Майчинство и второ дете 2

  • 127 063
  • 429
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Болничния ще бъде внесен до 15 май в НОИ. Та конкретния въпрос е "Какви други документи трябва да се представят в НОИ, че да получавам 50 % и за първото дете ?"

Щом болничният се внася до 15 ти май,няма как да очакваш да имаш превод за април.Вероятно още не е внесен.
За 50 то процента се попълва прил 4 и се внася с болничния.От старата ти фирма е трябвало да попълниш прил 12.Това е.Друго няма

# 31
  • Мнения: 122
А сега ако попълня приложение 12 и го подам? То за какво е всъщност?
Всъщност аз от НОИ си чакам майчинството за първото дете, не болничния.... Ох,
 дано ме разбираш!

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Тъй като ти е прекратен договора се подава прил 12.С него си прекратяваш майчинството за първото дете.Но дните от 1 ви до 7 ми април е трябвало да ти изплатят.Не си ли получила превод?Априлското майчинство го преведоха предсрочно края на април.Счетоводителят не ти ли даде на попълниш прил 12,ако не,сега го направете.
След това започваш работа и излизаш в болничен.Трябва да подадеш прил 4,с което ще получаваш 50 процента за второто.Но докато се представи,докато се обработи.Отнема време

# 33
  • Мнения: 122
Ясно разбрах!!! Много, много благодаря за отговора  Hug Не не са ми изплатили нищо  newsm78

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Провери с ПИК код на сайта на НОИ какво ти е положението.Също пиши мейл.Ще ти отговорят

# 35
Здравейте, при мен казуса е следния. В момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст, а от днес вече съм и в 45 дневен болничен, който ще е готов за взимане в петък (23.05) с влизане в сила от днес (20.05). Веднага ще занеса болничния в работата си и заедно с приложение 12 и приложение 4 ще бъдат пуснати към НОИ. Първия ми въпрос е следния. Ако го занеса на 23.05 при работодателя си, ще бъде ли спазен 3 дневния срок за промяна на обстоятелствата, з-то не съм сигурна, че и счетоводителите ще го занесат веднага, може да стане и на 26-27.05. Или е достатъчно, че аз съм си подала документите към работодателя в 3 дневен срок?
Втория ми въпрос е, по повод изчисляването на майчинството за първото дете. Ясно е че имам застъпено майчинство и ще се вземе осигурителния доход от преди първото майчинство, но понеже имаше промяна в кодекса за социално осигуряване и вече се гледат 18 месеца назад, а не 24 както бешпе когато излезнах болничен с първото дете, то как ще се изчисли за второто. Мисълта ми е следната, за да я поясня, за база ще се смятат 18 месеца считано от месеца преди да излезна болничен с първото дете или се изчисляват на база 18 месеца, считано от месеца предхождащ датата на издаване на 45 дневния болничен и в този случай понеже ще е по изгодно се запазва размера на първото майчинство. Благодаря предварително и се надявам, че не съм била много объркваща. Simple Smile

# 36
  • Мнения: 8
Здравейте! В момента съм отпуска по майчинство. Имам бебе на 10 месеца. Очакваме второ бебе през декември, когато баткото ще е на 1г и 4 месеца. Интересува ме :
1. Първият болничен (45 дни преди термина), следващият болничен и майчинството за второто дете как се изчислява? Ако е на базата от преди първото майчинство, което е изчислено за 2г назад, може ли да се преизчисли на база 1г и 6м, както е сега? Какъв документ трябва да подам за това преизчисление?
2. За баткото имам ли право на половината майчинство от 340 лв за отглеждане на дете през втората година? Ако имам право, от кога трябва да го взимам - от началото на първия болничен (45 дни преди термина) или от началото на майчинството за второто дете?
Много благодаря!

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! В момента съм отпуска по майчинство. Имам бебе на 10 месеца. Очакваме второ бебе през декември, когато баткото ще е на 1г и 4 месеца. Интересува ме :
1. Първият болничен (45 дни преди термина), следващият болничен и майчинството за второто дете как се изчислява? Ако си в майчинство за първото дете в момента на издаване на 45 дневния за второто,обезщетението за второто ще е колкото е било за първото,ако това е по-изгодно за теб Ако е на базата от преди първото майчинство, което е изчислено за 2г назад, може ли да се преизчисли на база 1г и 6м, както е сега? ако ползваш застъпването /горния вариант/,ще ти изчислят на база 18 м назад от 45 дневния и ще сравнят с обезщетението за първото ти дете.ще получаваш по.-голямата сума Какъв документ трябва да подам за това преизчисление? никакъв.при застъпването го изчисляват автоматично
Ти защо искаш да ти изчисляват 18 м назад от 45 дневния???Така ще ти падне обезщетението,защото ще ти влязат месеците на МРЗ от втората година
2. За баткото имам ли право на половината майчинство от 340 лв за отглеждане на дете през втората година? да Ако имам право, от кога трябва да го взимам - от началото на първия болничен (45 дни преди термина) или от началото на майчинството за второто дете? от 45 дневния нататък ще получаваш половината майчинство за първото дете.за целта с 45 дневния попълваш прил 12 и прил 4
Много благодаря!

# 38
  • Мнения: 8
Здравейте! В момента съм отпуска по майчинство. Имам бебе на 10 месеца. Очакваме второ бебе през декември, когато баткото ще е на 1г и 4 месеца. Интересува ме :
1. Първият болничен (45 дни преди термина), следващият болничен и майчинството за второто дете как се изчислява? Ако си в майчинство за първото дете в момента на издаване на 45 дневния за второто,обезщетението за второто ще е колкото е било за първото,ако това е по-изгодно за теб Ако е на базата от преди първото майчинство, което е изчислено за 2г назад, може ли да се преизчисли на база 1г и 6м, както е сега? ако ползваш застъпването /горния вариант/,ще ти изчислят на база 18 м назад от 45 дневния и ще сравнят с обезщетението за първото ти дете.ще получаваш по.-голямата сума Какъв документ трябва да подам за това преизчисление? никакъв.при застъпването го изчисляват автоматично
Ти защо искаш да ти изчисляват 18 м назад от 45 дневния???Така ще ти падне обезщетението,защото ще ти влязат месеците на МРЗ от втората година
2. За баткото имам ли право на половината майчинство от 340 лв за отглеждане на дете през втората година? да Ако имам право, от кога трябва да го взимам - от началото на първия болничен (45 дни преди термина) или от началото на майчинството за второто дете? от 45 дневния нататък ще получаваш половината майчинство за първото дете.за целта с 45 дневния попълваш прил 12 и прил 4
Много благодаря!
Здравейте! Интересуваше ме дали се преизчислява на база 18 месеца, но от преди да излезна майчинство за първото. При мен проблемът е, че първите шест месеца от 24те, върху които ми е изчислено майчинството, са на 340 лв, а останалите 18 месеца - доста повече. Ако ми се изчисли на база 18 месеца, разликата в майчинските е близо 200 лв, което не е никак малко. Но явно може да се преизчисли само ако тези 18 месеца са непосредствено преди 45 дни преди термина за второто, т.е. ще ми влезнат година и три месеца ( грубо казано) от майчинството за първото, ако правилно съм разбрала.
Чудя с,е дали когато баткото стане на 1 година, да не прехвърля майчинството на бабата и да се върна на работа. Физически няма как да стане, но ще си пусна отпуска ( нали имам отпуска за периода на майчинство) и после болничен, който да е до 45те дни преди термина. Не знам дали ще е по-изгодно.....???

# 39
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
mihaelam, принципно ако все още си в отпуск за гледане на първото дете, т.е. имаш застъпване на майчинството ще се сравни обезщетението на база 18 месеца преди болничния 45 дни преди термин за второто дете с това, което си получавала за първото и ще се изплаща по-изгодния за теб вариант. Няма как обаче сега да изчисляват старото обезщетение на база 18 месеца, защото тогава базата е била 24.

# 40
  • София
  • Мнения: 8 131
Здравейте.
Аз имам следният въпрос. Имам бебе на 9 месеца. Обмислям второ. АКо забременея през втората година на първото дете и се върна уж на работа, но прекарам цялата бременност в болничен, тогава как ще се изчисли майчинството?
И..май най-добрият вариант е да застъпя двете майчинства?
Благодаря предварително.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте.
Аз имам следният въпрос. Имам бебе на 9 месеца. Обмислям второ. АКо забременея през втората година на първото дете и се върна уж на работа, но прекарам цялата бременност в болничен, тогава как ще се изчисли майчинството?
И..май най-добрият вариант е да застъпя двете майчинства?
Благодаря предварително.

Ако в момента на издаването на 45 дневния работиш,ти смятат обезщетението според осигуровките 18 м назад
АКо си в майчинство в момента на 45 дневния,обезщетението за второто ще е колкото е било за първто дете,ако това е по-изгодно за теб.

# 42
  • София
  • Мнения: 8 131
Тоест, няма значение дали съм болничен, щом майчинството е прекъснато?

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Тоест, няма значение дали съм болничен, щом майчинството е прекъснато?

За какво да няма значение?Ако си в болничен в момента на издаване на 45 дневния,няма да имаш застъпване

# 44
  • София
  • Мнения: 8 131
Точно това ме интаресуваше. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт