Пости 2013/2014 - 3 тема

  • 53 584
  • 685
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 2 545
Правите ли житния режим, той е алтернатива на поста през зимата примерно, аз миналата година житувах февруари месец, бях много доволна, изчистих се, засиях и се заредих с нова енергия, много е хубаво!

Сподели как точно го правиш - колко дни и т.н.  
И най-вече какво може да се очаква като усещане по време на този режим. Никога не съм го прилагала досега, може пък да се навия да го изпробвам. И без това постите вече много ми липсват Grinning.

# 616
  • Мнения: 1 110
Житният режим не беше ли на Петър Дънов?

Иначе е простичко - варено (или покълнато) жито, мед и орехи, мисля приемаше се три дни. Annyto_e ти през целият феврурари го провежда?

# 617
  • София
  • Мнения: 7 988

Аз ги наричам праз канелони (канелони от праз), жена ми пък им вика пълнен праз. И изобщо голям праз как ще ги наречете, важното е да ви харесат. Тези тук са с кайма и ориз, но съм ги пълнил с ориз гъби и маслини.

# 618
  • Мнения: 2 545
Убедих се, че от комбинацията праз, ориз и гъби винаги се получава отличен резултат.
В този смисъл и пълнени камъчета да направиш с тази смес, пак ще станат вкусни Grinning

# 619
  • София
  • Мнения: 873
Само да вметна, че житният режим се прави със сурово покълнало съвсем малко жито или лимец.Не трябва да е сварено.Така се губи смисъла на режима.
Има цяла тема във форума.

# 620
  • Sofia
  • Мнения: 4 609
Правила съм житния режим няколко пъти. Добре е през февруари, но аз го правя и по време на строгия пост през великденските пости.
Дозата за един ден е: 100г жито (сухо - аз го заливам с гореща вода в термос от вечерта, на сутринта е готово и не се хвърля нищо); 3 лъжици мед, три ябълки и девет ореха. Това количество се разпределя в деня, както искате.
Първите два дни е трудно, после се свиква. Най-добре е да се прави 10 дни, усещането за лекота и избистряне е направо невероятно!

# 621
  • София
  • Мнения: 565
 Житният режим е възможно да е полезен за тялото, но дали е така за духа? Не приемам "учението" на Петър Дънов , нито него като "учител". Учителят е един и Той е Иисус Христос. Приемам, че хората имат право на свободен избор. Но реших да споделя мнението си, защото това е тема за Православния пост, който не е просто хранителен режим. Простете, ако съм засегнала някого.  Hug

Последна редакция: ср, 15 яну 2014, 15:27 от Надето :)

# 622
  • София
  • Мнения: 7 988
Житният режим е възможно да е полезен за тялото, но дали е така за духа? Не приемам "учението" на Петър Дънов , нито него като "учител". Учителят е един и Той е Иисус Христос. Приемам, че хората имат право на свободен избор. Но реших да споделя мнението си, защото това е тема за Православния пост, който не е просто хранителен режим. Простете, ако съм засегнала някого.  Hug

Наде, тук просто споделят различни видове храна и това, че тя е произлязла от Дънов още не означава, че е вредна за християните. В нашите менюта имаме толкова много ястия (вкл. и постни), които сме възприели от мюсюлманите, че ако трябва да се откажем от тези ястия ще трябва да си променим изцяло и менюто.

# 623
  • Мнения: 1 110
Разбирам Надето. За мен е от съществено значение какво възлагаш на това, което ти влиза през устата. И мисля, че тя точно това имаше пред вид. Смисъла на спазването на житният режим при Дънов е един, ако аз реша просто да си хапвам храната по тази рецепта е съвсем друго.
Лекотата (като усещане) в поста не идва от храната.

# 624
  • Мнения: 2 545
Аз лично по никакъв начин не свързвам житния режим с личността на Дънов.
Той продължава да бъде един от най-недолюбваните от мен ересиарси на най-новото време.
Според мен няма проблем този режим да се ползва, зависи какъв смисъл влагаме в него. В нашият случай определено няма да е религиозен Grinning.

Колкото до видовете храни и поста,  чувала съм всякакви мнения, включително и такива, че християнинът не трябва да яде храна приготвена от езичници. Ставаше дума за храната от китайските ресторанти (тук, разбира се можем да включим и други видове ресторанти - турски, индийски и пр). И това имайте на предвид е мнение на духовник. Когато го чух за първи път онемях. За мен това е пълно безумие. Този духовник нима не е наясно, че храната се освещава с молитва? А сигурно изобщо не е чел посланията на св. ап. Павел, който е съветвал християните да купуват месо от пазарите без да се боят, че може да е месо от животни, принасяни в жертва на идолите.

# 625
  • София
  • Мнения: 7 988
...

Колкото до видовете храни и поста,  чувала съм всякакви мнения, включително и такива, че християнинът не трябва да яде храна приготвена от езичници. ...И това имайте на предвид е мнение на духовник. Когато го чух за първи път онемях. За мен това е пълно безумие. ...


Ако Светия Синод си беше свършил работата и беше издал официални малки книжки за различни моменти от християнския живот, нямаше да слушаме такива дивотии и да бъдем подлагани на инквизиция от някои църковни бабички или пък да правим помени с различни умопобъркващи обичаи.

Ония ден ме среща една комшийка и ме гледа намръщено, нацупено - ама ще рече човек, че съм ѝ се обадил по телефона по време на любимия сериал. И като се разяла „Ти срам нямаш ли, ти безбожник ли си ...“ и т.н. нали да не ви запознавам с цялата ода. Оказа се, че според нейните виждания на 18 месеца от смъртта на майка ми е трябвало да поканя 18 човека, които да дойдат на гроба ѝ и да стоят нали по девет от двете страни и т.н. и т.н., пък аз еретика бил съм отишъл само с жена ми (ми по студено време кого да влача). Мдаааа ... абе подминах я и я оставих да си мечтае. 

# 626
  • Мнения: 489
Правите ли житния режим, той е алтернатива на поста през зимата примерно, аз миналата година житувах февруари месец, бях много доволна, изчистих се, засиях и се заредих с нова енергия, много е хубаво!
Сподели как точно го правиш - колко дни и т.н.  
И най-вече какво може да се очаква като усещане по време на този режим. Никога не съм го прилагала досега, може пък да се навия да го изпробвам. И без това постите вече много ми липсват Grinning.
Правя житния режим през февруари, 10 дни, яде се на ден 100 гр. жито, 9 ореха, 3 ябълки, мед.

Аз ползвам лимец, кисна го от предния ден и го ям без термична обработка,знам, че може и да се попарва или вари житото.

През този режим си създадох един допълнителен навик- да изпивам един изстискан лимон с топла вода сутрин на гладно, ефекта за очистване е невероятен, изчиства се де що шлака има в храносмилателния тракт, може би и по други части на организма , но там  е най-осезателно.

# 627
  • Мнения: 2 545
Дядо хаджия, в подобни моменти човек трябва да извика на помощ търпението си и чувството си за хумор Grinning.

Annyto_e, благодаря ти за информацията. Задължително ще се възползвам от този режим в най-скоро време. Имам само едно питане - доколкото разбрах житото трябва да е покълнало, а опитът ми в тази насока ме кара да мисля, че една вечер накисване е твърде малко време за формиране на оптимален зародиш. Според мен накисването трябва да е повече от една нощ newsm78

Правя житния режим през февруари, 10 дни, яде се на ден 100 гр. жито, 9 ореха, 3 ябълки, мед.

Предполагам това количество се разпределя на 3 приема през деня.
А какво е количеството на меда - 1 супена/чаена лъжичка?

# 628
  • София
  • Мнения: 565
Знам, че е няма  "грешна" храна. Важно е наистина, какво влага човек във всяко нещо, което прави, включително и в храненето. Но това, което се влага в житния режим не е само полезното за нашето тяло. Ако наистина се спазва, "както трябва", нещата съвсем не са така безобидни. Можете да прочетете, има доста в нет-а. Ето я и темата тук, в бг- мама, където има доста интересни съвети, като например:
Скрит текст:

 "Житният режим, направен при разсип на Луната, помага на човек да се приспособи много добре към знанието - да учи с голяма лекота, да го придобива с леснота. Ще може лесно да усвоява чужди езици, ще започне да се изразява красиво и правилно и може да развие поетична и писателска дарба. Ще стане носител на голяма външна и дълбока вътрешна чистота, такава каквато притежават ангелите и тогава ще се свърже с тях. Тази чистота ще го освободи от болезнените му състояния, през които минава - от отровите и напояванията в червата му"
Често тези здравословни хранителни режими , маскирани под благородната грижа за човека и неговото здраве, водят незапознатия към разни съмнителни духовни практики. Нещо като кукички, на които се ловим и не се знае към какви дълбини могат да ни отведат. 

# 629
  • София
  • Мнения: 7 988
Знам, че е няма  "грешна" храна. Важно е наистина, какво влага човек във всяко нещо, което прави, включително и в храненето. Но това, което се влага в житния режим не е само полезното за нашето тяло. Ако наистина се спазва, "както трябва", нещата съвсем не са така безобидни. Можете да прочетете, има доста в нет-а. Ето я и темата тук, в бг- мама, където има доста интересни съвети, като например:
Скрит текст:

 "Житният режим, направен при разсип на Луната, помага на човек да се приспособи много добре към знанието - да учи с голяма лекота, да го придобива с леснота. Ще може лесно да усвоява чужди езици, ще започне да се изразява красиво и правилно и може да развие поетична и писателска дарба. Ще стане носител на голяма външна и дълбока вътрешна чистота, такава каквато притежават ангелите и тогава ще се свърже с тях. Тази чистота ще го освободи от болезнените му състояния, през които минава - от отровите и напояванията в червата му"
Често тези здравословни хранителни режими , маскирани под благородната грижа за човека и неговото здраве, водят незапознатия към разни съмнителни духовни практики. Нещо като кукички, на които се ловим и не се знае към какви дълбини могат да ни отведат. 

Значи това не са оригинални виждания на Дънов. Това са всеизвестни правила, че когато организма се изчисти от отрови и тежки храни, умът на човека се концентрира повече, а пък и тялото се справя с различни болести. Не случайно при някои заболявания организма не иска да приема храна за да не се натоварва с повече отрови и тежки храни.

Общи условия

Активация на акаунт