Майчинството счетоводно-58

  • 40 417
  • 754
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 549
Искам да попитам болничните, които са внесени в НОИ на кой ден могат да се видят в електронна система на сайта? Представям втори болничен на работодателя си, първия е за 14 дни и е приключил на 5.12.2013. Още го няма в системата за представени документи и изплатени(или неизплатени) обезщетения.

Като се входира и вече се вижда. Това означава, че най-вероятно още не са ви го преставили.

# 31
  • Мнения: 1 558
Благодаря! В понеделник ще видя къде му се губят следите!

# 32
  • Русе
  • Мнения: 1
Здравейте! Напоследък се заговори, че от догодина майчинството ще се изчислява за 18 вместо 24 месеца назад за деца родени след 1 януари2014 г. Терминът ми е на 21 януари 2014, 45 дневния болничен е от 6 декември 2013. Въпросът ми е дали моето майчинство ще бъде засегнато от евентуалните промени или щом вече имам издаден 45 дневен то сумата вече е изчислена?

# 33
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте! Напоследък се заговори, че от догодина майчинството ще се изчислява за 18 вместо 24 месеца назад за деца родени след 1 януари2014 г. Терминът ми е на 21 януари 2014, 45 дневния болничен е от 6 декември 2013. Въпросът ми е дали моето майчинство ще бъде засегнато от евентуалните промени или щом вече имам издаден 45 дневен то сумата вече е изчислена?

Не ви засяга.Промяната касае жени, които ще излязат в 45-дневен след 01.01.2014.

# 34
  • Мнения: 125
Здравейте
незнам дали тук трябва да пиша....ако има мамита или бремелинки от Варна които са си намерили фирма в която се водят на работа нека да ми пишат,понеже изпитвам затруднения със намирането на такава(едните счетоводители  или ме лъжат за да им плащам,а другите не се занимават със наемането на бременни....)и се обърквам и ядосвам Sad,а не ми се иска да вземам соц.помощи Sadмоля за съвет

# 35
  • София
  • Мнения: 211
Здравейте! Напоследък се заговори, че от догодина майчинството ще се изчислява за 18 вместо 24 месеца назад за деца родени след 1 януари2014 г. Терминът ми е на 21 януари 2014, 45 дневния болничен е от 6 декември 2013. Въпросът ми е дали моето майчинство ще бъде засегнато от евентуалните промени или щом вече имам издаден 45 дневен то сумата вече е изчислена?

Не ви засяга.Промяната касае жени, които ще излязат в 45-дневен след 01.01.2014.
моят термин е 14.02. и първият ден от болничния ми излиза на 31.12.2013 год. Да разбирам ли, че в такъв случай и при мен ще гледат 24 месеца назад, а не 18 месеца?
Ако терминът ми е 15.02, тогава първият ден в болнични следва да е 01.01.2014 - тогава хваща ли ме? Моля, потвърдете!
Моля, за отговор, за да знам как да си сметна обезщетението, което ще получавам?

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
моят термин е 14.02. и първият ден от болничния ми излиза на 31.12.2013 год. Да разбирам ли, че в такъв случай и при мен ще гледат 24 месеца назад, а не 18 месеца? да
Ако терминът ми е 15.02, тогава първият ден в болнични следва да е 01.01.2014 - тогава хваща ли ме? да,ако приемат 18 те месеца,ще те хване при този първи ден на 45 дневния

# 37
  • София
  • Мнения: 211
моят термин е 14.02. и първият ден от болничния ми излиза на 31.12.2013 год. Да разбирам ли, че в такъв случай и при мен ще гледат 24 месеца назад, а не 18 месеца? да
Ако терминът ми е 15.02, тогава първият ден в болнични следва да е 01.01.2014 - тогава хваща ли ме? да,ако приемат 18 те месеца,ще те хване при този първи ден на 45 дневния
♥Elfita♥, от сърце благодаря за бързия отговор. Само още нещо - кога ще се разбере дали приемат 18те месеца - знае ли се вече? Остава да проверя и с док. дали има вариант да "изместим" термина с 1 ден само... А, какво става ако се роди преди термин? Това няма значение, нали?

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Само още нещо - кога ще се разбере дали приемат 18те месеца - тези дни предполагам  знае ли се вече?  Остава да проверя и с док. дали има вариант да "изместим" термина с 1 ден само... А, какво става ако се роди преди термин? нищо не става.90 процента от децата се раждат преди термин Това няма значение, нали?

# 39
  • Мнения: 1 666
И аз с въпрос.
От 02.11 съм в болничен за 35 дни до 06.12, който беше удължен от ЛКК с още 30 дни до 05.01.2014г. Първият ми болничен лист виждам в сайта на НОИ, че вече е обработен и ми е сметнато среднодневно възнаграждение от 23,96лв., така за работните дни на м. ноември ще получа около 420лв, а тъй като през декември раб.дни са още по-малко от втория болничен явно ще получа и под 400лв. /сумата тук не оспорвам/. От месец май 2012г. съм на непроменен осиг. доход от 650лв., който няма да се промени и до излизането ми в майчинство на 26.02.2014г. Въпросът ми е следният - за месеците, в които съм сега в болничен какъв доход ще ми бъде признат при изчисляване на майчинството -  90% от 650лв. или от 400лв. /болничните/. Ако е второто, то съвсем ще ми падне базата, а всъщност осиг. ми доход е константен дълъг период назад. Благодаря!

# 40
  • Мнения: 506
Обаждах се на счетоводителката да я питам по кой член ме уволняват и каза чл.328, ал.1, т.12, при което не ползвам закрила от държавата, а тази точка гласи, че работодателя може да прекрати договора при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор, с което ми връзва ръцете и мога да обжалвам и да отпадне уволнението и да ме възстанови на работа, ама ако го съдя ще е малко тъпо да се върна там на работа. Дали мога да го изнудвам да ми даде някакви пари, за да не го съдя?
Не съм спец - но подай жалба в инспекцията .Ако фирмата е голяма, няма да искат да  им правят проверки. (ако е ЕТ е друг въпроса). Веднъж вече, като са те унижили няма да искаш да се върнеш при тях, но поне да си на трудов договор, докато си намериш ново място. Сигурно като основание ще напишат - намаляване обема на работа?  newsm78 Но дали ще издържи при едно заведено дело, мацките с опит да кажат.   Simple Smile  Sunglasses  Wink

И една мацка с опит по-нагоре е отговорила.  Wink Нищо общо няма с обема на работа, а това дали е малка или голяма фирма при подадена жалба не играе, проверката им е в кърпа вързана...  Mr. Green
МИсля, че се води голяма фирма, има около 100-тина работници и е ООД. Засега мисля да изчакам да си взема документите и парите, които ми дължат (отпуски + предизвестие) и след това ще се обадя на работодателя да се срещнем някъде (извън фирмата) и да ми обесня как стоят нещата, че мога да го съдя и ще ми плати заплатите за месеците, през които съм била без работа и ще ме върне на работа (ако спечеля делото) и ще ще му предложа да ми даде четири заплати и да не се съдим. Те си мислят, че няма да си търся правата, защото адвокатите и делата са скъпи, но когато човек се поинтересува разбира, че трудовите дела са безплатни и можеш да се представляваш сам, т.е. съдиш и в най-лошия случай си губиш времето  Mr. Green

# 41
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 366
И аз с въпрос.
От 02.11 съм в болничен за 35 дни до 06.12, който беше удължен от ЛКК с още 30 дни до 05.01.2014г. Първият ми болничен лист виждам в сайта на НОИ, че вече е обработен и ми е сметнато среднодневно възнаграждение от 23,96лв., така за работните дни на м. ноември ще получа около 420лв, а тъй като през декември раб.дни са още по-малко от втория болничен явно ще получа и под 400лв. /сумата тук не оспорвам/. От месец май 2012г. съм на непроменен осиг. доход от 650лв., който няма да се промени и до излизането ми в майчинство на 26.02.2014г. Въпросът ми е следният - за месеците, в които съм сега в болничен какъв доход ще ми бъде признат при изчисляване на майчинството -  90% от 650лв. или от 400лв. /болничните/. Ако е второто, то съвсем ще ми падне базата, а всъщност осиг. ми доход е константен дълъг период назад. Благодаря!

Нито едното, нито другото ще влезе в базата, а доходът, от който е изичислено настоящото обезщетение, т.е. осреднените заплати за 18 месеца назад. В твоя случай щом не се променя, то няма да има негативно влияние върху бъдещите обезщетения.

# 42
  • Мнения: 41
Здравейте мами !
извинявам се предварително за леките грамтически несъответствия , но използвам оналаин кирилизатор.

Едно не ми става ясно относно маичинството от 2014
При условие че тези промени в бюджета са приети на второ четене ,кога ще се знае дали е сигурно ?

Освен това искам да ви дам линк към един стар , но все още работещ онлайн калкулатор за маичинство  ,които изчислява на база 18  месеца , а не на 24 .

http://www.osigurovki.info/MaternityCalculator.aspx

# 43
  • София
  • Мнения: 1 289
Искам да питам как точно изчисляват средно-дневното обезщетение, защото на мен за всеки месец са ми изчислили различно. Не мисля, че заплатата ми има отношение, защото съм работила на минималната и сега взимам минималното майчинство, но за единия месец са ми изчислени по 15.50, за другия 13.47, а за третия и четвъртия по 14.76...

# 44
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Искам да питам как точно изчисляват средно-дневното обезщетение, защото на мен за всеки месец са ми изчислили различно. Не мисля, че заплатата ми има отношение, защото съм работила на минималната и сега взимам минималното майчинство, но за единия месец са ми изчислени по 15.50, за другия 13.47, а за третия и четвъртия по 14.76...

Изчислението е както вече е писано милиони пъти върху предходните 24 месеца.При теб всеки месец е различно точно, защото не можа да пада под минимума.310 при различен брой работни дни в месеца дава различно обезщетение всеки месец.

Общи условия

Активация на акаунт