(Био)зеленчукова градина - тема 24

  • 89 557
  • 757
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Извинявам се за лиричното отклонение, няма много общо с темата, но .. точно с вас искам да го споделя.
Гледам Discovery HD, в момента върви The Ultimate Journeys и епизода е за България. Не знам защо, но ме трогва до сълзи. Живеем в рая..

# 91
  • Мнения: 1 070
На Discovery HD в момента има съвсем друго предаване. Всички дискавърита минах и никъде не го открих.

# 92
  • Мнения: X
Така е, свърши малко след като постнах, съжалявам.

Намерих го в Youtube.

# 93
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 273
 Hug вярно е, че живеем в Рая Simple Smile и е вярно, че рая и ада си ги правим ние самите  Hug

не е това темата за споделяне, но ме напъва  Blush
Скрит текст:
малко се пожалих в една тема, а едно от момичетата е разбрало, че не са само приказки и предложи помощ.
без да съм молила, без да ме познава.
и помогна. много. толкова много, че след като за две седмици се бях докарала до сърдечна криза, сега сякаш имам крила
 

# 94
  • Мнения: 26
Гледах първа и трета част.
Показаха - цигани, турци и допотопен начин на живот на фона на арабска музика.
Поне природата беше красива!
Аз затова и не гледам въпростната манипулаторска ТВ. Проблемът е, че много други я гледат, даже и й вярват! ooooh!

# 95
  • Мнения: 190
Гледах първа и трета част.
Показаха - цигани, турци и допотопен начин на живот на фона на арабска музика.
Поне природата беше красива!
Аз затова и не гледам въпростната манипулаторска ТВ. Проблемът е, че много други я гледат, даже и й вярват! ooooh!
Дам и аз  да се оплла4а от въпросната програма !!Гледам си аз дават епизод за Турция стигат до националните ястия и ОМГ само дето не припаднах КИСЕЛОТО МЛЯКО е Турско можете ли да си представите ?

# 96
  • Русе
  • Мнения: 25
 Весели коледни и новогодишни празници на всички. Желая ви само здраве на вас и семействата ви. Всичко друго ще го постигнете.

# 97
  • Мнения: 258
И аз всеки път преди да ползвам сушена или прясна подправка стривам малко между пръстите си и вдъхвам... Изключително трудно ми е да кажа коя ми е най-домашна и уютна. Може би сушеният девесил, и сушените листа целина, понякога мащерката. Джодженът. Чубрицата.

Всичките!
Джодженът! Но мъжете трябва да знаете, че влияе неблагоприятно на мъжкия хормон, така, че по-малко. За жените е перфектен.
Пресен магданоз - за силни и здрави мъже. Laughing

Не се косете толкова за киселото мляко. В щатите го има и като гръцко, и като турско, че даже и като българско. Не знам да ли има разлика. Избягвам да го купувам. Опитваме се да го правим сами. Само не мога да си обясня защо ни се получава когато използваме пастьоризирано мляко, но не и когато е сурово, т.е. непастьоризирано. В България иначе няма проблем когато го правим с непастьоризирано. Моля за съвет! Непастьоризираното го взимаме от фермери /амиши/, а другото от магазина.

# 98
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Весела Коледа!!!!!!!!!!!
Стана ли пуйката???
Такива големи "добичета" са напускали - по 7 килограма едното, обаче нали гледаме да подкрепим родното производство, избрахме такава, а не френска бройлерна.
Стана перфектна. Ще ви кажа тайната, защото сте приятели.
1-2 дена я киснах в зелева чорба. Прободох я десетина пъти с нож, за да достигне армеята (играе роля на марината) навсякъде.
Другото го знаете - пълнеж ориз с дреболии (подправката ми е джоджен с черен пипер), нарязано зеле, обвиване в зелеви листа, фолио + още 5-6 магии, защото обемът беше чудовищен, и-и-и тука ли си там стой. Сочна, нежна, прекрасна пуйка. Едва я носихме до масата.
Горещо препоръчвам зелева чорба за марината.

Много съм радостна - ден преди Бъдни най-после успяхме да напръскаме с бордолезов разтвор (праскови и кайсии), карбамид (семкови) и калиев перманганат (лози). Някаква ангажираност ме е налегнала напоследък, че много ми тежеше липсата на време. Но успяхме в последния момент.

За първа година опитвам да зазимя калифорнийски червеи навън. Стискам палци и на ръцете и на краката, защото мога да ги позагубя.

Във връзка с един от предните постове (компостиране във Виена) искам да кажа, че е много добре, че разполагате с достатъчно място. Един от проблемите с домашното компостиране е, че колкото и да не ни се вярва, но обемът на растителните отпадъци е доста голям. Когато си дадох сметка за първи път, какви обеми спестявам на сметосъбиращата фирма, започнах да се интересувам активно кога в нашата община ще въведат такса смет според количеството реално предадени отпадъци. Засега няма развитие, но смятам да сме едно от първите семейства, които ще се възползват от такава евентуална възможност.

Камино, да разбирам ли, че сварявате млякото от "амишите" и след това не ви се подквасва? Да не би да пробвате без да е варено да го квасите?

Последна редакция: ср, 25 дек 2013, 17:20 от amica1

# 99
  • Мнения: 1 710
 Честита Коледа, приятели, да сте здрави всички  Hug

# 100
  • Мнения: 26
Весели празници и успешна нова година!

Само не мога да си обясня защо ни се получава когато използваме пастьоризирано мляко, но не и когато е сурово, т.е. непастьоризирано. В България иначе няма проблем когато го правим с непастьоризирано. Моля за съвет! Непастьоризираното го взимаме от фермери /амиши/, а другото от магазина.

Суровото мляко се разваля много бързо и трябва да се ползва едва ли не веднага след издояването. Ако ви го доставят половин ден или повече след издояването, вероятно му слагат консерванти за да издържи. В противен случай става само на извара. Чувал съм, че на млякото продавано по пазарите в България му слагат натриев бензоат.
Всички консерванти спират или забавят развитието на бактериите, включително и млечно-киселите.
Когато правя кисело мляко, аз изчаквам да изтече срока на годност на прясното с надеждата, че нивото на консервантите ще спадне за това време и подкрасването ще е успешно. Въпреки това тук продават едно мляко, което отговаряло на някакъв си стандарт на САЩ(особено наблягат на това в рекламите си), което не съм успял да подквася нито веднъж. Явно консервантите са повече от млякото...
Като сме отворили приказка за киселото мляко, дали може да се съхранява замразена подкваса за по-дълъг период - 2-3 месеца?
Тъй като млякото и млечните продукти не са особено здравословни(особено масовите с хормоните и ГМО фуражи) и ние(най-вече аз) си позволяваме 1-2 лъжички на 2-3 седмици, но за да държа подквасата жива трябва да квася ежеседмично. Не ми се хабят пари, а и не ми се играе да подквасвам и изхвърлям мляко. Решил съм да пробвам да замразя подкваса и някой път, когато ми се преяде да подквася.

# 101
  • Мнения: 258

amica1, не го варим. Само му вдигаме малко температурата. При варене се губят витамините...

Весели празници и успешна нова година!

Само не мога да си обясня защо ни се получава когато използваме пастьоризирано мляко, но не и когато е сурово, т.е. непастьоризирано. В България иначе няма проблем когато го правим с непастьоризирано. Моля за съвет! Непастьоризираното го взимаме от фермери /амиши/, а другото от магазина.


Суровото мляко се разваля много бързо и трябва да се ползва едва ли не веднага след издояването. Ако ви го доставят половин ден или повече след издояването, вероятно му слагат консерванти за да издържи. В противен случай става само на извара. Чувал съм, че на млякото продавано по пазарите в България му слагат натриев бензоат.
Всички консерванти спират или забавят развитието на бактериите, включително и млечно-киселите.
Когато правя кисело мляко, аз изчаквам да изтече срока на годност на прясното с надеждата, че нивото на консервантите ще спадне за това време и подкрасването ще е успешно. Въпреки това тук продават едно мляко, което отговаряло на някакъв си стандарт на САЩ(особено наблягат на това в рекламите си), което не съм успял да подквася нито веднъж. Явно консервантите са повече от млякото...
Като сме отворили приказка за киселото мляко, дали може да се съхранява замразена подкваса за по-дълъг период - 2-3 месеца?
Тъй като млякото и млечните продукти не са особено здравословни(особено масовите с хормоните и ГМО фуражи) и ние(най-вече аз) си позволяваме 1-2 лъжички на 2-3 седмици, но за да държа подквасата жива трябва да квася ежеседмично. Не ми се хабят пари, а и не ми се играе да подквасвам и изхвърлям мляко. Решил съм да пробвам да замразя подкваса и някой път, когато ми се преяде да подквася.
Аууу, manandy, благодаря за информацията. Суровото мляко не се разваля бързо и това, което си написал/а има смисъл. Непременно ще ги питам.
В някои щати забраниха суровото мляко и нашия е на път, та фермите, които предлагат сурово мляко бая ги гонкат бюрократите. Тук, също така трябва да платиш лиценз към щата за да продаваш мляко. Познавахме едни хора с 10 крави, които не можеха да си го позволят... Не е лесно да имаш малка ферма, да нямаш свое лоби при политиците и всичко да се прави с цел да те затворят.
Да, като не стане на кисело го правим или на сирене или на извара.
Моята подкваска я държа в хладилника и така работи.

Съгласна съм, че е по-добре с по-малко млечни продукти. Peace

# 102
  • Мнения: 26

amica1, не го варим. Само му вдигаме малко температурата. При варене се губят витамините...
Без добро варене няма да стане! Пробвал съм го! В най-добрият случай се получава нещо като айрян.
Без варене се прави българското бялото саламурено сирене, но мисля, че там маята е съвсем друга.

Последна редакция: чт, 26 дек 2013, 09:20 от manandy

# 103
  • Мнения: 854

amica1, не го варим. Само му вдигаме малко температурата. При варене се губят витамините...
Без добро варене няма да стане! Пробвал съм го! В най-добрият случай се получава нещо като айрян.
Без варене се прави българското бялото саламурено сирене, но мисля, че там маята е съвсем друга.
Без варене - само от температурата на кравата - току-що издоеното мляко се кваси и се получава сирене (маята е различна, да. едно време се е правела от сирище от стомаха на малки преживни животни, сега не знам каквото точно съдържа)
А киселото се прави, след като се свари и изстине до нужната температура.
При сиренето не трябва да умират някакви си бактерии. При киселото - обратно, тряба да умрат. Всъщност в книгите не точно се вари, а се пастьоризира по определен начин, който е трудно постижим в домашни условия. За това просто се вари и пак става.
Това е моят оскъден опит.
Не съм съгласна за нетрайността на прясното мляко. Купувам си от две места, със сигурност без никакви добавки вътре. Ако съда с невареното мляко се държи непокрит , в хладилник, изкарва 2-3 дена, преди да започне да се вкисва.

И мен много ме вълнува дали има начин да се запази подкваса за дълго време. Дано някой има опит.

# 104
  • Мнения: 1 710
Някъде из готварския четох, че се продава на капки в големите магазини. Аз не съм виждала, но мисля, че това е начин, иначе не знам как би могло.

Общи условия

Активация на акаунт