Кърмене при прием на Тирозол и Еутирокс ( Хипер функция на ЩЗ)

  • 1 665
  • 1
  •   1
Отговори
  • UK
  • Мнения: 5 999
Здравейте,

имам едно въпросче   bouquet

Диагностицирана съм с Хипер функция на ЩЗ (ниска ст-ст на хормона на ЩЗ- ТСХ) поради това от година и половина съм на смесена терапия Тирозол и Еутирокс 0.25мг по схема. И от двете приемам по половин таблетка дневно.



Въпроса ми е, мога ли да кърмя бебенцата, които очаквам към края на годината живот и здраве Praynig

# 1
  • Мнения: 3 595
Привет!

Да очакваш и да се подготвяш за бебе е вълнуващо, а да се подготвяш за кърменето на две бебенца едновременно, вероятно е двойно повече! Действително е важно да се провери информацията за медикаментите, които приемаш, за да си предварително спокойна дали може да кърмиш близначетата си. Hug

По време на бременността и раждането се наблюдават хормонални промени, които биха могли временно да увеличат или намалят тироидните нива дори и у жени, които никога не са имали нарушения във функцията на щитовидната жлеза. Повечето лекарства за регулиране на нивата на хормоните на щитовидната жлеза са съвместими с кърменето, като приема и дозата би следвало да се обсъдят с наблюдаващия лекар.
 
Според http://www.e-lactancia.org (сайт за лекарства и влиянието им върху майчината кърма създаден от Педиатричния екип към испанската болница Marina Alta, Denia (Alicante, Испания)):
Тирозол (Thiamazole) е с риск за лактацията и бебето - 0 - Safe, compatible, not risky for BF or child. За него пише също: A daily dose as high as 20 - 30 mg has shown to be safe to the infant on both short term (serum hormone levels) and long term (psychomotor development).

Еутирокс (Levothyroxine sodium) е с риск за лактацията и бебето - 0 - Safe, compatible, not risky for BF or child. За него пише също така: It should be taken into account whenever screening test are done in neonates. No problems have been reported when the usual therapeutic substitutive dosage is used to keep the mother euthyroid. Follow-up thyroid function cautiously in the infant when a higher suppressive dosage is used. Under latter conditions, a lack of ejection reflex despite an appropriate milk production has been observed in animals.

В библиотеката на кърмаческия форум има статия Кърмене при понижена функция на щитовидната жлеза, в която също така има пасаж и за кърменето при повишена функция на щитовидната жлеза. Други статии с повече информация, но на английски език са тази и тази.

Обикновено при хипер функция на щитовидната жлеза кърменето е възможно, като повечето лекари предпочитат да следят нивата на хормоните, както при майката, така и при децата.
Желая ти леко раждане и ако имаш и други въпроси относно кърменето, ще се радвам да ги обсъдим.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт