от това, което сте писали по темата. Аз имам близо десет години трудов стаж, но през 2015 реших да запиша редовно обучение и ми се наложи да прекъсна работата. С приятелят ми от дълго време искаме бебче и то взе, че се случи Simple Smile, което живот и здраве ще се появи на бял свят септември 2016.
От това, което изчетох нямам право на майчински, а само на социални помощи. За да взимам майчински, трябва да ме водят на трудов договор в някоя фирма. Така ли е?
Много ще съм ви благодарна ако знаете и ми пишете Simple Smile
Спокойна вечер от мен Simple Smile

Към момента на раждането ще бъдеш ли редовен студент?Ако да,имаш право на помощ от 2880 лв

За да имаш право на 2 г майчинство,трябва да се водиш във фирма на трудов договор,да.Но не може едновременно това и помощта за студенти.Трябва да избираш

# 389
  • Мнения: 2
Да, идеята ми е да си продължа редовно обучението.
Много благодаря за бързия отговор Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт