Проблем с PVC дограма и конденз

  • 8 148
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3
И у дома е много зле. В спалнята водата се стича по прозорците и ми мокри стената. Така е цяла зима  ooooh! вече 2-ра година. На мен ми казаха само външна изолация, но не ми се вярва. Тънки панелни стени...   Tired В апартамента на родителите ми пък няма и грам влага по прозорците. Няма нищо по- различно, нооо ... Ще си търкаме с кърпите явно   Thinking

Вземете си влагоабсорбатор. При нас беше същото, но тази машинка ни спаси.

Обмислям го, но определено ми трябва голям. Защото положението си е буквално плачебно.

# 31
  • Мнения: 46 520
И при нас беше плачевно. От стъклата по стената (первазът е само 2 см. и реално няма такъв, всичко отиваше в нея). Мухъл, мухъл, черна стена буквално.
Взехме малкия на Практикер:



и се справя идеално. Докато е пуснат няма никаква влага. Като го спра (нощем не мога да спя на него, шумнички са, не само този), сутрин има конденз, но не тече. Мухълът го напръскахме със Саво и повече не се е появявал. Преди пак изчезваше със Саво-то, но отново избиваше, защото проблемът не беше решен.

# 32
  • Мнения: 3
И при нас беше плачевно. От стъклата по стената (первазът е само 2 см. и реално няма такъв, всичко отиваше в нея). Мухъл, мухъл, черна стена буквално.
Взехме малкия на Практикер:



и се справя идеално. Докато е пуснат няма никаква влага. Като го спра (нощем не мога да спя на него, шумнички са, не само този), сутрин има конденз, но не тече. Мухълът го напръскахме със Саво и повече не се е появявал. Преди пак изчезваше със Саво-то, но отново избиваше, защото проблемът не беше решен.

Значи трябва да ги поразгледам. За предпочитане е да ми е пуснат абсорбатор отколкото да държа отворено. Не че стената ми съхне, но поне не мухлясва. За студа няма да говоря  newsm78

# 33
  • Мнения: 23
Здравейте на всички. И аз имах същият проблем , миналата година положението стана плачевно от конденза се образува мухъл дори и под спалнята. Бях отчаяна , но лятото прочетох за едни клапи - въздушни клапи за микроциркулация и реших , че това е последният шанс да направя нещо.
Първо да обясня живеем в къща -тухлена с ПВЦ дограма без външна изолация , само вътрешна изолация на външните стени. Отопляме се с пелети , предимно от обяд до вечерта , преди лягане се спира печката. Температурната разлика между външна и вътрешна температура прави такъв конденз, който на сутринта се стича буквално по перваза.  Преди месец сложих въпросните клапи, едната клапа струва 30лв. за  една в стая , като задължително на комините се слага обикновен за 2лв вентилатор да може да става циркулация на въздуха. Самите клапи се монтират режейки се уплътнението на прозореца. Аереко се казва клапата.
Вече месец ги ползваме и ми прави впечатление, че сутрин макар , че температурите са ниски нямам никакъв конденз по стъклото на дограмата. Никога до сега , а от 2006 е дограмата не съм виждала чист прозореца без натрупан конденз по него, особено сутрин. Вътрешната изолация, която сложихме на външните стени още повече създаде предпоставки за конденз, запечатвайки стените. За сега съм супер доволна от клапите, макар че са от най-евтините а има и такива с фрезоване на дограмата и датчици на влагата . Пожелавам успех на всички в борбата с мухалът, който освен че е неприятен е и силно токсичен. 

# 34
  • Мнения: 6 898
Здравейте!
Темата е малко замряла, да я съживим.
И аз се боря с адска влага откакто сложихме PVC дограма.  И понеже четох въпроси за вид на дограма и стъклопакет, изложение, ще кажа: Стъклопакетът е много качествен - външно стъкло 6мм високоселективно, дограма - Кьомерлинг, външна изолация - 8 см графитена, южно изложение. Топлим с ел. печки, не понасям климатици, много съм против, но това е друга тема.
Влага - текат планински потоци по прозорец, по стените, основно проблемът е в кухнята. Винаги готвя на отворен прозорец - зима, лято.
Като сложихме дограмата, тогава започна този проблем. Запечатахме се , както се казва и няма естествено проветряване.  Изчетох много по въпроса, с кого ли не говорих, с архитекти, специалисти вентилационни системи. Не исках да си дупча хубавата дограма, а и не се доверих на разните клапи. Хората,които  разбират, също ми казаха, че няма да реша проблема с клапи.
В общи линии решаването на този проблем е вентилация. Нищо ново.
Въпросът е как и каква.
Бях чела и гледала снимки в някаква западноевропейска д-ва оставят в стените ниско въздуховоди. Почти бях на път да продупча стената, за да влиза въздух от някъде. Simple Smile Защото това е най-доброто решение, но си има специално положение, къде и как се правят такива въздуховоди.
Посъветваха ме да сложим много сериозно дърпало на въздух - дали абсорбатор над печката или вентилатор, но да е с голяма мощност.  При нас най-лесното решение беше да го сложим на отдушника в банята. Взехме CATA, от мощните, които се прибират и затварят плътно, че да не ни мирише от съседите и да не влизат гадове.  През зимата проветрявам така-  пускам  вентилатора да поработи за 3-4 мин. и издърпа въздуха при отворени врати на стаите и кухнята, отварям  прозорците  и правя здраво проветряване за 5-10 мин, последователно на всички помещения. Затварям и спирам вентилатора. При такъв тип проветряване топлината се запазва максимално, а въздухът се сменя бързо.  
Включвам вентилатора само при отворен прозорец, че иначе започва да мирише на застоял въздух от каналните шахти, толкова е мощен.
С това в голяма степен се реши проблемът. Вече не текат такива буйни води в кухнята. Е,  има малко конденз по прозорците сутрин, но не е каквото беше.
 Но и кухнята не се отоплява зимно време. Няма смисъл, защото в най големите  зимни студове нощем, температурата не пада под 15 -16 градуса, а като сме в нея, се затопля с печка за 5 мин. Вътрешното стъкло също е с много нормална температура и никога не е студено, само леко хладно в студовете.

Та вентилация му е майката на този проблем.

# 35
  • Мнения: 11 626
Добре е да имате аспиратор в кухнята и той да дърпа влагата. Когато влажността навън през есенно-зимния сезон надхвърля 70% вие не правите койзнае какво като държите непрекъснато отворено. Сложете и розетки, които имат положение отворено/затворено, на комините ако някой не се отоплява на твърдо гориво и това да не е възможно.

Общи условия

Активация на акаунт