Слънчева алергия?

  • 1 999
  • 8
  •   1
Отговори
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
По принцип не влизам в този подфорум и знам, че когато човек търси диагноза е най-добре да отиде на лекар, вместо да се допитва тук и там, но все пак реших да потърся и вашето мнение.

По принцип съм с много светла кожа, до съвсем скоро обаче това не е било проблем, когато съм се излагала на слънце. Случвало ми  се е да изгоря, разбира се, но това е било поради моята непредпазливаост и прекалено дълго време прекарано на плажа без подходящия защитен крем, например, но това са били единични случаи, коити са се случвали почти на всички нас. Живях за кратък период от година и половина на остров в близост до Сахара, където климата е по-скоро пустинен, топло е през цялата година, по-близо е до Екватора и слънцето би трябвало да е дори по-силно от тук, но и там не съм имала проблеми с кожата си, въпреки по-продължителното излагане на слънце, дори кожата ми беше привикнала, не изгаряше и поверченяваше, както ми се е случвало в България.

Проблемите започнаха след като се върнах в България, преди около три години. Всяко показване на слънце, дори за 10-15 минути ми се отразява зле вече. В началото беше само през лятото или ако съм стояла по-продължително време навън - при прибиране вкъщи кожата ми почервенява, усещам я все едно гори, и доста често вдигам температура и ме втриса, както когато си изгорял на плажа. А не съм ходила на плаж, откакто съм се върнала тук, на слънце са изложени предимно лицето и ръцете ми, като проблема е само при лицето. От тази есен положението вече започна да става нетърпимо, вече няма значение колко време съм била навън, днес сутринта повървях 15-20 минути на слънце и то още сутринта в 8, и в момента кожата ми е зачервена  и се чувствам отпаднала физически. Ползвам слънцезащитен крем с висок фактор вече винаги като излизам - няма ефект или съвсем минимален. Четох какви са последствията от слънчевата алергия - при мен като че ли не са така сериозни, нямам мехури и сърбеж. Някой от вас да е чувал за подобно състояние? Според една позната съм се пренаситила от слънце на острова, за който споменах и кожата е реагирала, но със закъснение. Според друг познат озоновия слой над България бил доста по-тънък, отколкото над други страни, слънцето тук било много вредно в последните години и имало много случаи като моя. Според друга приятелка пък, просто е от възрастта, кожата става по-чувствителна. Вие как мислите?

# 1
  • Мнения: 0
Здравей, според мен това не е алергия, а някакъв друг проблем. Слънчевата алергия се изразява с обрив от много малки пъпчици, а при теб е подобно на изгаряне. Най-добре потърси добър диагностик. Успех

# 2
  • София
  • Мнения: 3 760
Здравей, според мен това не е алергия, а някакъв друг проблем. Слънчевата алергия се изразява с обрив от много малки пъпчици, а при теб е подобно на изгаряне. Най-добре потърси добър диагностик. Успех
Да,така е!
Аз съм със слънчева алергия и тя се изразява със обрив и сърбеж и то само,когато е много силно слънцето(юли и август).През останалите месеци нямам проблем.

# 3
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Благодаря за отговорите  Peace . И аз бях чела инфо в интернет, наистина симптомите не са като при мен, но не знаех на какво друго да го оприлича.

# 4
  • Мнения: 3 142
Къде точно на лицето е проблема?
Носа и бузите или само бузите?

При първото може да е кожна форма на лупус, а при второто розацея.

Eто снимка на кожен лупус:
http://cure4lupus.org/store/images/symptoms/malar/five.jpg

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTbbV4r3Ruf … y4DHUCn1M2iWkenII

А някакви лекарства пиеш ли откакто имаш тези проблеми? Много от хаповете имат като страничен ефект чувствителност към слънце. Ако взимаш нещо, дори да е само противозачатъчно, прочети страничните му действия.

# 5
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
И носа, и бузите, но най-вече, бузите прилича наистина на снимките, които си пуснала. А лекарства не пия почти никакви, дори когато започна проблема да се появява кърмех и почти една година не съм пила никакви лекарства, освен парацетамол при силна болка. Сега също пия парацетамол при болка и темпалгин при главоболие, но това не е ежедневно, а да речем 2-3 пъти в месеца, не вярвам да има връзка.

# 6
  • Мнения: 3 142
Това че си отпаднала физически след излизане на слънце, също ме наведе на мисълта за лупус.

Консултирай се с личен лекар, кожен или ревматолог. Дано намериш добър специалист и да получиш обяснение.

# 7
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Днес бях при личния лекар, утре ще съм при кожен. Личния изказа съмнение за фотодерматит. Казах си съмненията за лупуса, тя каза, че не е това, при него червенината било постоянна, а и самите петна някак подути, докато при мен не са така. За розацеята не коментира, а аз днес като четох в интернет точно на розацея ми заприлича. Ще видим утре кожния какво ще каже. Мерси много за споделената информация.  Peace

# 8
  • Мнения: 3 142
Фотодерматит и слънчева алегрия май е едно и също:

http://lechitel.info/index.php?option=com_content&view=artic … esti&Itemid=2

Пиши какво казва дерматолога и стискам палци да е нещо лесно лечимо.

Общи условия

Активация на акаунт