Майка-Студентка

  • 6 935
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 849
Бременей си спокойно, не мисля,че има преподавател, който не би влязъл в положение на мама-студентка с малко бебче  Peace Лека бременост , прекрасен финал и .. с пораснал бебчо на дипломирането  Laughing Laughing

# 16
  • Мнения: 193
..не мисля,че има преподавател, който не би влязъл в положение на мама-студентка с малко бебче..
Попринцип има... Но пък няма по-голяма мотивация от детето ти да се стегнеш и да се реализираш заради неговото по-добро бъдеще  Simple Smile
Мен са ме разплаквали преподаватели колко не съм направила еди какво си, въпреки че знаят че имам бебе (на 3-4 месеца тогава). За лекции също са ми правили проблеми, че не ходя. И то предимно жени преподаватели, не знам защо така.  newsm78 Но винаги накрая съм се справяла не по-зле от колегите ми.
В моята група от 50 студента сме 3 майки. Ние сме едни от най-сериозните и никога не сме изпуснали краен срок за нещо, за разлика от много други, които прекъснаха от мързел. Аз също кърмих изключително до 6 месец (даже още кърмя). Оставях изцедена кърма на този, който го гледа. Когато имах изпити или защити вечер когато бебето заспи- отивах да уча, или пък лягах с него само за 1-2 часа и хайде пак на компютъра... Беше трудно, но накрая чувствах такова удовлетворение от себе си. Simple Smile На всеки пожелавам да се чувства толкова пълоноценен!
УСПЕХ!

# 17
  • Мнения: 212
arch.mae Браво на теб !! Надявам се и аз да мога да се справям така, въпреки че уча медицина  Simple Smile) Искам да попитам какви помощи си взимала и дали , ако таткото е признал бебчето мога да взимам помощ за самотни майки?

# 18
  • Мнения: X
Искам да попитам какви помощи си взимала и дали , ако таткото е признал бебчето мога да взимам помощ за самотни майки?
"Помощ за самотни майки" няма. Дори няма такова понятие в закона.
Има социални помощи за хора, които отговарят на определен подоходен критерий.

# 19
  • Мнения: 193
Алексче ти е отговорила за "самотните майки"- не съществува такава помощ.
Иначе имаш право на еднократна помощ за майки студентки- 2880лв, освен това еднократната помощ за раждане и детски (там се гледат доходите само на теб и бебето, ако нямате брак с таткото). Но всички тези са след раждането, така че имаш време Simple Smile Ако имате брак бебето се пише автоматично на съпруга ти, ако не- за да го признае бащата попълва декларация пред нотариус- не е сложно. А ако не го признае- файда май няма, освен че в акта за раждане пише: "баща- неизвестен"... сама си прецени Simple Smile
А забравих да кажа, че взимам и стипендия за майки студентки- 120лв на месец, но тя се определя от самият университет. Задължително провери как стоят нещата в твоя! И питай всеки, който можеш, защото обикновенно няма кой да ти ги каже тези неща.

# 20
  • Мнения: 212
arch.mae Това за стипендията не го знаех, благодаря ти много, непременно ще попитам Simple Smile А тази помощ 2880 лв. бавиха ли ти я или след като подаде документи ти я преведоха?

# 21
  • Мнения: 193
Естествено, че я забавиха Wink Около 3 месеца след раждането я получих, ако не и повече. Не ги мисли точно сега парите как да ги похарчиш, има време за това.

# 22
  • Мнения: 212
Е аз няма да ги харча за себе си, просто са ми важни, разчитам на тях доста. Разбира се, че в момента не са най-важното  Peace

# 23
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
И аз като arch.mae съм редовна студентка /даже сме от една отчетна тема/ - сега съм втори курс, при това уча в друг град, вярно не е далече /70км/, но това допълнително ме затруднява. Няма да крия, че е трудно - майка ми си взимаше по един ден в седмицата отпуск за да гледа бебето, аз ходех, цедях се по тоалетни, цедях и замразявах вкъщи, писах курсови работи, проекти и т.н., но успях да изкарам І-ви курс. Сега съм се върнала даже и на работа и само се моля да свърши и ІІ-ри, после мисля, че ще стане по-лесно. При мен 2880-те лв. не ги бавеха, приведоха ми ги заедно с помощта за раждане точно 1м. след като си подадох документите. В моя у-т стипендията за майки е 80лв. /беше 90лв, но я намалиха/, но нямаш право за тази по успех и доход след като взимаш тази за майка, обаче европейската можеш спокойно да си  я взимаш ако имаш успех за нея. Прочетох, че учиш медицина, там нещата са сериозни, трябва наистина да си имаш помагач, за да можеш да ходиш поне за упражненията, защото 50% отсъствия важат само за лекциите, не и за упражненията. На мен лично този семестър ми е много трудно и някои от преподавателите /главно  асистентките/ се заяждат защо съм учела редовно , но гледам да не им се връзвам, да не говорим, че искат и на спорта да ходя поне на 50% - луда работа. Чакам с нетърпение да минат още 2,5г. и да завърша, защото като видя вече автогарата и ми се  Sick  Ако не е тайна - в кой у-т учиш? - аз съм в Тракийския, Медиц. ф-т, Социални дейности. Успех ти пожелавам, най-вече успешна и лека бременност, с най-пухкавия финал накрая  Hug

# 24
  • Мнения: 212
И аз съм в Тракийския .. Как става подаването на документи за тази стипендия, днес попитах не можаха да ми отг в учебен отдел.

# 25
  • Мнения: 9 481
Естествено, че я забавиха Wink Около 3 месеца след раждането я получих, ако не и повече. Не ги мисли точно сега парите как да ги похарчиш, има време за това.

Чела съм темите, които са конкретно за помощта за майки-студентки в р-р на 2880лв-нямало е случай, някоя майка да е подала документи и да са ѝ преведени максимум месец след подаването!


И аз съм в Тракийския .. Как става подаването на документи за тази стипендия, днес попитах не можаха да ми отг в учебен отдел.

Нямаш работа там  Wink От тях взиамш само уверение, че си студент редовна форма на обучение; после от социалните -молба-декларация+копие от акта за раждане; това е.
Както вече писах-има тема..аз карам все пак по спомени, отпреди почти 4г,..може да има нек'ви промени  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 193


Чела съм темите, които са конкретно за помощта за майки-студентки в р-р на 2880лв-нямало е случай, някоя майка да е подала документи и да са ѝ преведени максимум месец след подаването!


Ами явно съм изключение Simple Smile Дано на vanchetoo  я изплатят веднага, но просто моят съвет е да има едно наум.  Ето как стана при нас- първо бяха сбъркали акта за раждане и затова го взехме чак около месец и половина след раждането. След това подадохме документите за помощите към края на месеца и от там ни казаха, че изплащат помощи в началото на всеки месец, но ние да ги чакаме чак през по-следващият месец, понеже нямало за кога да ни обработят документите. Всичко това се случваше лятото, сещате се- отпускарски сезон. Ходих 3 пъти до университета за уверение и все някой го нямаше Wink

# 27
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
И аз съм в Тракийския .. Как става подаването на документи за тази стипендия, днес попитах не можаха да ми отг в учебен отдел.
документите за стипендията се подават в срок, обявен от у-та, взимаш от учебен отдел уверение, че си студент-редовно, бележки за доходи -6м. назад /зимен семестър от м.03. до 08м. и летен семестър от м.09 до м.02/, копие от акт за раждане, акт. за гражд.брак и молба -декларация от у-та. Това след като се роди бебето - документите подаваш веднъж - на теб ще се падне октомври другата година и ще получаваш тази стипендия 12м. до другото и подаване. За 2880лв - увуруние от уч. отдел че си студент, акт за ражд. на детето и в Социални служби по пост. адрес, там се подават и документите за еднократната помощ за раждане и за детските. В уч. отдел подаваш молба за 50% отсъствия от лекции, но и това след като се роди бебето. Сега ще ти трябва документ от лекар за да те извини от спорта.

# 28
  • Мнения: 212
Благодаря Ви много !! А след като нямам брак, няма да прилагам просто копие от гр.брак?

# 29
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Благодаря Ви много !! А след като нямам брак, няма да прилагам просто копие от гр.брак?
- най-вероятно  Peace

Общи условия

Активация на акаунт