(Био)зеленчукова градина - тема 24

  • 89 512
  • 757
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 748
manandy може би имаш право за засоляването.

Аз  съм се въоръжила да ровя за Нийма и ще си поръчвам от ebay ,но ми се върти ,че не беше икономично.Ако не е икономично трябва да си поръчам литър.Другото което ме притеснява е срока на годност,никъде не виждам упоменат.

Ехо градинари къде сте?Кажете какви семена сте подготвили?
Аз започвам да обеззаразявам днес почвата.Записала съм прилежно от Рорик как обеззаразява и запрятам ръкави хем чета ,хем действам.

# 151
  • Мнения: 258
amica1, аз обърнах внимание на твоя пост още тогава. Просто нямаше какво да репликирам. Благодаря. Simple Smile

Само не мога да си обясня защо ни се получава когато използваме пастьоризирано мляко, но не и когато е сурово, т.е. непастьоризирано. В България иначе няма проблем когато го правим с непастьоризирано.

Става и без варене. Защо тогава да пробвам с варене?

Кое от горните 2 твърдения е вярното, че вече се обърках?!

Точно защото е предположение, ти предложих да пробваш по 2 различни начина и да се опиташ да разбереш къде е проблема.
И в България и там при вас не можеш да си сигурна какво купуваш. Дали е варено, дали има консерванти.
Има и 3-ти проблем - каква закваска се ползва. Някои фирми слагат консерванти след като подквасят млякото или го облъчват. Целта е да се убият бактериите и да се увеличи срока на съхранение. Всъщност ценното в млякото са самите млечно-кисели бактерии. Техните трупове, продуктите на жизнената им дейност, както и остатъците от млякото в кофичката създават по-скоро проблеми отколкото да носят ползи за здравето.
Защо се объркваш? Няма противоречие. Не варим млякото, независимо да ли го купуваме пастьоризирано или сурово. Не го варим нито тук, нито в България. Само го стопляме за да му прибавим закваската. Когато млякото е сварено или пастьоризирано само това му остава на полезното, а именно млечно-киселите бактерии. Когато е сурово има повече полезни неща.
За закваска не използвам купено кисело мляко. От наше станало кисело мляко - да. Иначе на пазара има закваски, от тях съм почнала.  Peace

# 152
  • Мнения: 4 753
Да се включа с въпрос, докато дъвчем киселото мляко.... Квася от години, но винаги го варя... Прясното мляко е домашно, съответно пълномаслено и непастьоризирано... Въпросът ми е каква трайност има киселото мляко, ако не варя прясното, а само го затопля до нужната температура?

# 153
  • Мнения: 258
Да се включа с въпрос, докато дъвчем киселото мляко.... Квася от години, но винаги го варя... Прясното мляко е домашно, съответно пълномаслено и непастьоризирано... Въпросът ми е каква трайност има киселото мляко, ако не варя прясното, а само го затопля до нужната температура?
stelt77, трудно ми е да ти отговоря, защото не съм си записвала. Но мога да кажа, че трайността му в хладилника е доста голяма. Със сигурност една седмица, но може и две. Не мисля, че има разлика в трайността на киселото мляко. За това, хайде вие опитайте да го затоплите без да го варите и може би така ще ме разберете. Laughing

# 154
  • Мнения: 86
Само напомням, че доста вируси се пренасят с прясното мляко и варенето или пастьоризацията са начина да се предпазим от тях.Един от най-страшните е туберкулозата на която кравите са приносители.Абсолютно безотговорно е да се препоръчва консумация на неварено мляко.Дори от собствени животни!
Прочетете пак за Лакто Бацилус Булгарикус -на него се дължи вкисването на млякото и самото вкисване е гаранция за истинското кисело мляко!

# 155
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Това напомняне на Вили трябва сериозно да ни стресне, защото днес туберкулозата се връща във форма, която трудно се лекува даже със съвременните средства. Във времената преди откриването й, съответно и преди масовото въвеждане на пастьоризация в Англия всеки четвърти си е умирал от туберкулоза. Така че, по-добре варете млякото, а витамините си ги набавяйте с друг вид храна.

Последна редакция: вт, 07 яну 2014, 02:37 от amica1

# 156
  • Мнения: 26
Здравейте, с удоволствие ще следя темата. искам да си направя зеленчукова градина това лято. Но като гледам  от сега трябва да започна.

Аз също квася мляко, задължително го преварявам. Полезните бактерии си идват след това от подкваса и се размножават в средата. Моето трае много в хладиълника. Peace

# 157
  • Мнения: 748
Добре дошла  Шаварче   Simple Smile Ще чакаме снимки на градината ти.

Аз не винаги мога да взимам домашно мляко за подквасване и за това копувам едно много рядко,но вкисва.Вкисването е критерия ми за мляко,че иначе не знам как да се ориентирам.

# 158
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Не знам, но от край време първо се вари млякото, маха се каймака и като поизстине се заквасва. Домашно кисело мляко ни издържа в хладилника поне месец, после само махам горната повкиснала част и пак става за ядене /това при овчето, кравето по не ми се вкисва, но и от кравата зависи все пак. Забелязах, че на предишната крава прясното мляко не издържаше повече от седмица след варене и стоене в хладилника, а на новата изкарва седмица и половина, а са майка и дъщеря  Thinking , но пък и майката си беше проклето добиче, въпреки че и беше много пълномаслено млякото/. Закваската ни е домашна, ако я изпуснем и няма от къде да вземем домашна пробваме с различни марки кисело купешко мляко. Всеки път марката, от която се получава е различна, но сме го изпускали дето се вика през година - две.

С мускулна треска съм, че тази събота сложихме 2 кувии със зимен чесън, по 45 реда, с по 12 чесънчета.
Зелева чорба на чесън? Някой ще раздуе ли по въпроса, че аз съм новичка тук?
 Тази събота  казаха, че ще гласим разсъда.
Картофите ни вече започнаха да пускат коренчета. Едните отделихме да се гласят, а  другите изчистихме.
В оранжерията салатките започнали да се показват.
Зима няма, само мъгли сутрин и вечер.
Иначе от баницата при свеки ми се падна да се грижа за магарето - добиче, което заобикалям от далече. Изобщо с животните съм на вие.

# 159
  • Мнения: 30
Tsv, "кувия" какво наричаш-леха, фитария? Интересна дума, не съм я чувала.
Здравей, Шаварче!
Ето как изглежда една част от градината след двудневна усилна работа - http://radikal.ua/data/upload/c2184/c2184/b27a5d9cc9.jpg Мускулната треска, казват,  Wink, с работа се лекува, клин клин избива.

# 160
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Аз мисля да копам утре и в петък, стига влажността на почвата да позволи. Мисля да сложа в сандъче семена за разсад на пролетни марули, макар че ако февруари не позволи да ги разсадя на постоянно място, ще се снимам за спомен с тях.

Ако остане време - ще поорежа няколко сливи за упражнение.

# 161
  • Мнения: 4 586
Аз се засрамих и започнах да си уработвам градината. Събрах всичкия бурен, отрязах с бичкията пет- шест основни клона на праскови, които имат избили добри лакомци за нови клони и обърнах малко - колкото да се отъркаля магаре. Тежко е, ако изпръхне още малко.

# 162
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Не бива да се срамуваш, но и не бива да изоставящ градинката. Аз също често бачкам нощем, Вълк, и те уверявам, че и при това положение с добра организация работата в градината и пчелина е възможна и даже полезна.

Има ли и какъв е рискът ако проведем пролетните резитби по овошките, а след това свият студове?

# 163
  • Мнения: 4 586

Не, никакъв проблем. Разрезът засъхва и при пролетното обилно сокодвижение не се губят сокове.
Рискът е да орежеш клони с много плодни пъпки и да останат малко. Затова чакам да напъпят, че сега не разпознавам плодните пъпки.

# 164
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Е, с различаването на пъпките ще се справя. При повечето овошки плодните (цветни) пъпки са по-топчести, с тъпи връхчета, за разлика от листните, които са заострени. Освен това цветните пъпки обикновено са разположени в групи. Топлата зима досега позволи на пъпките на дръвчетата край мене да набъбнат видимо и предполагам, че няма да имам проблем да различавам клончетата с повече цвят.

По-трудно ще ми бъде с прореждането и оформянето на изоставените от години корони на ябълките. Нямам никакъв опит с това.

Мисля да посея три реда по 15 метра спанак още сега, а по-късно и още. Много хора се заинтересуваха да си купуват. Един познат, голям спаначен мераклия сподели, че си купувал изчистен, измит пакетирам гръцки и италиански спанак от Пикадили за 3.50 за 300, та се споразумяхме лесно.

Общи условия

Активация на акаунт