Любими храни на 4-6 годишните

  • 2 045
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
На първо място е филия с масло и чубрица ,пица и кус-кус само дето тя е от децата на които НЕ им липсва апетит така че се ограничаваме с филиите много сериозно

# 16
  • Мнения: 6 323
Мони е на 4 г. и има доста любими неща, които яде с удоволствие всеки път - като се започне със стандартните спагети, пица, кюфтенца, пържени картофи и се стигне до съвсем необичайните неща, за които направо примира - пресни чесънчета (може да изяде две връзки), репички (Татти ги почиства, само ги посолява и Мони ги яде като бонбони), спаначена супа.
"Млякото с топчета" е също фаворит, както и всякакви видове салати - домати, краставици, зеле, моркови. От плодовете хапва ябълки от време на време, но мандарините и портокалите са му страст.

В интерес на истината обаче и двете ми хлапета не са злояди и са научени да ядат почти всичко. Пиша "научени", защото Мони като малък не ядеше почти нищо, беше си харесал 1-2 вида пюрета и нищо друго не признаваше. Ади мина през злояден период около 2 годишна възраст.

Разбира се, има неща, които не харесват и въобще не ги насилвам да ги ядат. Например Ади не може да понася дроб (независимо какъв и под каква форма), чак й се гади от него и ако например има дроб-сърма за ядене, на нея и предлагам някаква алтернатива.
Мони пък недолюбва кисело мляко, независимо дали е чисто или с плод, бисквити или със сладко.
Също така не обича супи "с ремонти" както казва той.  Mr. Green

ремонти=поправки=поДправки
Докато разбера какво иска да ми каже с това, че не обича супи с ремонти - в чудо се видях  ooooh! Laughing

# 17
  • София
  • Мнения: 39 771
Дияна яде всичко, но... бавно.
Смеехме се преди с мама, че трябва да го оставим на една маса с нейната кака Simple Smile

Дияна ако може, т.е. ако позволя само на пържени картофи, пюре, грах и моркови ще кара. И супа топчета.

Снощи ходихме на кръчма и тя засия като и предложих спагети. Яде, яде, ровка в чинията и накрая приватизира картофите ни по сицилиански Simple Smile И понеже винаги я подканяме да побърза с безкрайното си ядене, тя си тъпче бузите като хамстерче Simple Smile Снощи даже ревна, картофите в бузите й се оказаха множко Simple Smile

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Не мога да се ангажирам с изброяването само на полезни храни. Моят син е злояд и започна да "прояжда" горе-долу нормално чак преди около няма и година. Сега е на пет и половина. Не съм го натискала, сам си решава колко и какво да яде. При нас винаги има възможност за избор и това помага малко или много. В смисъл, че винаги предлагам поне две възможности и той може да си каже какво предпочита.

Обича пържени картофки, картофено пюре, кюфтета, руло Стефани, спагети, фасул (!), филии с пастет, лютеница, масло и чубрица, варени яйца, руска салата, млечна салата, таратор, супи яде много. Любимата му е една крем супа, която правя с кротончета. Забавата с кротоните е велика, затова така си падат по тази супа. Колкото до самата крем супа - там импровизирам, в зависимост от това с какво разполагам в момента. Обича и всякакви тестени варива - тортелини, юфка, кус-кус, буквички. И Нескуик. Много си пада и по мляко с бисквити и мляко с ориз. Разни кремчета много яде също - най-обикновен баварски крем или кремчето на Данон и плодовите им млека. Мисля, че е това.

Сладко не обича особено, като изключим кремовете. Торти, пасти, вафли, шоколади не обича. Кроасани не яде изобщо. Обича санксове и чипсове, но аз почти никога не купувам, да не кажа никога.

# 19
  • Мнения: 35 968
моята мома е на етапи, но със сигурност шоколад не отказва; като цяло си яде и нямам оплаквания, но фаворити са сладоледа и пицата на парче, която се хапва на крак /в същата пицария не е склонна да седнем и да ни сервират/
старая се да не насилвам, но някой път го правя

# 20
  • Мнения: 510
Дъщеря ми е на 6 и в момента това са нейните ТОП 10 храни:
І. МЯСТО - Кестени(варени,печени)
ІІ. МЯСТО- Картофи(варени,печени,пюре)
ІІІ. МЯСТО- Мляко с много какао С него успявам да преборя желанието и за вафли(каквито не ям и се стремя да не купувам),но не и това за ШОКОЛАД(гледам да купувам най-много 3 пъти седмично,защото и шоколадът от масовите марки-Milka-например-не е това,което беше)

На 4-то - Пържоли - свински,без тлъстини,без гарнитура/ Риба-филе-обожава
На 5-то- Спагети И макарони от онези буквичките,за да си пише в чинията Wink
На 6-то- Препечени филийки с масло
На 7-мо- Китайско зеле/марули
На 8-мо - Домати със сиренеНа 9-то- Целувки (ах,дядо й,дето я научи за тях Confused)
На 10-то -Печени чушки Но,в никакъв случаймариновани,мрази ги...

Ей,забравих,ама bubanka ме подсети,през лятото в ТОП 10 е сладоледът,сега ние си хапваме,а тя не проявява интерес newsm78

Най-интересното е,че сама си създава някакъв режим на разделно хранене: сутрин-препечени филии с масло,след 2 часа-портоколи,на обяд-пържола/риба(не желае хляб),за следобедна закуска-домат със сирене(и пак не желае хляб), за вечеря спагети
 newsm22 eat Wink

# 21
  • Мнения: 1 399
Любимите храни не са полезни - спагети, пържени картофи, шоколад, сладолед, нескуик Mr. Green
Моето дете сега не е злоядо, но имаше и такъв период.
Понеже изяденото количество не беше голямо, гледах поне да е по-калорично Embarassed
Примерно половинката филия, която изяждаше не я мажех само с лютеница, а слагах отдолу и масло. Или омесвам лютеницата със сирене.
Филия намазана със смес от масло, жълтък и настърган белтък. Отгоре украсена с някой резен домат, морков, краставица.
Филия с мед и масло.
Ябълка и морков - настъргани, със захар. Захарта не е от полезните храни, ама иначе беше абсурд да изяде цяла ябълка ooooh!
Краставица и морков хрупаше и цели.
Също и пипер пълен със сирене. Туй, защото разказвах как сме ги яли като деца на плажа или докато сме играли пред блока. А истината всъщност е, че аз не кусвах подобно нещо Mr. Green, но си спомням как майка ми ме гонеше с такива чушки ooooh!
С подобни разкази, за това какво мама е яла като дете Outta Joint, съм имала попадения ...понакога Crazy
Плодови шейкове - прясното мляко с банан, останалите плодове с кисело мляко. Вътре съм слагала и мед или пшеничен зародиш.
Супата - само във вид на крем-супа, за да я пие от чаша.
Месо - никога не е отказвала пържоли, печено пиле, кюфтета - просто сухо месо, не готвено
Омлет, като слагам в сместта гъби, магданоз
Бъркани яйца с лук и сирене
Това се сещам в момента newsm78

# 22
  • София
  • Мнения: 418
И ние не сме по здравословните храни. Напоследък и на супи се мръщи. А в детската всичко си яде. Любими храни са пица, кебапчета,кюфтета -пържени и със сос, мусака, картофи варени или на пюре, но пържени не му харесва. Месо обаче рядко напоследък- мързи го да дъвче явно. Плодове-всякакви. Зеленчуци-домати и краставици,моркови, но други неможеш го накара да хапне. Без сирене доскоро не минаваше, но напоследък го пренебрегва малко. Кисело мляко -да ,но прясно само с какао. Лошото е, че мед изобщо не иска. Слагам в чая без да знае. А сладките неща са безпорен хит у нас - само шоколада напоследък е пренебрегван.

# 23
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Дени яде всичко, но абсолютен фаворит са дроб-сарма, мусака и спанак с ориз. Ако редувам само тях, сигурно ще е много доволна.
От супите - телешко варено и пилешка.
Филийки - тахан халва и масло/размесени/ и лютеница с настъргано сирене.
За закуска - мляко с обикновени бисквити/всяка събота и неделя/, но обеща, че вече ще яде и друго.
И няма плод,който да не обича или зеленчук, който да откаже суров. Даже сега хрупа пера от пресен лук.
От изброеното да не си помислите нещо - 117см, 17.5кг. Нищо не и се лепи.
Малката също яде всичко, но няма така ясно изразени предпочитания. Освен това, че обожава киви.
До сега не ми се е случвало в ОДЗто да кажат, че някоя от тях не се е хранила добре

# 24
  • Мнения: 2 332
Ох, как се успокоих, че не само нашето дете от известно време е много капризно... Та значи какво обича:
1. спагети
2. кус-кус (но не винаги)
3. леща (приятна изненада)
4. пица
5. печено пиле
6. мекици
7. мляко с какао
8. корнфлейкс, ако може без мляко
9. сандвич с кашкавал на тостер
Добре, че обича плодове - това е, което много ме радва. Иначе не ме радва, че каквото и да сготвя (с изключение на горните) само ровичка с лъжицата/вилицата в яденето. Чак се чудя в градината какво ли яде...
Лафа "боли ме коремчето" се пробва и при нас... засега без особен успех Wink.

Общи условия

Активация на акаунт