ВМ-НВХ, част 68

  • 51 467
  • 752
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 5 459
Лененото семе и чията според мен не се броят за подправки Peace Те са семена - със същия статут като слънчогледовите и тиквените семки например. За сусама важи същото. Т.е. не е добре да са основна част от менюто, но те няма и как да бъдат основна част, освен ако всеки ден не изяждаш по 100-200 грама ленено семе - това вече е много. А за въглехидратите в тях - ами, зависи колко стриктна искаш да бъдеш. Ако се стремиш да поддържаш въглехидратите под 50 грама на ден трябват повече ограничения, но например една лъжица ленено семе на салатата няма да ти повиши значително въглехидратите. А и също е от значение, че семената съдържат доста фибри и мазнини, така че по действие върху кръвната захар и инсулина е могат в никакъв случай да се сравняват с хляба например.

За джинджифила никога не съм търсила, честно казано, защото аз джинджифил не употребявам Embarassed Но дори и да е по-въглехидратен, едва ли изяждаш по 100 - 200 грама на ден джинджифил (знам колко е лют Laughing).

И не ги приемай толкова буквално нещата. Камелот обясни вече за зеленчуци като цвеклото, морковите, ряпата, алабаша: да, кореноплодни са, т.е. по-въглехидратни, но ако не се ядат големи количества от тях всеки ден, не са проблем. А според мен дори и да се хапва по нещо от тях всеки ден, пак в никакъв случай не могат да се сравнят с хляба или вафлите, тортите и т.н. Peace И отново зависи от твоите лични цели. Ако се стремиш към кетогенно хранене, тогава трябва наистина да внимаваш. Но ако не се стремиш към такава стриктност, няма проблем да хапваш и от "подземните" зеленчуци.

Ами аз действително имам 24 килограма за сваляни качени от АД, но това ми е по-второстепенна цел. Основната ми цел е да се преборя с паническото разстройство и да стабилизирам нервната си система. Затова се опитвам да бъда стриктна, обаче пък това вманиачаване ,като,че ли ме изнервя още повече.  Sad

# 601
  • Мнения: 1 849
Шоки, УАСПHug . Не знам от какво е, но сега си чакам магнезия от видовете, които Шоки ми препоръча като по-добре поносими и се надявам с него да се оправя. Верно е, че доста стресово време ми беше напоследък, но чак пък да вдигам кръвно и да ставам с пулс 110.  Rolling Eyes А докитата ми изследва какво ли не, даже някакви туморни маркери, дето не бях чувала и се учудих за какво ги тестват... Crazy
Шоки, рецептата е елементарна  Wink - ето оригиналната рецепта - http://empoweredsustenance.com/coconut-flour-zucchini-bread/. Аз я попромених малко според моя вкус ето така... Фурната се загрява на 220-250 градуса предварително. 3 ч.ч. настъргани тиквички (аз сложих 2ч.ч. тиквички и 1ч.ч. моркови), 1 (до 1,5) ч.ч кокосови стърготини, 3-4 яйца, 1/3 ч.ч. масло, 1/2 ч.л. сол, 1 ч.л. сода, подправки по желание като чубрица, тамян, босилек, 2 с.л. оцет. Всичко се смева добре, докато стане по-стегната еднородна смес, т.е. не трябва да е течно, а по-гъсто. За това се слагат първо 1 ч.ч. кокосови стърготини, а после се добавят още малко, докато сместа стане по-суха. Сместа се изсипва в тава върху хартия за печене, оформя се с лъжица и се натиска, за да стане в стегната форма. Покрива с хартия и се пече 30-60 минути. Като се стегне и се поизпече хартията отгоре се маха, за да се запече. Може да се направи в кръгла форма като содена питка с дебелина 2-3 см, а може и във форма за кекс - тогава се получава хляб във формата на хляб Бонус. Колкото по-дебело е, толкова по-дълго ще се пече. Когато е готово си е стегнато като истински хляб и се отлепя от хартията лесно.

# 602
  • SA
  • Мнения: 3 196
Jana Ina, а до колко достига крьвното ти налягане?
Аз никога през живота си не сьм имала високо крьвно. Даже напротив, понякога ми е прекалено ниско ( веднага познавам, когато започне да ми се спи през деня). Забелязала сьм, че вьрху крьвното ми налягане влияят и разни атмосферни феномени. А пулс 110-120 е нещо особено неприятно. Случвали ми са се такива епизоди, когато все още пушех. Имах усещане, че вьздух не ми достига. Всьщност това беше и основния ми стимул да спра цигарите. Вече от доста години се чудя какво само сьм си причинявала...  Embarassed
alma, аз от по-големи количества вьглехидрати страшно много отичам - и това е видно особено по краката и лицето. От няколко години сьм си вьрзала сравнително стегнато една гривничка на единия глезен и започне ли да ми отеснява, ограничавам стриктно вьглехидратните храни.  Embarassed
Но радвам се, че се чувстваш добре с режима!
alinnna, може да опиташ по-бавно и постепенно намаляване на вьглехидратите, щом стриктните мерки те изнервят. Някои хора намират за по-удачно и лесно да навлизат бавно и постепенно в режима. Шоки беше споменала, че така е започнала. Други пьк като мен, предпочитат по-резки промени с по-бьрзи резултати. Всичко е вьпрос на темперамент. Но който и от двата варианта да избереш, няма значение, важното е да се движиш в правилната посока.
А режима сьм убедена, че регулира мозьчните медиатори в положителна посока.

# 603
  • Мнения: 1 280
Малко извън темата, но трябва да ви питам и вас, то кой ли не питах вече за съвет...С ларингит съм, падна ми гласа, ама никакав го няма, едно грачене, звук излиза, следващите не излизат, поне мога да шептя де... особенно сутрин, не мога да кажа Добро утро на детето си..Никога не ми е падал гласа, и сега ми се вижда много ужасно да не мога да говоря, егати и наказанието...МОля ви, кажете ми какво да правя.... Няклко вечери се пробвах с...червено вино, уж да ме сгрее, не помага, Бейлис на другата вечер, че сладичко.. не помага, масло ядох  с лъжицата, авокадо, смуках бонбони за гърло, гаргара някаква, ама 1 път....мед хапнах , уж да ми смаже гърлото, то от тия сладки неща ми стана гадно....Нищо друго ми няма,  не ме боли нищо, и гърло не ме боли, ама най ми е добре, ако не си отварям устата изобщо.... ooooh!   Sad
 То мойта стана с тоя рожден ден :   " Три дни  уха -иху, после Тихо........"

# 604
  • Мнения: 6 347
Ох, Пинки, дано да се оправиш бързо! Hug На мен няколко пъти ми е изчезвал гласът - за един ден мисля, че беше и на следващия вече можех да говоря, макар и по-дрезгаво. Винаги е било покрай настинки/вируси, така че, колкото и да е дразнещо, не съм му обръщала особено внимание и точно тези пъти не съм била на лекар Embarassed И всеки път ми е минавало от само себе си, с лекарства без рецепта от аптеката - таблетки за смучене, витамин С - такива неща. И също може би да съм наблягала на цитрусите, но не си спомням в момента Embarassed Но искам да кажа, че ще ти мине, само имай търпение Hug Пий чай, смучи нещо за гърло, почивай си, ако можеш, стой на топло. А ако не мине скоро, си иди на лекар Hug

alinnna, не се вторачвай в подробности като джинджифил и ленено семе, а започни със съществените стъпки - махни хляба, сладкото, ограничи картофите и ориза. Това е добро начало Peace

Баничка, за магнезия, ако подозираш, че тези 500 мг са ти малко, взимай повече. Чела съм, че единственият проблем, който може да възникне, е да получиш разстройство - тогава ще знаеш, че магнезият ти е повече. Ако имаш например крампи, значи не ти е достатъчен и спокойно можеш да вземеш по-висока доза.

Jana Ina, а от щитовидната може ли да е? Ти май спомена, че не е, но дали е сигурно? newsm78

Благодаря за рецептата за зеленчуковия хляб! Hug

alma, радвам се, че се чувстваш по-добре! Hug

# 605
  • В Балкана
  • Мнения: 672
Може ли кулинарите в темата да кажат, колко време се вари свинско рагу в обикновена тенджера (не под налягане)?

И аз се присъединявам към неспящите.. Като явно съм най-трагичния случай тук - от 06.11 до сега съм спала, пълноценно и както трябва 3 нощи. В останалите - приключвам съня си или след 3-4 часа, или се будя многократно и се въртя до следващото (кратко) заспиване. При мен е от стрес..
Купих си някакви успокояващи чайчета, пия си магнезия и другите добавки, ама все още не мога да отбележа висока успеваемост - мижава има. Сравнение с първите дни (6-15/19.11.2013), сега поне не съм толкова изморена, като ставам от леглото.

Вчера си купих вигантол. За сега ще го пия през ден по 15 капки. Така си пиех и таблетките (през ден и в същата доза). Не съм му опитала вкуса, но може да го слагам в супа, салата или веднага след хранене в малка чашка с вода..  newsm78 Лазар си го слагаше в яденето, от него видях.

И магнезий си поръчах от iherb - 500 мг. Дозата от сегашния ми стана малка и трябва да пия по няколко таблетки..

# 606
  • Мнения: 11 020
Pinki, много гадно с липсата на глас. Аз смуча масло, когато усетя, че гърлото започва да се обажда. За появата на гласа не знам дали ще помогне, според мен за ден-два ще се върне така или иначе. Ако можеш почивай, стой на топло и пий чай.

# 607
  • София
  • Мнения: 7 987
Може ли кулинарите в темата да кажат, колко време се вари свинско рагу в обикновена тенджера (не под налягане)?

Да отговаря така ... от свинско до свинско има разлика. Не, че за извинение го казвам, ама действително е така. А иначе зависи какво ще го правите после. Ако го готвите направо в тази тенджера критерия е като го зачоплите с вилица месото да се отделя от кокала или поне вилицата да го пробива без проблеми или пък да не стои жилаво.

Няма вариант да разпознаете дали месото е готово само от поглед. Впрочем има, ама вече то ще се е разварило и отделило от костта.

# 608
  • Мнения: 1 809
Пинки, много неприятно..Аз бих те посъветвала да пробваш с инхалации с етерични масла - евкалиптово , например. Аз си правя и с капсула Геломиртол - пробивам я и я пускам във врящата вода. Между другото много помага и при хрема и кашлица. Хубаво е и гаргара с лайка или градински чай, по възможност на 2 часа .Но ако проблемът продължи повече , обърни се към лекар, защото до колкото знам не е безобидно.
Сещам се , че и лукът помага много - или така да хапнеш или на лъжички сок. Нали и Слава от ''Столичани в повече'' даваше на Йордан да хрупа глава лук, когато му изчезна гласа преди важна среща Grinning Но това за лука не го знам само от филма, лекувала съм сина ми така.

Последна редакция: ср, 27 ное 2013, 09:24 от MALVINA

# 609
  • Мнения: 1 280
Ох, добре..... ама дано моето да е безобидно... Rolling Eyes    Sad ,  че страх ме хваща... Crazy

# 610
  • Мнения: 2 677
Пинкито, коластра също много помага - да се смуче или да се изсипе в гърлото  Peace

# 611
  • Бургас
  • Мнения: 255
по темата с безсънието,съвсем скоро коментирах с една мила съфорумка,която е имала подобен проблем при НВХ,доктор и е обяснил,че при малко въглехидрати не се произвежда мелатонин и това е причината за безсънието,та тя си купува и е доволна,при нея мелатонин на хапче е вършило работа

# 612
  • Мнения: 1 809
по темата с безсънието,съвсем скоро коментирах с една мила съфорумка,която е имала подобен проблем при НВХ,доктор и е обяснил,че при малко въглехидрати не се произвежда мелатонин и това е причината за безсънието,та тя си купува и е доволна,при нея мелатонин на хапче е вършило работа
И аз за това се сетих. Аз между другото пия серотонин - добре ми се отразява и на съня и като цяло съм по-спокойна .

# 613
  • София
  • Мнения: 2 995
Вчера си купих вигантол. За сега ще го пия през ден по 15 капки. Така си пиех и таблетките (през ден и в същата доза). Не съм му опитала вкуса, но може да го слагам в супа, салата или веднага след хранене в малка чашка с вода..  newsm78 Лазар си го слагаше в яденето, от него видях.
Никакъв вкус няма вигантола, просто мазнина. Аз като по-мързеличка си капвам капките директно върху езика   Crazy

А и не съм забелязала връзка между количеството въглехидрати и безсънието. Там обикновено при мен играят други фактори: натоварване през деня, стрес, физическа активност, а сега и свръхпикливост  Mr. Green

# 614
  • Мнения: X
За болки, проблеми с гърлото-топла солена вода.
Става и подсладена.
За високо кръвно:чай от чубрица.1 с л се залива с 400 мл вряща вода.Преседява 1 час, прецежда се и се пие по една кафена чашка преди хранене, 3 пъти на ден.
3 скилидки чесън се счукват с ядките на 3 ореха.това количество се изяжда вечер преди хранене.
по 1 ч л стрити чубрица и мащерка, смесват се и пак преди храна.
три пъти на ден се пие сока на 1/2 лимон
Скрит текст:
3-4 пъти след смъртта на майка ми, 2007 г., след стресови ситуации вдигам кръвно, 140/90, и тъй като не искам да го свалям с лекарства, горните методи ми помагат.
И четейки последните страници/постове, в мен изниква един въпрос:почти всяка се оплаква от някакви проблеми.Никой ли не ги отдава на начина на хранене, вследствие на лишаването на организма от важни за нещо вещества?
Нямам предвид проблеми от години, а такива, възникнали в последните месеци/години.

Цитат
по темата с безсънието,съвсем скоро коментирах с една мила съфорумка,която е имала подобен проблем при НВХ,доктор и е обяснил,че при малко въглехидрати не се произвежда мелатонин и това е причината за безсънието,та тя си купува и е доволна,при нея мелатонин на хапче е вършило работа
Ето това е едно от нещата, които не мога да приема в режима.Лишавате организма си от натурални, естествени вещества, а после търсите начини  да си ги набавяте от изкуствени източници.

И още един доста важен фактор в борбата с безсънието и стреса-секса.     Grinning

Общи условия

Активация на акаунт