Майка-Студентка

  • 6 943
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 84
Здравейте бъдещи мами и на тези които вече гушкат слънчицата си.. И аз съм бъдеща майка с термин юни месец. Нямам проблем слава богу но се страхувам и искам да питам онези майки които са студентки.. Аз се записах и съм приета първа година с информатика в ЮЗУ Бл. Плаша се от факта че това ще пречи някак си на грижите ми макар че бебенцето ще е най важното нещо в живота ми и няма да позволя да го пренебрегвам заради някакви уроци.. Та питам ви как се справяте?? Как наваксвате с всичко? Как сте ходили на лекции в напреднала вече бременност..Тайничко искам да успокоя душата си че всичко ще е наред...макар и да е рано да се тревожа за каквото и да е било вътрешно нещо мира не ми дава.. Благодаря ви предварително Simple Smile

# 1
  • Мнения: 4
Здравей
искам силно да те успокоя и да ти кажа, че в момента в който се появи бебчо всичко ще се нареди само. Преподавателите влизат в положение, а също така може да провериш една прогрма от която държавата отпуска 2880 лева за мами които са студентки. Не се притеснявай. Смело напред. Grinning

# 2
  • Мнения: 44
Аз имах колежка в университета, която първи курс имаше вече две деца, в трети курс роди отново. Винаги е била перфектна, идвала е на лекции и изкарваше само шестици. Не се безспокой, две хубави неща ти се случват едновременно и всяко ще си намери място  Wink
Спокойна бременност! Simple Smile

# 3
  • Мнения: 9 487
Споко-щом искаш, ще намериш начин Peace
Аз бях с бебе на 7мес. и по-голямо дете на 4г. когато записах..ей го-сега карам магистратура. Успех! (освен гореспоменатата помощ, имаш и евро стипендии, както стипендии за успех от университета  Wink)Hug

# 4
  • Мнения: 84
Благодаря ви за подкрепата и отговорите.. Бъдете живи и здрави.. Много се страхувам от новото което ме очаква. За това и търся подкрепа от тези които имат опит в това пътешествие.. Всичко хубаво ви желая

# 5
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Аз съм майка-студентка с 2 дечица едно от, които е бебче  Simple Smile Още при записването подадох молба да ми намалят присъствията и сега мога да посещавам 50% от лекциите. Баткото ходи на детска, а малката я оставям на детегледачка за 4-5 часа като не всеки ден ходя на у-ще. Като се роди бебето, ще се подреди всичко от само себе си. Лека бременност ти желая с прекрасен финал  Hug

# 6
  • Мнения: 84
Благодаря ти катенце за подкрепата и пожеланията.. Надявам се всичко да се подреди тъй като всичко ново ме плаши.. Мога ли да те питам как стоят нещата и кога и как мога да модам молбите за помощ и намаляне на присъствието и кога тъй като съм в третия месес още?? Ще съм благодарна за повечко информация.. Желая и на теб много здраве, радости и слънчеви усмивки...

# 7
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Когато родиш и започне семестъра се подава молбата, в някои ВУЗ-ове може да е и при записване, трябва да провериш в твоя как е  Peace

# 8
  • Мнения: 84
благодаря ти много   bouquet

# 9
  • Мнения: 212
Здравейте! Аз също съм бъдеща майка студентка във 2ри курс съм. Аз също се притеснявам как ще ходя на упражнения и лекции , когато коремчето наедрее .. А и на всичкото отгоре лятната ми сесия съвпада с термина  Grinning  Grinning 

# 10
  • Мнения: 435
Здравейте и от мен, и аз съм студентка редовно обучение първи курс магистратура, терминът ми е март. Simple Smile Засега успявам да ходя редовно на лекции, но и аз се притеснявам за следващите месеци, особено след раждането на бебчето. Аз също мисля, че нещата ще се самонаредят, важното е да сме спокойни и доволни от случващото ни се и на двете поприща. Wink

# 11
  • Мнения: X
Какво ви пречи бременността, ако е нормална, да ходите на лекции?
След раждането е съвсем друга бира вече.

# 12
  • Мнения: 84
Алексче не че ми пречи просто в началото ще е трудно нито знам как ще е зимата като затрупа сняг нито и след като като се появи бебчо защото има изпити за които трябва да се учи а с бебенце ще е трудно.. И за това питам майките студентки да кажат как е от отличен опит да споделят как се справят.. Не мисля че има лошо да се обмени съвет или просто да видиш как е през другите очи.. Peace

# 13
  • Мнения: X
Не съм казала, че има нещо лошо, просто не разбрах какви точно са притесненията, свързани с ходенето на лекции по време на бременността - ходи се по същия начин, както се ходи на работа и на други места. След раждането вече зависи какъв е графикът на лекциите, бебето с кърма ли се храни, плаче ли нощем или спи и т.н.
Моите занятия са на целодневни блокове и в момента не мога да ги посещавам, защото бебето ми е кърмаче на 2 месеца, което се храни на 2 часа поне. Ще се уговарям с преподавателите да се подготвям самостоятелно за изпитите.

# 14
  • Мнения: 84
Няма проблем просто се уточних и аз.  Peace благодаря за гледната ти точка и мнение.. Надявам се с тази тема много мами да се опитат да споделят мнение и опит.. Heart Eyes Тъй като повече от две дини понякога е трудно да се носят наведнъж   bouquet

# 15
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 863
Бременей си спокойно, не мисля,че има преподавател, който не би влязъл в положение на мама-студентка с малко бебче  Peace Лека бременост , прекрасен финал и .. с пораснал бебчо на дипломирането  Laughing Laughing

# 16
  • Мнения: 193
..не мисля,че има преподавател, който не би влязъл в положение на мама-студентка с малко бебче..
Попринцип има... Но пък няма по-голяма мотивация от детето ти да се стегнеш и да се реализираш заради неговото по-добро бъдеще  Simple Smile
Мен са ме разплаквали преподаватели колко не съм направила еди какво си, въпреки че знаят че имам бебе (на 3-4 месеца тогава). За лекции също са ми правили проблеми, че не ходя. И то предимно жени преподаватели, не знам защо така.  newsm78 Но винаги накрая съм се справяла не по-зле от колегите ми.
В моята група от 50 студента сме 3 майки. Ние сме едни от най-сериозните и никога не сме изпуснали краен срок за нещо, за разлика от много други, които прекъснаха от мързел. Аз също кърмих изключително до 6 месец (даже още кърмя). Оставях изцедена кърма на този, който го гледа. Когато имах изпити или защити вечер когато бебето заспи- отивах да уча, или пък лягах с него само за 1-2 часа и хайде пак на компютъра... Беше трудно, но накрая чувствах такова удовлетворение от себе си. Simple Smile На всеки пожелавам да се чувства толкова пълоноценен!
УСПЕХ!

# 17
  • Мнения: 212
arch.mae Браво на теб !! Надявам се и аз да мога да се справям така, въпреки че уча медицина  Simple Smile) Искам да попитам какви помощи си взимала и дали , ако таткото е признал бебчето мога да взимам помощ за самотни майки?

# 18
  • Мнения: X
Искам да попитам какви помощи си взимала и дали , ако таткото е признал бебчето мога да взимам помощ за самотни майки?
"Помощ за самотни майки" няма. Дори няма такова понятие в закона.
Има социални помощи за хора, които отговарят на определен подоходен критерий.

# 19
  • Мнения: 193
Алексче ти е отговорила за "самотните майки"- не съществува такава помощ.
Иначе имаш право на еднократна помощ за майки студентки- 2880лв, освен това еднократната помощ за раждане и детски (там се гледат доходите само на теб и бебето, ако нямате брак с таткото). Но всички тези са след раждането, така че имаш време Simple Smile Ако имате брак бебето се пише автоматично на съпруга ти, ако не- за да го признае бащата попълва декларация пред нотариус- не е сложно. А ако не го признае- файда май няма, освен че в акта за раждане пише: "баща- неизвестен"... сама си прецени Simple Smile
А забравих да кажа, че взимам и стипендия за майки студентки- 120лв на месец, но тя се определя от самият университет. Задължително провери как стоят нещата в твоя! И питай всеки, който можеш, защото обикновенно няма кой да ти ги каже тези неща.

# 20
  • Мнения: 212
arch.mae Това за стипендията не го знаех, благодаря ти много, непременно ще попитам Simple Smile А тази помощ 2880 лв. бавиха ли ти я или след като подаде документи ти я преведоха?

# 21
  • Мнения: 193
Естествено, че я забавиха Wink Около 3 месеца след раждането я получих, ако не и повече. Не ги мисли точно сега парите как да ги похарчиш, има време за това.

# 22
  • Мнения: 212
Е аз няма да ги харча за себе си, просто са ми важни, разчитам на тях доста. Разбира се, че в момента не са най-важното  Peace

# 23
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
И аз като arch.mae съм редовна студентка /даже сме от една отчетна тема/ - сега съм втори курс, при това уча в друг град, вярно не е далече /70км/, но това допълнително ме затруднява. Няма да крия, че е трудно - майка ми си взимаше по един ден в седмицата отпуск за да гледа бебето, аз ходех, цедях се по тоалетни, цедях и замразявах вкъщи, писах курсови работи, проекти и т.н., но успях да изкарам І-ви курс. Сега съм се върнала даже и на работа и само се моля да свърши и ІІ-ри, после мисля, че ще стане по-лесно. При мен 2880-те лв. не ги бавеха, приведоха ми ги заедно с помощта за раждане точно 1м. след като си подадох документите. В моя у-т стипендията за майки е 80лв. /беше 90лв, но я намалиха/, но нямаш право за тази по успех и доход след като взимаш тази за майка, обаче европейската можеш спокойно да си  я взимаш ако имаш успех за нея. Прочетох, че учиш медицина, там нещата са сериозни, трябва наистина да си имаш помагач, за да можеш да ходиш поне за упражненията, защото 50% отсъствия важат само за лекциите, не и за упражненията. На мен лично този семестър ми е много трудно и някои от преподавателите /главно  асистентките/ се заяждат защо съм учела редовно , но гледам да не им се връзвам, да не говорим, че искат и на спорта да ходя поне на 50% - луда работа. Чакам с нетърпение да минат още 2,5г. и да завърша, защото като видя вече автогарата и ми се  Sick  Ако не е тайна - в кой у-т учиш? - аз съм в Тракийския, Медиц. ф-т, Социални дейности. Успех ти пожелавам, най-вече успешна и лека бременност, с най-пухкавия финал накрая  Hug

# 24
  • Мнения: 212
И аз съм в Тракийския .. Как става подаването на документи за тази стипендия, днес попитах не можаха да ми отг в учебен отдел.

# 25
  • Мнения: 9 487
Естествено, че я забавиха Wink Около 3 месеца след раждането я получих, ако не и повече. Не ги мисли точно сега парите как да ги похарчиш, има време за това.

Чела съм темите, които са конкретно за помощта за майки-студентки в р-р на 2880лв-нямало е случай, някоя майка да е подала документи и да са ѝ преведени максимум месец след подаването!


И аз съм в Тракийския .. Как става подаването на документи за тази стипендия, днес попитах не можаха да ми отг в учебен отдел.

Нямаш работа там  Wink От тях взиамш само уверение, че си студент редовна форма на обучение; после от социалните -молба-декларация+копие от акта за раждане; това е.
Както вече писах-има тема..аз карам все пак по спомени, отпреди почти 4г,..може да има нек'ви промени  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 193


Чела съм темите, които са конкретно за помощта за майки-студентки в р-р на 2880лв-нямало е случай, някоя майка да е подала документи и да са ѝ преведени максимум месец след подаването!


Ами явно съм изключение Simple Smile Дано на vanchetoo  я изплатят веднага, но просто моят съвет е да има едно наум.  Ето как стана при нас- първо бяха сбъркали акта за раждане и затова го взехме чак около месец и половина след раждането. След това подадохме документите за помощите към края на месеца и от там ни казаха, че изплащат помощи в началото на всеки месец, но ние да ги чакаме чак през по-следващият месец, понеже нямало за кога да ни обработят документите. Всичко това се случваше лятото, сещате се- отпускарски сезон. Ходих 3 пъти до университета за уверение и все някой го нямаше Wink

# 27
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
И аз съм в Тракийския .. Как става подаването на документи за тази стипендия, днес попитах не можаха да ми отг в учебен отдел.
документите за стипендията се подават в срок, обявен от у-та, взимаш от учебен отдел уверение, че си студент-редовно, бележки за доходи -6м. назад /зимен семестър от м.03. до 08м. и летен семестър от м.09 до м.02/, копие от акт за раждане, акт. за гражд.брак и молба -декларация от у-та. Това след като се роди бебето - документите подаваш веднъж - на теб ще се падне октомври другата година и ще получаваш тази стипендия 12м. до другото и подаване. За 2880лв - увуруние от уч. отдел че си студент, акт за ражд. на детето и в Социални служби по пост. адрес, там се подават и документите за еднократната помощ за раждане и за детските. В уч. отдел подаваш молба за 50% отсъствия от лекции, но и това след като се роди бебето. Сега ще ти трябва документ от лекар за да те извини от спорта.

# 28
  • Мнения: 212
Благодаря Ви много !! А след като нямам брак, няма да прилагам просто копие от гр.брак?

# 29
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Благодаря Ви много !! А след като нямам брак, няма да прилагам просто копие от гр.брак?
- най-вероятно  Peace

# 30
  • Мнения: 199
Искам само да ти пожелая успех и да ти кажа да се готвиш, че не всички влизат в положение, дори много не влизат.. При нас има преподаватели, които си заявяваха - „Ако мислите да раждате или имате деца не се оправдавайте с тях, сами сте избрали да учите намирайте си начини„  Shocked #Crazy Което за едни първокусници ни прозвуча много стресиращо.. но е факт много малко влизат в положение. Споменаването на „имам бебе„ веднага поражда отговор „това е ваш проблем„.  Shocked Така че бъди упорита и много успех ти желая. Колкото до помощите можеш да провериш тук - http://pomosti.oneinform.com/semeini-pomosti/  Hug

# 31
  • Мнения: X
Споменаването на „имам бебе„ веднага поражда отговор „това е ваш проблем„. 

Ами то си е така.

# 32
  • Мнения: 199
Същност да!  Wink Все пак всеки сам планира стечението на живота си. Ако искаш първо учи, после раждай за да нямаш такива затруднения.  Peace Не искам да звуча грубо наистина, но за мен  нещата стоят така.

# 33
  • Мнения: 212
Аз също смятам , че няма да проявят разбиране ..  ooooh! Ноо ще се справим  Hug kleopatra8 благодаря ти за сайтчето

# 34
  • Мнения: 199
И аз те първа се чудя как ще сколасам, защото чакам бебче скоро, а съм 2ри курс и виждам в каква степен са толерантни не само преподавателите, но и колегите..  Ама, ще се справим. В сайта има за всичко помощи. Но дори и тази за бременност се отпуска чак накрая, когато ти дадат 45 дневния болничен.  Peace Помощта за бременност е да може да посрещнеш бебчето според мен, но реално се получава след като си родил.. мен ми казаха, че след повече от месец ще получа парите.  Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 9 487
Сори, ама и аз не смятам че някой ми(ви) е длъжен, поради факта, че аз не съм си направила аритметиката...
При това има достатъчно превилегии, които се ползват..какво още?! Като не можеш да се справиш-прекъсваш, и продължаваш когато имаш готовност за това. Peace

# 36
  • Мнения: X
Ако искаш първо учи, после раждай за да нямаш такива затруднения.  Peace

Това ако е предложение към мен, аз съм учила, имам вече две деца, и пак уча.

Цитат
Като не можеш да се справиш-прекъсваш, и продължаваш когато имаш готовност за това.  Peace

Именно.

# 37
  • Мнения: 780
Здравейте, момичета Simple Smile Аз също съм бременна студентка и честно казано щях да съм много по - спокойна ако бях първи или втори курс.... Уви, термина ми е март и съм четвърти курс, сега завършвам курсови проекти, дипломни работи и държавен изпит... това в два месеца трябва да го свърша, както и да родя и да ходя на лекции... не знам какво ще правя! Надявам се всичко да се подреди! Успех ви желая   Peace

# 38
  • Мнения: 199
Алексче, не е предложение към теб, а мое мнение за нещата. Laughing Интересно защо се засегна?! Laughing

# 39
  • Мнения: X
А ти защо смяташ, че съм се засегнала?

# 40
  • Мнения: 5
Здравейте и от мен. Аз съм първи курс- магистратура, редовно. Имам едно дете на 2 години и 8 месеца, а сега февруари чакам второ. Чувала съм за тази стипендия за майки студентки, утре даже ще ида да разпитам дали имам право на такава, при положение, че работя. Вече съм в болнични, но все пак на трудов договор и ще получавам майчинство. Има ли някое момиче в същото положение, да сподели как стоят нещата. Благодаря!!!

# 41
  • Мнения: X
Имаш право на помощта,  няма значение, че работиш. Еднократната помощ я обсъждаме в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=745477.0
На стипендия имаш право, ако си държавна поръчка, но ти би трябвало вече да я получаваш, след като имаш дете?

# 42
  • Мнения: 9 487

На стипендия имаш право, ако си държавна поръчка, но ти би трябвало вече да я получаваш, след като имаш дете?

Стипендии се получават и в частните университети Wink

# 43
  • Мнения: X
Аз говоря за държавните университети, MTV, щом казвам държавна поръчка.

# 44
  • Мнения: 9 487
Аз говоря за държавните университети, MTV, щом казвам държавна поръчка.

 Rolling Eyes
Разбрах де..просто допълних, че и в частен да е-пак има право на стипендия.

# 45
  • Мнения: X
Ако говорим за еднократната социална помощ, има право, да.
Ако става дума за стипендията за майки с деца до 6 г. (която имам предвид аз), не знам дали частните университети са длъжни да я изплащат, защото все пак постановлението на МС се отнася за държавните учебни заведения.

# 46
  • Мнения: 9 487
Не си уточнила за какви стипендии говориш Wink
За майки с деца до 6г.-зависи от политиката на университета; но има право на стипендии за успех..което си е също "стипендия" Peace

# 47
  • Мнения: X
Ами понеже темата е за майки студентки, а тя е майка и студентка, някак си логично заключих, че въпросът се отнася до стипендията за майките студентки.  Joy Разбира се, че може да кандидатства за стипендия по успех, това няма връзка с майчинството.

# 48
  • Мнения: 5
Днес бях до унито и ми казаха, че нямам право да взимам помощ-стипендия като майка студентка. Причината за това е, че не съм държавна поръчка като магистър, обучението ми е платено и няма как да взимам тази стипендия.

# 49
  • Мнения: X
Сабрина, за кое си питала по-точно, защото "помощ-стипендия" няма?

# 50
  • Мнения: 9 487
Беше пуснат сайт на дирекции "Социални помощи" с описани вътре какви са и как да ги получите.

Няколко пъти беше пускана и темата за помощта от 2880лв.

Що не четете?? newsm78

# 51
  • Мнения: 5
Извинете за объркването при думите, но не виждам смисъл от заяждане. Интересуваше ме какви са условията при които може да се взима стипендия за майки-студентки и ми обясниха, че трябва да си приет държавна поръчка във Вуза.

# 52
  • Мнения: 9 487
Аз лично не се "заяждам"! Stop
Просто ако беше прочела някой от посочените сайтове, щеше да си наясно с всичко, което те интересува.

# 53
  • Мнения: 493
Здравейте, бъдещи мами! Дойде и моят ред да се запиша - в трети курс съм, редовно обучение, април месец ми е терминът. Надявам се всичко да е наред - както с бебчо, така и с университета. Успех на всички!  Hug

# 54
  • Мнения: 212
Здравей! Видях , че си от Стара Загора в ТрУ ли учиш? Как се чувстваш?

# 55
  • Мнения: 493
Здравей, vanchetoo! Да, в Тракийския съм. В общи линии се чувствам добре, като изключим нормалните неразположения в този период. Simple Smile

# 56
  • Варна
  • Мнения: 633
Здравейте! Аз съм бъдеща мама-студентка, 4 курс редовно обучение.
Термина ми съвпада със сесията (май месец) и ще се опитам да си изтегля изпитите за по-рано. Надявам се да няма проблем, все пак тези които заминават на бригада, как си ги местят?! Ще видим как ще се справя. Ходенето на лекции не ме притеснява, пък и в моя университет не са задължителни нито лекциите, нито упражненията, а и преподавателите са много разбрани. Поради тази причина мисля да се запиша и магистратура на есен, но ще видя как ще бъдат нещата с бебчето и ще преценя дали мога да си го позволя най-вече от към време и организация  Simple Smile

На стипендия имаш право, ако си държавна поръчка, но ти би трябвало вече да я получаваш, след като имаш дете?
какъв е размера на тази стипендия?  newsm78

# 57
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
Във всеки у-т е различен размера, в Тракийския, където съм аз миналата година първия семестър беше 90, втория - 80, а от тази година е 60лв. В Техн. у-т, филиал Сливен е 120лв., така че е различно.
Лека бременност до края и леко раждане  Hug

# 58
  • Мнения: 1
Аз съм майка на 3 месечно бебче.Студентка съм последен курс.Аз успявам да ходя на лекции,изпити и да се грижа за малкото си съкровище/ но съм задочно и все пак има кой да ми помага/.

# 59
  • Мнения: 1 831
Здравейте ,аз съм 2-ри курс и уча в частен колеж в Сливен ,та въпроса ми е има ли някакви помощи за задочниците в частните колежи.

# 60
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 863
Държавната помощ е за майки-студентки в редовна форма на обучение  Peace
Относно стипендия за майка-студентка трябва да се обърнеш към университета  Wink

# 61
  • Сливен
  • Мнения: 2 786
За задочно учащите няма помощи.

# 62
  • София
  • Мнения: 6 290
Има ли мами магистри в СУ?

Общи условия

Активация на акаунт