Орхидея 12

  • 118 428
  • 791
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 212
Здравейте! Нахлувам тук направо с въпрос,защото съм много притеснена,а не получих отговор от жената в цветарския магазин. Забелязах едни малки бели пухкави буболечки с опашчица по стъблата,листата и дори по цвета на орхидеите ми. Имам няколко орхидеи  Phalaenopsis. Някой може ли да ми каже как да ги махна или да ме насочите към тема,където е обсъждано нещо такова. Ще съм ви благодарна за отговорите Simple Smile . Махам ги с клечка и салфетка,тъй като някои от бубите са се пъхнали в основата на листата,но след ден-два пак има нови.

# 766
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Писах вече назад - третиране с актара - половин пакетче на 5 л вода - опръскваш добре и накисваш за 30 мин. Повтори след 10 дни с втората част от пакетчето.

Чакам новата тема да се фукна с разцъфнали 4 цвята на една орхидея и нов цветонос на друга - дочаках го най-сетне Party!

# 767
  • Мнения: 24

Моля за помощ и съвет - имам една орхидея флаенопсис, която незнам дали да се опитвам да съживя или няма да я бъде... Подариха ми я началото на април, аз не бях гледала дотогава и погрешно я поливах така, че да остава вода в чинийката. Съответно корените почнаха да загниват, а листата й направо изгниха и паднаха. Докато разбера какво да направя , тя вече изглеждаше много зле. Поорязах загнилите корени, засуших я за известно време, започнаха да се отварят цветовете й. Започна да излиза ново листо, но отскоро се появиха някакви петна по него, опадаха всички цветове, остана само един , но той стои неотворен вече месец . Ето снимки и моля за мнение има ли шанс да бъде спасена  Confused
http://borane.snimka.bg/flowers/orhideya.820884.33292647
Орхидеите и на двете ви са тотално преполяти от това което пишете.
съмнявам се д амога т да бъдат спасени. Вероятно опитен орхидеист би могъл да направи опит и да сполучи но във вашите случи ми се вижда невъзможно .Това че корените са зелени и здрави не осначава че растението не е пътник. Да се реанимира орхидея след такова тотално преполиване и да е на  без листа или с едно листо е много сложно. Аз също не винаги успявам като ми дадат фалета за реанимация да се справя.
Съветвам и двете ви да корегирате режимите си на поливане ако имате следваща орхидея.
За тези специално какво можете да направите.

1. Изваждате оглеждате корените и ни правите снимка.
2. Понеже съм 100% сигурна че са тотално загнили трябва да ги махнете и на посипете с фунгицид за дезинфекция так където е орязаното .
3. Да засадите в сфагнум- той дава перфектна средна дълготрайна влажност и да поливате изключително рядко като просъхне.

От това което виждам на снимката ви давам 20 % възможнот за спасяване ако фалчето реши да пусне кейки. Иначе майчиното растение е тотално обречено.


Орхидеите принципно се поливат на две седмици. Това което искате да нправите не е засушаване.
Белите петна са знак за прекалено поливане, получава се масово отлагане от водата по корите.

Благодаря за съветите   bouquet Снимах си орхидеята, ето снимките http://borane.snimka.bg/flowers/orhideya.820884.33343521 Само да кажа, че единственият й цвят засъхна преди да се е отворил и почти падна. Мисля, че няма да правя опити да я съживявам, не разбирам никак от орхидеи, както се и вижда. Дано със следващите имам по-голям късмет.
Само да питам, понеже като я извадих и видях остатъците от дунапренената гъба, трябва ли следващия път като получа орхидея да я "разопаковам" тотално и да проверявам за разните му там гъби или др. ?

# 768
  • Мнения: 7 153
При мен за пръв път се случва нещо подобно-някои орхидеи още не са прецъфтяли,а вече пускат нов цветонос. И такива ,които прецъфтяха,също пускат-някои даже по два. Обикновено след обилен цъфтеж ,почиват поне 5-6 месеца,а сега ...  newsm78

# 769
  • Мнения: 14 001

Благодаря за съветите   bouquet Снимах си орхидеята, ето снимките http://borane.snimka.bg/flowers/orhideya.820884.33343521 Само да кажа, че единственият й цвят засъхна преди да се е отворил и почти падна. Мисля, че няма да правя опити да я съживявам, не разбирам никак от орхидеи, както се и вижда. Дано със следващите имам по-голям късмет.
Само да питам, понеже като я извадих и видях остатъците от дунапренената гъба, трябва ли следващия път като получа орхидея да я "разопаковам" тотално и да проверявам за разните му там гъби или др. ?


здравейте отново
Чудесно е че сте направили снимки, много ми помагат да ви посъветвам.
имате страхотни корени и свеж цветонос.
Хубаво че ссте я извадили да я видим така отвътре как е.
Вероятно проблемът не е бил в корените а в горната част. Може би е попаднала вода в розетката. Така поне изглеждат класическите примери на загниване на горната част. виждам че имате и едно подобие на листо НО то също може да помогне.


Дунапренът не ви е е пречил. ако беше така голяма част от корените щяха да са загнили а те са си даже мноооого хубави корени.

съветвам
върнете я обратно в субстрата.
Не пипайте цветоноса, цъфти или не в никакъв случай не го режете- върху него може да се появи бебе-орхидейка ( кейки ). Поливайте малко по-рядко от обикновеното защото без листа изправянето на водата ще става в пъти по бавно. Преди да полеете се уверете че всичко е просъхнало, няма конденз и субстрата направо хруска от липса на влага. Оставете я някъде на светло но не пряка слънчева светлина, просто за някакво време се опитайте да забравите за нея. мился че с тези хубави корени и свеж зелен цветонос имате шансове да даде бебенце орхидейка. Иначе самата майка е обречена , но нека видим има ли сили да се въпроизвежда.

# 770
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Ре-ге, да попитам - орхидеята, която пуска нов цветонос/около 3 см е / е все още със страия - да го отрежа ли Rolling Eyes?

# 771
  • Мнения: 14 001
Ре-ге, да попитам - орхидеята, която пуска нов цветонос/около 3 см е / е все още със страия - да го отрежа ли Rolling Eyes?

личен избор!
абсолютно личен избор!
понякога както пуска нов може да пусне разклонение и от стар цветонос на спяща пъпка. понякога може и да си остане така стария цветонос. въпрос на виждане,  усещане, естетика, стил, мнение.  Има хора примерно които казват- аз нищо зелени не режа..... и такива като мен на които тази пръчка би бола очите като седна да си пия кафето до цветарника  Joy

# 772
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Боде и моите, отивам да я клюцна  Laughing

# 773
  • Мнения: 14 001

Ще си купя, но за какъв препарат да питам, срещу какви вредители? Срещу плесен или нещо друго? 

Наистина орхидеите са на перваза на западен прозорец от октомври до май-юни, после когато стане много слънчево ги местя малко по-навътре зад  сравнително плътно перде. Топя ги в престояла вода сравнително рядко, когато им посивеят корените и вече няма капчици вода по саксията - през зимата на около 3 седмици, през лятото по-често. Торя ги на 3-4 месеца  с поливането.

Препарат НЕ За ВРЕДИТЕЛИ, а за БОЛЕСТИ по стайните растения. Каквъто и да купите а която и да е фирма ще ви свърши работа.

Явно тази година слънцето ви е припекло листата. Това изветляване на листата и леката жълтеникавина е винаги следствие на прекалено много слънчево излагане. а на вас листото даже ви е прогорено, предполагам се е опряло на съклото. Ох и аз една година така бях оставила една красавица на парното без да забележа колко силно свети слънцето впрозорците. Направо ми прогори дупки в листата които бяха по-близо до стъклата.

# 774
  • Мнения: 14

Ще си купя, но за какъв препарат да питам, срещу какви вредители? Срещу плесен или нещо друго? 

Наистина орхидеите са на перваза на западен прозорец от октомври до май-юни, после когато стане много слънчево ги местя малко по-навътре зад  сравнително плътно перде. Топя ги в престояла вода сравнително рядко, когато им посивеят корените и вече няма капчици вода по саксията - през зимата на около 3 седмици, през лятото по-често. Торя ги на 3-4 месеца  с поливането.

Препарат НЕ За ВРЕДИТЕЛИ, а за БОЛЕСТИ по стайните растения. Каквъто и да купите а която и да е фирма ще ви свърши работа.

Явно тази година слънцето ви е припекло листата. Това изветляване на листата и леката жълтеникавина е винаги следствие на прекалено много слънчево излагане. а на вас листото даже ви е прогорено, предполагам се е опряло на съклото. Ох и аз една година така бях оставила една красавица на парното без да забележа колко силно свети слънцето впрозорците. Направо ми прогори дупки в листата които бяха по-близо до стъклата.
Много благодаря!  Дано да успея да се справя с лечението и смяната на субстрата.

# 775
  • Мнения: 24
_re_ge ,  много благодаря за съветите   bouquet Прибрах си я обратно в саксийката и ще си я гледам по препоръките. Вдъхна ми надежда  Hug

# 776
  • Мнения: 14 001
При мен за пръв път се случва нещо подобно-някои орхидеи още не са прецъфтяли,а вече пускат нов цветонос. И такива ,които прецъфтяха,също пускат-някои даже по два. Обикновено след обилен цъфтеж ,почиват поне 5-6 месеца,а сега ...  newsm78

Тези които иимат сили от края на април пускат цветоноси за пролетно цъфтене. Така че нищо странно.

# 777
  • Мнения: 7 153
Цветоносите започнаха да излизат към средата на май.
Сигурно не е странно,но от 4-5 години гледам орхидеи и това ми се случва за първи път.  Peace

# 778
  • Мнения: 14 001
Цветоносите започнаха да излизат към средата на май.
Сигурно не е странно,но от 4-5 години гледам орхидеи и това ми се случва за първи път.  Peace

Тази годинапролетта беше студена и лятото още не е дошло напълно, така че цветонси могат да се залагат и до по-късо. При  мен последения прораснал цветонос заблеязах преди 10-тина дена.

# 779
  • Мнения: 7 153
И аз го отдавам на това.  Peace
И съм много доволна,че ще има още цвят.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт