Проблем с PVC дограма и конденз

  • 8 144
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 460
Влага в помещенията се получава дори само от дишането. При старите дървени дограми има едно постоянно "проветрение" и затова няма проблем с конденза. При новите дограми обаче влажният въздух се запечатва в помещението и няма откъде да излезе. В резултат на това се получава конденз и избива мухъл по студените части от помещението ( стъклата и външните стени). Единият от начините за справяне е затоплянето на тези студени части - чрез постоянно отопление на помещението и/или външна изолация.
Когато отоплението не е постоянно, стените не могат да се загреят - оттам конденз. Затова питах дали се отоплява Simple Smile

# 16
  • Мнения: 459
Ние сме с PVC дограма от 1996 година, една от първите. Което означава, че в никакъв случай не е много хубава, но конденз никога не сме имали.  Laughing Причината според мен е, че постоянно проветряваме. Има два прозореца, които са постоянно открехнати. Да, може би се губи топлина, но целогодишно тези два прозореца не се затварят. Имам една стая, в която простирам дрехи, там се получава понякога конденз, който изчезва с отваряне на прозорец.

# 17
  • Мнения: 341
Ние пък не отваряме. Откак застудя, все "забравям" да открехна прозорец. Пак нямаме конденз.

# 18
  • Мнения: 169
Според мен трислойният стъклопакет решава кардинално проблема с конденза.

Това не е вярно. Сложихме това лято трислоен, Salamander с клапи за вентилация. Сложихме и външна изолация. Отопляваме се постоянно, но това не означава, че радиаторите нон-стоп са топли. Включват и изключват, според зададената температура.

Конденз има постоянно, като достига около 10-15 см нагоре от долния ръб на стъклата. Понякога направо си тече вода. Нямам навик да бърша дограма, но си казах - май трябва да започна. Вече с парцала в ръка, забелязах малки бели туфички мухъл по прозореца. Направо откачих! Напръсках с някакъв антимухлин и сега чакам да изчезне... Около прозорците ни има шкафове от пода до тавана и ако мухлясат, не знам какво ще правя. Това лято правихме ремонт и сменихме всички мебели!

Кондензът се получава нощем, явно когато разликата в температурите е най-голяма. Моля, дайте акъл!

Последна редакция: пт, 13 дек 2013, 11:54 от lale

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
С няква евтина PVC дограма сме /живеем под наем/, слагана не знам кога, с обикновено стъкло, панел, без изолация, 1 етаж, ТЕЦ /радиаторите се пускат през деня и се спират при лягане, защото става много топло и не можем да спим. Дограмата е сложена добре - уплътнена и не духа от никъде...Simple Smile
Няма конденз. И никога не е имало. Имам малко в кухнята когато готвя, ако не отворя прозореца, нямам аспиратор.
Проветрявам два пъти дневно навсякъде поне за 5 мин.

Последна редакция: сб, 14 дек 2013, 08:34 от *Бенджи*

# 20
  • Мнения: 46 520
*Бенджи*, изложението на стаите, в които се спи какво е? Имате ли сушилня?


Влагоабсорбатор  Peace

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Апартаментът е север -юг и двете спални са едната северна, другата южна. Всекидневната също е северна. Нямаме сушилня.

# 22
  • Мнения: 46 520
По принцип в южните не се получава или ако има е малко.
Зависи и от големината на стаята. При малки (нашата е 10 квадрата), влагата е по-голяма, при по-големи стаи не.
Сушилнята е основен фактор при нас.
Отоплението също - при цял ден пуснати радиатори, стената и стъклото са се нагрели и не са най-студената част в апартамента.
Ние много рядко пускаме, защото е прекалено топло. Но стъклата са студени.
Т.е. факторите са много, не е само дограмата  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 131
Четох назад мнения,че било нормално да има конденз,според мен въобще не е нормално. Никога не сме имали конденз вкъщи,жилището ни е голямо 110 кв.м,дограмата ни е немска,със 42 мм стъклопакет ,вратите  на всички стаи винаги са отворени,на последен етаж сме и имаме изолация на тавани и външни стени с гипсокартон и вата,кооперацията е тухла.Отопляваме се на газ и температурата в помещенията е еднаква,въздухът циркулира и явно това е причината да не сме срещали този проблем конденз вкъщи.При неравномерно отопление през зимата,когато се затопля помещението само вечер примерно преди сън,при затворена плътно врата се получава конденз,както е в жилището на майка ми.Всичко според заключението ми зависи от отоплението,циркулация на въздуха,изолация на жилището  и качествени стъклопакети.

# 24
  • Мнения: 169
Здравейте отново. Аз също изчетох най-различни мнения в най-различни форуми. В едно от тях прочетох, че хората са си решили проблема с конденза в цялото жилище само с качествен вентилатор за баня. Има такива с детектор за влага. Намерих един с мощност 8 вата, което прави разход за ел. енергия около 80 стотинки месечно, ако е нон-стоп включен. Повечето вентилатори за баня, които се предлагат на пазара, са с мощност 15-18 вата, което пак не е перо в бюджета.

Най-скъпият вентилатор за баня с детектор за влага, таймер и не знам още какви джаджи по него, струва 200 лв. Най-евтиният е 20-30. И понеже в къщи все пак си имаме вентилатор, реших да опитам поне една седмица да го държа включен непрекъснато.

Ще пиша за резултата.

# 25
  • София
  • Мнения: 783
Ние имахме страшен конденз, събуждала съм се от течаща вода от перваза на прозореца. Разбира се  след известно време започна да попива в стената и се появи мухъл. Слагала съм кърпи, които сутрин изцеждах, и от тях течеше вода, бърсала съм прозорци, проветрявала съм често. Слагахме влагоабсорбатор...и няма "лечение".  Дограмата беше заварена, като купихме жилището, пвц, нямам представа дали двуслоен или трислоен стъклопакет. Според мен беше най- евтината, която строителят е сложил в жилището. Проблема го решихме това лято, сменихме прозорците в двете стаи с Велукс. Изключително съм доволна, няма такова изпълнение. Всеки лев си заслужава! Конденз има по една-две капки в ъгълчетата на прозореца. Остана ни да сменим прозорците на малката спалня, но ще е следващото лято, живот издраве!

# 26
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Това не е вярно. Сложихме това лято трислоен, Salamander с клапи за вентилация.

Явно не е до стъклопакет, а до изпълнение и качество.

Аз също исках Саламандър и във фирмата имаше, но консултантът чистосърдечно ми предложи Трокал /петкамерен/ и трислоен стъклопакет. Каза, че ако не съм доволна и в първата зима от експлоатацията се появи конденз , ще дойде да я смени със Саламандър. Не знам каква е причината да не ми го препоръчва, при положение, че това бяха най-скъпите и качествени дограми по това време. За трислойния стъклопакет въобще не сме обсъждали. Беше ясно, че за да няма конденз е нужно студената и топлата зона да са отделени за по-сигурно от две херметизирани камери.

# 27
  • Мнения: 46 520
И нашата е Salamander, но каква точно като модел не помня, защото я сложихме преди 10 г.

# 28
  • Мнения: 3
И у дома е много зле. В спалнята водата се стича по прозорците и ми мокри стената. Така е цяла зима  ooooh! вече 2-ра година. На мен ми казаха само външна изолация, но не ми се вярва. Тънки панелни стени...   Tired В апартамента на родителите ми пък няма и грам влага по прозорците. Няма нищо по- различно, нооо ... Ще си търкаме с кърпите явно   Thinking

# 29
  • Мнения: 46 520
И у дома е много зле. В спалнята водата се стича по прозорците и ми мокри стената. Така е цяла зима  ooooh! вече 2-ра година. На мен ми казаха само външна изолация, но не ми се вярва. Тънки панелни стени...   Tired В апартамента на родителите ми пък няма и грам влага по прозорците. Няма нищо по- различно, нооо ... Ще си търкаме с кърпите явно   Thinking

Вземете си влагоабсорбатор. При нас беше същото, но тази машинка ни спаси.

Общи условия

Активация на акаунт