Майчинство за безработни 3

  • 147 149
  • 558
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 22
Здравейте, малко се пообърках с темите, за което се извинявам. Искам първо да благодаря на момичетата, които отделят време и енергия да отговарят на едни и същи въпроси.

Моят случай е такъв: бременна съм в 5 месец, а от три месеца съм безработна.
Общо имам 23 или 24 месеца трудов стаж, но не са прлътно през последните 24 месеца, а примерно имам от тях и през 2013. Да се записвам ли фиктивно при нкой познат на ТД и има ли смисъл още сега, не е ли по-добре непосредствено преди 45 дневния, за да спестя тези пари за осигуровки, ако вече така сумирано имам право на майчинство.И ще имам ли при тези условия? Защото назад последните 2 години имам общо 16 месеца стаж... Благодаря предварително

Няма изискване стажът да е в последните 24 месеца,нито да е 24 м осигурителен стаж.Изискването е да имаш 12 м осигурителен стаж през целия ти живот и в момента на издаване на 45 дневния да се водиш на работа.Да,може и малко преди 45 дневния да те назначат и ще взимаш 2 г майчинство.Може и сега,отработваш няколко дни и излизаш в болничен по време на бременността


Благодаря ти много Simple Smile))

# 436
  • Мнения: 3
Здравейте искам да попитам бременна съм в 7 месец със второто ми дете и съм безработна с първото вземах социално майчинство защото имах 2 месеца трудов стаж само социалното майчинство води ли се за стаж и колко казаха ми че може да се запиша някъде за 2 месеца на работа и ще мога да вземам 2 години майчинство вместо 1 социално вярно ли е това

# 437
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте искам да попитам бременна съм в 7 месец със второто ми дете и съм безработна с първото вземах социално майчинство защото имах 2 месеца трудов стаж само социалното майчинство води ли се за стаж и колко казаха ми че може да се запиша някъде за 2 месеца на работа и ще мога да вземам 2 години майчинство вместо 1 социално вярно ли е това

Социалното майчинство не ти се води стаж.Колко месеца осигурителен стаж имаш през целия ти живот???Запиши се на работа и като направиш 12 м осигурителен стаж,ще започнат да ти превеждат от НОИ обезщетение.Първата година е 460 лв на месец,втората 340 лв на месец.Докато натрупаш стажа,ще имаш право и на социално майчинство,ако отговаряш на дохода

# 438
  • Мнения: 30
Здравейте, първо извинявам се, ако е коментиран този въпрос но не можах да намеря. От близо две години  не работя и нямам осигуровки, но преди това имам повече от 3 години стаж. мисълта ми е сега ако си покрия здравните осигуровки, и не съм работила 2 години назад какво майчинство ми се полага. Благодаря предварително.

# 439
  • Мнения: 259
Здравейте, първо извинявам се, ако е коментиран този въпрос но не можах да намеря. От близо две години  не работя и нямам осигуровки, но преди това имам повече от 3 години стаж. мисълта ми е сега ако си покрия здравните осигуровки, и не съм работила 2 години назад какво майчинство ми се полага. Благодаря предварително.


Здравните осигуровки нямат отношение към майчинството от НОИ - дори и да ги заплатите, ако не сте на трудов договор към момента на излизане в 45 дневен болничен преди раждане, няма да имате право на двугодишно майчинство. Ако сте на трудов договор, то в случая ще получавате минимално майчинство - 460 лева за първата година и 340 лева за втората.

# 440
  • Мнения: 30
Много благодаря за отговора, значи ако съм на трудов договор до края на бременноста имам шанс за двугодишно майченство. Имам познати който може да ме назначат Wink

# 441
  • Мнения: 2
здравейте,

аз имам един малко по-различен въпрос - имате ли представа в какъв размер са осигуровките за майчинство за лице, което в момента получава парично обезщетение за безработица? срещала съм различни мнения - някъде казват, че са на базата на МРЗ, а други, че се изчисляват на базата на обезщетението за безработица, което се получава за съответния месец.

случаят е следния - от 2 месеца получавам ПОБ, имам 11 години трудов стаж, които ми дават право на 11 месеца обезщетения е размер на 60% от среднодневния ми осигурителен доход за последните 2 години. в случай, че след време излезна в майчинство, то на базата на каква сума се смятат осигуровките ми за майчинство, които НОИ внася вместо мен докато съм безработна?

# 442
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
здравейте,

аз имам един малко по-различен въпрос - имате ли представа в какъв размер са осигуровките за майчинство за лице, което в момента получава парично обезщетение за безработица? срещала съм различни мнения - някъде казват, че са на базата на МРЗ, а други, че се изчисляват на базата на обезщетението за безработица, което се получава за съответния месец.

случаят е следния - от 2 месеца получавам ПОБ, имам 11 години трудов стаж, които ми дават право на 11 месеца обезщетения е размер на 60% от среднодневния ми осигурителен доход за последните 2 години. в случай, че след време излезна в майчинство, то на базата на каква сума се смятат осигуровките ми за майчинство, които НОИ внася вместо мен докато съм безработна?



Докато си на борсата с право на обезщетение здравните осигуровки ти ги внасят от БТ.Ти какви други осигуровки искаш да си внасяш?
Месеците на БТ ще ти влизат в базата на МРЗ в този момент

# 443
  • Мнения: 2
здравейте,

аз имам един малко по-различен въпрос - имате ли представа в какъв размер са осигуровките за майчинство за лице, което в момента получава парично обезщетение за безработица? срещала съм различни мнения - някъде казват, че са на базата на МРЗ, а други, че се изчисляват на базата на обезщетението за безработица, което се получава за съответния месец.

случаят е следния - от 2 месеца получавам ПОБ, имам 11 години трудов стаж, които ми дават право на 11 месеца обезщетения е размер на 60% от среднодневния ми осигурителен доход за последните 2 години. в случай, че след време излезна в майчинство, то на базата на каква сума се смятат осигуровките ми за майчинство, които НОИ внася вместо мен докато съм безработна?



Докато си на борсата с право на обезщетение здравните осигуровки ти ги внасят от БТ.Ти какви други осигуровки искаш да си внасяш?
Месеците на БТ ще ти влизат в базата на МРЗ в този момент

мерси за отговора! знам, че ми се внасят от НОИ, но се чудех дали е в размер на МРЗ или се изчислява по друг начин;)

# 444
  • Мнения: 1
Здравейте,
искам да попитам дали жена ми ще има право на майчинство, ако трудовият й договор не бъде продължен и остане без него 4 месеца преди раждането. До момента има 2 години и 3 месеца осигурителен стаж.
Благодаря предварително !

# 445
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
искам да попитам дали жена ми ще има право на майчинство, ако трудовият й договор не бъде продължен и остане без него 4 месеца преди раждането. До момента има 2 години и 3 месеца осигурителен стаж.
Благодаря предварително !

Не,няма да има право на 2 г майчинство за работеща.Трябва да има договор в момента на издаването на 45 дневния болничен
За безработните има социално майчинство,ако отговарят на изискването за доходо

# 446
  • Мнения: 5
Здравейте, получавам обезщетение за безработица от НОИ от края на февруари 2017 г. до 17.08.2017 г./6 месеца/, като термина ми е определен за средата на януари 2018 г. Преди борсата работих в държавна институция по заместване 1 г. и 6 мес. и са ме осигурявали средно на около 750 лв. Въпросът ми е какво да правя малко преди или след като ми изтече борсата? Има ли смисъл да се осигурявам на по-висок праг /примерно на около 600 лв./при някой работодател или да ме осигуряват на минималната заплата, като се има в предвид, че след като ме назначат ще излеза болничен и така до официалните 45 дена преди раждането.

# 447
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, получавам обезщетение за безработица от НОИ от края на февруари 2017 г. до 17.08.2017 г./6 месеца/, като термина ми е определен за средата на януари 2018 г. Преди борсата работих в държавна институция по заместване 1 г. и 6 мес. и са ме осигурявали средно на около 750 лв. Въпросът ми е какво да правя малко преди или след като ми изтече борсата? Има ли смисъл да се осигурявам на по-висок праг /примерно на около 600 лв./при някой работодател или да ме осигуряват на минималната заплата, като се има в предвид, че след като ме назначат ще излеза болничен и така до официалните 45 дена преди раждането.

Месеците на борсата ще ти ги взимат на МРЗ.
Няма смисъл сама да се осигуряваш на високо,защото разходите са високи и ще се набуташ.
Да те назначат на МРЗ,отработваш няколко дни и излизаш в болничен

# 448
  • Мнения: 5
Много ви благодаря за отговора..просто всичко е вече толкова омотано в това законодателство ..че..трябва да стоиш и да четеш само..особено ако никога не си се сблъсквал с подобно нещо.. Simple Smile

# 449
  • Ямбол
  • Мнения: 30
Здравейте, интересувам се знаете ли колко лева на месец е социалното майчинство . Майката има трудов стаж общо над 24 месеца но непосредствено преди бременноста а е безработна .

Общи условия

Активация на акаунт