(Био)зеленчукова градина - тема 24

  • 89 555
  • 757
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 240
Честита Нова Година! Пожелавам ви плодородни градини, пълни къщи и мазета и здрави гърбове за копаене!  Hug

# 136
  • Сливен
  • Мнения: 295
Честита нова 2014 г. и от мен. Миналата година заложих семената на доматите на 09.01, за тази още не съм сигурна кога ще е, но вероятно към 15 януари. Доматите настаних в градината някъде към средата на април, а откъснах домат към началото на юни /поне така си спомням/.
Суха закваска за кисело мляко си закупих от ЕлБи и се съхранява във фризера, ползваш когато ти трябва.
Разсадът от домати доосветявах, защото е мрачно в началото. Някой от един друг форум като видя доматчетата в началото каза че от тях домати няма да видя, а дадоха такава огромна реколта, че се чудехме какво да ги правим, раздавахме по съседи и роднини, консерви направихме и до края на ноември имахме Joy
Сега нещо прави ли се из градината, то зима като зима ли е. Вчера баща ми каза, че тревата е превзела спанака. Ако си беше студено каква трева щеше да има Naughty, а то направо лято тук през деня 7-8 градуса, вечер дори не пада под нулата. Пролетта през 2013 г. дойде рано и слани нямаше много тук. Сега с това време незнам кога да залагам разсадът, явно зимата ще закъснее, а с нея и пролетта. newsm78

# 137
  • Мнения: 748
Честита нова 2014година,много здраве и поводи за усмивки!Да ви са пълни къщите с дечица и да има берекет в градините!

Вълкът с дълъг ник честито ти внуче ,да ти е живо и здраво!Като отрасне ще намериш време за градината със сигурност Simple Smile

И аз това си мислех,че зимата закъснява и не се знае пролетта как ще е.Аз на 30.01.2013 съм посяла семе за домат.За оранжерията закъснях малко ,но не че не беше готов разсада,ами бях лепнала един бронхит.А и тука един местен ме обърка ,като каза ,че рано било.А за навън съвсем навреме си го посадих.Беше ми първата година в която сама си правих разсада,за което съм много щастлива.
Хвърлихме използваните джибри в градината и кокошките още кълват там.Да се похваля имаме попълнение в двора ,две токачки.Много крякат,ама мъжо за това ги взе да крякат ,като пускаме кокошките навън да ги чуваме отдалеч,особенно ,ако има неприятели.
Мъжо започна да прави нова ограда на градината,но този път от железни колчета,че за две години дървената започна да изгнива и да пропада.Купихме на сметка една каравана и я сложихме на мястото,че без покрив трудно,а къщата скоро няма да стане.Ще я градим зял живот тази къща,дано до старини да се получи.
Много сме доволни от бройлерите ,пуйките и патките,верно много труд ,но си заслужава.Отплеснах се Mr. Green
Мечтая си тази година за капково,дано мъжо има време да го направи.

# 138
  • Мнения: 8 567

ЧНГ! Да е мирна, щастлива и плодородна!

http://prikachi.com/images.php?images/680/6915680q.jpg

Буците в прекопаната през есента градинка са се раздробили от студа, нямам търпение да се започва вече.   Grinning

Честито на Вълка и на Вили!

# 139
  • Мнения: 748
Вили да ти е жив и здрав сина!

Как съм пропуснала незнам Embarassed Сега нова като прочетох се връщах да дочитам ,че да разбера какво ти честити Embarassed

# 140
  • София
  • Мнения: 4 412
Честита Нова година! Много здраве, щастие и късмет!

Записвам се в темата за пръв път - тази пролет ще ставам градинарка Simple Smile Интересно инфо за доматите и за засаждането на разсада, аз много обичам и ще прочета по подробно.

Да честитя внучето на Вълка! Много здраве и късмет на Симо!

# 141
  • Мнения: 555
За много години !!! Много, много здраве и берекет в домовете , оборите и градините !!!

Вили, на твоят пораснал мъж му желая кораб пълен с много здраве и късмет, и попътен вятър в морето наречено живот!!!
Вълчо - да си жив и здрав да дундуркаш и внучето и неговите внучета! Щеш, не щеш - ще градинарстваш - сокчета и каши за Симо ще трябва да подсигуриш през тази година! На детенце желая много здраве и късмет в живота, безгрижно детство!
Чудех се къде ви изгубих, а то Нова тема  Hug
Тъкмо се бях разровила какви семенца да сея! Изкушават ме няколко странности от ebay-я, ама ще видим... за сега съм на мнение -Рила, Златно съкровище и някой от "доматите на леля". Чушки ще видим какви, но съм доволна от ранните. В тенекиите сложихме малко салати , но тази година се изложих ... друга година си берем по това време листенца салати , ама сега много късно си прибрахме доматите. Радвам се и на един лук "вечен лук" май му викат - него добавям към салатки.
Ние си имаме хранилка, но за сега само семейство синигерчета я посещава. Лани гости ни бяха и кълвач, сойка, семейство косета, червеношийки и някакви други "врабчета". Щом се стопли и запълзят гадинките в двора - само врабците и косето остават и те се хранят с вредителите ... всички други гадинки си гледат семействата другаде  Crazy Едни гадни котки ги наобикалят - те мишки не могат да ловят, но да правят поразии умеят (комшийските котки са доооста и не ги обичам много много  Crossing Arms). От тях и една бялка трябва да мисля къде да сложа и къщичка да си въдят пиленца синигерите (миналата година бяха в хралупата на една липа на пътя, но бялката се намеси и отгледаха поколение на покрива на един лош съсед - добре , че не ги усети). оставих и малко сменца на прозореца в работата - едно синигерче ги беше отрило и им се наслаждаваше.
Вили, и мен много ме безпокои тази промяна на климата, но освен да се адаптираме - друго не ни остава!
Много ми се иска да си гледаме домашни любимци - няколко кокошчици за яйчица, но ако отсъстваме - друг ще трябва да ангажирам; а ако се разболее някоя няма да я нараня, пък и бялката и котките и се спирам с мечтите  #2gunfire  Joy Joy Joy



# 142
  • Мнения: 258
За много години! Много здраве и берекет през Новата 2014та! Simple Smile

Вълкът с дълъг ник, честито внуче, да ви е живо и здраво, и много да ви радва!



Нямам проблем с киселото мляко. Става си без проблем, но иска добро сваряване и да не престоява на топло повече от необходимото, че става бързо вкисва.
Съветът ми към Camino е, да направи опит с варене и без. Купуваш мляко. Разделяш го на 2 части и пробваш по 2-та начина. Сподели рузултата от опита.
Става и без варене. Защо тогава да пробвам с варене? Както и да е, мъжа ми каза да не правим вече, и аз съм ОК така. Твоето мнение за консервантите като, че ли ни беше достатъчно. Човек не трябва да бъде наивен и да вярва насляпо, дори да плаща за еко или био/органик. Мъжът ми има един лаф, "имаш крава - пиеш мляко". Е, тва е истината. Laughing

Производството, което е замърсявало с оловен прах тук, го били спрели, казват преди 4 години, реално поне от 3. Ако някой разбира от екология, химия да каже стига ли това време почвите да се изчистят.

# 143
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 144
Честита нова година на всички градинари  Nature Snowman
Желая ви здраве ,късмет и отрупани градини .Благодаря на всички ,които пишат и споделят тук !

# 144
  • Мнения: 748
Чесъна половината не ми е излезнал,но аз си знаех ,че материала е лош и очаквах този резултат.Сега остава да видим като поодрасне напролет дали ще мога да запълня празното място.

По колко се слагаше от зелевата чорба на чесъна?Имам някакъв спомен ,че се пръскаше само,ей така с метлата примерно.
Купих си първите семена за домат Калина на Геосем.Вчера извадих всички семена да видя какво имам,какво да ви кажа то от мерак съм копувала доста семена.Някои от незнание кога се сеят съм пропуснала да ги ползвам.
Тази година ще прибавя към домашното земеделие грах и боб.Грах имам от миналата година ,но боб ще си купя.Споделете от кой боб сте доволни.
Имам си пиперино семе от "на баба градината" от Еркеч/Козичино/,много му се радвам.Ще се постарая да запазя семето.
Сърбят ме ръцете вече Simple Smile

# 145
  • Мнения: 4 586
 Замислете се, преди да пръскате със зелева чорба, 2.25% разтвор на сол (натриев хлорид).
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%8 … D0%B8%D1%82%D0%B5

# 146
  • Мнения: 1 710
Честито внуче на Вълка, да е живо и здраво   bouquet

# 147
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Честито внуче на Вълка! Да ти е много здраво и-и-и-и.... да си припомниш тежестта на мотиката и на пръскачката, че твърде дълго отсъства.
Ти толкова тънкости на бахчеванджийството знаеш, че си е чиста загуба за форума твоето откъсване.
Това лято прасковите за детските пюренца да са от теб и никакви пръскания с тежки химии за къдравост.
Моите праскови вече 2 години са виждали само бордолезов разтвор, пепеляна вода, сапун, зехтин, разтворима сяра (Акоидал) и ножица.
Специални благодарности за твоите постове за репите. От тях повлякох крак и днес вече втора-трета година се радваме на прилична реколта дайкон - отличен заместител на пащърнак/магданозени корени за всяка една супа през зимата.

Камино, с голямо съчувствие се включвам към твоя проблем. Засега положението е тъжно.
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2002-07-14&article=121180
По-горе ти писах да не гледаш в тази почва листни зеленчуци, а останалите видове добре да измиваш от външно замърсяване.

Не се обажда Веселчето. Чета за много люта зима из техния район. Дано да се е запасила с всичко необходимо и скоро да се обади, и да ни зарази с присъщата си енергия.

Последна редакция: нд, 05 яну 2014, 19:28 от amica1

# 148
  • Мнения: 748
 Вълкът с дълъг ник мерси за напомнянето.Уф направо изключих за засоляването newsm78

# 149
  • Мнения: 26
Само не мога да си обясня защо ни се получава когато използваме пастьоризирано мляко, но не и когато е сурово, т.е. непастьоризирано. В България иначе няма проблем когато го правим с непастьоризирано.

Става и без варене. Защо тогава да пробвам с варене?

Кое от горните 2 твърдения е вярното, че вече се обърках?!


Както и да е, мъжа ми каза да не правим вече, и аз съм ОК така. Твоето мнение за консервантите като, че ли ни беше достатъчно. Човек не трябва да бъде наивен и да вярва насляпо, дори да плаща за еко или био/органик. Мъжът ми има един лаф, "имаш крава - пиеш мляко". Е, тва е истината. Laughing

Точно защото е предположение, ти предложих да пробваш по 2 различни начина и да се опиташ да разбереш къде е проблема.
И в България и там при вас не можеш да си сигурна какво купуваш. Дали е варено, дали има консерванти.
Има и 3-ти проблем - каква закваска се ползва. Някои фирми слагат консерванти след като подквасят млякото или го облъчват. Целта е да се убият бактериите и да се увеличи срока на съхранение. Всъщност ценното в млякото са самите млечно-кисели бактерии. Техните трупове, продуктите на жизнената им дейност, както и остатъците от млякото в кофичката създават по-скоро проблеми отколкото да носят ползи за здравето.


Замислете се, преди да пръскате със зелева чорба, 2.25% разтвор на сол (натриев хлорид).
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BB%D1%8 … D0%B8%D1%82%D0%B5

Където по света има проблем със засоляването, то е в резултат на изкуственото напояване и концентрацията на соли от това. Едва ли са пръскали чесън със зелева чорба  Laughing.

Последна редакция: пн, 06 яну 2014, 06:30 от manandy

Общи условия

Активация на акаунт